Jakou MB k procesoru xeon E5430 ?

Prosím znalé problému o radu:Původní deska ASRock P5B-DE - Intel P965, na kterou jsem po radách dal xeon E5430, je "zřejmě" K.O. (pravidelná modrá smrt s několika různými výsledky... jednou ram, jednou chipset, jednou HDD... padne někdy 4x za den, někdy 1x za týden - bez vlivu vytížení)- hledám tedy druhou desku, na kterou dokážu dát tento HW: -xeon E5430 (s podporou v BIOS přímo od výrobce desky), může být s redukcí 775tky, kterou aktuálně mám nalepenou na procesoru...-RAM DDR2 4 sloty 6GB-SSD (sata 6BG/s)-HDD Sata-další 2 sata pro DVD-USB3.0-Grafika ASUS GT710 2GBNejlépe výprodej nebo bazarový kousek.... cena bude rozhodovat. Doporučíte mi nějaký konkrétní typ?

Odpovědi na otázku

Je to pokračovaní tohoto vlákna?http://www.zive.cz/poradna/socket-775---star... RAM běží jako DDR2-667 nebo DDR2-835? Projel jsi to někdy Memtestem? Redukce je přilepená dobře?

Jo a vidím USB 3.0. Vytáhnu tu PCIe x1 USB 3.0 kartu - některé z nich způsobují potíže.SMART disku je v pořádku?

Ano - je to pokračování toho vlákna...USB3 si teprve plánuju, když už bych to měnil. RAM jely v MAMTESTu 6 hodin - bez problémů, taky jsem zkoušel různě prohodit a bez vlivu.Teď to je cca. 10 dní u toho kámoše - testuje všechno možné - sem tam vyměnil HW na test provozu (pracuje v jednom servisu-prodejně, kde má přísun starších HW..) - Dělá mi meloucha, takže nemá moc času, ale už tam několik hodin vč. MAMTESTu protestoval... a stále nemůže na nic přijít. Vše vypadá bez potíží, dva dny jede v plné zátěži, pak při spuštění po minutě prostě padne bez spuštění čehokoliv...Přiklání se právě k variantě výměny MB - jenže nechce zkoušet s tímto procesorem starší kusy, které by musel poškodit nebo shánět BIOS....

Máš čistý líh a jiný adaptér? Opral bych procesor a nalepil novou nálepku.Co se týče desky, že by bezolovnatý cín a studeňáky? Máš možnost tam osadit chladič procesoru s backplatem? řekl bych, že se deska deformuje teplem. Chladíš to Freezerem nebo něčím jiným?

Líh mám, adaptér ne. Ten problém to dělalo (ne tak často) už před tou výměnou procesoru... Měnil jsem mraky HW právě kvůli tomu. Původně jsem si myslel chybnou instalaci neofic. W10 nějakým bráchovým kamarádem... Procesor se teď chladí tuším SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 - byl to jeden ze tří, které jsem vybíral.. myslím, že to vyhrál tento.Podle dat se chladí procesor na 35-40°C.Já pořád vidím ten zásadní problém tam, že jednou to padne bez zátěže a pak vydrží 3 dny s několika hrami, prohlížeči, stream videem atd...

jo a RAM je 800MHzpodle různých programů (asi nejlepší byl diagnostický SPECCY) byly teploty všeho v limitech.

Není, koukni to manuálu, je tam varování, že při FSB 1333 se RAM přetaktuje na 835!

Ano, to vypadá na studený spoj. Ještě mi řekni, jaká je to revize procesoru? Jestli mě paměť neklame, mazal jsem z BIOSu všechny mikrokódy a dal tam jen C2D a Xeony, udělal bych samotný BIOS speciálně pro tento Xeon - nic nemazal a pouze přilepil jeden mikrokód.

To už je vyšší dívčí - PC je ještě pořád u toho kámoše, prý zkusí ještě vyměnit něco někam... Ten bios jsem od tebe stáhl z uložto a přeinstaloval ho podle pokynů...Zkusím mu napsat o tom mírném navýšení napájení i kontrolu nastavení RAM. Myslím, že tím směrem právě už šel při testech a výměnách ramek... ale možná něco nedotáhnul do konce.... Díky za náměty a ochotu - jak budu mít info, ihned napíšu.

