» Poradna » Ostatní

Jaký fotoaparát.

Dobrý den, potřebovala bych poradit, sháním fotoaparát pro matku, stačil by jen nějaký s jednoduchou obsluhou, aby se v tom vyznala, ale slušný, nemusí být nejlacinější ani ne úplně drahý, aby jí vydržel a nebylo to úplné chratítko, prostě aby se vyplatilo za něj tu cenu zaplatit a neodešel jí hned po roce. Nemohli byste mi v té přehršli zboží něco doporučit? Děkuji. Ze značek mě napadl Nikon.

Odpovědi na otázku

Tezko hadat bez toho, abys udala alespon priblizny cenovy rozsah. Ja mam dobre zkusenosti s Panasonic Lumix DMC-FT30 ( https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-ft30/ ), ale v podobne cenove hladine budou fotaky renomovanych vyrobcu (Nikon, Sony apod.) podobne kvalitni.Nejlepsi je zajit do nejblizsiho obchodu a fotaky si "osahat".

Téměř každý fotoaparát se dá používat taky jednoduše. K čemu ho maminka chce, co bude dělat s výsledky focení ? Bude se tisknout (v jaké velikosti) ? Nebo jen fotogalerie, nebo jen sociální sítě ? Jaký je cenový strop ?

Podívej se na weby Fotoškody, nebo Megapixelu.

Moji prarodiče mají foťák od Kodaku. Je jednoduchý na ovládání a má celkem velká tlačítka. Ale oni jsou dost nenároční co se focení týče.

Co je to "ne úplně drahý"? 3k, 5k, 10k, 15k?

mno, chtělo by napsat cenový strop a taky to, jaké má matka zkušenosti s focením a jakým způsobem vlastně fotí. Zda je záhodné, aby to např. byl fakt jednoduchý kompakt, protože to uživatelka vždycky jen zapne, namíří a bude cvakat, nebo jestli má s focením nějaké větší ambice, ale nechce jen řešit výměnné objektivy, RAW a další pokročilé funkce.

Dotaz je příliš obecný. U kompaktů zlomový rozdíl v kvalitě fotky určuje velikost čipu. Ideál je tedy 1" čip a větší. Což třeba splňuje Canon PowerShot G9 X Mark II nebo SONY RX100. Ale je zde i APS-C Fujifilm XF10 v akci za 10tisíc, což je skvělá cena za největší čip v kompaktu i když zase nemá zoom. Za kvalitu se však připlácí, takže cena nemusí vyhovovat. Dalším orientačním bodem je, že ty trochu lepší kompakty s malým 1/2,3" čipem mají full HD video. Nejnižší třída jen HD. Pak je možnost také uvažovat o větším zoomu, což se třeba na výletech často hodí. Kompaktů jsou mraky, takže něco vybrat není úplně jednoduché. Recenze lze najít na dpreview, Amazonu, prorecenze. Heureku bych bral s rezervou. Za mě doporučuji Canon, protože má pěkné barvy a má určitou úroveň kvality. Ale ani s ostatními zavedenými značkami nelze šlápnout moc vedle. Je však vždy potřeba si příslušný model vyhledat v recenzích. https://www.fujifoto.cz/profikompakty/fujifilm-xf10/

Kolik let je mamince, už má s fotografováním nějaké zkušenosti? Pokud ne, možná že by stálo za úvahu začít s fotomobilem pokud ho má a až si ho osahá, aby řekla co jí na něm vadí a podle toho nějaký foťák vybrat. A maminku naučit, že kromě fotek se dají natáčet i ozvučené videosekvence.