» Poradna » Ostatní

Jake konektory k tomuto kabelu?

Zdravim,
dostal jsem spulku kabelu Solarix, drát, CAT6, UTP, PVC, je to presne tenhle kabel: www.alza.cz ... Dostal jsem ho 450 metru, tak se chci zeptat, zda se da pouzit pro bezne domaci rozvody? A pokud ano, jake na nej nejlepe pouzit konektory? Protoze drat je hodne tlustej a navic mezi dvojlinkama je kriz z plastu, ktery je oddeluje, jednotlive draty jsou silnejsi, nez bezne pouzivane a kdyz je nacpu do normalniho konektoru, tak je to problematicke.

Odpovědi na otázku

Použít se to rozhodně dá, je to velmi kvalitní kabel. Na Cat6 kabel Cat6 konektory, takže třeba http://www.alza.cz/rj45-konektor-krimpovaci-... ...

I kolega KvakMekRampa se trošičku mýlí (ale jenom trošičku). Ten drát je zřejmě určen pro pevné rozvody (kvalitní - to asi bude) a proto by měl být zakončen do zásuvky na zdi. Rozhodně nedoporučuji krimpovat do konektoru, bude to v každém případě obtížně a bude se to vylamovat.
Když to ale uděláš do těch zásuvek (náležitě správně), tak sice zpočátku budeš mít malounko víc práce a náklady o zásuvky víc, ale později ... později to snad ani neoceníš, protože nebudeš tušit, že by se sítí mohly být nějaké problémy.
A dobrá rada starého kdysi_praktika: Dráty netahej nikdy samostatně. Ke každé zásuvce tahej dva dráty. Spotřebuješ sice více kabelu a budeš muset používat dvojzásuvky, ale drát navíc se určitě bude někdy hodit.

Ta práce navíc obnáší 2 díry do zdi a chvilka práce se šroubovákem. Výhodou je, že se nikde nepovalují dráty. Vše, co se může mechanicky poškodit se dá rychle vyměnit (patch kabely). Při použití 10" racku získá celá práce profesionální úroveň při využití minimálního prostoru. Minimalista připevní patch panel přímo na zeď.

Mimochodem: K té práci se šroubovákem připočítej též práci s náležitým nástrojem při zapojování zásuvku. Chraň ruka páně toho, kdo bude do nožových kontaktů rvát dráty šroubovákem!

Udělátor na cvakání zásuvek mám, to problém není. Jen jsem myslel, jestli neexistuje nějaký spešl konektor, který by tam šel nacvaknout přímo.

Tak zástrčky jsou na lanko, i na drát, ale ty nože jsou odlišné. Rozhodně jsou lepší zásuvky.

Existují od různých výrobců, ale jde o moduly do panelů a do zásuvek; nemají vyřešené mechanické připevnění kabelu.

Zkus to na zasuvku a pak klasickckym UTP

Jsi, Stando, mistr. Pouhých 10 hodin se tu píše o zásuvkách a ty bleskurychle zareaguješ a přijdeš s takovou objevnou informací...

Jak už tady skoro všichni uvedli, je tento kabel určen na rozvody mezi patch panelem a zásuvkou, tedy drát.
Samozřejmě, že na lanko (používá se na patch kabely) se konektory líp krimpují a s kabelem se kvůli ohebnosti lépe pracuje.
I když tvůj kabel není primárně na konektorování určen, přesto se dá pro tento účel použít.

Musíš ale použít konektory RJ-45 pro drát. Od provedení pro lanko se liší provedením zařezávacích hrotů. Pro lanko jsou v jedné ose a do lanka se zaříznou. Pro drát jsou hroty vyoseny a poté, co proseknou izolaci, tak se na drát "navléknou" z obou stran (viz obrázek).

Pro domácí použití to vyhoví. Někteří to použili i ve firmách.
Nemá se to ale funguje to.

Doporučuji nestíněné (UTP) konektory a použít gumové ochrany.
http://www.abratica.cz/index.php/dokumenty/faq/6... ...

