» Poradna » Hardware

Jakou ZD? MSI nebo ASUS?

 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 42.0.2311.135

MSI X99S SLI PLUShttps://www.alza.cz/msi-x99s-sli-plus-d216710... je prý nejprodávanější, známka vysoká čtu to, ale hodnocení málo. Nevím zda mám věřit MSI nebo:ASUS X99-Shttps://www.alza.cz/asus-x99-s-d2167560.htmbude to dárek (herní PC pro bratrance) a půjde tam 6c viz "návrh" Alza níže, ale jiné:Intel Core i7-5820Khttps://www.alza.cz/intel-core-i7-5820k-d2147... je v akci. Docela mi teda vyrazili dech, že opravdu doporučují k PC ještě palírnu BD to koukáte co? K věci, pokud tedy někdo má "nějakou" zkušenost s tou MSI deskou docela bych rád zda by se "nepochlubil". Přece jen chci aby to bylo stabilní, tedy bez problému - jinak zorganizuji ten ASUS, i když stojí trochu více.Dík.

Odpovědi na otázku

 |   |  Microsoft Windows 7 Chrome 45.0.2454.85

No ty tady teda prudíš Já myslel, že jsi zarytý asusák.Nevím, ale zaujal mi tenhle článek http://diit.cz/clanek/asus-oc-socket-lga...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 42.0.2311.135

Omyl neptám se z legrace. Šel jsem vybírat PC a zůstal jsem včera u toho dost dlouho. Za dobu, co jsem nekupoval nové PC (1 rok, NB ano) tak se dost změnilo. Cena 6c CPU je o málo vyšší než 4c, takže jsem zvolil už opravdu herní desky a CPU, dokonce koukám i DDR4 RAM (32 GB) ani ne za 7 litrů. Takže to musím předělat, aby se nemusel za to PC stydět. Za odkaz díky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 7 Chrome 44.0.2403.157

Je pravda, že jsem nedávno na tohle zrovna koukal. Můj stroj bude příští rok pětiletý, mám krabicovou verzi W7, tak bych rád do konce července ještě jednou otočil upg na W10 na nové mašině. Takže přemýšlím, co bude vhodné příští rok postavit. Honza se dole hezky poučně rozepsal, což je fajn a díky mu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 45.0.2454.85

Vidíš, vidíš.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 7 Chrome 44.0.2403.157

Hlavně uvidím, co příští rok bude.Po těch dotazech na počítač do 7k je ten tvůj takový vyčnívající.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 8.1 Firefox 41.0

Ono někdy může vycházet pseudo-logickou dedukcí, že je výhodné každé dva roky koupit nový počítač za 10 000 až 15 000 Kč... papírově vypadají odpisy v účetnictví fajn, jenomže reálně kupuješ stále low-end, stále dokola musíš znovu kupovat OEM licence, stále dokola kupuješ prakticky stejně výkonný hardware nebo dokonce někdy i horší (pokud se dotyčný trefil k záplavám továren s HDD a zdražení RAM a devalvaci Koruny). Takže ve výsledku má člověk, co jednorázově dal před šesti lety 40k za workstation postavený na drahých komponentách s tří a pětiletou zárukou lepší sestavu, než člověk, co si každé dva roky kupoval low-end. Že má deska s FM1 nebo FM2 nativně USB 3.0 nebo dokonce USB3.1 a SATA 6 Gbs může zajímat jen frikulíny - ty nové Athlony jsou pořád pomalejší než letitá i7 920.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 8.1 Firefox 41.0

