» Poradna » Ostatní

Jaky ( a kde) externi HDD pro muj notebook

Dobry den, mam notebook Acer 522TX a muj soucasny HDD ma cca 11GB. Ukladam si na nej svoji praci (AutoCad) a videonahravky. Mam ho jiz plny a po konzultaci s technikem u prodejce mi bylo doporuceno koupit externi HDD. Udajne stoji kolem 5000,- Kc za 40-60GB. Snad ho dela firma Siemens. Mam od technika napsanou specifikaci, pokud tomu dobre rozumim, jeho rozmer je 3,5 palce, USB 2. V mem pocitaci je jen USB 1,1 a udajne tento disk pobezi pomaleji - coz mi ale moc nevadi, bude to pro me spise zalozni disk. Pry snad existuje PCMCIA (?) karta ktera by mi umoznila vyuzit maximalni rychlost disku, je to tak?
Chci se tedy zeptat kde nejlepe (= nejlevneji) tento disk koupit a jestli se vyplati koupit i tu kartu, resp. jestli je vyse uvedene to nejlepsi reseni pro me. Velikost disku potrebuji minimalne 40GB.

dekuji
Ivana

Odpovědi na otázku

Ted mi poslal znamy odkaz na internetovy obchod http://shop.computershop.cz/storeCSVS/productslist.aspx kde nejake diky nabizi, ale kapacita je daleko vetsi - jsou vhodne, nebo jsou pro jine pouziti?

dekuji
Ivana

zkus to třeba tady, je tam spousta hdd na USB: http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp

A jak to ze jsou tyhle disky tak levne (oproti tomu Siemensu)?

Presne prave a pouze proto, ze nenesou znacku Siemens. Uvnitr ty krabicky, co ma na sobe ty krasny modrozeleny pismenka siemens se totiz jinak nachazi uplne obycejny disk, presne takovy, jako jsi videl na odkazech okolnich obchodu. Jediny rozdil, krome ceny je tedy obvykle excelentni design krabicky a pismenka Siemens na ni, nic vic.

Co to je za napad kupovat drahe ext. disky a este k tomu USB2 radic.Ja som si kupil interny do notebooku samsunga 30GB za tusim okolo 70€ (www.litec-computers.de) je absolutne ticho (na rozdiel od stareho 6GB ktory bol jak cirkularka) a nemusim so sebou tahat exter.disk a riesit infarktove problemy s poriadne nefungujucim USB diskom (co je u USB uplne bezne)...Zober cennik a pozeraj ceny 2.5'' diskov (to su interne disky do notebooku, ak ti tam bezi 11GB disk tak na 99% ti v tom notebooku budu bezat aj disky aspon do kapacity 32GB, pravdepodobne ale az do kapacity 128GB). Potom si ho daj niekde vymenit. Data zo stareho disku na novy mozes preniest napr. programom norton ghost (nabootovat z diskety W98, urobit zalohu syst. particie pod DOSom, napalit napr. na CD, namontovat do notebooku novy disk (ako sa meni disk je spravidla v navode k notebooku, nechaj to urobit niekomu sikovnejsiemu nech si notebook nedodrbes, potom nabootujes z bootovacky W98 a ghostom prenesies obraz particie z CD na novy disk)...

sorry ta linka mala byt http://www.litec-computer.de/

Diky, ale ja notebook neprenasim, mam ho stabilne doma. Pokud je opravdu rozdil jen v tech pismenkach "Siemens" tak se potom da sehnat disk 160GB za 5900,-Kc coz je pro me perfektni. Tech 160GB budu mit brzo plnych...... diky vsem za odpovedi

Ivana

No ja nevim. Pocitej s tim, ze ten externi disk bude skutecne o dost pomalejsi, takze se bude hodit tak akorat na zalohy, ale nedporucoval bych z nej provozovat zadny programy. Ta realna rychlost je u myho externiho disku neco pod 1MB/s. Pro predstavu - jedno plny CD budes kopirovat na ten disk asi tak 12-15 minut. Pokud ti ta rychlost staci a mas to fakt jen jako zalohovaci disk, tak budiz Pokud na nem chces zpracovavat video, tak to asi neni dobrej napad.PCMCIA karta na USB 2.0 se da koupit, videl jsem je asi od tisicovky.

A co si koupit externí box na disk jako na http://www.dxt.cz/katalog.php
BTW: Má někdo nějaký z těch USB 2.0 rámečků a jaké jsou s ním zkušenosti. Běhal by i v Linuxu ?