Jake fany do Fractal 2300

Jaké fany a kolik ks byste doporucovali do této skrine ?https://www.alfa.cz/product.phpZas na nejake extra ticho si nepotrpim, ale mam zkusenosti ze ty seriove byvaji hlucne.Diky

Odpovědi na otázku

Docela roligcký rozpor, když si nepotrpíš na ticho ale seriové "hlučné" ti vadí Kup si Noctua a máš klid.

které konkrétně? tyhle? https://www.alza.cz/noctua-nf-s12b-redux-1200... noctua jich dela asi 10 typu.. a kolik bych jich mel vzít?

Je to celkem jedno, každopádně skoro žádný větrák není tichý. Ani Noctua ne. Vždy je nutné jim upravit otáčky na nižší a nastavit regulaci podle teplot.Tiché větráky jsou jen ty, které mají i na 100% nízké otáčky (třeba jen 500-600rpm). Tak jen abys nebyl zklamaný, až si přeneseš domů Noctuu za 500kč, vrazíš ji na +12V a ono to bude funět jako kráva.Pokud ale koupíš třeba tu Noctua NF S12B Redux 1200 PWM, zapojíš je pěkně do desky a nastavíš jim klidové otáčky kolem 500-600rpm s tím, že při zvednutí teplot v bedně přidají, bude to hodně tiché (pak pravděpodobně bude slyšet už jen něco dalšího jako disk, zdroj atd.).

OK, vezmu ty Noctuy, a kolik bych jich tak mel vzit a kam je ve skrini umistit? Urcite bych nahradil ty dva jiz osazene, ale ma vyznam kupovat nejak další?

A nač ty ventilátory potřebujete? Pokud mermomocí, pak ten přední ventilátor přemístit do horní pozice co nejblíže zadní stěně skříně a hlavně je REGULOVAT!Ani bych nedal nic za to, že jste nějakou regulaci otáček ventilátorů ani nezkusil - nejlépe deskou a jejím BIOSem. Jinak to dopadne, jak psáno výše.

Některé kusy větráků od Fractalu mají „zajímavou“ kvalitu - lidově řečeno jim prostě cvakají ložiska a než by se s tím člověk reklamoval, tak to přetrpí nebo je vymění za něco jiného.Škoda, že už se v ČR neprodávají Nexusy, byly to vynikající větráčky a stály pár korun - hlavně ty 8 a 9 cm byly za 120 Kč bezkonkurenční.

Nexusy 92×92 zregulované na cca 7V mám dosud v provozu.Já hlavní potíž vidím v tom, že nic dosud neudělal a domnívá se, že když tam vrazí nespočet ventilátorů, tak mu to bude chladit lépe a tišeji. Což je hovadina.

Doposud jsem nic neudelal, protože nic udelat nemuzu, chci jen abych z pc nemel startujici boeing.. Nerikam ze jich tam chci vrazit nespocet, dva budou snad stacit, jestliže ne, vyvedte me z omylu, dekuji.

V me předchozí skrini ( ac to nebyl Fractal ale Cooler Master) taky cvakaly, takze tomu se ted snazim predejit. Takze mi doporučujete tyto ? https://www.alza.cz/noctua-nf-p12-pwm-d289676...

Já radím vyčkat času, jako husa klasu!

A na co bych mel cekat?

Až ti ten Fractal dorazí domů a uslyšíš jeho zvukový projev.

Dobře, ale ve skrini jsou osazeny jen 2, nemel bych jeste nejke pridat? Třeba jeste jeden do predu, nebo z boku..

Achich jouvej...NAČ?! Mám překvapení, většině sestav v normální skříni stačí JEDEN, znovu, JEDEN zadní odsávací ventilátor! A v bočnici nemá TUPLEM ventilátor co DĚLAT!

No nevim, ale většinou byva aspoň jeden vzadu a jedne vpředu aspoň, co jsem ja videl. A dost často byly v predu i dva, pricemz ten druhy ochlazoval disky..

Na bocnici se muze hodit dat fan co vytahuje teply vzduch od VGA. Na teplotach to je poznat hodne. Preci jen VGA pretne prostor ve skrini na dve poloviny a ten vzduch nema poradne kam sam jit.

Ten jsem mel na mysli.. Takze zatím to vidím na 4ks, jeden dozadu, dva dopředu a jeden na vga..

Stále nepochopil, ale na nesmyslu trváte, pak dobře vám tak. Za hloupost a ještě nedočkavou se holt platí.

Řekni mi, co získám tím, že ten pc slozim, zjistim ze seriove vetraky jsou hlucne ( jak necekane) a pak ho zase budu muset rozebírat a instalovat ty nové dodatečně. Není lepší je tam dat rovnou? A co se týče toho bočního fanu, ten tam urcite. Dekuji uzivateli Bespi za radu

Sundat bočnici je určitě složitá akce. Do bočnice NIC nepatří. Budu na tom, že jste to ve škole v hodinách fyziky nebrali, ale tohle leda naruší řádný proud tekutiny ve skříni.Většina skříní se chladí podtlakem, tj VZADU nahoře se dává odsávací ventilátor, případně dva, pokud konstrukce skříně je pseudo BTX se zdrojem dole.Dopředu DOLŮ se dává ventilátor pouze pokud je více HDD (i dva se uchladí bez něj), nebo je potřeba pro přídavné karty a čipset větší přísun studené tekutiny.Ale jinak váš boj, strčte tam, co jde a buďte na tom, jak se to skvěle a tiše chladí.