Slíbil jsem sice, že už sem nevkročím, ale občas sem prostě kouknu a ty si rozhodně moji radu zasloužíš.Je nutno zvážit, kolik času bude trávit hraním a úpravou/pálením videa.LGA1366/LGA2011/LGA2011 v3 totiž nabízí možnost osadit výkonnější procesory než je cokoliv pro LGA1156/LGA1155/LGA1150/LGA1151. 6c/12t Xeon z roku 2011 na bázi Gulftownu @3,5 GHz je na kódování videa bohužel stále výkonnější než třeba takové 4c/8t Core i7-6700K. Grafiku na hraní ve 4k ale neuživí ani jeden. Je to dost smutný, ale tomu se bohužel říká (ne)pokrok. Pokud plánuje hrát jen hry, tak potom bych místo LGA2011v3 ušetřil pět tyček na grafiku (mohl by vzít GTX 980Ti místo GTX980) a volil LGA1151 a desku Asus s Z170 + Core i7-6700K – Alza dává pětiletou záruku: https://www.alza.cz/asus-z170-a-d2905983.htm (sockoidní herní varianta by mohla být kombinace Core i5 6500 + Asus Trooper B150 D3 + Crucial 2x4 GB DDR3 za 1000 Kč – nedávno mi to akční cenou RAM spamovala Alza mail)Vlastnosti Intelu Z170A se blíží Intelu X99, nabízí jen méně linek PCIe, Asus Z170 má navrch USB 3.1 (byť ten s Thunderbolt v3 s čipsetem Alpine Ridge od Intelu – ale potřebuje ho?). U obou máš DDR4, M.2, SATA Express…Další věc, proč volit v hi-endu Asus je čistý pragmatismus.1.) BIOS v patici – setkal jsem se s tím, že u Gigabytu dualBIOS selhal – nebyl schopný načíst se ze záložního -> musel jsem připájet na čip drátek proti zemi a tím ho deaktivovat, drátek odpojit a pak ho přeflashovat…2.) Asus má lepší profily větráků než konkurence.3.) Desky od Asusu mají dlouhodobě lepší pověst ohledně možností přetaktování.4.) Asus má u většiny desek své produkce od LGA1155 nahoru podporu pro Xeony – je to výhodný z hlediska budoucího upgradu za tři čtyři roky bude upgrade probíhat tak, že dokoupíš další RAM, lepší SSD a koukneš na eBay, co tam je za vyřazený serverový procáky.5.) Asus má AMI BIOS (stejně jako MSI), a proto se poměrně snadno modifikuje a snadno aktualizují samostatné moduly, naopak Gigabyte je prasí tak, že nesplňuje ani specifikace Awardu – uznávám, tohle je ale věc, co zajímá snad jenom promile uživatelůNa co se koukni – pokud hraje se sluchátkama, tak se dívej, jestli má deska ve specifikacích sluchátkový předzesilovač. Obvykle ho mají herní řady. U jedné desky to bylo detailněji rozebrané včetně impedancí, ale kde jsem to viděl si ani za zlatý prase nevzpomenu.Jinak platí co vždycky:nižší střední třída = MSI PC Matestřední třída = Asus WS/TUF/Gamer nebo Gigabyte UD3 a výšhi-end = Asus ROG/Signature

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 45.0.2454.85

Díky za názor, pozorně jsem ho přečetl a vážím si ho. Zde každý má plno rad, a když se člověk opravdu potřebuje "dovzdělat" tak najednou je zde prázdno. Hrát pouze hry asi ne, ale chci aby ta sestava uměla i dnes běžné 4K video z mobilu / kamerky a min. rozumně svižně obsloužila Pr a Ae ve kterých umí (vč. HEVC kodeku, kde vím, že je každé c/t k dobru). Do zbytku užití mluvit nemohu a ani nechci. Vlastně to co bych v jeho věku volil já. Přiznám, že sám sestavené PC kupuji max. do i7, při spolehlivé desce (s rozumnou výbavou) a průměrnou grafiku. Ovšem na mé statické snímky, úpravy a občasný střih videa s přehledem stačí. V případě her, jsem už přece jen více mimo než by bylo záhodno. U LGA2011v3 bych asi zůstal už pro možnost budoucího upgrade na 8c CPU, aby se morální životnost PC udržela na těch 5 letech. > Možná ještě jedna věc o které nevím zda ji předpokládám správně a to je zdroj. Sám vím a kupoval jsem FortronAurum / EnermaxPlatinum, jsou stále důvěryhodné? Nebráním se tedy i dalším návrhům to v žádném případě.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 8.1 Firefox 41.0

