» Poradna » Počítačové sítě

Jakou životnost má RJ-45 koncovka

AhojNeví náhodou někdo jakou životnost má RJ-45 koncovka u běžného síťového kabelu ?(Myslím tím počet zapojení)Mám totiž notebook a často síťový kabel právě zapojuji a odpojujiProblém je ale v tom že kabel který vede od síťové zásuvky mám zalištovány takže výměna kabelu by byla dost složitáJedná se o tento kabel https://m.alza.cz/vention-cat5e-utp-patch-c... Může se koncovka na kabelu tedy při častém zapojování a odpojování opotřebovat nebo zničit?Jinak kabel je takový měkký takže zlomit by se asi nemělDíky

Odpovědi na otázku

Přesně takovou, než ji rozbiješ Ano, poškodit se může, ale nemusí. Záleží, jak budeš opatrný.

Jak rozbít RJ45 koncovku netuším pokud tedy nemyslíte například zlomení zobáčku
Teď jsem koukal že to není klasický kabel kde je drát ale jsou tam spletené nějaké lanka takže kabel by se asi zlomit neměl
Ještě jsem si ale vzpomněl na jednu věc musím nějakým způsobem čistit na RJ45 ty zlaté zobáčky pokud je tam třeba drobet prachu? Například vyfoukat stlačeným vzduchem

Nemusíš. Pokud konektor často vytahuješ, tak se čistí právě tím otěrem sám.

"nejake lanka"? :D

Asi myslel "nejake lanky"...

Velkou.

nejčastěji se zlomí ten plastovy zámek kterým se to zacvakne do sitovky. pohledat bych na tvým místě buď přenosnou nebo pevne zzabudovanou zásuvku do listy at můžeš měnit jen kabel. nebo jen třeba něco takového https://www.czc.cz/spojka-konektoru-rj45/226...

S tím plastovým zámkem souhlasím, ale ještě se mi nestalo abych ho zničil normálním zapojováním. Vždy se mi někde zaseknul, já jsem zatáhl za kabel a plastová pacička se urvala.

Už jsem viděl konektorů spoustu s ulomeným zámkem jen běžným používáním. Nicméně běžný patchcord stojí pár desítek korun. Konektor na drát stojí asi korunu a vyměním do za minutu/dvě, takže to není žádný problém pokud toho kabelu ze zdi nekouká posledních 10 cm.Nicméně v tomto případě pokud patchcort je zalištovaný, tak bych tam dal spojku a do něj kabel který lze vyměnit za pár desítek korun. Ty hotové patchcordy se znovu cvakají dost blbě.

"Konektor na drát stojí asi korunu a vyměním do za minutu/dvě"a nepotřebuješ spíš konektor na lanko ? Na jakym patchkabelu máš drát ?

Když máš bobky, tak si pořiď spojkuhttps://www.datart.cz/spojka-datacom-2-x-rj45-s... a do ní dej další krátký kabel...

Může. Životnost konektoru na notebooku tě nezajímá?

a tam je to často horší protože bejvá připájenej k desce a nikdo se s tím nebude srát, bude potřeba výměna celou desky, na který je připájenej i procesor takže to nebude nejlevnější ale pěkně drahý, oproti tomu nějaká zásuvka ve zdi je pakatel

a že mi ho vyměnili za pár stovek když jsem s notebookem odcházel se zapojeným kabelem a jak se vytrhl tk vzsl piny v konektoru. Někde jsou ty konektory dokonce jen připojené kablíkem do desky tak jak displeje třeba, nic se nepájí, jen se cvakne konektor kablíku.

rozebral jsem desítky notebooků, ale neviděl jsem nikde aby LAN konektor byl připojenej na kablíku. Vždycky je na desce. Min. 500 stojí jen komplet rozebrání a složení notebooku... V kterym servisu ti za pár stovek přepájeli LAN konektor ?

NEMOŽNÉ! Kocman má ale notebook s Ohryzkem na zádech monitoru, ty jsou pochopitelně samoopravné.https://www.suntech.cz/produkt/92677-spojka-rj45... - když se dotyčný bojí, tak spojka a krátký kabel.

hp probook neviem kolko, 2011. Bola na tom NBD, na druhy den po nahlaseni prisiel chlapik, rozobral cely notebook, odpojil konektor z dosky, pripojil novy, zlozil a isiel domov. Asi 20minut mu to trvalo, pozeral som sa naneho..

U služebního určitě ne

a to vies, ze ten konektor sa da vymenit, ked je treba?

No sice vydrží, ale není to dělané na časté odpojování. Je to myšlené zapojit a neřešit. Proč na notebooku nepoužíváš WiFi?