SLANU (C0), SLBBK (E0) - buď to přečte HWinfo32/64, AIDA, CPUz, nbo to bude na heatspreaderu procesoru.Má na stabilitu vliv podtaktování procesoru FSB z 1333 MT/s na 1066 MT/s? Nezvedal bych Vcore, pouze GTL (mezi jádry), čipset a RAM. Stačí několik procent.

předám a zkusíme - díky!

Jo a SMART disku: SSD je nový 240GB s novým OS - a bylo spuštěno i bez druhého HDD - taky padlo.Disky - oba - jsou bez poškození a bez vadných sektorů...S ohledem na výměny a testy všeho ostatního HW je logický výsledek "chyba MB".

Frekvence RAM je kolik? Už si to nepamatuju. Umožňuje deska mírně zvýšit napětí sběrnic (čipset, RAM, GTL - napětí sběrnice mezi jádry)? Pasiv na P965 topí?

Asus P5Q Deluxe

absence USB 3 mi nevadí, ale na to, jak je to starý, jsem to našel na aliexpresu za víc než 2000,- - no to je dost...

Takže pokusy o záchranu PC jsou ukončeny - po hodinách pokusů, různých testů i pokusech upravit nastavení bios, napájení atd - K.O.Desku tedy budu potřebovat jistě - bohužel. Je tedy k zamyšlení i možnost použití toho výhodně zakoupeného procesoru - xeon na desky pro běžného uživatele nepasuje a je třeba improvizovat.... Zamýšlím se tedy nad variantami koupit starší PC ....Honzo - měl byste nápad, jakou desku dnes dostupnou s touto další konfigurací sehnat? Díky i ostatním za případné reakce.

Deska je tedy úplně kaput? Pokud blbnula už před koupí Xeonu, tak Xeon pouze prodloužil její agónii, Core 2 Quad by ji nejspíše z důvodu vyšší spotřeby zabil hned.Co máš u kamaráda-bazarníka za výběr z desek?

Kamarád je u prodejce a servisu pokladen - takže pokud něco servisuje, kupuje jen nové díly :( - ty pokusy dělal se svým a mým PC.... Desku tedy zkoušel s komplet jiným HW a padá už pravidelně :(.Já se snažím dohledat nějakou alternativu na webech - ale na 4 sloty DDR2 už není nic - jedině kombinace DDR 2/3 po dvou slotech... nebo "není skladem". Na aliexpres nemám nervy - čekat 3 měsíce a pak zjistit závadu :(Jdu brouzdat po netu, jestli nějaký inzerát není z okolí...Teď jsem našel něco, co by tak odpovídalo.... http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspxCo myslíte? - deska se prodává za 1200,-

Deska solidní, cena mimo realitu. Dobře vybavené modely desek na LGA775 s P35, P43, P45 se dají koupit okolo 500 Kč.Našel jsem jen tohle, ale ta nemá AHCI:http://aukro.cz/asus-p5k-intel-p35-lga775... Tahle by taky byla fajn, jen kdyby ji nějaké debil nezničil patici:http://aukro.cz/zakladni-deska-msi-p35-ne...

Ten první odkaz by mohl mít už i BIOS dle potřeby, že? :DTo vypadá dobře - to můžu zkusit...

Už jsi se konečně podíval, na jaké frekvenci to reálně běží ta RAM?

Ne - přeposlal jsem info tomu servisákovi, který to vyzkoušel, překopal i ty volty atd - a stále prd...Už jsem se s tím rozloučil jako 99% chyba MB, čemuž nasvědčovaly problémy před změnou procesoru, HDD, chladiče, RAM, reinstalace OS, atd. atd.

Dostane se alespoň do BIOSu?

bych si tipnul že jo - když v něm nastavoval tu změnu napájení ... - zase tak blbej není...

Já myslel, zda to nepadá hned, zda je možné se do BIOSu vůbec dostat, než to spadne. Ne že by byl tak blbej, že by neuměl stisknout DEL :)Zkoušeli jste RAM nastavit nižší frekvence? Klidně ty nejnižší, co tam jdou.

Jednou to padlo za týden provozu vč. testů BurnInTest, různých her atd. Jindy to padne za 4 minuty po spuštění. Nemá to žádnou logiku - vytíženost procesoru nebo zahřátí... Původně jsem řešil s on-line poradnou, kde mi navrhoval různé možnosti - až jsem se dostal na výměny HW po procesor. Jeho poslední rada byla "servis". Teď poslední dny testů padá třeba po pár minutách a výrazně častěji, než před půl rokem (s jiným procesorem, OS atd.)RAM jsem zkoušel už tenkrát různě prohodit nebo dát jen jednu, MEMTEST opakovaně bez negativ.

