Jakou vybrat desku pro intel i5 Skylake. ASROCK B150M-HDV nebo ASUS Z170-P?

Chci obnovit hardware PC, takze potrebuji vymenit desku, cpu a pameti. Podstatna informace je, ze PC nemam na hry, ale na praci a bezne multimedia jako internet, filmy. Take nehodlam pretaktovavat, grafiku budu vyuzivat pouze integrovanou, mozna v pripade potreby casem dokoupim (na praci integrovana staci). Zvuk take nejak extra neresim. Potrebuji vice SATA portu, protoze mam 2x mechaniku a 5x SSD disk.PC chci osadit CPU Intel radou i5, toto mi vykonove staci.Pamet volim 16GB DDR4 2133Mhz.Samozrejne SSD disky, ktere aktualne mam.Az sem to je vcelku jasna volba.Horsi to je u desky, kde zvazuji kolik investovat do zakladni desky.Mam vybrat levnejsi nebo drazsi, vyplati se to?1. Levnejsi ASROCK B150M-HDV, cenove kolem 1500 Kc2. Drazsi ASUS Z170-P, cenove 3000 KcCo by jste doporucili?Diky za nazory.

Odpovědi na otázku

Jeste upresnuji, ze chci osadit procesorem Skylake.

Z170/Z270 má smysl jen pod "K", jinak stačí B150/B250 (případně H170/H270, pokud má něco, co na B150/B250 není). Proč Skylake? Kvůli W7? Jiný důvod nevidím. Jinak samozřejmě Kaby Lake a 2400 MHz RAM. A proč když potřebuješ tolik SATA, proč koukáš na drahou Z170 s pouhými 4x SATA?Osobně bych ale rozhodně vzal něco s 4x RAM, oceníš to v budoucnu, až se u 2x RAM budeš vztekat, že to máš plné a není kam jednoduše přidat další. Třeba tato (6x SATA, 4x RAM, M.2, ):https://www.czc.cz/msi-b150-pc-mate-intel-b1... Velmi dlouho se prodávala MSI B150M Mortar okolo 1600,-, pokud ji někde seženeš za tuto cenu, jen do ní. Další slušná možnost je B250M Mortar:https://www.czc.cz/msi-b250m-mortar-intel-b2...

MSI B250M Mortar mi prijde jako dobry zlaty stred, diky za tip, protoze o teto jsem vubec neuvazoval.A co deska ASUS PRIME Z270-A:https://www.czc.cz/asus-prime-z270-a-gaming-... Jasne, ze je to zase jina trida a jednou tak draha jako MSI B250M Mortar, ale zajima me nazor, kdyby jsi se rozhodl zainvestovat do desky preci jen vice penez.

Z270-A nemá proti Z170-A nic významného navíc. A velmi pravděpodobně tam nepůjde dát Coffe Lake. Zbytečný příplatek navíc.

Ok a kdyz pujdeme do finale, tak by jsi volil Asus Z170-A nebo MSI B250M ? Ale s ohledem na Coffe Lake se asi vice vyplati MSI B250M, kde bude jeho podpora?

To právě nikdo moc neví. Zkus ještě počkat, jak bude víc informací. Máš starý počítač úplně kaput? Ono se na internetu pohybuje několik „zaručených informací“. Jedny tvrdí, že Z370 je přejmenované Z270, jiní, že jádro bude tak překopané, že předchozí generace desek nemá potřebné napájecí obvody. Ona by to klidně mohla být pravda - na trhu je jedno mini ITX řešení od Asusu s H170 to neumí ani Kaby Lake.

Jasne, chapu, ale predpokladam, ze Intel dost mozna nebude chtit z obchodniho hlediska zachovat podporu Coffe Lake na puvodnich deskach, kde jsou cipsety rady 100 a 200 a proto bude zamyslet nove rady 300. Otazka je, jak se Intel zachova a kdy to bude uz oficialne zverejnene. Zatim se vsude pise, ze 8. rada procesoru Intel nepojede na deskach s cipsety rady 100 a 200. Tak budeme doufat, ze Intel neudela spatne rozhodnuti, protoze na ty je docela specialista.

