» Poradna » Programy

Jaká kniha o webdesignu? (logika stránky, barvy, estetika ,...)

Ahoj, chtel jsem se zeptat, jestli byste mohli doporucit knihu (pokud takova existuje) o webdesignu. Mam tim na mysli ne tak popis tvorby stranek, spise jak by mela byt stranka logicky usporadana, jake volit barvy, grafiku a tak. Dekuju za namety. M.

Odpovědi na otázku

podla mna: graficky dizajn. ten co sa pouziva v tlacenej forme plus nejaka typologia mozno. vacsina webdizajnovych knih sa podla mna zaobera prilis sofistikovanymi detailami, takze ked chces zacat presiel by som si toto, da ti to slusne zaklady.

Mě by taková kniha zajímala v el. podobě. Vím že byla dost chválená jakási v angličtině "Nenuťte návštěvníka přemýšlet", ale angl. neumím natolik, abych si mohl číst knihu. Zkus sledovat diskuzi jakpsátwebu ( http://diskuse.jakpsatweb.cz/ ), také není vůbec špatné sledovat Yuhůův weblog o webu ( http://www.jakpsatweb.cz/weblog/ ) a některé další, co se webotvorbou zabývají. Z hlavy namátkou Pixy, Mraveniště, Sovu v síti... Odkazy bývají na těch webech, většinou se navzájem odkazují a poskytují i RSS, takže není problém sledovat jich třeba deset.

Na weby koukam, to jo. Akorat ze clovek je ves lina a chtel by to mit vsechno tak nejak pohromade, i kdyz u teto problematiky je to asi trosinku problem. V roce 2003 byla na Intervalu recenze dvou knih o webdesignu - Mindzak, Dokonalý web design a Nielsen, Web.design. Preci jen je to vsak uz nejaky patek a uz to bude opet nekde jinde... Pokud byste nekdo mel zkusenost s vyse uvedenyma, sverte se. Dik.

BTW: Pokud si mel na mysli "papirovou" verzi te tebou uvedene knihy, tak byla do cestiny prelozena (Steve Krug: Web design: Nenutte uzivatele premyslet!)

jojo bola, ale podla mna su aj lepsie, napriklad videl som v obchode (ale tu som necital) nieco ako "Velmi uzitocna kniha o webdizajne" ci take nieco, sa mi zdalo byt lepsie. Zase, ten Krug nebol zly ale povedal by som ze je to skor vypichnuych takych par zaujimavosti ako nejaka komplexna priucka..

aha a este.. Krug je specialista na pouzitelnost, takze je len o tom

ta kniha vysla aj v cestine. mam ju doma.

... a jeste pro ranni smeny...

zkus spis prolez web jak to delaji jinde, co by ti vyhovovalo co ne, pak je to samozrejme hodne na zadavateli webu, jeho pozadavky taky na tobe, jestli u toho premyslis a jak to vydis ( kazdy grafik taky nema knizku "jak delat design" ci "co se lidem libi" ale vetsinou to maji v sobe ). Na funkcnost staci selsky rozum. Pro test pred stranku posad desetilete decko, a kdyz to bude umet jednoduse ovladat, je to pouzitelne

Zkuste se mrknout na http://www.kayodeok.btinternet.co.uk/favorites/webdesign.htm..... myslím, že tam jsou knihy opět jen v ENG

Hm, diky, to vypada jako pekne vyzivna stranka, kdyz ja bych to potreboval v te knizni podobe (treba i v anglictine)

....tak se mrkni ještě tady: http://interval.inshop.cz/inshop/scripts/set.asp to sice za peníze, ale máš tam dost věcí....

Ano ano, Nenutte uzivatele premyslet od Kruga mam jiz v hledacku, spis jsem chtel slyset nazory spokojenych ctenaru Ale diky, maj tam i dalsi, na ktery jsem jeste nenarazil.

Ano, jedná se o velmi dobrou knížku. Není tam sice všechno, co jsem si představoval, že by tam být mělo, ale za přečtení (a prostudování) určitě stojí...