» Poradna » Mobily

Jaký gramofon?

Zdravím po dlouhém váhání jsem se rozhodl pro Audio-technica AT-LP60-USB. Co na něj říkáte? Klady,zápory....případně jestli sáhnout po něčem jiným v dané cenové relaci. Nebude mi více opotřebovávat desky? Díky všem za každou radu.

Odpovědi na otázku

Průměrný, spíš bych řekl "spotřební" gramofon. Má sice rychlostní přenosku s diamantovým hrotem, ale nikde není udávána svislá síla na hrot a gramofon ani nedisponuje možností jejího nastavení. Nenašel jsem ani možnost výměny přenosky za jinou, stávající je dle návodu "integrální" tedy pevně vestavěná, vyměnit lze pouze opotřebovaný hrot. Takže podívat se po bazarech po některém kvalitnějším starém gramofonu Tesla by asi bylo lepší a podle všeho ilevnější řešení, jen by chybělo připojení přes USB.

Svislá síla na hrot přenoskové vložky je dána typem vložky a nelze ji měnit,pokud má gramovon nastavitelnou sílu, tak je to proto, aby se dali použít různé vložky.Když tento parametr nastavovat nelze,tak je přenoska určena pro danný typ vložky a nemá smysl to měnit.Při malé síle bude hrot vyskakovat z drážky při velké amplitudě /basech / a když bude tlak na hrot větší bude docházet k většímu opotřebení desek a ke zkreslení reprodukce u vysokých tónů. Pokud je přenosková vložka magnetodynamická, tak bude tlak cca 1,5 až 2.5 p. což je normální.Nižší tlak, 1 až 1,2 p měli jen extremně drahé vložky SCHURE s eliptickým hrotem.Pokud máš nové desky a chceš udržet jejich co největší životnost, tak sežeň nějaké video se stereofonním záznamem /tz. šestihlavé/ a desky nahrej na kazetu az ní potom reprodukuj.Desky ulož ve svislé poloze v suchu a v pokojové teplotě. Na 240 ceti minutovou kazetu nahráš 4 hodiny záznamu v HiFi kvalitě , kmit.rozsah býval i 20 Hz až 20000 Hz, podstatně lepší než běžný magnetofon, díky rotujícím hlavám.

Těžko ti někdo poradí 'jaký gramofon', když nikdo neví 'na co'. Na produkci, domácí poslech, digitalizaci, začátečník, náročný posluchač, ...? Co se týče LP60, já bych sáhnul spíš po LP120.

"Co se týče LP60, já bych sáhnul spíš po LP120" - jo, tak to už je jiný kafe (bohužel i cenou).

ano LP120 je lepsia, LP60USB ma inak na spodku Made in PCR.... co ma zarazilo

Jde mi o domácí poslech, na druhou stranu očekávám lepší zvuk než z čínskýho FM rádia za 200 Kč. Právě bojím se toho opotřebování desek kvůli nemožnosti nastavení síly na hrot. Dalšího adepta mám pro-ject elemental i když tam je cena trochu vyšší.

Svislá síla na hrot - to je to, čeho bych se u tohoto gramofonu bál. Ne snad nemožnosti její korekce, ale především toho, že není nikde uvedena. Mám obavy, že výrobce dobře ví, proč. Přitom je to snad nejzásadnější parametr.

Proto píšu o LP120. Od přímého náhonu, přes stroboskop, výměnnou přenosku až po možnosti nastavení raménka. VTF tady výrobce uvádí 1,5 až 2,5 g.

Však ano, snad moje předešlá odpověď nevyzněla jako nesouhlas. Otázka je, zda tazatel je ochoten si připlatit. Já osobně bych neváhal i kdybych kvůli tomu měl nějakou dobu šetřit, LP120 je přeci jen jiná liga i oproti uvažovanému pro-ject a řekl bych, že za přidané finance přidává mnohem víc plusů.

ehmto uz radsej Numark TTUSB http://www.muziker.sk/numark-ttusbma moznost nastavenia tlaku na prenosku a tiez bez problemov vie ripnut vinyl.Inak v tej cenovej relacii DENON DP-29F nema ale USB na ripovanie pre posluch v tej cene super.