Tak o tom, že Intel o to určitě nemá zájem, je zbytečné debatovat. Ale Intelu teď dost dýchá na záda AMD (někde je dokonce už před ním), takže Intelu dost narušuje jeho plány na ždímání zákazníků. Už teď ho AMD donutilo, po šesti letech přešlapování na místě, posunout prakticky celou řadu 115x o stupeň dolů (i3 > Pentium - už proběhlo s G4560+, i5 > i3 byť bez turba, ale na docela vysokých taktech přijde brzy a 2 jádra navíc v i5 a i7 také) . Nedivil bych se tedy, kdyby to šlo. Jediné, na čem podle mě aktuálně záleží není to, zda to Intel chce nebo ne, ale to, zda tomu nebudou bránit fyzicky nějaké nutné změny v čipsetu nebo napájení.

Jeste co tato deska do uzsiho vyberu:GIGABYTE B250M-D3Hhttps://zakladni-desky.heureka.cz/gigabyte-ga-b250m-ds3h/Neni spatne vybavena a cena je prijatelna?A jeste jeden dotaz:Kdyz bych chtel pripojit novy SSD disk s rozhranim M.2 a podporu NVMe:Samsung 960 EVO 250GBMusi mit deska podporu NVMe nebo to je automaticky, kdyz ma deska M.2?

Na desku GIGABYTE B250M-D3H jsem udelal spatny odkaz, tento je spravne:https://zakladni-desky.heureka.cz/gigabyte-ga-b250m-d3h/Cena je tedy kolem 1900 Kc.

Když už levnou Gigabyte, tak tuto:https://www.czc.cz/gigabyte-b250m-d3h-intel-... Má lepší napájení CPU s chladičem. NVMe umí.

Aha, tak pokud neumi NVMe, tak nic.Kterou by jsi doporucil, ktera je dobra a podporuje i NVMe?

Kde jsem psal, že to neumí? Nicméně já bych koupil toto:https://www.czc.cz/msi-b250m-mortar-intel-b2... Přečti si i poznámku od harrym, to by mě dost rozčilovalo.

Omlouva, psal jsi, ze NVMe umi.A B250M Mortar NVMe predpokladam, ze umi take?A je nejaky rozdil v podpore NVMe, nejake verze apod. u toho disku co bych chtel, uvadi, ze je NVMe 1.1, takze na desce tato podpora predpokladam je automaticky?Nic proti MSI nemam, takze v pohode a kdy jsi to mel srovnat s nejakou deskou v podobne vybave od ASUSu, takze je tam vice naklonost k MSI z nejakeho duvodu, ktery je treba zasadni - kvalita, spolehlivost pro MSI?

Napr. na teto desce od ASUS PRIME B250-PLUS:https://www.czc.cz/asus-prime-b250-plus-inte... Je o polovinu kondiku mene nez na MSI B250M Mortar, to vas nechava v klidu? Nebo to ma treba i jiny duvod, nevim, jen me to zaujalo hned na prvni pohled.

Důvod je jednoduchý - Asus v levných deskách spoléhá hlavně na to, že to lidi kupují kvůli značce Asus a nekoukají na to, jak moc jsou ty desky ojebané. Ani chladič na kaskádu nedal.

Všechny detailní informace jsou na webu výrobce ve specifikacích nebo v manuálu, který tam jde stáhnout.Pokud se kouká na cenu, tak to je aktuálně cca takto:Asus - levné desky stojí za prd, jsou očesané na kost. Pokud Asus, tak jedině nějakou pořádnou 4000+, což je pro tebe zbytečnost.Asrock - pro mě dost zajímavý výrobce, který se nebojí vyrábět i nestandardní věci. V levných deskách bývá zajímavější než Gigabyte a Asus.Gigabyte - dokáže desky neuvěřitelně ojebávat. Zvlášť v novějších revizích, kdy je stejná deska často o něco ochuzena. Krásným příkladem byla B85M-D3H:https://ctrlv.cz/shots/2017/08/27/zS8P.pngSlabší napájení (1.0 umožňovala slušné taktování G3258 i se zvýšením napětí, 2.0 už ne), očesaná deska, většina součástek v revizi 2.0 není.MSI - V levných deskách velmi zajímavý výrobce. Pokud bys sháněl pořádnou desku pro taktování i7-7700K a podobných CPU a pohyboval se tak s cenou v kategorii 4000+, tak tam už je celkem jedno, na jakého výrobce se kouká. Tam už snaží všichni. Ale u levných desek okolo 2000,- bych Asus a Gigabyte klidně vyškrtl ze hry.