Po kabelu mám vyšší rychlost.
Mam síťovou dvojzásuvku kde mám v jednom portu zapojený router a v druhém portu mám zapojený kabel který používám pro notebook
pochopil jsem ale že konektor má asi velkou životnost
Řešil jsem hlavně to abych konektor neměl životnost třeba 50 zapojení a pak by bylo po kabelu. Odsekávat lišty skrz výměnu kabelu bych opravdu nechtěl
Ptal jsem se ale ještě na jednu věc musím ty pozlacené zobáčky na RJ45 konektoru nějakým způsobem čistit když je na nich prach nebo jiné nečistoty? Přemýšlel jsem nad stlačeným vzduchem ale bojím se aby ty zobáčky tlakem vzduchu nepoškodil

To je jednoduché. Až ulomíš západku, tak vyměníš kabel mezi zásuvkou a notebookem.

Problém je že ten druhý kabel je také zalištováný

Každý kabel ve/na zdi končí zásuvkou. Pokud ne, tak to udělejte pořádně a nebudete mít takovéto problémy.

A co kdyby sis na konec té lišty dal zásuvku, abys to mohl propojovat běžným patch kabelem. To by nešlo?

Po 50 zapojeních je dost velká šance, že se ulomí ten plastový zobáček.

zapojuju v práci na stole denně nějakej počítač a kabel rozhodně neměním častějc než jednou ročně, takže to co píšeš je nesmysl.

No jak dlouho vydrží se asi tak z fleku říct nedá. Ale obecně to fakt není dělané na nějaké časté zapojování a odpojování. Fakt nestačí třeba 5GHz WiFi, která dosahuje slušných rychlostí?

Při častém používání se ten zobáček ulomí za 2-3 roky.

Nebo klidně i dřív. Viděl jsem ulomené zobáčky konektorů, které se téměř nevytahují. Je to prostě sázka do loterie. Já bych to prostě řešil WiFi, furt vytahovat ten konektor je kardinální blbost.

K notebookům existují Docking Station. Tohle si pořídit a je klid.

jj, případně dock, ten je k takovému používání určený. Teda pokud to ten jeho notebook umožňuje, ne každý notebook má dock.

Každý SLUŠNÝ nb má dock. Pokud si někdo koupí nb, ke kterému nelze připojit dock, tak si nezaslouží mu pomáhat.

Wifi má běžně 1 Gbps a hlavně je full duplex, tedy stálý a malý ping. Wifi když to jde dobře má pár set Mbps a je half duplex, takže ping je náhodné číslo. Na brousení po www stránkách je to jedno, na nějakou rozumnou práci to může být znatelný rozdíl. Kabel je pořád kabel.

KABEL má běžně 1 Gbps.......

Jj, kabel. To je tak když myšlenka předbíhá ruce na klávesnici.

Na spoustu věcí i na práci bohatě stačí WiFi. Jasně pokud třeba hraje on-line hry, herní turnaje, tak jednoznačně kabel. Ale pak ať si pořídí stolní PC a kabel má trvale zapojený, případně ten notebook s dock station. To jsou furt nějaké "berličky" když chci udělat něco z něčeho, co na to není určené a není pro ten účel vyvinuté.

kabel je kabel, to je pravda, ale mám wifi6 na 5Ghz.. synchronizační rychlost 2,5Gbit jsem omezil na 1Gbit, abych zbytečně neplácal 5Ghz pásmy když to nepotřebuju. Rychlost mýho internetu 100mbit je stejná jako po drátu, odezva o 1-2ms horší

Nemozes to brat takto na seba, nie kazdy ma wifi6 nie kazdy ma 5GHz nie kazdy ma maximalnym signalom pokryty cely dom. A cim mas signal slabsi tym viac klesa aj rychlost.

Kdyz se rekne A, musis rict i B…Dost lidi ma doma 100Mbit sitovky bud v zarizeni nebo switchi/routeru. Porovnej to ted s beznou wifi

Ten kdo má doma router jen se 100Mb porty má v 9x% případů wifi normy jen N, takže o nějakých Gb přes wifi si může nechat zdát a je rád když to poběží 50-70 Mbps.

Takze budou mit modem se 100Mbit a z nej vyvedeny router s AC. Takze brzda bude ten router ale po wifi jim to bude ve vnitrni siti litat v nasobsich Proto jsem to tak rozepsal. Ohanis se tady vecmi ze ne kazdy ma doma wifi6 apod ale vubec neberes v potaz co maj doma lidi za bordel v siti. Staci si tady profjit zdejsi diskuze co jsou schopni v siti sestavit a z ceho

“… na nějakou rozumnou práci to může být znatelný rozdíl.”Mohu priklad takove rozumne prace u ktere je nutny kabel a v porovnani s wifi to bude znatelny rozdil?

Stačí jakákoliv audio/video konference. Když vám na zlomek vteřiny vypadne tok dat, tak u www stránek to nepoznáte, ale ten zlomek vteřiny při meetingu si počítač nevymyslí a bude to slyšet/vidět.

