Jaká sestava s SSD diskem do M.2

Uvažuji o koupi SSD disku do M.2 slotu. Nebude s tím víc starostí, než užitku ? Jaká nejlevnější sestava komponent MB, CPU (jedno z nich včetně vga) a DDR3/4 by byla pro tento typ disku smysluplná a kompatibilní ?Uvažoval jsem o např.: Samsung 950 PRO NVMe M.2 256 GB SSDSamsung SM951 128GB, SSD, MZHPV128HDGM-00000Samsung SM951 256GB, SSD, MZVPV256HDGL-00000 Kingston HyperX Pator 240GB, SHPM2280P2/240GAle nerad bych koupil komponenty, kterými tu rychlost "zabiju" , či se kterými mi nebude disk fungovat. Chci jej samozřejmě na systém. Pohybuje se v tom někdo trochu více ?Nebo se na to ještě mám vykašlat a koupit zatím "pouze klasický" ssd ?

Odpovědi na otázku

Kup desku B 150 a nebo Z 170 a disk Samsung SM951 256GB, MZVPV256HDGL-00000 ostatní komponenty sou na tobě záleží kolik do toho chceš dát.Tak sem zkoušel kopírovat mezi dvěma SSD ato Samsung MZVPV 256 Samsung 840 Evo, Je v tom veliký rozdíl z Evo jsem kopíroval na MZVPV asi 150 GB a rychlost kopírování bylo kolem 650000Kb za sekundu, potom sem to kopíroval obráceně na Evo a rychlost byla jen kolem 240000Kb/s, to je velký rozdíl a úspora několika minut. Já vím že by to chtělo zkoušet ze stejnýma diskamy ale MZVPV mám jenom jeden.

Žádný klasický SSD disk nemá ten výkon, co SSD disk v M.2 slotu desky.M.2 slot totiž používá nejen jednu linku SATA (co klasický disk), ale i 4 linky PCI-E.Abys to využil, měl by mít ten M.2 SSD disk mít také odpovídající výkon.Ideální je SM951 velikosti 256 GB. A je celkem jedno, jestli NVMe (MZVPV) nebo AHCI provedení (MZHPV).950 PRO má ve 256 GB verzi o poznání nižší výkon než 512 GB verze. U SM951 jsou jak 256, tak 512 GB verze prakticky stejně výkonné.

Z levných mb lze použít Gigabyte GA-B150M-D3H

Přesně na tuhle jsem koukal, že by mi stačila. Jen jsou dvě verze. A sice jedna s DDR3 a jedna s DDR4 sloty. Bude mezi použitím DDR3 a DDR4 nějaký ZNATELNÝ rozdíl ?

To je těžká rada, když nepíšeš co od PC čekáš a jestli plánuješ nějaký upgrade. Chipset B150 má jen 8 PCI-E linek, zatímco H170 16 a Z170 jich má 20.Budeš taktovat nebo ne? Budeš používat diskrétní grafiku, zvukovku a další karty?

Taktovat nebudu. Grafika mi (myslím si) stačí ta, co bude na desce (cpu). Zvukovku mám do PCI Audiotrak Prodigy HD2 Advance DE. DDR3 tu mám 2x8GB 1600, ale má -li to pro nějaký smysl, mohu nakoupit ddr4.

Sestavu )pakliže bych přecházel na ddr4) jsem zamýšlel nějak takto:http://www.lan-shop.cz/kosik/show/

Tak cenově je DDR3 nebo DDR4 jedno, výkonově to taky nic moc rozdílného není.Jen bych použila 2X4 GB místo dvojnásobku. I kdyby bylo paměti málo, máš na desce 4 paměťové sloty, takže klidně bys mohl přidat časem. Kromě toho budeš mít výkonný SSD disk, takže i kdyby OS musel swapovat na disk, kvůli nedostatku paměti, nebude to velké zdržení. A nenech se splést diskuzemi na netu, ono 8 GB paměti je hodně paměti. Ne málo. A radši bych za ušetřené peníze pořídila G4500, kvůli vyššímu grafickému výkonu, když chceš používat integrovanou grafiku. Nebo rovnou i3-6100.

U obyčejných DDR3 bude problém s napájením. Procesor to nějakou dobu vydrží, ale křemík trpí a taky se může stát, že shoří pár měsíců po záruce.

Nebude problém, když koupí DDR3 se jmenovitým napětím 1,35 V. Což není tak nesnadné. Ale tu už není téma, když se rozhodl pro DDR4.