"Nemá se to ale funguje to." - dokud to dvakrát neohnes...

Na jedný straně je router, tam by to neměl být problém. U počítače bych se přimluvil pro tu zásuvku, ve stejném provedení jako ostatní zásuvky.

K routeru jde také dát stejnou zásuvku místo patch panelu.

kdyz si vemzu jake jsou naklady na porizeni maleho patch panelu, pripadne hrstky zasuvek, prijde mi cvakani konektoru na drat jako hola lenost bez dalsiho opodstatneni. ale je samozrejme mozne si predstavit situaci, kdy proste neni treba kvuli prostoru kam zasuvky nebo patch panel dat, takze to musi zhodnotit clovek individualne...

Ale jo, myslel jsem hlavně, že u krabičky pověšené na půdě, s kterou se nehýbe, pravděpodobně konektor určený na drát vydrží. U počítače pravděpodobně ne, protože se s ním většinou občas pohne.

to vydrzi, ale jde spis o stabni kulturu - neni potom potiz propojovat okruhy podle libosti a vyuzit kulturne udelany rozvod treba i pro zabezpecovacku, telefon atp. s moznosti jendoduse si nacvakat co kam clovek potrebuje. precijenom, uz to davno neni jen pocitacova sit...v souvislosti s timhle me zarazi jedinci, kteri si nechaji postavit novy barak bez rozvodu, pripadne s poddimenzovanymi rozvody. a stejnou chybu delaji lidi pri rekonstrukcich...fuj

Je to možná tvým úhlem pohledu-slušnej rozvod u patrovýho zděnýho baráku se těžko vejde do 20K, a když někdo staví s hypotékou do důchodu a víc než jeden počítač v bytě nikdy neměl, EZS ani neviděl, tak si raději nechá udělat do kuchyně barový pult.

mozna na to koukam deformovane, ale pro me je v cene domu cena rozvodu celkem zanedbatelnou polozkou v porovnani s prinosem v podobe komfortu, ktery prinese.

jelikoz ted rozmyslim koupi domu (10-15y hypo), uz predem vim, ze kvalitni a dostatecne dimenzovane rozvody vseho vcetne site jsou mi prednejsi nez nadupana televize, kozena sedacka nebo sporak od bosche...

takze je to asi i o tom, co si kdo predstavuje pod pojmem komfort, pro nekoho je to bezudrzbovost, pro nekoho super kozeny gauc s klubkama kabelu okolo. ti stastnejsi z nas si muzou dovolit to lepsi z obou variant, tomu se pak rika komfort bez kompromisu - ale kdo z nas to ma .-)

Ještě bych zkusil u prodejce vyměnit drát za lanko.

Protože je to na trvalé rozvody, nepovažoval bych navrhovanou výměnu za nejšťastnější (leda snad pro někoho, kdo rád zbastlené...)

To my právě nevíme, jakého přesně typu ty "domácí rozvody" budou.
Jestli z pokoje do pokoje nebo do rezidence o 15 pokojích.

Ale z praxe vím, že doma nebude problém ani s drátem ani s lankem.

Pokud si někdo pořídí přes 400m kabelu a ptá se na domácí rozvody, tak mu asi nejde o půl drátu z jednoho rohu pokoje do druhého...

Jak uz jsem psal v uvodu ja ten kabel nekupoval, ale dostal. Rozvody doma i v kancelari delat nepotrbuji, protoze je vsude mam. Jen jsem chtel vedet vyuziti toho kabelu, zda ho muzu pouzit ro rozvod. Napriklad bych mohl propojit domaci kino a router, abych mohl prehravat filmy primoz HDD pocitace, takze bych klidne dal na konce dva konektory, ale protoze kabel je celkem neohemnej, tak radsi koupim dve zasuvky a vyresim to takhle.

to zni rozumne. on nemusi byt problem jen v tom, ze by se kabel lamal, ale obcas to odnesou i porty na zarizeni...