Neni to tak uplne pravda, zalezi na skrini a na tom co je v i osazeno. Zkus se kouknout po netu. V mnoha sestavach zamerenych na ticho najdes postrani ventilatory. Videl jsem osazeno i 6 v bocnici. Jsou i testy pro konkretni sestavu jaky ma vliv umisteni a pocet ventilatoru ve skrini. Bocni odtahovy dokazal sam pri 300 rpm snizit teplotu testovane VGA o 10 stupnu - skrin Fractal Design Define R4.Vzdy zalezi na konkretni situaci. Zadne univerzalni reseni neexistuje.Co se tyce vymeny vetracku u jiz sestaveneho PC zalezi opet na skrini. V nekterych to proste nelze, ale u uvedene by nemel byt problem.Pro nasavani vzduchu by mel ve skrini stacit ventilator jeden a to v predni casti. Vzduch od nej pujde chladi HDD a privadi jej i k CPU a VGA. O chybejici vzduch se pak postara podtlak. Pripadne lze v nekterych pripadech dat ventilator na "podlahu" aby privadel studeny vzduch primo k lopatkam ventilatoru VGA. Moznosti je kupa, ale je to o zkouseni a hledani nejvhodnejsiho reseni pro konkretni pripad.

Myslím, že jsi dle diskuze správně pochopil, že na chlazení PC existuje milion názorů a že se stejně nic kloudného nedozvíš. Ve výsledku je to celkem jedno, protože mezi nimi jsou většinou jen minimální rozdíly. Já být tebou, tak jednoduše počkám, až PC budeš mít a podle toho, jak se to bude chladit a jak to bude hlučné, bych pak pokračoval dál. Pokud tam máš dva, tak s chlazením problém mít na 99% nebudeš. Pokud nepojedou na 100%, tak nijak extrémně hlučné také nebudou. A až podle (ne)spokojenosti bych s tím něco dělal.Já mám FD R3, která měla v základu také jen dva. Tehdy skutečně za moc nestály. Už od pohledu byly nekvalitně odlité (mely otřepy z formy a ostré hrany) a nepatřily mezi nejtišší. Vedle toho, co tam FD dává dnes, to byly naprosté šmejdy. Aktuálně je nahradila 4x Noctua, která většinou běží okolo 500-600rpm a je slyšet jen tichý 2,5" disk (na CPU dřepí také velká Noctua a na grafice Xtreme s 3x 92mm na 400-500rpm, který se bez úpravy ani nevešel do bedny). Do bočnice také nic nedávám, ale to je také na dlouhou zbytečnou diskuzi. Zkus si sám všechny varianty a vyber si to, co si sám myslíš, že je nejlepší.Jen jedna malá rada, pokud máš v PC cokoliv hlučnějšího (chladič CPU, grafiku, hodně hlučný HDD, zdroj, cokoliv...), tak nemá smysl investovat do drahé Noctui, protože ta hlučná součástka jejich přínos spolehlivě zabije. Pokud tedy nemáš vyloženě tiché komponenty, klidně si vystačíš i s podstatně levnějším Arcticem:http://www.czc.cz/arctic-fan-f12-pwm_2/7013... Ten do běžného PC s běžnými komponenty bohatě stačí (opět ale platí, že nesmí běžet na 100% otáčkách, ale jen někde okolo 600-700rpm).Pokud i přes to po Noctue tužíš, měl bysto vzít od podlahy a udělat to tiché celé. Ale pak počítej s tím, že to nebude stát jen 4x 300-500,- za větráky, ale že budeš potřebovat i další investice.

Nakonec asi vezmu 2x ty Arcticy,zdreguluji je na 600rpm s tím že pokud by se mi zdály moc hlucne, tak to zacu resit. Ty co tam budou uz zabudovane muzu dat z boku na vga nebo do predu na disky. Mel bych ještě 2 otázky, sly by regulovat i ty, co tam byly jiz osazene? A da se nejak nastavit, ze v zatezi zacnou pracovat rychleji?Diky vsem

Tak ja ten pc jeste nemam, tudiz jsem nemohl něco zkouset. Ve všech pc co jsem mel byly fany i po regulaci v BIOSU (většinou na 2 nebo 3) dosti hlucne, takze se snazim tomuto predejit.

Aha, takže zbytečně se snažit, když není zatím důvod.

S12B Redux jsou nástupce klasické S12. Mají celkem mizerný průtok vzduchu - spíŠe bych volil P12. Každopádně bych vzal verzi s vyššími otáčkami, protože zregulovat dolů se dají vždycky.Viz třeba tento graf:http://www.svethardware.cz/recenze-enermax-twister-s...

Na odsávání ze skříně a s rozumnou mřížkou nepotřebuje vysoký statický tlak, to je problém až u některých chladičů.

To ano, třeba S12 byla ideální pro věže s heatpipe (Scythe Ninja 1) koncipované pro pasivní chlazení a Accelero S1 - tedy chladiče, které mají hliníkové lamely daleko od sebe.

Lepsi je mit vic vetraku na nizsich otackach nez mene a vyssich.

Prosím te, co budes mít za sestavu že to musíš chladit jak serverovnu? Nač chladiče disku? Jeden fan dozadu a jeden do bočnice, naco by jsi to osazoval 4,5 fanama? :D bože bože