» Poradna » Počítačové sítě

Jaké SSID pro 2,4GHz a 5GHz?

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat zda mohu použít stejný název SSID pro 2,4GHz a i 5GHz v jednom routru. Připojovaná zařízení (NB, tablet a mobily) mají obě pásma a nastavené DHCP.

Odpovědi na otázku

Ano. Ostatne proc mit jina SSID?

Jo díky. Já myslel jestli se to nějak nebude mezi sebou ovlivňovat při přihlašování.

Neodporucam. Navstivi Ta kamarat (ka) s mobilom / NB, ktory ma len 2,4GHz Wifi a bude sa marne pokusat pripojit na 5GHz Wifi, pretoze ju podla SSID nevie identifikovat.

No právě, o to mi jde.

To co píše slávek je samozřejmě nesmysl, přístroje které umí pouze 2,4GHz, uvidí prostě jen tu 2,4GHz a připojí se k ní. To že tam někde vysílá i totéž SSID na 5GHz je přístrojům, které 5GHz úplně jedno

Dobre, priznavam ze som to po*ral.Ale co v pripade, ze mam obojpohlavny NB (2,4GHz/5GHz). ale som za dvoma stenami (dve zdi). Predpokladam, ze signal 2,4GHz bude silnejsi a NB sa tam pripoji. Ale mam pasmo 2,4GHz hodne zarusene (problemy) ale signal 5GHz je dostacujuci a nezaruseny. Ako zvolim 5GHz pasmo s rovnakym SSID ?

Nezvolíš Však já jsem taky netvrdil, že je úplně vhodné mít názvy SSID stejné Jen že to vysvětlení nebylo úplně správné. Záleží na ovládačích WiFi, v některých případech se dá nastavit priorita sítí. Jinak jak píšeš, pokud jsi za dvěma zdmi, tak se chytí určitě 2,4GHz, protože 5GHz se tam nechytí, ale když se přiblížíš k routeru, tak to bude pořád viset na 2,4GHz, protože dokud neztratí signál, nebude mít důvod přecházet na 5GHz, i když by blízko routeru jelo lépe.

Z toho důvodu právě osobně stejné SSID nepoužívám, abych si mohl vybrat.

A to je taky nesmysl - vyberes si (podle frekvence a BSSID). Samosebou zalezi i na implementaci v OS.Jinak vetsina modernich OS ma preferenci na 5GHz (podobne jako v pripade dualstacku maji preferenci na IPv6).

No právě, spousta zařízení frekvenci neukazuje, takže není možné jednoduše rozlišit.

Ano, ale kvuli nejakym smejdum, co neumi dodrzovat standardy a/nebo jit s dobou, se vykaslu mimo jine i na WiFi roaming a zarizeni ktera to umi (vetsina) budu rucne prepinat... Super.Nu, kazdemu co je libo - ja bych takovy kram radsi vyhodil a koupil neco rozumneho.

Tak máš pravdu, že lepší je mít zařízení, které to umí, ale asi jsou důležitější parametry pro výběr Kdybych už to chtěl mít dokonalé, tak nebudu spoléhat na implementaci v klientském zařízení, ale pořeším roaming na straně síťových prvků

Vdaka za nazor. Presne tak som to myslel.Neni problem mat mat SSID stejne, ale rozlisitelne (napr. Milan2 a Milan5).

Tak Milan2 a Milan5 asi není stejné SSID, nemáš pocit?

Zkus proboha použít mozek... Když k němu přijde kamarád s notebookem, který umí pouze 2,4GHz, tak jak by se mohl pokoušet připojit na tu 5GHz, když ji ten notebook ani neuvidí?

To je velika blbost. Jedine co muze nastat, je u starsich zarizeni (10-15 let+) - neumi vic BSSID se stejnym nazvem. Moderni zarizeni seskupuji vsechna SSID k sobe a voli podle sily signalu.To vsechno se samosebou navic vubec netyka ruznych frekvenci.

Ba naopak, je lepší použít stejný SSID. Ony se už zařízení, rozuměj NTB/mobil vs router, domluví, která komunikace jim bude vyhovovat více.

Totál hovadina.

Me wifi ap treba bandsteering umi takze ano, domluvi. Pouzivat rozdilna SSID je proste jen reseni neschopnosti zarizeni.

Tak třeba některá zařízení neumí nastavit, která síť je prioritní. Např. Android.Takže i když umí 5 GHz přihlásí se na 2,4 GHz.

Není pravda. Toto je v kompetenci AP/kontroleru, nikoliv zařízení. Dost častá mejlka

A jakpak to ?Jak donutíš připojit např. Android zařízení při stejném SSID např. jen k 5GHz ?