Ano, tak v tom případě nemá smysl uvažovat o ničem jiném než LGA2011 v3.Detaily desek pro LGA2011v3 jsem přesně nezkoumal (takže by bylo fajn projít specifikace), subjektivně se mi líbí X99-A a X99-S. Asi to bude tím, že o víkendu budu kompletovat jednu sestavu na Z170-A, takže proto se mi řada Signature líbí. Pokud se dívám správně, tak jsou dvě revize - staré s USB 3.0 s možností dokoupit přídavnou kartu s USB 3.1, nebo s USB 3.1 na desce. Ale chtělo by to opravdu detailně prolézt specifikace, protože USB 3.1 by mělo mít v sobě Thunderbolt, jenže procesor nemá grafiku v sobě, takže tam určitě bude potřeba nějaký hara-kiri s interním propojováním. Na druhou stranu - USB 3.0 je rychlé dost, proč vyžadovat miniaturní a snadno olámatelný USB 3.1? Potom by se tenhle bod dal úplně přeskočit.HEVC dneska zvládne jen několik GeForce na bázi Maxwellu (GTX950/960/980/Titan; mobilní verze se nepočítají, tam značení karet vymýšlejí snad pod vlivem drog), některé nové low-end APU AMD a integrovaná grafika ve Skylake. Lepší to nebude, dokud nevyjde další generace grafik. A když koukám na sliby Intelu, tak nástupce Skylake má mít čipset s PCIe v4.0, takže hrozí, že po LGA1151 přijde nová patice. V tomhletom je LGA2011v3 taky lepší jistota - na trhu je zhruba rok a garantovanou podporu má (myšleno vydáváním nových procesorů*), pokud mě paměť neklame, 3 až 5 let.Když srovnám MSI a Asus, tak oficiálně víc modelů umí Asushttp://www.asus.com/us/Motherboards/X99A/Help... http://www.msi.com/support/mb/X99S-SLI-PLUS.... Kdyby náhodou sis pohrával s kacířskou myšlenkou koupit za 3500 Kč použitý Xeon E5-2620 V3 6c/12t už teď, tak to rozhodně NEdoporučuji https://tinyurl.com/nglushaProcesor bude na 99 % plně funkční (podvodníků je minimum), jenomže to bude jeden z mnoha tisíců prvních vyrobených ES, takže reálně hrozí, že nebude mít správně implementované některé instrukce nebo funkce, které u prodejních kusů fungují a nespraví to ani nový BIOS s aktuálním mikrokódem. Tyhle procesory prostě běží u výrobců a testují s nimi vyrobené desky, že mu něco nefunguje neřeší.*sama pro sebe je kapitola podpora výrobců desek - Intel sice jako jediný vydal EFI firmware pro svoji DX58SO (jako jediná deska s LGA1366 zvládne nativně nabootovat z GPT) a BIOSy vydával snad do roku 2012, ale ostatní výrobci podporu LGA1366 úplně zařízli po roce a další dva roky vydávali maximálně nové BIOSy s aktualizovaným mikrokódem procesoru.U Enermaxu Platimax, bych se bál jedné věci - co za něj dostaneš, pokud během pětileté záruky přestane fungovat - už se asi půl roky nevyrábí. Špatná volba by nemusel být některý ze Seasoniců Platinum Fanless (je tam i jedna řada s polopasivním chodem). Nešizený Fortrony Aurum by měly být: CM, Pro, 92+ a PT. Tady bych se koukal hlavně po uváděné záruce. Kapitola sama pro sebe je, jak se k tomu postavili uvnitř společností a jestli je časem nezačali šidit a neví se o tom.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 45.0.2454.85

