» Poradna » Ostatní

Jaký foťák pro focení krajiny a zvířat

Používám foťák Nikon Coolpix P900 , který má skvělý zoom, ale neostří moc dobře. Potřeboval bych lepší foťák, který dokonale ostří, má lepší optiku a snese i drsnější podmínky (mírný déšť). Klidně výměnné objektivy. Občas fotím zvířata na velkou vzdálenost, fotky z cest a krajinu. Nepotřebuji top Nikon Z9, ale super foťák za dostupnou cenu.

Odpovědi na otázku

Pokud za dostupnou cenu, tak asi nejaka slusna zrcadlovka ne te uplne zakladni (mrkni na Canon 2xx nebo 3xx, pripadne ekvivalent od Nikonu. A k tomu odpovidajici objektivy, klidne bazarove.

Zvažuji: Nikon D7500, SIGMA 150-600mm f/5-6.3 DG OS N/AF HSM Contemporary Nikon, Tamron 18-400mm f/3.5-6.3 Di II VC HLD Lens for Nikon F

Klidně ... ale ta světelnost bude přecejen dost omezující, variantě typu "18-400" bych se asi vyhnul. Světelnost je problém vzhledem k požadavku na kratší časy, budeš muset používat vysoké ISO.

Čas je mi celkem jedno, zásadní je, aby byla fotka ostrá .

Jasněěěěě, takže na čas 1s budeš mít všecko ostré ..........Na malou clonu u dlouhého skla nedosáhneš a je to skoro zbytečné. Důležitější je kvalitní kresba objektivu a relativně malý šum foťáku při vyšších ISO.U kratšího skla např. v nějakém rozhadu 10 (18)-35 a pod. malou clonu (řekněme 1,2 - 2) v podstatě také nepotřebuješ, leda bys fotil něco kde potřebuješ malou hloubku ostrosti. Pro běžné focení u krátkého skla stejně volíš clonu například 6,3-10 a pak máš vše ostré od jednoho metru do nekonečna. Plus minus, zas to není tak jednoduché, záleží i na velikosti čipu atd atd.A rozhodně vem foťák, co má hledáček.

Ano, a na to aby si mal fotky zvierat na dlhom skle ostre potrebujes kratke casy, fakt kratke casy, t.j. mimo ine objektiv s dobrou svetelnostou.

Běžně za špatných podmínek fotím v lese na 400mm i časem 1/30 a clonou 5,6 a ISO třeba 4000 a bez stativu. Samozřejmě ne každá fotka je dokonalá, musí se fotit třeba sérií, ale při trošce zkušeností to lze.A když se mu třepou ruce, použije stativ nebo monopod.

1/30 a 400mm z ruky? Docela bych ty fotky chtel videt. Ja mam 300mm a pod 1/100 bych si netroufl jit. Ovsem zalezi na tom, jakou ma objektiv (nebo snimac) stabizaci.

Tak jsem narychlo pár fotek našel. V obrázku je vložen text s info, snad půjde prohlédnou i exif.Jasně, nefotím všechno na tak dlouhý čas, ale sem tam to tak vyjde, když nechci moc zvyšovat ISO.https://ctrlv.cz/NMIzhttps://ctrlv.cz/ZX6Ahttps://ctrlv.cz/Iq7P

Dík! Musím uznat, že to je docela ostré, v plném rozlišení by to asi bylo vidět víc, ale rozhodně ten Canon stabilizuje dobře a máš pevnou ruku. Můj Pentax KP stabilizuje v těle, budu muset vyzkoušet jeho limity...

Inak fotenie zvierat v prirode je dost narocna zalezitost, takze by som doporucil najst si specializovane forum, kde sa tomu venuju a riesit to tam. Su veci ktore Ta ako laika nenapadnu vobec riesit. Inak sa moze stat, ze zainvestujes docela dost prachov a v reale potom zistis, ze si investoval blbe. Mimo ine sa neoplati extremne setrit, lebo nasledne zistis, ze "kompromisne" riesenie nefunguje. To obzlast plati o objektive.