ASROCK B150M-HDV - odpad osekaný až na krevASUS Z170-P - podobný případ, jen si hraje na něco vícDoporučuji:Asus Z170-A (někdy s buzzwordem gayming-mining)https://www.czc.cz/asus-z170-a-gaming-mining... - pokud ji máš na multimédia, tak má u zvukovky licenci na DTS- kvalitní kondenzátory- lepší layout a dostatek portů- jediná nevýhoda je, že nejspíše nebude podporovat Coffe Lake

Jestli dobře počítám, potřebuješ připojit 7 SATA zařízení. Za sebe bych doporučil asi toto (je tam i řadič do PCI-e slotu, čímž se zvýší počet připojitelných zařízení na celkem 8. Pokud ti stačí 6 konektorů SATA, není řadič nutný):https://www.czc.cz/88btdbqvg4ipp97lo35u04vkk...

2x mechanika? K cemu? To se na tom prepaluji filmy/cd ve velkem?

Ale ne, dve mechaniky mam proto, ze jedna je DVD a druha Blu-ray. Jinak myslis, ze jeste v dnesni dobe nekdo vypaluje filmy ve velkem, kdyz si skoro vse stahnes nebo pustis primo online? Ja teda nikoho takoveho neznam.

Desku GIGABYTE B250M-D3H a její klony (mám DS3H) nedoporučuji! Sere mě na ní totiž jedna věc. Pokud dáte PC uspat (režim spánku), tak po probuzení jsou otáčky fanu procesoru na 100% a neměnné. To neskutečně sere, pokud nemůžete PC kvůli nějaké rozjeté úloze zrestartovat a uvést desku zpět do řiditelného tichého režimu řízení otáček fanu.Asi 3 měsíce jsem kvůli tomu prudil Thajwance, až kvůli mně vydali BIOS verze F6, který to opravil. Jenže v F7 je to tato "issue" zpátky, kkti jedni šikmoocí.

Zajimava informace, diky. Chci osadit uspornou verzi procesoru Intel Core i5-7500T s TDP 35W a pasivnim chladicem, takze me by toto asi netrapilo, ale i tak pro dalsi urcite zajimava informace.

"T" verzi procesoru nekupuj. To jsou vyhození peníze. Navíc se takový procesor jako jetý dost špatně prodává, protože má právě dost sníženou frekvenci.Kup normální i5 a procesor podvoltuj. Na moderních deskách jde podvoltování nádherně, zkrátka v BIOS nastavíš jen "voltage offset" např. -100 mV a pohoda.

Můžete mě prosím říci, jak to tedy vlastně bude?Nejprve říkáte, že tam bude Skylake, tedy řada 6xxx. Nyní že zase 7xxx (KabyLake) úsporný. Pak tady řešíte desku aby uměla NVMe ssd disky a hned na to zakládáte další dotaz https://www.zive.cz/poradna/vyplati-se-zaklad... , zda se vyplatí koupit desku s displayportem. Do každého vlákna napíšete polovinu věcí, takže to z vás musíme tahat.To to nelze řešit v jednom dotazu, kde to plně specifikuji??PS: Pasivně chladit vás to nenechá. Deska si ohlídá aby byl v CPUfan zapojený větrák. Jde to obejít ale proč to dělat, když si lze nastavit otáčky, takže to bude neslyšné. Také tu úspornou variantu nechápu. Když to bude v zátěži, tak se výkon hodí a pokud to bude lelkovat, tak bude spotřeba prakticky stejná.

