Dobrý den,jakou pastu na notebook koupit? Oplatí se tekuté železo?//Trolling - autor tu neustále zakládá nesmyslné "dotazy" na téma "přepastování". //
Klidně silikonovou vaselinu z GME. Hlavně přitisknout chladič (desku pro odvod tepla) co největší plochou.
Někde jsem viděl že přebrušují plochu na rovinnost.
Ano, to je lapování. Musí se to umět, aby vznikla rovina a ne oblouk. Stojí to trochu sádla, bohužel vlastního.
Colgate Total.
Tekuté železo je fajn ale při těch 1540°C se blbě transportuje.
pasty na bázi kovu mají velkou nevýhodu - jsou elektricky vodivé, takže při znečištění okolí mohou zkratovat procesor, desku a tak
Díval jsem se na prodejně a jeden notebook měl v reklamních specifikacích (prezentace v něm) nakresleny ventilátorové proudy - 4 výdechy a plus tam bylo napsáno že má z výroby tekutý kov.Ale jsem pečlivý tak bych to snad dal...?
Co se tekutých kovů týče, tak vodivost je za mě ten menší problém. To když je člověk pečlivý, a navíc si ještě nejbližší okolí něčím zamaskuje, tak není co by se stalo. To, co je podle mě horší je fakt, že jde o galistan, který je extrémně korozivní vůči hliníku a jeho slitinám. Stačí jediná sotva viditelná kulička nebo zbyteček na prstě, a bez problému to sežere celý chladič. Takže pokud tekutý kov, tak jen pokud si je člověk opravdu naprosto jistý, že je schopen zajistit, že se mu to k žádnému hliníku v PC ani nepřiblíží.(mimochodem, když rozbiješ galiový teploměr, tak tě to vyjde mnohem levněji než nějaký kov "přímo určený na chladiče", který je ale uplně to samé. Jen je toho v té tubě méně než v teploměru a stojí to 2x tolik)Na druhou stranu, myslím že v běžném stroji k použití něčeho takového není žádný důvod. U nějakého super výkonného stroje který pracuje někde kde je vystaven dlouhodobě vibracím které by mohly po dlouhé době vést… třeba k popraskání staré vyschlé pasty, tam by to asi smysl dávalo. Ale to si troufnu tvrdit, že takové podmínky nepotká 99 % zařízení na světě.Kdyby mi teď došla pasta, tak bych šel, a zas koupil Arctic MX-4 a neřešil nic. Ukázat celý příspěvek
BTW, i3U, alebo i9HX?
Xenon, starší
Intel Xeon W-10855M
Síce 45W CPU, ale sú vysoké teploty?
... ... ...To podľa toho čo na tom spustím. Niektoré úlohy sú na desiatky minút. obyčajne to potom beží po sínusovke a sú veľké zápisy na disk.Ide to 90% procesora 25 minút potom disk ku 100 desať minút a procesor nič a vystrieda sa to takto 10 krát.Teplota nestihne nejaký extrém pretože to na chvíľu prerušia zápisy na disk. Z minulosti viem že nová pasta dala cca 13 stupňov dole, to bola prvá i7 mobilná. Tak to teraz tiež špekulujem.
1. Podstatný je peak a nie 1540 hodnôt pod. Načo omáčky o tom koľko minút je záťaž.2. Ak nie sú teploty nad cca 95°C, tak by som to neriešil. Aj ja som radšej, že mám vyše 2× lepší chladič ako je reálne nutný, ale to neznamená, že kvôli nižšej teplote ako je doporučená maximálna by som chladič ani pastu menil.
Ad 1) aby si si to vedel predstaviť.Ad 2) tam už skôr ide aj o kondíky na doske...
V čem pomůžeš kondíkům na desce tím, že přepastuješ procesor? Jestli myslíš napájecí kaskády, tak těm spíš ještě "ublížíš". Pokud aktuálně procesor throttluje a po přepastování nebude, tak se zvýší dlouhodobá spotřeba a tím i nápor na kaskády. Pokud se přepastováním stav nezmění, kaskády na tom budou stejně. Ale fakt nevidím variantu, kdy bys jim jejich život zpříjemnil.
Nižší teplita, lepší teplota.Pro kondenzátor.Tak jednoduché to je.Plus, z tvého pohledu, chladnější nebude škrceno a tedy delší výdrž.
Tak měnit pastu kvůli elektrolytům na desce, to už je řádný nesmysl. Teplota ve skříni se fakt nezvýší i tolik stupňů aby kondenzátory znatelně víc "trpěly".