Přesně tak

Že má jít na specializované fórum jsem mu psal už ráno, ale místo hledání se zeptal na které...

Může i tady a hned se i podívat, čím co je foceno. A dát dotaz na cokoliv, jsou tam znalí fotografové.http://wildlifefotoforum.cz/index.php

Přesně tak.

Nemohu se tam registrovat. Nevím, co odpovědět na dotaz "Zvolte číslo uprostřed", "2", "dva", "dvě" nefunguje ...

Mělo by to fungovat, předpokládám, že jsi také zvolil, že jsi člověk. A ano, mělo by se tam napsat číslo 2.

Registrace nefunguje .. Po zadání "2" dostanu chybové hlášení: Hodnota „Zvolte číslo uprostřed“ je příliš krátká, minimum je 3 znaků.

OK, poptám se u admina a dám vědět.

Tak admin z toho fóra říká, ať tam napíšeš 3. To zabere. Prý ta dvojka nefunguje, původně tam měla být řada pěti čísel, pak ta trojka dává smysl.

Díky za pomoc. "3" funguje Už jsem tam dotaz dal, foťáky.

Teď budu sprostý, slyšel jsi něco o hyperfokální vzdálenosti?

D7500+ Sigma OK, ale ten Tamron určitě ne, v tomhle rozsahu se nedá zkonstruovat kvalitní objektiv. Jako alternativu k tomu teleobjektivu, pokud nevyžaduješ nutně 600mm bych viděl :https://www.megapixel.cz/sigma-100-400mm-f-4-6-3-d... opticky velice solidní na tu cenu, menší a lehčí.Na krajinky pak :https://www.megapixel.cz/sigma-18-35mm-f-1-8-dc-hs... taky opticky velmi pěkný objektivnebo alternativně :https://www.megapixel.cz/nikon-16-35mm-f4-af-s-g-e... Ten Tamron je opticky čistokrevná hrůza.

Zrcadlovku? Dnes?? Kde žiješ? Tato technologie už je out. A na focení teleobjektivem potřebuješ, pokud chceš kvalitní snímky, něco, co má účinnou stabilizace a přesně ostří, čili jedině CsC.

A všichni do dneška, co fotili nebo fotí zrcadlovkou, mají nekvalitní, naprosto nepoužitelné a nezaostřené fotky, žejo

Tak s ocvakanou bazarovou zrcadlovkou, navíc bez stabilizace čipu a s dlouhým sklem a z ruky, jiné, než ostré fotky zaručeně neuděláš. A petrolejka dá víc světla, než LED žárovka! Proberte se už konečně.

Doteď jsi nepochopil, že stabilizace v objektivu přizpůsobená vždy přesně konkrétnímu sklu, je lepší, než univerzální stabilizace čipu??? To se prober ty

tak ja zase neviem prist na chut bezzrkadlovke.na pro fotenie sa preto pouzivaju zrkadlovky lebo su out.

Aha

Mně se vyplatilo zeptat se na foťák přímo na foto fórech. Těch, co fotí krajiny a zvířata, tam rozhodně najdeš víc, než v PC poradně.

Na kterých ?

Hned v titulce tohoto webu: https://forum.digiarena.zive.cz/index.php a to je jen příklad.

Slušný přehled foťáků najdeš na www.digimanie.cz včetně recenzí. (doporučené fotoaparáty - každý měsíc a všechny kategorie).

Jestli chceš zůstat u Nikonu, třeba: https://www.megapixel.cz/nikon-z50-16-50-mm-50-250-mm. Ale nečekej zázraky, je to levné řešení a světelnost teleobjektivu bude hodně omezovat. Lepší telák už se dost prodraží a pronese.Nebo starší zrcadlovka APS-C s podobnými objektivy, asi už z bazaru (kde bys mohl "dosáhnout" na lepší vybavení).Musí to mít hledáček (ať už optický či elektronický) a na ta "zvířata z větší vzdálenosti" klidně i delší a co nejsvětelnější tele.