Měl jsem za to, že chtěl použít ze staré sestavy.Z důvodu lepšího výkonu integrované grafiky bych se podíval po modulech dual rank. Tedy pokud to pro něj má smysl - protože stejně tím lepší dedikovanu grafiku nedožene. Dobrý kompromis by mohl být jeden modul 8 GB dual rank - Crucial BLS8G4D240FSB - cena okolo 900 Kč je příjemné překvapení a pokud by to bylo málo, může hned koupit druhý.http://pameti.heureka.cz/crucial-ballistix-sport-l... Z desek není cenově vůbec špatná MSI B150 Gaming, pokud nevyžaduje uATX, tak má lépe rozložené konektory - i když to je můj subjektivní dojem. A pokud se dívám správně, tak má vyšší řadu kondenzátorů - tam ale bude přínos těžko prokazatelný, protože to nemá na přetaktování (které tam ani nepůjde) a na žravější verze s K. S doporučením ASRocku beru zpět - oni snad na žádnou desku nedávají PCI, protože je to prodražuje.

Model s AHCI je ke Skylake hloupost - to rovnou může koupit se SATA/mSATA. Ke Skylake do M.2 jedině NVME. A základ je hlavně slot v jehož okolí je dostatek místa k cirkulaci vzduchu - SSD od Samsungu hodně topí. Není to bug, ale feature. Z malých kapacit 128 GB a 256 GB je nejvýhodnější SM951, pokud 512 GB, tak se vyplatí Samsung 950 Pro. Ale je otázka, kolik měsíců takhle poučka bude platit. Tipuji, že okolo léta přijdou na trh nové modely - ať už low-end Phison, nebo střední třída na Marvellu.Osobně bych se u levnější sestavy nebál koupit desku od ASRocku - subjektivně nevypadají tak šizené jako Gigabyte, Asus i MSI - tedy více fází napájení procesoru, větší plochy na odvod tepla a podobně.

A mohl by si tedy doporučit nějakou konkrétní desku (musí mít 1xPCI, DVI, grafiku)? Pokud budeme vycházet z tohoto:SSD disk Samsung SM951, 256GB, M.2, NVMeDIMM Kingston HyperX Fury, 8GB, DDR4, 2133MHz, CL14Intel Pentium G4400 (nebo Intel Core i3-6100 )

Desku neměň. Ta, kterou sis vybral, je úplně dobrá.

Mýlíš se. AHCI nebo NVMe jsou u M.2 SSD SM951 jedno. To je jen otázka driveru, ale počet linek v provozu se nemění. SATA nebo mSATA je něco jiného, tam je to vždy jen jedna linka SATA.

Není pravda. Starší revize SM951 do M.2 používá pouze AHCI protokol (NVME neumí a nepodporuje) a ten je už z principu pomalejší než verze s NVME. Chová se totiž úplně jinak. Ona je to v prvé řadě vina Samsungu - neměli jim nechat stejné jméno, protože je to úplně jiný disk.http://www.anandtech.com/show/7843/testing-sata-ex...

To je ale trochu jiný pohled na věc.Přímé srovnání SM951 256 GB AHCI a NVMe je zde: http://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/... Ten rozdíl příliš významný není.

Nejde ani tak o boot a sekvenční zápis jako spíše o latenci. Ano, u menších modelů není rozdíl tak velký (jednotky procent až chyba měření), ale vzhledem k tomu, že stojí stejně nemá smysl chtít starší technologii.

Největší smysl to začne mít ve chvíli, kdy chceš ze dvou M.2 SSD disků složit diskové pole RAID 0. Jsou desky, které mají dva M.2 sloty, ale žádná neumí diskové pole z disků NVMe.Jedině z AHCI disků. A protože pak je ten výkon ještě o poznání vyšší, tak jsem si je prostě oblíbila. Ale když jde o jeden disk, tak je to výkonově píchni jako řízni.Je to ale jednodušší při instalaci - nemusíš používat W10 ani řešit problémy se staršími Winy. SATA i RAID driver ti u AHCI M.2 SSD budou chodit v pohodě.

AHCI i RAID driver jsem chtěla napsat...

U Skylake stejně nebude instalovat jiný systém než Windows 10. Pokud chce Windows 7, musí si integrovat ovladače xHCI pro instalaci z USB; pokud chce Windows 8.1, tak bude muset vložit ovladač NVME. RAID 0 mi mos smysluplný nepřipadá - zlepší jen sekvenční čtení a zápis, práce s malými bloky dat vycházejí prakticky pořád nastejno (trochu to zlepšuje NVME z důvodu jiné práce s daty sníží latence, ale zase nedožene propustnost, takže to vyjde nastejno). Dolovat ztracená data z SSD je peklo a co teprve data z SSD v RAID 0.Jinak pro tazatele doporučuji projít novou promoakci Asusu:https://offers.asuspromotions.com/cz/cs/pages/motherboard/q... Asus B150 Pro Gaming za 3 299 Kč a v rámci promoakce sleva 540 Kč na 2 759 Kč. Škoda, že je tam navíc zvukovka (má svoji do PCI) a blikající nesmysly - mohla být ještě o pár stovek levnější.http://www.czc.cz/asus-b150-pro-gaming-aura...

Tak je tam ještě jedna a vyjde na 2 500 Kč:http://www.czc.cz/asus-b150-pro-gaming-inte...