Tak to je prominale dobry zblept. Mam ”navolane” hodiny skrze wifi at uz pres Facetime, tak pres Zoom a Teams a nikdy jsem na wifi (pro postouchnuti zdejsich uzivatelu se jedna o extender ) nemel nejmensi problemy.Takze te pozadam jeste jednou o nejaky priklad “takove rozumne prace”, u ktere je nutnosti byt na 1Gbit kabelu a pri pouziti wifi to bude znatelny rozdil.Diky

Mám také za sebou spoustu online meetingů a slyším často (tedy vlastně neslyším) jak to kolegům "funguje".A k tomu jsem jako koníček správce v jedné komunitních sítí a řeším co jsou lidi schopní provozovat a stěžovat si že to jede blbě. Jako třeba 2 patra pokrytá jednou 11 let starou wifi (G - 54Mbps linková rychlost), na tom online táta, máma, obě děti, každý na svém PC a stěžují že online meeting a výuka se skoro nedá používat. Nebo něco podobného v panelácích skrz zdi. V paneláku dnes chytnene wifi v průměru cca 15 a chudák router a vaše zařízení pak z toho šumu musí dolovat co patří jemu.Ono wifi jedné místnosti běží plnou rychlostí, za zdí cca polovinou, skrz 2 zdi cca třetinovou, 3 zdi 0-20% plné rychlosti. A ping je na wifi prostě náhodné číslo závisící na umístění a aktuálním provozu u vás a v okolí. Takže občas to funguje a občas to vypadne.

S tim technickym bordelem naprosto souhlasim. Proto se divim ze stejne jako ja nevysvetlis Šperhakovi, ze kdyz mluvi o nejmodernejsi wifi tridach, tak stejne to je i s kabelem proste lidi nejen ze nemaji doma wifi6, ale oni doma nemaji ani 1Gbit komponenty

A to ulomení výrazně urychlí, když si někdo patch kabel vyrobí sám a neobtěžuje se před nakrimpováním konektoru nejprve navléknout gumovou krytku Když se pak snaží kabel vyplést z klubka dalších kabelů na stole, tak zobáček spolehlivě ulomí

S tou gumovou krytkou si zas bude lámat nehty. Není nic otravnějšího než se snažit vši silou zmačknout tu tvrdou nebo hůře ztvrdlou gumu těsně u konektoru. Používat denně něco takového je za trest.

Máš pravdu, že to jde někdy vytahovat hodně blbě. Ale vzhledem k tomu, že když mám konektor bez krytky, má u mě ten zobáček životnost maximálně pár dní, protože ho většinou o nějaký jiný kabel ulomím, tak mi to nepohodlí stojí za to

Tak to mě naopak stojí za to si tu blbou gumovou krytku posunout na kabelu tak aby nefungovala. Naštěstí už to ale moc často nepotkávám. Občas to nebylo o nepohodlí ale téměř o nemožnosti kabel z konektoru vyndat.

Jak je v Jihoafrické republice? Troll...

A o niecom takom ako je VPN si pocul? Plus je este malicka pravdepodobnost ze v tej JAR fakt nejaky čech žije.

Nevím jak zjistil spíše teda nezjistil mojí IP adresu ale jen pro upřesnění žiji na Slovensku takže jeho odhad opravdu moc nevyšel

196.245.151.xxx u trolla je jedno, kde údajně žije, ale obvykle má důvod mlžit. Zvláště po "tématech", co se tu večer objevovaly.Pro ostatní:https://www.conrad.cz/p/klip-pro-opravu-uchycen...

Proč by někdo normální chodil s normálním dotazem do PC poradny přes VPN?

Čas od času je potřeba kabel vyměnit. Proto se na zeď dávají zásuvky.

Čas os času...ale to fakt ne stokrát za měsíc. Někdy ten kabel není potřeba klidně několik let vytahovat. Je to spíš kvůli případným upgradům výpočetní techniky, přestavbám bytů, obchodů, kanceláří...ty zásuvky na zdi fakt nejsou kvůli neustálému tahání notebooku někam pryč.

tie zasuvky su tam preto, aby si patch kabel mohol vymenit. Ci uz preto, ze si olamal konektory, alebo preto, ze si prelozil nabytok a potrebujes dlhsi kabel...

Však ano, to jsme myslel tou přestavbu bytu, kanceláře...nebo třeba kvůli nějakému upgradu techniky. Ale to fakt není "čas do času", to je výjimečně.

A čas od času ten kabel vyměnit....to jako proč? Pokud se s tím kabelem stokrát za měsíc nesmyslně nemanipuluje, tak fakt ho není potřeba měnit. Ne, ty zásuvky tam nejsou ani kvůli tomu že by se "ten kabel musel čas od řasu vyměnit". Blbost.

V domácnosti s malým králíčkem jako domácím zvířátkem se musí měnit kabel / kabely dost často. Zjevně PVC má obzvlášť pikantní příchuť, neporovnatelnou s vrbovými proutky.

nemusia sa casto menit, len 1x. Po tejto vymene si pochutnas na vybornej polievke z kralika.

A není to tím, že vás tím štve? Obzvláště Andulky jsou pěkně škodolibé.