» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jako vytvorit linux distro (zo sources linux kernela)

(OS: Ubuntu 14.04 s kernelom 3.13.0-generic, 64-bit - amd64; píšem v Cčku)Čauko,potrebujem poradit s kompiláciou a vytváraním linux distra. Postupoval som podla návodu na http://www.cyberciti.biz/tips/compiling-linux-kern... (mám 3.16.2, príkazy: make menuconfig, make, make modules, make modules_install). Návod je na update stávajuceho kernela, čož nechcem. Chcem si spraviť vlastné distro (botované z CD - viem ako na to pomocou GRUB2) s tým, že po načítaní spustí (vlastný) programík, ktorý už nastaví video mode a ... to už bude závisieť na mne. Problém je v tom, že neviem, ako na to. Keď som kernel skompiloval a získal súbor "vmlinuz" a vygeneroval (s mkinitrams, tušim) initrd.img, do grub.cfg pridal menuentry, rebootol PC a vybral položku, ktorá kernel aj initrd načítala, vypísalo mi: "Kernel panic: Not syncing: No working init found." Keď som hladal na googlu, čo to znamená, nič som nenašiel (okrem "no init found" - to je ale iná vec). Takže chcem poradiť, v ktorom kroku robím chybu, a ako a kam pridať call na "vlastný programík", ktorý načíta všetko ostatné (teda najprv len printfne "Hello world!", aby som mal istotu, že to funguje :D)Díky.

Odpovědi na otázku

Samozrejme ze je navod na kompilaci podle existujiciho jadra. Sam totiz asi tezko vymyslis, co vsechno v tom jadru musi byt, abys to vubec na sve plecce nahodil.

Ja si chcem do toho kernela (alebo nejak inak, aby to bolo volané po načítaní) pridat volanie funkcie, v ktorej budú už veci, ktoré spravím ja - napr. načítanie obrázkov, nastavenie video modu ...

To sa vola customizacia a da sa to robit po boote z rc.localpotrebuje to root opravnenia.

Ale on má jenom jádro, žádnej shell, žádnej init, nic.

Jo, to som si poriadne neprecital.Beriem spat...

Ten init chcem spraviť.Vraj sa to dáva do initrd.img, len neviem ako a čo.

Začni s LFS (Linux from Scratch), podle toho pochopíš, co všechno je potřeba udělat, a pak si můžeš vytvořit vlastní distro.

Sice jsi sestavil jádro, ale to je ti samo úplně k ničemu. Musíš mít i zbytek systému. Naprostý minimum je libc, ld-linux a nějakej prográmek, kterej se po startu spustí. Tohle ti ale samo o sobě bude totálně k ničemu (co by to asi tak umělo?).Tady máš návod krok za krokem, jak si udělat vlastní systém (je to pro výukové účely):http://www.linuxfromscratch.org/LFS je základní systém (tj. text-only), ale "plnotučný" (všechny běžné komponenty)BLFS navazuje na LFS, přidává zvuk, grafiku, tiskárny, firefox, libreoffice, KDE, prostě všechno, co chybí v LFS.

Díky, vypadá to pekne. Ten "nějakej prográmek" som chcel spustiť po načítaní, len som nevedel ako. Nemám v pláne používat nejaký libky (okrem jsonu / xml,html / yamlu), len linuxácke #include hlavičky.Inak, je toto správny link na tutorial?: http://www.linuxfromscratch.org/lfs/view/stable/ (nevedel som sa tam poprvý krát zorientovat)

"len linuxácke #include hlavičky."Jenže ty include hlavičky nedává jádro (pokud tedy nechceš používat syrová syscalls - to je fakt hardcore), ale právě systémové knihovny v čele v libc (glibc, eglibc, ...). Tudíž potřebuješ je.Ano, to je ten správný.Hodně štěstí.

A ještě dodatek: ačkoliv je LFS ukecané, tak *nikdy* nic nepřeskakuj. Přečti si každou větu, je to nutné k tomu, abys pochopil, jak takovej operační systém vlastně funguje a z čeho se skládá.

Díky