» Poradna » Mobily

Jaký gramofon

Zdravím, našel jsem na půdě po babičce pár gramodesek a nějak se mi to zalíbilo a chtěl bych nový gramec, mohl by někdo nějaký doporučit, případně pár rad před koupí? Cenu bych si představoval do 4500 Kč max. Díky za každou radu.

Odpovědi na otázku

na "antracitové", bakeliťáky, 78 ot.?

nn 33 a 45 ot.

Určite nie niektorý z tých moderných, čo majú v sebe MP3, rádio, kazeťák a neviem čo ešte, ako sa bežne predávajú v elektrách.Popozeraj v bazároch, na Aukre a podobne, nejaká Tesla napr. NC470 úplne postačí. Ale hlavne nejaký s kvalitnou prenoskou a dobrým hrotom (ideálne eliptický).

Právě, že bazarový moc nechci. Rádio,Mp3 a další funkce nepotřebuji....jde mi čistě o přehrávání desek ale radši se předem poptám než něco koupím.

 | ChromeOS Chrome 51.0.2704.55

osobne mozem tiez skor odporucit bazar. take ONKYO CP-1007A sa da kupit cca za 1500CZK, TECHNICS SL-J2 za 3000czkako to bude a kam pripojene?z novych DENON DP-29F alebo Thomson TT201 (mimozemstan cca 3800czk)vyhnut sa roadstarom, sencorom a podobnym znackam hlavne ako kombi.

... NC470 úplne postačí... Podle označení je tenhle gramofon bez zesilovače (možná s předzesilovačem, až tak do toho nevidím). Pokud bys chtěl nějaký bazarový z Tesly se zesilovačem, abys k tomu akorát připojil repráky (takové co k tomu patřily, to znamená že ty repráky by už byly bez zesilovače) tak by typové označení mělo začínat NZC...

V každém případě na desky co byly na půdě,nebudeš potřebovat magnetodynamickou vložku a jehlu s diamantovým hrotem.

osobně bych na tohle vzal nějakou bazarovou Teslu, s tím, že koupíš třeba novou jehlu (např. od Shure). Z nových gramců, pokud pominu takové ty audiofilské, byl myslím dobrý Technics, ale i ty byly dost drahé.

Já koupil kdysi v bazaru za 1.500 Kč perfektního Duala. (holé šasi bez předzesilovače s přenoskou Shure V 15/II), hrot byl po kontrole pod mikroskopem v pořádku, předzesilovač jsem si (Actidamp) postavil sám.

IMHO pokud je to jen pár desek po babičce. možná by se našel nějaký dobrý víl co by je přehrál na nějaké modernější médium.Případně si vybrat něco tady, asi není potřeba lpět na nějaké hi end kvalitě:http://www.zbozi.cz/elektronika/tv-a-audio-vi... A ještě něco. Samotný gramofon ti desku roztočí ale nepřehraje. Je k tomu potřeba ještě předzesilovač, koncový zesilovač a repráky - někdy jsou vestavěné, někdy ne.

Na zdigitalizování potřebuješ korekční předzesilovač, Aspoň trochu slušnou zvukovku, SW, buď Audacity, nebo Adobe Audition, sluchátka a spoustu času, aby ses naučil aplikovat citlivě filtry proti šumu a lupancům. Ale výsledek stojí za to, při troše snahy lze získat CD téměř studiové kvality.

mnohá alba se dají sehnat i na CD po profi studiovém digitálním remasteru.

Vyzkoušeno; Děkuji, už jsem zvracel. To, co ,,profesionální" remasteing s původním zvukem udělá je ve většině případů, (čest výjimkám), hnus fialovej.

SRI, preklepol som sa, chcel som dať VEĽkÉ + !

V této cenové kategorii je to všechno OEM pod různou značkou, s výstupem USB a je to poznat na první pohled. Nebo kopie gramofonů Technics. Z těch levných mi připadá trochu solidní Thomson TT-200. Ovšem jako opravdu kvalitní základ je http://www.aq.cz/obchod/project-elemental-... nebo http://www.aq.cz/obchod/project-primary-li... Já mám starou upravenou Teslu s novou vložkou Ortofon OMB 5E.

Za ty prachy nic moc.

Kolik roků by měla babička ? Aby se dalo usoudit jaké že to desky jsou. Stoleté byly ještě asfaltové, tak tam by se magnetod. vložka brzy poškodila. Safírový hrot ti zvládal líp. Před 50 lety měly gramorádia právě kryst hrot a na převedení zvuku stačilo přenosné rádio např. Domino

Krystalová ložka potřebuje oddělovací zesilovač se vstupní impedancí 1 Mohm v celém kmitočtovém pásmu. U tranzistorových přístrojů se to řešilo předřadným odporem od 820 kiloohmů výše a lineárním předzesilovačem. V každém případě nelze žádný gramofon připojit přímo na vstup zvukové karty. A na stoleté desky (78 ot/min), je nejlepší pérový gramofon s mechanickou zvukovkou, ke které se vhodně připevní elektretová mikrofonní vložka, je to nejlepší možnost, jak aspoň částečně potlačit šum, protože elektrické gramofony na tyto desky už se dnes, s výjimkou sběratelů, sehnat nedají a krystalová vložka pro 78 ot./min šumí víc, než mechanická zvukovka, protože reaguje i na svislý pohyb hrotu.

Podáváš to moc odborně. Jako uživatel vím, že jsem přehrával i ty asvaltovky na gramoradiu Akord 101 když se odporoučely lampy či jinak, připojil jsem káblík od gramcu do Domino

Ale jo, nějaké zvuky z toho dostaneš vždycky, je otázka, jak moc je to poslouchatelné.

Jo záleží oč běží, takové "Maminko kup mi koníčka" a pod. co jsou archivní, hlavně že jde rozpoznat kdo o čem pěje.

Nejde o to, co posloucháš. Jde o to, jestli chceš hudbu v původní studiové podobě, nebo zvuk z Edisonova fonografu.

Všem děkuji za odpovědi, zase mi trochu pomohlo jen doplním, že tam je starší gramofon Opereta 1021A ale kvalita přehrání je nic moc....nevím zda je to vestavěným roproduktorem nebo jehlou. Mimo jiné mám k dispozici i starší zesilovač ale ted neřeknu o který se jedná. Dá se sehnat nová jehla k tomuto stroji? Případně nebude šetrnější k deskám jehla dodávaná k nový gramcům?

Toto gramorádio Opereta je kus mého dětství. Je to mono, piezoelektrická vložka, jehla měla dva hroty a překlápěla se kolečkem na přenosce. Pochybuji, že se to dá ještě někde sehnat. Moderní jehla se do toho nedá dát.

Ještě poznámka - je to elektronková klasika.

S velmi mizernou monofonní přenoskou a pofidérním zapojením zesilovače.

Ano, je to takový soustruh.

Monofonní krystalka, tlak na hrot minimálně 5 gramů bez možnosti nastavení... Pokud chceš ty desky zničit, tak je na tom párkrát přehraj. Aspoň minimálně kvalitní přenoska by měla na hrot tlačit max. 1,5 - 2 gramy, raménko by mělo mít antiskatingové protizávaží a pohonný mechanismus by neměl být vůbec slyšet, natož aby kolísaly otáčky, nebo duněl plechový talíř! A desky je vhodné před přehráváním umýt v Jarové vodě a houbičkou vymýt z drážek zadřený prach.

Já myslím, že ty desky už z toho budou zničené. Chrčáky.

Nemusí. Každopádně jim umytí dost pomůže a chrčení z drážky, pokud je souvislé, se dá v audioeditoru poměrně snadno odstranit.