Já teda předpokládal, že chceš přepastovat jen procesor. Hlavně teda v případě tekutého kovu (co je elektricky vodivý), tak úplně nedoporučuju v něm vykoupat celou desku. Jinak nevím jak se dostane do styku s kondenzátory, aby je chladil či měl jakýmkoli způsobem pozitivní vliv. Maximálně kdybys polil šasi a ta se rozleptala a měla lepší přísun ke vzduchu.O jaké výdrži se bavíme? Životnost materiálu? Tam je za mě jedno jestli to vydrží 15 nebo třeba 20 let, v obou případech to tou dobou bude elektroodpad - hlavně když už teď má 5 let za sebou. Pokud odejde, protože je to vadný kus, tak to stejně neovlivníš. Jestli mluvíš o výdrži baterky, tak opět: Pokud se nebude přehřívat, tak nebude throttlovat. Pokud nebude throttlovat, systém nebude nucen přiškrcovat výkon kvůli uržení teplot. Pokud nebude přiškrcen, tak tam bude cpát víc napětí. Pokud tam bude cpát víc napětí, bude se rychleji baterka vybíjet. Tak jednoduché to je ;)
Velkou kravinu přeplácneš ještě větší Karvinou. Gratuluji 😀 Pastují jen pitomci, co neumí pastu napoprvé nanést správně, patlají to tam jak sádlo na chleba a pak musí řešit, která má jakou tepelnou vodivost. Přitom každý kdo aspoň trochu chápe základy fyziky ví, že čím tenčí je vrstva pasty, tím méně záleží na její tepelné vodivosti. A tudíž pokud je správné nanesena a rozetřena do mikroskopické vrstvy, aby pouze vyplnila nepatrné nerovnosti na kovových površích, nemá vůbec žádný vliv, o jaký typ pasty se jedná, protože v tak tenké vrstvě se tepelný odpor nemá jak uplatnit. Takže si tady Jano dál povídej pohádky a dělej ze sebe ještě většího troubu, jako by tě tady už dávno všichni neznali 😀
Jano pastovač. Ten i když má zácpu, řeší to přepastováním CPU.
Ja bych sel do ty Nutely - komu chutna, tak muze prepastovavat treba jednou tydne, kdyz ho to tak bavi - pokazde, kdyz otevre novou sklenici - to se pak i ty teploty udrzi a jeste se muze PC pokazde vyfoukat, kdyz uz bude otevreny 😀
ARCTIC MX-4Ale nejdřív vyfoukat prach, pastování až poslední možnost.
A není to už historie?
Ano je. A ta historie důkladně ověřila, že jde o levné, spolehlivé a naprosto dostatečné řešení.
Jednou za čas udělají novou edici těchto past, poslední MX-4 je z roku 2019 🙂 . Je to držák. Nicméně jsem před rokem a půl zkusil dražšího Grizzly Kryonaut (1g) a ten se jeví jako lepší varianta, která lépe převádí teplo a notebook je na omak chladnější, jak je více zahřátý pouze chladič notebooku.
Mx 4 8,5kryonaut 11a ještě levnější, nejlevnější, nová 15!!!tepelné vodivosti
Na tepelné vodivosti prakticky vůbec nezáleží, pokud je pasta správně aplikovaná. Pasta má pouze vyplňovat mikroskopické póry v materiálu CPU a chladiče a ani o kousek víc. Všichni ti joudové, kterým lepší pasta sníží teploty o 10°C nebo i víc, nemají šajnu o tom, jak se nanáší a mažou tam tlustou vrstvu jak sádlo na chleba. Každému jinému na pastě vůbec nezáleží, protože při správném nanesení je rozdíl mezi nejlepší a nejhorší pastou naprosto bezvýznamný.
dosť záleží aj od konkrétneho prípadu.Používali sa namiesto pasty termalpady, tak velke medzery tam boli.
Thermopady se pouzivaji ve specifickych pripadech, kdy velka mezera je konstrukcni prvek nebo pri nalepovani chladice, ktery neni mozne upevnit - tedy opet konstrukcni zalezitost - a tam, kde dostacuji ..
... a tam kde: "bylo to levnější"tam je to vhodné zahodiť a dať pastu
To nebude dobry napad - ten termopad je delany na tu vetsi mezeru, ale kdyz to vyplnis pastou, tak to neuchladis.To by jsi pak musel dat presne tlusty medeny plisek a 2x pastu nebo udelat "bedneni" a pouzit ten tekuty kov. Ale to uz je hovadina - o tom se tu ostatne pise ...
S plíškem máš pravdu, lze jej použít.A potom je možnosťvybeúsiť nerovnobežnosť a dať kombináciu termalpad a pasta.
Na té vodivosti při tlouštce do nějakých dvou desetin mm nezáleží, 8,5 nebo 15 W/m.K je oproti železu (58) nebo mědi (372) vlastně mizerná hodnota a v minulosti jsem tu již několikrát psal, že velká tloušťka pasty funkuje spíš jako tepelná izolace - třeba čedič má 4,2 W/m.K. Pasta je určena na vyrovnání mikroskopických nerovností, aby tam nebyl vzduch (0,026 W/m.K), ideální by bylo absolutně rovné plochy a přímo kov na kov.
ty plochy i rovné jsoujen jsou k sobě přikládány šikmě
To děláš jen ty... Proto musíš řešit nesmysly.
Kdysi byly pasty s vodivosti 8, a ta firma to vubec nevylepsuje.Teď už jdou i 16-ctky. A levnejsi.Mám jít to tekutého kovu, proti pastě je jaký vliv na teplotu? O kolik stupnu klesne?
