» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jakej linux? (+ rada s Debian 7)

Zdarec... Tak jsem přemýšlel jakej linux je asi nej (stabilita, podpora SW a výkon atp...) prostě celkově... Zaujal mě Debian a Ubuntu... Bohužel mě Ubuntu něak nesedlo.... A debian jsem slyšel že má zapeklitou instalaci... Na co si mám dávat bacha? Popř. pokud máte něakou skušenost, radu tak se prosim vypište :)Franta

Odpovědi na otázku

Co na Ubuntu konkrétně ti nesedlo?

Hlavní problém byl emulaátor (což se dalo čekat) ale zapl sem treba video z youtube, a zacla se sekat grafna, restartovat obraz, a sralo se to ja banán.... A potom občasné seknutí atp...

Hm, nemám tyhle problémy. To instaluješ na NB?, já se bavím o stolní mašině.

Hele chlapče, zkus používat méně eufemismů a více odpovídat na dotazy. Začni tím, že popíšeš sestavu, nebo ještě lépe, odíváš se na abclinuxu.cz, jestli je tvůj HW podporován. Dále by mě zajímalo, zda jsi v Ubuntu povolil uzavřené ovladače, popřípadě, jakou verzi si instaloval a jakou máš verzi jádra. A ani netuším, jaký emulaátor máš na mysli. PrasatkoPee

Předpokládám, že hovoří o wine (což sice není emulátor, ale co už). Používám Linux léta - Ubuntu, jeho derivát Mint a také Fedoru. Vždy s čistým Gnome (aktuálně ve verzi 3). Pakliže to neběží na nějaké plečce s nepodporovanou (obvykle integrovanou) grafickou kartou, tak by problém se sekáním a padáním videa neměl být.

Doporučuji Debian (ta instalace není vůbec složitá) nebo openSUSE. Také jsem měl Ubuntu a nechápu jak to může být nejpoužívanější Linux .

Ubuntu co blázníš, rychlé, svižné, veškeré urychlení podporováno na standardním HW, pohoda. Nechápu na co to lidi instalují, že se jim např. seká Flash, kristova ráno.

Ubuntu je šílenej bastl. Velká část je kompilovaná pro i486 (wtf?), na pozadí běží miliarda zbytečných procesů, při každý třetí aktualizaci se to rozsype, po nainstalování closedsource driverů grafiky se rozbije splashscreen (opět wtf?) a tak bych mohl pokračovat do zítřka... Plus neuvěřitelně hnusný fialový schéma.Ubuntu = zkriplenej Debian

Nestěžuji si a běhá mi dobře, vč. HW co na tom je. Kde ty mouchy berete fakt nevím.

Instaloval jsem Ubuntu na tři různé počítače a na dvou z nich se pomrvil bootsplash. Pomalost vychází z toho i486 + kvanta procesů (porovnejte třeba se Slackwarem). Destruktivní aktualizace jsou všeobecně známá a běžná věc (koukněte na ten jejich bugtracker)

Oranžový schéma!

Pro začátečníky Debian 7 či openSuse. Až pochopíš základy Linuxu, tak jedině Arch Linux.;)

A až tě to přestane bavit, zjistíš, že Slackware je sice nejlepší, ale pro lenochy je Ubuntu )PrasatkoPee

Ubuntu není pro lenochy, ale pro lidi, kteří v tom OS, také něco spouštějí. OS maká pro mě, ne já pro něj, a tak to vždycky zůstane.

Právě proto je lepší Slackware, Gentoo, Debian nebo třeba Arch. Takový systém si sice musíte zezačátku přizpůsobit, ale pak z toho vytáhnete úplné a absolutní maximum.

To u Archu taky. Krom počáteční instalace a konfigurace.;) Dokonce jsem našel i dobrý frontend pro správce balíčků, který aktualizuje vše, dokonce i věci zkompilované přes AUR.

Já ti nevím, ale nikde jsem nenašel alternativu k ABS či AUR u Archu. Navíc mám rád BSD styl adresářů a konfiguráků, které jsou prostě přehlednější než v jakékoli jiné distribuci co jsem zkoušel.;)

Ok dík moc... Alespoň mám představu :) Tak se mrknu na ten debian 7 :)

Mrknutí ti nepomůže. PrasatkoPee

On se mrkne, a hezky šupky zpět pod křídla MS.

Rejpalové, co? Myslel sem tím jejich instalaci... Ja Mrkvosoft nemam rad.. Uz jen za tu jejich diktaturu atp... Na ubuntu sem vydrzel cca. 1 rok a pul

openSUSE tč. ver. 12.3 s grafickým rozhraním KDE PS: 12.3 nerovná se březen 2012http://software.opensuse.org/123/cs

Nechci nikomu nic cpát ani vychvalovat určitou věcale jen zde vyjádřím názor tak se prosím zdržte nadávek.Já osobně mam Kubuntu protože se mi nelíbí GUI na Ubuntu. Mam ho už asi půl roku a zatim šlape jak má. Je pravda že na tom akorát koukam na net a občas na film nebo seriál a přehrávam hudbu a to mi bohatě stačí. A ještě to vlastně používam na ICQ a skype. Vybrat si distribuci je jako vybrat si auto. Musíte si nejdřív určit na co to chcete. A pak hledat něco co by vás uspokojilo po funkční a třeba i vzhledové stránce.Nevim jak je na tom podpora a počet různých softů pro jiný distribuce ale ubuntu a tim pádem i deriváty ubuntu maj celkem slušnou podporu. Alespoň podle mě. Pokud ne tak mě případně opravte.Děkuji za možnost projevu když je ta svoboda slova.