» Poradna » Programy

Jakou anténu na příjem DVB-T signálu na vesnici?Východní Čechy

Ahoj mám takový problém bydlím ve vesnici Spy u Nového Města nad Metují.V pokoji mám obyčejnou pokojovou anténu chytím na ní většinu programů ale Fandu,Óčko a Prima Love mi nejde.Jde mi o to jestli je řešení sehnat venkovní anténu a natočit ji na vysílač v Hradci Králové nebo stačí nějaká lepší pokojová?

Odpovědi na otázku

Ten kdo chce kvalitní příjem se bez venkovní antény neobejde. (Čekal jsi jinou radu a to zadarmo? Já bych zadara nečekal ani odpověď od blbce.)

No vidíš. A přece ta odpověď od něj přišla.

Urcite venkovni natocenou na HK - chytnes vsechny 3 multiplexy a nemel by byt problem chytit i 4 multiplex vysilanej z Chlumu. Antena tak 10-16dB by mela stacit.

a postačí když bude pod střechou nebo musí být na přímo bez žádných překážek?

Čisté řešení je si zavolat anténáře s měřákem. Vyleze na střechu, změří signál a hned ti řekne, co je potřeba. Bez něj to jen pokus-omyl. Zbytečně můžeš koupit antény, které t nakonec na nic nebuduo a strávíš s tím zbytečně spoustu času.

Vcelku dobré je podívat se po střechách sousedů a pozornost věnovat zejména těm, kteří to mají udělané profesionálně. Napsal jsem profesionálně, ne nějaké úbastlky, byť to udělala firma. Většinou plzeňské síto bez zesilovače vyhoví. Špatné je cokoli s polským předzesilovačem.

Tak tak. Okoukni, co mají v okolí, poptej se, co a jak chytají a hned budeš v obraze.

Čoveče, jak čtu tak seš asi zaměřen na vše co je z polska, nečteš náhodou pro-státní noviny? Já tě upozorňuju že ten zesilovač je na výborné kvalitativní úrovni a anténa taky, to že se prodává za 300.-Kč neznamená že je to zmetek, výrobky z Polska se liší pouze nízkou cenou, proto leží v krku dovozcům kteří dovážejí např. z Itálie nebo od jinaď z evropy (většinou původ je China, tady jde o Poland) Plzeňské síto je to samé akorát cca 3 x dražší. Bohužel kvalitní anténu je třeba si vyrobit, jestli se vyrábí tak náklady odhaduji na cca 20 000Kč, (parabola na zakázku)

Polské předzesilovače nesplňují české ani evropské normy a není dovolené je zde používat. Je to zmetek.Plzeňské síto je kvalitativně někde úplně jinde, jde o povrchovou úpravu a z toho vyplývající životnost a výrobní tolerance.Parabola je skvělá anténa, ale na IV. a V. pásmo vychází poněkud monstrózní, navíc je potřeba robustní úchyt. Nebyla potřebná v době analogové, není už vůbec potřeba v době digitální. Důležité je dostat anténu na místo, odkud "vidí" na vysílač, potom ostatní parametry jako zisk, předozadní poměr a směrovost zase nejsou tak podstatné. To se řeší až tehdy, když je signál znehodnocen odrazy a nehomogenitami pole.

Jó? Ty zesilovče jsou osazovány BFR 90 a BRF91 ve dvoustupňových zesilovačích, ve tří + BFR 96, možná jejich ekvivalenty, povrchová úprava je jinde? A kde? Nech tý komedie, jde o železný drát který je povrchově upraven stejně jako u konkurence.Parabola je skvělá a nejoptimálnější pro všechna pásma, i pro DV akorát stačí její zmetkovitost v jiných podobách.

Ty zesilovače jsou osazeny nějakými FETy ve zjednodušeném zapojení vstupů i výstupů. Chybí filtry na vstupu a na výstupu, jsou špatně přizpůsobené. Rády si zakmitnou. Důsledkem je, že mají mizernou odolnost vůči silným signálům.Chtěl bych vidět parabolu na DV (dlouhé vlny). Nemůžeš mi poslat nějaký odkaz?

Nevím co jsi viděl (jestli jsi něco vůbec viděl) ale zesilovače s Fety na UHF nemohou být širokopásmové, jen kanálové, tj. s laděnými obvody protože u nich nejde přizpůsobit impedance pro celé pásmo.Prodávají je v Bauhazu (ty síta), je tam klasika jak píšu, dva tranzistory a vstup je T článek CLC pro UHF, nic jinýho není potřeba. Zesilovače co kmitají nebo zakmitávají jsou od 24dB ziskem výš (kladná zpětná vazba)Já myslel že mluvíme o TV anténách, žeby DVB-T vysílao na DV ?

Mozna ze postaci, ale to by se muselo vyzkouset (pravdepodobnost je velka). Predpokladam ze ted mas antenu u TV v prizemi.

I v přijímací technice platí, že za levný peníz nelze postavit špičkové zařízení a vždy bude platit, že nejlepší zesilovač je pořádná anténa. Tedy taková, která je dostatečně úzkopásmová, aby se odfiltrovalo maximum vysokofrekvenčního balastu který dnes v éteru je. Bohužel reálný život je vždy kompromis. Příjem tří multiplexů se sílou signálu na 75ohmovém koaxu řádu desítek milivoltů a čtvrtý zatím zkušební se signálem o několik řádů slabším je docela problém. Potřebovalo by to kanálovou Yagi antenu na 4.mux možná (podle místních podmínek ) i s kanálovým zesilovačem a výstup potom sloučit se zbytkem z nejaké širokopásmové antény. To je ale monstrum, které se asi nevyplatí a realizovatelné jen někým znalým v oboru analogové sdělovací techniky.