Ano, mate pravdu, ze to lze resit v jedno vlaknu, ale postupe se nabaluji dalsi moznosti, ktere jsem se rozhodl zohlednit.Co se tyka uchlazeni "T" verze s TDP 35W pasivnim chladicem, tak bez problemu. Toto reseni pouzivam uz dlouhe roky na mem soucasnem AMD, kde je TDP 45W a nikdy nebyl problem, a jak jsem zminil uplne v uvodu, tak se jedna o pracovni stanici, nikoliv herni PC, tudiz CPU urcite nebudu srotovat na maximum.Ale rozumim nazoru, ze s hlediska vykonu jsou za "T" verzi vyhozene penize, ale ja zkratka nesnasim nic, co vydava ve skrini nejaky zvuk, preferuji zcela pasivni a tiche reseni celeho PC, takto to mam i na soucasnem a jedine co se mi tam "mirne susti" je zdroj, ktery nemam v pasivu, protoze je celkem drahy, cca. 4 tis.Miluju to krasne ticho, kdyz spustim PC a pracuji v noci a neni nic slyset. Vsechny puvodni sestavy PC, ktere jsem mel byly prave vybavene aktivnim chlazenim na CPU, grafice, stare HDD otackove disky atd. a svete div se, ono se to nahleda a je to sakra znat, nez kdyz mate vsechno pasiv. Takze z toho duvodu preferuji pasivni chlazeni a jsem ochoten i za toto nejaky peniz obetovat, hlavne, kdyz to bude tiche.Co se tyka NVMe, tak jsem se rozhodl investovat jeste to disku s podporou teto technologie, docela me prekvapilo, jak velky je to rozdil oproti SSDcku na klasickem SATA kabelu, proto jsem to zmenil. Zatim si poridim ten zakladni 250GB od Samsungu.Takze kdyz to shrnu, tak moje aktualni predstava o PC je nasledujici:- platforma Intel- procesor Intel Core i5-7500T (Kaby Lake) TDP 35W- pasivni chladic na procesoru- pouze integrovana grafika- M.2 disk s podporou NVMe- zakladni deska s podporou M.2/NVMe (ale primo, ne abych musel dokupovat nejake redukce jako to pisou napr. u desky MSI B250M Mortar)- vystup na DisplayPort, HDMI i DVI- Ukázat celý příspěvek

V mém PC je 10 větráků (1x CPU, 2x grafika, 6x v bedně, 1x ve zdroji) a neslyším ho ani v naprostém tichu noci. A to ani když něco dělá. Nemám tam žádné "T", ale naopak přetaktované "K" a GTX 1070. Při dlouhé herní zátěži se ozve jen zdroj (už má 8 let a nikdy nepatřil k těm tichým) a trochu grafika, nic víc.Proč? Protože větráky běží jen na pár stovek otáček a nejsou vůbec slyšet (ani z blízka). V zátěži ventilátory přidají podle teplot. Ale i tak jdou přes 600-700rpm jen velmi zřídka. Doporučení na desku už jsi dostal.A ještě drobnost. Pokud to PC bude po většinu času málo vytížená, tak je úplně jedno, zda tam bude "T" nebo něco jiného. Proč? Protože ať tam bude cokoliv, pojede to na snížené takty a snížené napětí. Rozdíl tak nebude žádný. Jen se zbytečně obereš o maximální výkon, pokud ho budeš potřebovat.Pokud chceš tichý zdroj, opět zapomeň na drahé čistě pasivní zdroje. Mrkni třeba na RM550X. Do cca 50% běží zcela pasivně, až pak zapíná větrák a to ještě jen velmi pozvolna. S tvojí sestavou by ale větrák nikdy nezapnul, protože to, co popisuješ, si více jak 100-150W nikdy nevezme.

Může použít i nový Seasonic https://www.czc.cz/seasonic-focus-plus-550w/... Je levnější a 10let záruka přímo u CZC. Corsair má jen 5let u CZC zbytek u výrobce.

Díky za tip, vypadá dobře. Doufám, že se dostane do spárů Bočkovi a že dopadne podobně jako RM550X:http://pctuning.tyden.cz/hardware/skrine-zdroje-ch...

JJ, už jsem na něj ale četl recenzi na jeho silnějšího bráchu a dopadl dobře:https://www.pcper.com/reviews/Cases-and-Cooling...

PS: tady je ještě test 750W verze:http://www.jonnyguru.com/modules.php

Cenu jsem uz delsi dobu nesledoval, ale zacina byt uz prijatelna....Sakra, to se mi libi... V recenzich Corsair RM550x dopadl dobre, a 550 by mi stacila, budu mit osazeno par veci, takze 750 je zbytecna.

Pro vás je zbytečná i ta 550. Bohatě by stačil 200W zdroj, kdyby ho někdo vyráběl. Procesor 65W, nějaké disky, ztráty,...... v zátěži to bude ze zásuvky brát tak max 150W. Nejvíce v PC žere dedikovaná grafika, kterou nemáte a pak procesor. Ostatní je podřadné.

Tak kdyz by mi stacil klasicky, tak jsou v nabidce zdroje 200W i 250W:https://www.czc.cz/fortron-fsp200-50gsv-5k-2... https://www.czc.cz/fortron-sp300-a-bulk-250w...

http://pctuning.tyden.cz/hardware/skrine-zdroje-ch... To není zrovna výhra a není to ATX. Kromě toho také neumí vypnout větráky. Takže tyhle zdroje tak nějak, kromě toho že nejsou nic moc, popírají vše to o čem se tu bavíme.Kromě toho ani nebudou mít potřebné konektory. Chcete desku s 8sata a pak vyberete zdroj se dvěma sata konektory.

Tyto zdroje by ti sice stačily, ale má to minimálně dvě ALE:1. Nejsou tiché, větráky se točí stále.2. Mají minimum konektorů, takže na ně tu hromadu disků, co plánuješ, nepřipojíš. A řešit to hromadou redukcí by byla prasárna.

Takze nezbyva nic jineho nez koupit naddimenzovany zdroj 550W - RM550X nebo Seasonic.Kdyz srovnam rozdily, tak ktery vzit?Porovnani:https://www.czc.cz/185923,219941/porovnat-kodyRM550X:- zaruka 5 let- drazsi- navic ma aktivni PFC (co nevim co je?) - 4x Molex 4-pinSEASONIC:- zaruka 10 let- levnejsi- 3x Molex 4-pin- nema aktivni PFC (nebo aspon neuvadi v parametrech?) Dle hodnoceni bych se rozhodl asi pro RM550X.

Oba mají záruku 10 let. U Corsairu je ale 5 let u CZC a zbytek u výrobce:http://www.corsair.com/en-eu/rmx-series-rm550x-5... Případně třeba v Alfě dávají plných 10 let u sebe:https://www.alfa.cz/product.phpRMx je již ověřená kvalita, ten Seasonic je novinka. Ale vzhledem k záruce a tomu, že Seasonic dělá slušné zdroje, bych se ho vůbec nebál. Aktivní korekci účiníku mají prakticky všechny dnešní zdroje (pokud vynechám ty odpadní, založené na 20 let starých technologiích). Pro tebe je možná nejzajímavější rozdíl hranice, do kdy běží zcela pasivně:- RM550X do 225W- Focus Plus 550 do 165WAle i těch 165W budeš mít problém dosáhnout dlouhodobě. Možná tam při startu, kdy se budou rozbíhat všechny disky najednou. Ale pak už se budeš pohybovat mezi cca 50-150W.

Je ještě jeden detail. Pasivní zdroj je potřeba mít větrákem nahoru, aby teplo mohlo unikat. Takže to chce skříň, která má nad zdrojem prostor. Dále, ačkoli je ten Corsair kvalita a opravdu super, tak někomu může vadit, že daný silent mode nelze vypnout. U Evgy, která má také slušnou semipasivní řadu G2 a G3 a toho Seasonicu, lze zmáčknutím kouzelného tlačítka ten ventilátor zapnout. Tudíž potom pasivní již není a běží na minimálních otáčkách. Může se to hodit, aby se vzduch hýbal, kdyby byl nějaký problém. Což by ale při takovéto spotřebě neměl být.

PS: Jinak protože má standardně 99% desek 6sata, tak tyhle 550W verze mají také jen 6 sata. Pokud chcete více, tak musíte jít min do 650W verze, a to nepočítám, že jaksi nemusí ty konektory zrovna optimálně, takže se rezerva může hodit, pokud to nechci honit nějakými prodlužkami.

*optimálně vycházet

Aha, tak tohle je zajimave info, mam soucasnou skrin kterou chci pouzit pro novy PC (zkusim najit nejake oznaceni, ale je ze vsech stran perforovana). Kdybych tedy nesplnil podminku, ze musi byt nahore nad zdroje prostor a upustil od pasivniho zdroje, tak do ktereho pripadne jit?

S tvým zatížením umístění zdroje vůbec řešit nemusíš.

Jak už jsem psal nahoře, spotřeba tvého PC bude malá a i ten RM550X (ale i ten levnější Seasonic) nebude nikdy zatížen tolik, aby větrák vůbec roztočil.

No výborně.1) Chápu, že jste zklamaný chlazením, jeho hlukem, ale upřímně, stará AMD a levné větráky a levné zdroje řvou. Dnes už je situace lepší! Když zredukujete ventilátory, tak to PC bude prakticky neslyšné!!! V noci možná bude trochu šustit. možná ani to ne. Opravdu bych se té "T" verzi vyhnul!.2) Zdroje nestojí 4tis, ale od 2000Kč už koupíte semipasiv, který netočí do určité zátěže větráky. Problém bývá ten, že pro takto málo zatěžované PC to bývá škoda a odporuje to specifikacím minimálních odběrů zdroje. Ale určitě se to řešit nějak nechá.3) Mortar umí přes M2 dát rovnou NVMe disk do M2. Pokud dobře chápu tu poznámku, tak je to jen redukce pro U2 disky:https://www.msi.com/Motherboard/TURBO-U.2-HOS... 4) 8 sata bohužel asi nebude mít žádná B250 deska, ani H270 deska!!!! Specifikace říkají 6sata a to ještě za předpokladu, že v M2 nebude sata. Nenapadá mě žádná deska s 8sata!!!!

Diky za nazory, mozna me nakonec i presvedcite jit do aktivniho chlazeni CPU. Me na tom vzdy nejvice vadilo, ze po nejakem casu se ventilator zanese a je postupne hlucnejsi, coz u pasivu nehrozi.. Jsou i v tomto smeru nove ventilatory na CPU nejak vyrazne lepsi, nebo mam stale pocitat s tim, jak to bylo v minulosti, ze co kazdy rok cistit nebo menit ventilator, aby nebyl hlucny? Protoze pak to v noci uz je opravdu strasny zvuk, coz me vadi Jinak k pasivu lze samozrejne pridat jeste nekam do skrine ventilator, na odvod tepla, kdyz by byl problem, aby to v pripade M.2 disku jak jste psal nedelalo problem, vim, ze toto je reseni presunuti ventilator z CPU jinam, ale mozna to ma jeste vyhodu, ze lze ventilator ridit, aby se spinal v pripade, ze bude uvnitr nad konkretni teplotu? Nevim, jen tak uvazuji.K podpore NVMe na desce MSI B250M Mortar, je to jak pisete, ze NVMe podporu ma, ale ta redukce je pouze na U2 disky, spatne jsem to pochopil. Dekuji za upresneni a vysvetleni. Puvodne jsem myslel, ze se to pripojuje pres redukci U2, coz ted vim, ze je blbost.Ani jsem netusil, ze vice jak 6x SATA neni, tak mi urcite bude stacit 6, kdyz usetrim nejake SATA namisto M.2 reseni. Hlavne, aby na desce nebylo SATA reseno tak, ze kdyz pripojite M.2 disk a tim prekryjete nejake SATA, taky jsem tuto poznamku u nejake desky cetl.Takze suma sumarum, doporucujete jit do desky MSI B250 Mortar?A jaky mate nazor ve srovnani s MSI na ASUS PRIME B250-PLUS?https://www.czc.cz/asus-prime-b250-plus-inte... Jsou nejake vyhody proc MSI nebo ASUS, krome subjektivni sympatie.Kdyz se podivam na desku Mortar a Asus, tak MSIcko ma desku osazenou temer dvojnasobnym poctem kondenzatoru, coz netvrdim, ze je spatne (urcite to ma svoje konstrukcni opodstatneni), ale zajima me nazor, jak to vydite Vy. Zda je to z duvodu Ukázat celý příspěvek