Že projde memtestem tolik neznamená. Při 1333 MT/s se blbě posunou frekvence řadiče v čipsetu - nemá odpovídající FSB Strap. Proto jsem chtěl přidat napětí na sběrnicích a snížit FSB na 1066 MT/s. Pokud to nebude ani po tomto nastavení stabilní, tak je s velkou pravděpodobností studeňák v desce. Poděkuj ekoteroristům a EU za bezolovnatý cín. A pokud jsi zmrd, tak radím upíct desku v troubě, pokud to po upečení pojede, tak prodat na Aukru jako vysoce výkonný a spolehlivý set. Jo, lidi jsou bohužel opravdu takový hovada a většina grafik (a někdy i notebooků a základních desek) prodávaných na Aukru prošla před prodejem troubou.

Nevím, jestli se můžu osobně nějak "specifikovat", ale na prodej přes aukro (či jinak) s tím, že něco funguje, to bych asi nějakých pár nocí nespal a nestojí mi to za to.... To radši vyhodím a koupím nový.....Jdu se domluvit na aukru na nějaké variantě ..., snad nenarazím na nějakého pekaře

Jasně, to bylo jenom pro popsání aktuálního stavu - nikoho bych takhle dopředu neobviňoval. Někteří lidi mají bohužel hroší kůži, takže bacha na ně.Desky je bohužel škoda, no.

Má snad 6 let, takže výdrž bych řekl nadprůměrná :). Na svou pořizovací cenu tedy.... - díky za vše Honzo !

Tak jsem si dnes vyzvednul PC - zkusím ještě sám nějak zabrouzdat v nastavení biosu.... dívám se na FSB - je na 1333 MT/s - jak mám snížit na těch 1066 MT/s? V biosu jsem tu volbu nenašel...možná je něco disabled....Zkusím ještě toto... a koupím si sportku, abych to příští týden už řešit nemusel... - se dívám, že ND jsou neprodejný...Alternativa v případě uvedených HW tedy bude komplet jiná MB vč. procesoru a pamětí....Ale to je minimálně 3500,- se základním "levným"...

Mrkni se na nastavení FSB. Bude tam 333MHz (333*4=1333). Dej tam 266MHz (266*4=1066).Pokud bys šel do nového, tak kup alespoň nové Pentium G4560. Je to prakticky zlevněné i3-6100 z 3400,- na pouhé 2000,-:https://goo.gl/1XoLWKPolepšíš si jak celkově, tak hlavně ve výkonu na jádro (v testu je to řádek "Single Thread Rating"), který bude prakticky dvojnásobný. A pak také ve spotřebě. Ta bude nižší minimálně polovinu.Ale s deskou (cca 2000,-) a RAM (cca 1400,- za 8GB) jsi na cca 5,5k. Dost pochybuji, že koupíš nové kombo CPU+MB+RAM za 3,5k, které nebude horší než to, co už máš.

Díky za návod - FSB jsem upravil - jelo to 3 minuty a pád. Pak už padalo při spuštění - i když jsem vrátil původní nastavení, vyjmul RAMky atd... Chtělo to "bod obnovení" - úspěšně provedeno, restart a pád....Kašlu na to - jdu si vsadit :(

Už vím, proč jsem chtěl ušetřit... protože kupované díly jsou drahé...co vy na toto https://www.czc.cz/180162,184511,157884/kody ?k tomu zdroj 500W, SSD 240GB systém + něco na fotky, ta GK zůstane GT710 2GB ...... to celé ve WIN7Může nějakou dobu vydržet a případně se časem může dokoupit něco dalšího ne?

Proč 500W na sestavu se spotřebou do 500W? Zbytečně vyhozených 2000,-. Bohatě stačí dobrý 350W za cca litr. A GT 710 můžeš klidně hodit do popelnice, integrovaná grafika v G4560 má vyšší výkon. A ještě jedna drobnost. G4560 už podporuje pouze W10.

ten zdroj a SSD mám z původní krabice - chci aspoň něco zachránit z původního PC, zbytek zkusím rozprodat na nd na aukru... Jsem na 4300,- ale nová krabice jako set by mi vyšla na cca 7500 ...Když tam bude ta grafika, bude to brzdou? Je teda lepší ji vyjmout a nechat monitor jen na MB?

Pokud ho máš, tak ho samozřejmě použij. GT 710 ti tam bude jen zbytečně žrát elektriku a nic ti nepřidá. Ta v CPU je lepší. Takže monitor stačí zapojit jen do desky.

Napadla mě ještě jedna věc - máš možnost použít grafiku s přídavným napájením? GT710 se napájí přes slot a stará deska ji nemusí zvládat nakrmit.

*stará = myšleno opotřebená

ta deska i ta grafika jsou tak stupidní - ne není možnost... Grafika je na prd a deska nemá ani vlastní grafiku-resp. vývod na monitor, abych zkusil čistě jen samotnou desku....rozhodnuto: Intel Pentium G4500ASRock B150M-HDS - Intel B150Crucial 4GB DDR4 2133, Single Rankedk tomu mému disku, chladiči, zdroji - jen asi nová instalace win7 ... a grafiku zkusím prodat za lízátko nějakému troubovi, jako jsem já...

GT 710 za 300 Kč v pohodě prodáš. Za to můžeš koupit třeba plnohodnotnou USB 3.0 čtečku karet do předního panelu.

A co by tak bylo dobrý za levno jako grafika? Pro klid duše a případnou on-line hru... Procesorová grafika prý na net jako takový stačí, ale na takové worldoftanks už je jistě nutné mít lepší... teď to hraje synátor na starém coreDuo s prachbídnou grafikou tuším GT630 ... ale do této nové desky se asi bude chtít dostat něco jiného...Dívat se na akce GDDR3 nebo GDDR5? Nebo je zásadní sběrnice? Mám se zaměřit na nějakou konkrétní sadu GTX?

Ale no tak. G4500 určitě ne. G4560 stojí úplně stejně, ale je to virtuální 4 jádro, stejně jako podstatně dražší i3. G4500 má také jen 2 jádra a stejnou frekvenci, ale nemá HT, takže má podstatně nižší výkon:https://goo.gl/jrpphFhttps://goo.gl/gdGZrShttps://www.czc.cz/porovnatPokud už tam budeš dávat nějakou grafiku, tak určitě něco s GDDR5. Záleží, kolik do ní chceš dát. Ale do 2000,- se dají sehnat tyto (řazeno zhruba podle výkonu od nejslabší):GTX 750 (Ti)GTX 660HD 7850 / R7 265 / R7 370GTX 660 TiHD 7870 / R9 270(X)GTX 760a vyšší Ideální by bylo, kdybys někde narazil na něco z novějších jako GTX 950 / GTX 960. Ale to bude pod 2000,- jen velmi vzácně.Grafika typu GT 630 má srovnatelný výkon s HD 510, která byla ve nižších CPU Skylake. Ale i v tom G4500 je lepší HD 530, která GT 630 poráží:http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-HD-530-Desk... V G4560 je pak HD 610, která jistě horší něž HD 530 nebude. V testech zatím moc není, ale parametrově odpovídá HD 530. Takže měnit přidávat sračky jako GT 710, GT 630 a podobné mrdky fakt nemá smysl.

Právě kvůli Skylake a W7 mi bylo doporučeno přímo prodejcem vzít tu starší G4500 - nechci dávat W10 - opravdu mne děsí, že se aktualizuje co chce a nedokážu tam ovlivnit, co bych v W7 dokázal...Také samostatně by měla být dostačující pro internet bez grafiky... Tu GTčkovou grafiku zkusím prodat za flašku vodky... až bude příležitost koupit levnou GTX, mrknu a pořídím...Poradili mi prodejci špatně s tím procesorem? Keby je prý s problémem na starší windows - musí se prý flešnout bios nebo co - nepočítá se s kompatibilitou nebo jak mi to psali...

a ještě - "Základní deska s čipovou sadou B150M nabízí Socket 1151 s podporou procesorů Intel šesté generace. " - tady je asi to "flešnutí na sedmou generaci u G4560 - jestli jsem to pochopil ...už mám palici jak balon - a to ještě musím makat v práci :(

pokud chápu logiku čísel, pak různé řady (stovky) a následné inovace (desítky) - tj. GAINWARD GTX660 2GB DDR5 - to by mohlo být?

Stovky jsou generace (aktuálně je už 10 - třeba GTX 1050). Desítky ukazují odstupňování výkonu v támci generace. 10-40 jsou jen kancl grafiky a na hry nejsou vhodné. Jsou označeny pouze jako "GT". 50 bývá herní lowend. Značení už je "GTX".60 - nižší střední třída.70 - vyšší střední80 - hiendObčas ještě přidají "Ti". Karta s "Ti" je vždy lepší než ta se stejným číslem, ale bez "Ti".Mezigeneračně většinou zhruba platí, že podobný výkon má v nové generaci grafika s o 10 nižším číslem. Výkon staré GTX 670 je např. podobný jako u GTX 760. Ale pro přesné porovnání je třeba se podívat do testů.

tak objednávku jsem zatím stopnul a popřemýšlím... vidím jednu nabídku ASUS P5K za pětikilo... ale nemá to ten bios na xeon.... Jestli se tu zastaví ještě dnes Honza, mohl by mi prosím odpovědět, zda to bude vhodná deska a dokáže BIOS upravit jako posledně?Radši bych dal 500,- za zprovoznění stávající sestavy než za 4500,- kupoval novou desku, paměti a procesor, když stejně na ty hry by to bylo nepoužitelný

Ta deska je neskutečná jebka, 500 Kč bych za ni rozhodně nedal. AHCI má starší pouze BIOS 0405: https://www.bios-mods.com/forum/Thread-solved-enabl... Podpora Xeonu je velmi jednoduchá. Pokud ji koupíš, otestuj ji nejprve s nějaký starým CPU a flashuj BIOSy nahoru do verze, která má jako poslední AHCI, ten ti upravím na Xeon.

Když koukám na Aukro, tak někteří lidi museli fetovat hodně špatný drogy:http://aukro.cz/asus-p5q-pro-zakladni-des... Tohle je proti veškeré logice.

No právě - jednak je to starý a nebezpečí K.O., jednak je to drahý...Už začínám uvažovat, že se dám na rozprodej dílů a-la aukro ... je vidět, že starou mrchu ještě kupují lidi za tisíce....Mrzí mne, že ten xeon nemůžu narvat do novějších desek - bych klidně koupil nějakou novou s DDR4, ale když bych musel narvat zrovna i nový procesor, jsem na částkách velmi nevýhodných......A nový kus staršího typu - to tak jedině někde v číně... aliexpres nebo tak... no nevím, co je lepší varianta :(

Pokud máš jěstě druhý počítač, tak si počkej. Já na skládání sestav ze zbytků pečlivě vybírám. Za luxusně vybavenou MSI P35 Platinum s C2D E6850 jsem dal asi 470 Kč, do desky dal Xeon, Seasonic a celou sestavu s 8 GB RAM prodal za 4500 Kč.

njn, něco tam mají, starší NTB, ale na zprávy se dostanou...tady vidím něco http://aukro.cz/asus-p5q-se-plus-s-775-i6... ale asi se to za ty 4 dny zvedne... Zkusím asi raději prozvonit nějaké staré známé, jestli se náhodou nepotřebují po Vánocích zbavit starého PC, třeba bych to seskládal...Jestli něco najdu a budu potřebovat pomoc, jistě se ozvu :) Díky za vše!

Honzo, je až neuvěřitelný, kolik si může říct člověk za starou desku.... za kus HW před smrtí a bez záruky... a že se o to ještě lidi bijí...Rozhodnuto!Krabici se zbytkama prodám na ND - třeba se mi dohromady pětikilčo vrátí... uvidíme, jsem zvyklý dávat aukce od koruny.objednáno:Intel Pentium G4560PremiumCord kabel SATA 3.0 kov.západka, 90° (mám jen staré plastové)Crucial Ballistix Sport LT 8GB DDR4 2400GIGABYTE B250M-D3H - Intel B250SilentiumPC Brutus M10, černák tomu předělám z původního PC:Chieftec CFT-500-A12S 500W (rozdělal jsem ho a vysál - je jako nový i po cca 3 letech provozu, je tichý a má hodně kabeláže....)transcend SSD370S - 256GB (půl roku starý)SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 WD 320GB ze staršího NTB jako úložiště fotekOS WIN7 zkusím - a když to nepojede kvůli Kaby Lake, budu muset upgradovat na W10. Prý to ještě jde...

Xeon prodej zvlášť.

Moc úspěšný jsem nebyl - aukce 7 dní, 8 lidí se snažilo vyhrát - cena 310,-Kč plus pošta....

USB 3.0 na desce nebo máš PCIe kartu?

Co? nechceš LGA 775 desku náhodou?

Z počátku ano - jenže pak už se hledaly varianty jiné... koupě toho nejnutnějšího pro zprovoznění bez rizika K.O. desky z bazoše.....