Dal som teraz umrlú intelygecjuReplacing old thermal paste with new, high-quality thermal paste can typically reduce processor temperatures by: 5–10°C (9–18°F) on average under load. In some cases, up to 15°C (27°F) if the old paste was completely dried out or poorly applied.
Ty kráso, JakBrno koukej:Switching from old thermal paste to liquid metal thermal compound (like Thermal Grizzly Conductonaut or Coollaboratory Liquid Ultra) can reduce CPU temperatures by 10°C to 30°C, depending on the situation.
Tak videl jsem testy s domacimi alternativami teplovod. past u kancl PC (TDP do 65W) a velmi dobre si vedla nutella 🙂Ta vyjde za stovku cela sklenice a na zbytku si nekdo pochutna 😀
Nutela si vedla velmi dobře proto, že je dobře tekutá, takže se přebytek dobře vytlačil, zůstala pouze v mezerách a nebránila styku kov-kov.Tady je dobře dokumentováno to, že než přílišné množství sebelepší pasty je lepší žádná pasta (nebo Nutela)
"než přílišné množství sebelepší pasty je lepší žádná pasta"Sorry, ale tohle je naprosta kravina, a nez nekdo zacne argumentovat, tak at si to nejdriv vyzkousi u sebe doma na svym procesoru (a nebo se staci podivat na videa lidi, kteri tohle uz testovali).
Ano - takto to s tou nutelou je. Ale at to uvedeme na pravou miru (at se toho nekdo nechyti), tak prave proto je to jen prip. jednodenni reseni v nejakem nouzovem pripade - nutela velmi rychle vyschne a hodne ztrati na objemu i tepelne vodivosti.
To srovnani PC Tunning je naprosto jasne - netreba vice spekulovat ..A pokud nejsou naroky na ultrazatez a stejne vyhrala levna pasta, tak rozdil 2,5° mezi nejlepsi a nejhorsi hovori jeste jasneji: Je to sumak a nema cenu davat vic penez za nic vic a spise min ...
Přesně, je to šumák. Tyhle mánie kolem past mi přijdou jako HighEnd audio/video blázni. Jaká pasta (dobrá pasta NEMÁ být elektricky vodivá, když je kvůli těm cool příměsím, tak je to jen frikulínský shit). Jak často pastu měnit? Jen pokud se z nějakého důvodu sundá chladič. Ale vlastně jo, když si tam někdo dá nějaký drahý frikulínský shit, tak možná opravdu degraduje. Ale tohle se řeší JEN v oblasti domácích počítačů, nikde jinde a že se ty pasty používají všude možně i v domácí elektronice, natož v průmyslu. Fakt si nedovedu představit, že bychom to řešili ve fabrice o cca 4-5 tisíc lidí, že bychom řešili jakou pastu a "přepastovávali" všechny IPC ve výrobě a ve všech PC na údržbách a v kancelářích. A k tomu řešili pasty ve spoustě jiné elektroniky, zdaleka ne jen v PC a IPC. To by ta fabrika v podstatě neustále stála, nevyráběla, nic jiného bychom neřešili. A taková elektronika funguje klidně i mnoho let non stop...
Ja pracujem s jedným PC,aj zajtra ktorý ide non stop 25 rokov.A kde je rozdiel? V dynamike.
A? To nemění nic na tom, že mimo situace výměny chladiče pastují jen troubové.
V čemže ??? Jak se to projevuje 🙂
Co řešíš/te, vždyť je proláklý Jano.
Pokiaľ ten počítač len nostop beží,a keď mení frekvencie keď je premenlivo zaťažovanýtak to je niečo celkom inéPredstav si blba čo túruje auto od križovatkyku križovatke v mestea predstav si to samé auto niekde 70 km/h medzimestoAký je rozdiel keď jedno aj druhé auto prejde 300 tisíc kilometrov
Když jsi tak chytrej, tak co je vlastně pointou tohoto dotazu? Servery na světě ti taky běží roky (některé bez údržby) a nic se jim nestane 🙂 .
Veď práve, jie sú zaťažované dynamicky, len si tak tichúčko chrochtajú. Preto u nich pastu netreba meniť, lebo sa neskazí.
Pokud je skříň a CPU dobře chlazený, tak ani velké výkyvy výkonu ti pastu "nezkazí" .
Nechápu za co mám ty palce dolů. Pastoval jsem notebook kde se pasta nanáší jak na jádro CPU, tak i GPU. Není přes to jako u PC přilepen kryt, který se pastuje. U notebooku se rozdíl pozná celkem snadno. V podstatě se provádí delid.
Arctic MX 6
https://pctuning.cz/article/test-o...-roce-2025
Záleží na materiálu chladiče. Pokud máš teď vysoké teploty, co omezují používáni nb, tak by se to mohlo vyplatit. Jinak je to zbytečné.
Já používám šlehaný titan, to je best!
Já používám Colgate 😉
Pokud rad experimentujes:https://www.changonoodles.com/admin/images/p...%20AM.jpeg
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.