Už jsem ti to psal nahoře. Asus levné desky prostě ojebává. Dělá je co nejlevněji pro co největší zisk. Takže tam máš jednodušší napájecí kaskádu (horší součástky a v menším počtu) a bez chladiče. Přidaná hodnota je prakticky jen to, že to má nápis Asus. Což spoustě lidí stále stačí.Když si porovnáš výbavu, opět zjistíš, že Asus šetřil více než MSI:https://www.czc.cz/porovnat- místo DP je tam VGA- jsou tam většinou jen 2.0 USB, u MSI je více 3.0- i když je MSI jen mATX, má plnou šířku (244mm) a tak máš podloženou i pravou stranu a neohýbá se při zapojování kabelů jako u Asusu (jen 218mm, takže chybí šrouby úplně napravo). Podívej se na foto. U MSI máš šroub mezi SATA a napájecím 24pinem a pak ještě jeden v pravém horním rohu. Deska je tak řádně podepřená. Asus ale ušetřil pár cm a tak posledních cca 4-5 cm není nijak podepřených. Poslední šrouby máš na úrovni prvního slotu pro RAM, vše od něj doprava levituje ve vzduchu a při zapojování je to sakra znát.- Asus používá jen základní (=levné) SATA konektory, které jsou kolmo na desku a SATA kabely z nich zbytečně trčí do prostotu. U MSI máš lepší o 90° otočené, které ti umožní kabel hned vedle desky schovat za desku (u Asusu to najdeš opět až na dražších deskách). A že zrovna u tebe to smysl má, protože ty je nejspíš využiješ všechny. Takže zatímco na Asusu to bude takto hnusné:https://ctrlv.cz/shots/2017/08/27/IWep.pngu MSI budeš mít jen SATA konektor, pár cm kabelu a pak to zmizí za deskou. U Asusu budeš mít zbytečně vidět 5-10cm kabelu, než se to ohne o 180°.A takových drobností je na levných Asusech hromada.

Pokud bys chtěl více SATA, musel bys sáhnout hlouběji do kapsy:https://www.czc.cz/asrock-z270-extreme4-inte... 8x SATA + 2x M.2https://www.czc.cz/asrock-z270-taichi-intel-... 10x SATA + 2x M.2

4 nebo 5 tis. za rozdil SATA konektoru se mi uz davat nechce, to radeji investuji penize do M.2 disku, ale diky za tip, tyto vypadaji pekne, ale jak jsem psal.Na Mortaru je pouze 1x M.2, coz do budoucna, kdyz trochu M.2 disky zlevni (doufam), by se mozna hodilo mit jeste jeden slot na zapojeni dalsiho, ale buh vi, jak to vubec bude a co noveho zase prijde.

nevim jak mas velky disky, ale nebylo by lepsi koupit levnejsi desku s minimem SATA + 3-4/6TB HDD nez shanet desku s 8SATA porty?

ASRock Z270 Taichi je dobre, ze ma 3x M.2 a ten posledni na konci desky je dobre situovan, ze neni primo u CPU, kde to bude nejvice zahrivat teplo z CPU... Ale 5 tis za desku, hm?Jinak se divam, ze ten ASRock taky tolik nesetri jako Asus, takze kvalita vypada slusne.

Diky za detailni info, takto jsem o tom ani nepremyslel. Takze vyreseno, pujdu tedy do MSI B250M Mortar, vcelku splnuje vse co potrebuji a to je dulezite.

A jeste jake zvolit pametove moduly? Ma smysl kupovat pameti na taktu 2400, kdyz je deska podporuje, nebo to bude oproti taktu 2133 zanedbatelny rozdil?Mam ve vyberu Kingston HyperX Furry 16GB (2x8GB), ale je v tom trochu cenovy zmatek, protoze takt 2400 stoji mene nez 2133:https://www.czc.cz/operacni-pameti-pro-stoln...