Moc děkuji za info o revizích ZD a za podrobnosti o zdrojích. Zůstanu tedy u ASUSu (což mi dělá radost, zatím si na spolehlivost těchto desek nemohu stěžovat ... ťuky, ťuk) a zdroj tedy zkusím také opět FortronAurum, ale na ten SeasonicPlatimum se rozhodně podívám. A jak píši výše, vždycky je největší potíž s výběrem desky (aby morálně vydržela, zvládala zátěž, byl co nejdéle možný upgrade) takže znova velký dík za doporučení na co se dívat a ty specifikace stáhnu a pročtu co bude dostupné.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 8.1 Firefox 41.0

Výpis parametrů BIOSu X99-S (výcuc):Firmware: Intel MEVersion: 9.1.10.1005Release: ProductionType: Region, ExtractedSPI: Unlocked MESKU: 1.5MBVCN: 11PV: YesFITC: 9.1.10.1000Date: 13/06/2014Platform: DesktopUpdated: No1 Intel RST(e) OROM and EFI SataDriver OROM IRST RAID for SATA - 13.1.0.2126 OROM IRST RAID for SATA - 13.1.0.2126 EFI IRST RAID for SATA - 13.1.0.21263 LAN OROM PXE and EFI UNDI - Intel, Realtek, BCM, QCA OROM Intel Boot Agent GE - 1.5.47 OROM Intel Boot Agent GE - 1.5.43 EFI Intel PRO/1000 UNDI - 6.0.24 EFI Realtek UNDI - 2.0267 Update Intel CPU MicroCode Haswell-E CPU Microcode 0306F2 HSW-E - 2D

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 8.1 Firefox 41.0

Pro srovnání Asus Z170-A:Firmware: Intel MEVersion: 11.0.0.1168Release: ProductionType: Region, ExtractedSPI: Locked MESKU: Consumer HVCN: 6FIT: 11.0.0.1168Date: 05/08/2015Platform: PCH-H Z170Updated: No1 Intel RST(e) OROM and EFI SataDriver OROM IRST RAID for SATA - 14.5.0.2241 EFI IRST RAID for SATA - 14.5.0.22412 Intel OROM VBIOS and EFI GOP Driver OROM VBIOS SkyLake - 1024 EFI GOP Driver SkyLake - 9.0.10293 LAN OROM PXE and EFI UNDI - Intel, Realtek, BCM, QCA OROM Intel Boot Agent CL - 0.1.04 EFI Intel Gigabit UNDI - 0.0.067 Update Intel CPU MicroCode SkyLake CPU Microcode 0506E3 SKL-S - 34

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 8.1 Firefox 41.0

A resumé? Asus u X99 nechává starší moduly (včetně těch pro procesor) z roku 2014. Těžko říct, jestli proto, že jsou líní to dál optimalizovat a testovat (certifikaci pro Windows 10 ale mají). Modul Intel MEI je odemčený, takže by podle mého názoru, měl jít aktualizovat pouhou instalací z Windows (na webu station-drivers jsou odkazy) a předpokládám, moduly pro řadič disku a síťovku nejsou kritické (jde pouze o zavaděče pro bootování po síti nebo vytváření softwarového RAIDu na řadiči na desce, což rozumnej člověk stejně nedělá a koupí si raději přídavnej hardwarovej řadič).Pokud si chceš hrát (nebo ladit stabilitu), tak potom si můžeš stáhnout utilitu UBU (AMI UEFI BIOS Updater) - na průběžném vývoji pracuje jeden šikovnej Rusák - jediné problémy jsou občas s aktualizací modulů pro grafiku v procesoru, protože výrobci desek různě ojebávají specifikace Intelu, rvou tam svoje upravené moduly a pak místo obrazu vidíš na integrované grafice artefakty.Aktualizovat mikrokód procesoru má smysl snad jen kvůli přetaktování, spotřebě nebo kvůli bezpečnosti:http://www.cnews.cz/zadni-vratka-cpu-vedci-pr... http://www.cnews.cz/amd-ma-bezpecnostni-diru-...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 42.0.2311.135

Vyčerpávající díky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Související témata: Známka, Dech
Určitě si přečtěte

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 98

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku