» Poradna » Ostatní

Jakou LEDku na majáček?

Ahoj.Jakou svítivost LED diody potřebuji na to aby byla ve tmě vidět na 150 - 200m?Jedná se o majáček na rybářské bójce.LEDka by měla vydržet na dvě AAA svítit 3 noci.V e-shopech se uvádí svítivost v mcd ale co já vím jak taková LED 2000 mcd hodně svítí 😀Poraďte prosím.Díky.

Odpovědi na otázku

To ti asi takto nikdo neřekne, ono je "byla vidět" a "byla vidět". Nemluvě o tom, že 3 dny na dvě baterky je docela dlouhá doba. Co tak využít solární napájení s akumulátorem?

Doporučuji nějakou LED zkusit přímo v terénu, jestli ti bude vyhovovat její viditelnost.

Já bych klidně objednal 10 různých typů LEDek.Jen jsem chtěl poradit z čeho vybírat.Abych zbytečně nekupoval třeba nějaké kontrolky co sotva svítí.A ty hodně svítivé asi hodně "žerou".

Takže potřebuješ tu, která hodně svítí a málo žere?

Ano, to je asi celkem logické ;) Některé LED můžou mít o trochu vyšší účinnost, než jiné, ale obecně samozřejmě pokud chceš vysokou svítivost, tak bude i více spotřebovávat. A možná ti chybí jeden zásadní parametr a to vyřazovací úhel. Čím užší vyzařovací úhel, tím ti stačí nižší výkon pro stejný jas.

Ono záleží i na barvě a viditelnosti. I blbá svíčka je za temné jasné noci vidět hodně daleko. A pak jde také o to, zda ti vůbec stačí jen jedna. LED totiž svítí jen jedním směrem, takže reálně tam budeš muset dát alespoň 3-4 dokola.

A musí svítit neustále nebo stačí když občas blikne? To má na výdrž zásadní vliv.

Proč to nezkusíš přímo na rybářském fóru? Kolik myslíš, že najdeš zkušených rybářů v PC poradně?

Protože rybáři si to koupí už hotové.A počítačový fanda je zajisté i elektronik a určitě si doma sem tam něco opraví nebo postavi.Myslím že tu jsem správně.

Dejme tomu, ale opravdu bude nejlepsi koupit na zkousku LEDku a vyzkouset to v realu, nemyslis?

Nejsi tu správně. To že je někdo počítačový fanda opravdu neznamená, že by to byl i bastlič, nebo dokonce elektronik.Hotové si to koupí pozér co si hraje na rybáře.Ale k věci:Mít kus poloprůsvitného bílého plastu který by světlo rozptýlil do všech směrů, a 1 vysoce svítivá led by stačila. Jinak jak už někdo navrhoval, více LED sestavit dokola. Na výdrž by bylo vhodné osadit sestavit nějaký multivibrátor a udělat v podstatě zábleskový maják. Ryby to sice bude plašit, některé budou chtít na světýlko útočit, ale kapr o kterého beztak jde je nejspíš dost dementní aby se nechal vyrvat z vody i takhle, tak to asi půjde.A já si jdu naliskat, že tu radím masaři co není schopen lovit normálně. Jen po sobě to svinstvo z vody prosím zase ukliďte. A tím nemyslím fláknout to do křoví na břehu.

Počítačový fanda a elektronik jsou dvě úplně jiné kategorie lidí. Ne že by se občas tyto koníčky nesetkaly u stejného člověka, ale není to v žádném případě pravidlem. A do počítačové poradny to nepatří...

No, vzhledem k dnešním RGB podsvícením v počítačích, a když to dnešní PC nemají tak to nejsou pravé "herní Pc", by se to teoreticky dalo brát jako PC téma :DTakže pro ty mínusáky to přístě napište úplně stejně, akorát tam napište že potřebujete svítivost v PC "bedně" (case).Teď schytám bídu, i když jde o jasnou srandu.Ale aby se neřeklo...V tomot vám sice moc neporadím, ale jak psali lidé výše. Záleží na tom jestli bude ledka svítit neustále, nebo by stačilo občasné bliknutí. A také s tím souvisí vyzařovací výkon ledky... čím vyšší výkon tím větší spotřeba, to je celkem logické že :DAle nejjednodušší to bude vyzkoušet.Dát tam ledku, podívat se z dostatečné vzdálenosti kterou potřebujete, a pak už jen počkat, jestli to vydrží 3 dny na 3 AAA baterky. A jestli ne, tak postup opakovat s jinou ledkou. Tady vám asi nikdo lépe neporadí, budou se zde odpovědi pořád opakovat, protože i kdyby tady nějaký rybář byl, tak s tímto asi pravděpodobně moc zkušeností nemá, nebo to nikdy nemusel řešit.Hezký zbytek večera.

mno, otázka je, čemu říkáš "vidět". Kámošova čelovka vydrží na jednu tužkovku v režimu "bludička" (dneska tomu říkají "moonshine mode") svítit přes dva dny - svítí to málo a navíc prý ne plynule, ale jakoby to hodně rychle bliká i když oko to vnímá jako plynulé svícení.BTW, nedělají číňani něco už hotového? Pokud nejsi zručný elektrotechnik, tak bastlit pouzdro s měničem, držákem na baterku a diodou není vyloženě triviální.

Jedna věc je svítivost, další věc je vyzařovací úhel. Oba parametry jsou důležité, pokud chceš, aby to bylo vidět z 200m. Jinak ty AAA baterky, jakou mají kapacitu? Pak výdrž zvýšíš tím, že ta LEDka bude blikat, stačí třeba bliknutí 50-100ms a tma třeba 1s. To zaregistruješ. A pro zvětšení viditelnoho úhlu dát LEDek víc trochu v rozdílných úhlech, pro dvě AAA baterky paralelně. Nebo červené po dvou sériových větvích, třeba 4 LEDky, dvě vždy sériově a obě větve paralelně. Spínat dobrým MOSFETem, s co nejmenším odporem vodivého kanálu kvůli úbytku napětí Jo a ty AAA jsou 1,2V nebo 1,5V? Červené LEDky maj Uf 1,5-2V, takže pokud dáš dvě červené sériově, tak spíše použít 1,5V baterky.Tyhle LEDky ze 150-200m půjdou vidět slušně:https://www.tme.eu/cz/katalog/led-diody-tht-...

Tady třebaplánek je. Takových jsem našel více: http://www.ebastlirna.cz/modules.phpMně by asi vyhovoval tento:http://www.learningaboutelectronics.com/Articles/Dark-activated-l... Nikdy ale není uvedena ta LED. Tedy parametry.

Ani jedno ti nebude blikat, nemáš zaručenou svítivost...třeba u toho druhého máš do báze odpor 100k, fooodpor ve tmě může mít odpor stovky kohm nebo i jednotky, desítky Mohm...každopádně do báze poteče dost malý proud, tranzistor se otevře málo a LEDka nemusí svítit dostatečně. Já bych z jedné CMOS "555ky" vyrobil blikač s tím 50-100ms impulzem a tak 1s mezerou (blikání navíc i lépe upoutá), z druhé CMOS 555ky vyrobil soumrakový spínač (v podstatě ten první obvod) a tím ten blikač aktivoval. Nebo použít jeden dvojitý integrák "556" což jsou dvě 555k v jednom pouzdru. Pro zmenšení celého udělátoru v SMD.

Teda u toho prvního zapojení s 555kou jde nastavit If a určit si svítivost. Ale to bych použil spíš jakou spínaní toho blikače. Jinak pokud bys blikal třeba jen 10ms s 1s mezerou (což taky uvidíš a upoutá to), tak můžeš proud LEDkou zvýšit třeba na 50mA (podle datasheetu...), pak ty "bliky" budou dost silné. Celkový odebíraný proud bude efektivní hodnota, takže cca 500uA, pokud jsem to ještě nezapomněl počítat.

Kdyby byl plánek tak se o to pokusím.

Ten blikač s nastavitelnou střídou je v podstatě PWM řízení. Děličem u D1 a D2 si nastavíš poměr impulzu a mezery. Můžeš použít i dva samostatné odpory. Prostě si kup CMOS 555ky (nebo jednu 556ku), na netu najdeš jejich zapojení nožiček..., a zkoušej.https://images.app.goo.gl/qwVJ5JR3De6Ua6CQ6Použij ale CMOS a počítej s tím, že i velikostí těch odporů měníš odběr, takže malou kapacitu C1 a velkou hodnotu těch odporů.

jen mne napadá, zda není jednodušší to prostě nechat blikat nonstop - třeba to s tím PWM řízením vydrží taky s přehledem a bude to jednodušší na zapojení.

Asi jo, pokud by to bliklo třeba tím 10ms impulzem se sekundovou mezerou, tak by to vydrželo dlouho s nějakými třeba 800mAh - 1Ah akumulátory. Klidně bych tam dal třeba 4 LEDky (takže celkem impulz 100 nebo 200mA, při 200mA, 10ms/1000ms by to bralo cca 2mA, takže nějaký 800mA by mohl vydržet až 400 hodin teoreticky, s přehledem rezerva na dva tři dny a je tam prostor pro laborování s proudem LEDkama a s těmi časy). Pak by stačila jedna 555ka.Tohle se dá vymyslet účinné a se slušnou výdrží.

právě, když vím, že umí tohle pro Cree XP-G diodu a 1x AA baterku:"M2 8 Lm (26 hrs), Low: L1 2.5 Lm (3 days) or L2 0.2 Lm (16 days). Light outputs are out the front (OTF) values. Runtime tests are done using Sanyo 2000mAh Eneloop AA batteries."Tak nějaká "blbá" červená dioda by snad měla být na 2x AAA pořád realizovatelná na ty 3 dny...

Jo no, šlo by to i s nějakou výkonovou LEDkou, ne jen s vysokosvítivou. Dejme tomu 600mA , těch 10ms/1s, to by bralo stále jen 6mA, při 800mAh je to nějakých 133 hodin. Stále pohoda na 2-3 dny. Tam je prostoru na hraní...

Akorát teda ty výkonové LEDky mívají větší Uf, často i ty jednočipové, obzvlášť ty vícečipové. Tak nějaký miniaturní DC/DC měnič, dneska jsou opravdu malinké.

hele, to tam bude plavat non-stop? Nemůžeš použít pasivní fluorescenční (glow in the dark) materiál? Sice to nevydrží svítit celou noc, ale přes den se to světlem zas "nabije" a není v tom žádná baterka.

Zo maj kluci na sumce. Chtějí aby tp svítilo (blikalo) celé 3 noci.Jak to v praxi ten lov funguje netuším.Ale ty zahradní světýlka mně také napadly 😀

Sorry za překlepy.Na tom mobolu se mi špatně píše.

mno, já myslel třeba přivázat na plováček takovýhle korálek:https://www.ebay.com/itm/100Pcs-Bead-Glow-In-t... jinak koukám, že dělaj přímo i plováčky:https://www.ebay.com/itm/10pcs-box-Glow-in-the...

Dají se koupit samoblikací LED.

A co odběr? Svítivost? Volba střídy - délky bliknutí a mezery? Samoblikající LED jsou jen hračky.

Žádné dvě neblikají stejně, ale jako signalizace to stačí.

Ale on chce aby to pořádně svítilo a mělo co nejmenší odběr. A aby mu to svítilo jen ve tmě, takže stejně by musel použít tu 555ku jako soumrakový spínač. S tím odběrem těch samoblikajících hraček tak může rovnou dát jen LEDku jako v tom schématu co sem dal odkaz.

Na ty jsem také koukal:www.gme.cz/led-5mm-rgb-3000-7500-3000-15-led-5mm-rgb-slowA ta svítivost u té v odkazu je v rovině málo svítící nebo to už jde?

Na ty samoblikající LEDky kašli, navíc tahle mění barvy (je to RGB LEDka s řídícím čipem, díky kterému mění barvy) a má příšerný odběr. Jestli chceš aby to bylo pořádně svítit a dlouho to vydrželo, tak jak jsem psal výše. -jedna nebo i více LEDek s vysokou svítivostí-blikat velmi krátce s delší mezerou-použít CMOS 555ky nebo jednu CMOS 556ku.

Pošli prosím tě jeden odkaz o kterém typu LED píšeš.Třeba z toho gme.cz

Teď jsem psal o té RGB, na kterou jsi dal odkaz ty. Jinak odkazy vhodných LEDek jsem ti dal dřív.

Ahoj.Tak jsem v GME objednal snad 20 druhů LED a pro výrobu majáčku to vyhrály tyto typy:LED blikající zelená 5mm:https://www.gme.cz/led-5mm-blik-green-14400-... LED 3mm zelená s velkým vyzařovacím úhlem:https://www.gme.cz/led-3mm-pure-green-750-15... Velice zajímavá a použitelná je žlutá dioda 4,8mm s velice nízkou svítivostí a s velkým vyzařovacím úhlem.Nevím jak to udělali, ale kolem toho jasného středu světla dioda vyzařuje velmi nádherné halo - něco jako 3D koule.I když má malou svítivost tak její světlo je vidět na 150 metrů.https://www.gme.cz/led-4-8mm-yellow-250-150Těch typů LED diod je na GME takový výběr že by se dala najít určitě i mnoho dalších použitelných kousků.Ty diody s malým vyzařovacím úhlem jsem donutil svítit do strany jednoduše tím, že jsem uřízl 2cm tyčinka do tavné pistole, vyvrtal jsem díru pro LED a nastrčil do ní diodu. Nádherně se pak světlo rozptyluje do všech stran.Na majáček přímo ideální.Nakonec jsem pokusama přišel na to že ty mcd ani tak důležité nejsou, neboť i LED s 250mcd umí dosvítit za pomocí rozptylu poměrně daleko.Mám tu totiž i LED se svítivostí 100 000 mcd která v přímém směru svítí už jako baterka (zeleně), ale při nasazení rozptylové tyčinky to zase takový rozdíl není.https://www.gme.cz/led-5mm-green-100000-15-o...