Odpověděl jsi si sám. Proč bys kupoval 2133, když deska i CPU umí 2400 a ještě to stojí stejně nebo dokonce méně?https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sport-l...

A je potreba v BIOSu nejak nastavovat, nebo si deska sama zjisti, ze jsou osazene pameti na taktu 2400?A ty Crucialy doporcujes z nejakeho jineho duvodu oproti Kingston HyperX, nebo pouze proto, ze je Crucial levnejsi?

To jako pouze kvuli casovani CL4 je 2133 drazsi skoro o 500 Kc, to je takovy rozdil:https://www.czc.cz/189351,168553,188510/poro...

1. Pasivní chladič je blbost. Musí být opravdu veliký a i tak hrozí, že se to bude přehřívat. To raději menší moderní věž s větrákem na minimálních otáčkách, kdy o něm nevíš a stále máš rezervu v chlazení (pokud je to potřeba, větrák trochu přidá a je to). I levný HE1024 se staženými otáčkami je tišší, než HDD.2. Nemá smysl utrácet za "T" procesory. Jsou to vyhozené peníze na té, že ti výrobce omezil výkon (to si můžeš omezit sám i u obyčejné verze). 3. Sumasumárum, blbnoucí regulace otáček je velmi otravný problém.

Souhlas. Kupovat "T" edici je zcela na pikaču. "T" edici si mohu udělat sám s pomocí "voltage offset" v BIOSu a s oříznutím max. frekvence. Navíc se "T" blbě prodává jako ojetina.

Ani to dělat nemusím, leda by to jelo 24/7 na max. Jinak tím nic tím neušetřím. Rozdíl je 65-35=30W, při 8hodin denně/365dní, to dělá rozdíl:(0,030*8*365*cca3,6kč/KWh = 315,36Kč. A to by ten procesor musel běžet po celou dobu na 100%. Při použití 24/7 už to možná smysl má (to je pak logicky 3xtolik), ale zase pouze pokud to jede pořád na max. Pokud se to jen zapne, tak spotřeba bude podobná!

Jak jsem psal ve vysvetlujicim prispevku vyse, tak to nekupuji opravdu z duvodu, abych usetril na odberu, ale z duvodu, ze preferuji 100% pasivni reseni a abych to byl schopny uchladit pasivnim chladicem, protoze TDP 65W se uz bude horko tezko dat uchladit pasivem.

Tímto jsem pasivně chladil v HTPC Core i5-2400, nutno podotknout, že skříň byla horká jako prase, chladič byl už tehdy kritizován za mizernou účinnost a ještě jsem si hrál s nastavením napájení. A proč jsem ho volil? Protože po sundání té horní ohrádky vyšel na milimetr přesně (opíral se o bočnici).http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/ge...

„T“ se dá vyrobit správným nastavením - ale musí to umět deska (ručně nastavit limity proudů a násobiče jako pro S nebo T). Oni někde mají Kaby Lake s T skladem?Výpočet úspory je zcestný - zdroj má různou účinnost při různé zátěži. U slabšího procesoru může klesnout účinnost a výsledná spotřeba může být skoro stejná.

Tak jasné, to už zabíháme do úplných podrobností. Ono to takhle vypočítat prostě nejde. Mě šlo jen o to poukázat na zbytečnost toho kupovat tu T verzi, protože na proudu moc neušetří.Jemu ale jde o pasivní chlazení. Bohužel už mu nedochází to, že NVMe disky potřebují v bedně průvan, protože jinak se přehřívají a ztrácí výkon. To je další argument pro nějaké chlazení.

Ono i to samotné pasivní chlazení potřebuje průvan, takže se prakticky jedná jen o přesunují větráku z CPU jinam. Pokud se vzduch v bedně nehýbe, tak se to bude jen a pouze přehřívat. Natož pak když tam bude ještě přehřívající se M.2 hned vedle rozpáleného pasivu na CPU...

Také pravda. Nicméně pokud bude skříň jako řešeto, a plocha chladiče dostatečná, stejně jako rozvod tepla po chladiči, tak by to možná šlo jen za pomocí fyziky komínovým efektem. Ale to už je tak trochu teorie a sci-fi.