» Poradna » Programy

Jaké fps mám zvolit u převodu filmu?

Zdravím,jaké fps mám zvolit u převodu filmu? Vím že pro nás v Evropě je standart 25 fps pro vysílání v PAL. Tak proč skoro každý film stažený z netu někdo z DVD nebo BlueRay převádí do 29 nebo dokonce 29.97 fps? Film chci pouštět ve full hd tv. Díky

Odpovědi na otázku

daj rovnaké, aké má zdroj

a proč ten stažený film převádíš? Nebo to je z BR disku?

FPS neměň. Při ukládání v digitální podobě a sledování na LCD televizi to nemá smysl.V Evropě máme frekvenci v síti 50Hz a z toho vzniklo 25 FPS u starých černobílých televizí. Američani mají v síti 60Hz a z toho vzniklo 30 FPS.Při přidání barevné složky byla barevná složka ve fázi se zvukovou stopou a docházelo k rušení, tak se snížilo FPS o 0,03FPS, čímž se dostaly tyto 2 signály z fáze. Jednoduše řečeno.

Ty stažené filmy nikdo nepřevádí, je to jejich originální fps. Originální ripy z BR mívají fps 23,976. Při přehrávání na TV která tento režim (24Hz) nativně neumí dochází k mírnému "zadrhávání" obrazu. Lze to řešit (bezeztrátovým) převodem na 25 fps (MkvToolnix). Pak je ovšem třeba ještě "zrychlit" zvuk aby seděl. Takto jsou řešena všechna DVD s filmy prodávaná u nás. Důsledkem je, že tímto v podstatě "zrychlením" (24fps > 25fps) se film zkrátí. Rozdíl oproti "kinové" verzi je cca 3 minuty na každou hodinu filmu.V Americe to mají složitější, protože tam TV používají 30fps. Prosté zrychlení 24 > 30fps už by bylo příliš vidět. Proto se používá metoda pulldown. Ani potom není výsledek zcela ideální..

Ale ty ripy, nebo converze z BR disků, které jsou ve většině ke stažení na internetu nemají 23,976 fps, ale 29.97 fps. OK, fps nemám tedy měnit? Převádím, jelikož se jedná o zbytečně moc velké soubory (seriál), je v mkv (a mě na multimediální krabičce, na které to přehrávám jde u těch souborů pouze zvuk, nejde obraz, což u jiných mkv s tím nemá problém) a protože se jedná o BR rip, je tam fps 29.97 fps - takže to nemám při convertování měnit na 25 fps? Jo, jinak to budu převádět do mp4 nebo avi.

na HD video se AVI kontejner moc nehodí.

Nikde není práno, že výsledek bude v HD. Jestliže chce výrazně snížit velikost, měl by snížit i rozlišení, jinak bude výsledek nekoukatelný. Seriály se často převádějí na mnohem nižší rozlišení.(Co je to za seriál, že není ke stažení i v nižším rozlišení?)

"Film chci pouštět ve full hd tv."Tak proč by snižoval rozlišení?

Filmy na celém světě se točí s 24 obrázky za sekundu. Tato fps (23,976) je na BR discích.Pokud narazíš na soubory s 29,97fps, jedná se o ripy záznamu natočeného videokamerou (podle americké normy).U nich bych konverzi fps nedoporučil, je to zbytečné. U 23,976fps viz výše.

Takže jsem se rozhodl pro mkv. Z původního bitrate kolem 4000 jsem snížil na 2000, čímž jsem dostal výsledný soubor skoro o polovic menší. Ale hlavně jsem zjistil, že to mám už i s obrazem, né jenom zvuk bez obrazu Sice jsem to převedl z mkv do mkv, ale asi to bude tím použitým H264 kodekem. Jinak jsem fps dal na auto a vypadlo z toho z původních 29.97 fps rovných 25fps. Rozlišení jsem neměnil, nechal jsem auto a zůstalo stejné jako původní, 1280x720. Nemám to ještě zkusit překonvertovat do MP4 s kodekem H264, jestli to nebude ještě menší soubor při stejném nastavení???

nebo má krabička limit na bitrate a vyšší bitrate prostě nezvládá...

Mkv a mp4 jsou kontejnery. Přehozením kontejneru z mkv na mp4 (nejedná se o konverzi) se nic nezmění, jenom ten kontejner....

OK, tak potom nechápu smysl (když se nic nemění, pouze kontejnér) toho, že někdo preferuje MP4, někdo AVI a někdo MKV? Něco se tím asi mění, každý má přeci např. jinou velikost při stejných parametrech, tzn. asi i jinou kvalitu obrazu - nebo ne? Všiml jsem si, že ten můj konvertor umí i HEVC, což je nejnovější H265 kodek. Jaký má ale význam, když dnes ani multimediální krabičky tento kodek nepřehrají, natož smart TV? Jinak díky všem za Vaše rady a odpovědi a přeji hezký den.

Každý preferuje ten kontejner, který podporuje jeho přehrávač. Mění se pouze struktura uložení jednotlivých streamů (video, audio, titulky, metadata). S kvalitou vlastního videa to nemá co dělat. Taky je nutno vzít v potaz, že jednotlivé kontejnery podporují pouze určité kodeky. Např. nemůžeš dát H265 do .aviBudeš se možná divit, ale H265/HEVC nové TV přehrají, dokonce na něj bude komplet přecházet TV vysílání u nás. Zřejmě žiješ na malé, zapadlé vesničce že se ti to ještě nedoneslo...