» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jak zvýšit výkon virtuálního systému

Zdravím,mám ve virtuálce (VMPlayer) nainstalované windows 7. V počítači mám ryzen 5 1600 a 1050Ti. Problém je, že ty sedmičky chodí dost pomalu. Mám tam různý SW, kterým si nechci zasviňovat standartní 10ky, co mi na tom PC běží.Ve správci zařízení (sedmiček) všechny zařízení mají nějaký ovladač, mám nastaveno 6GB RAM, 4 procesorové jednotky, povolenou 3D akceleraci. A seká se mi i posun okna, vyvolání třeba otevřeného prohlížeče ze spodní lišty, skrolování ve word dokumentu, zkrátka jakýkoliv pohyb.Nevěděl by někdo kde dělám chybu? Snad mám dost výkonný PC na to, aby zvládl virtualizaci 10 let starého systému

Odpovědi na otázku

Zapomněl jsem napsat - mám celkem 16GB RAM, dvě SSD, ty sedmičky jsou nainstalované na druhé SSD, než standartní systém (což snad není problém), které je dokonce ještě rychlejší, než to systémové. Oba systémy jsou legální, oba řádně aktivovány klíčem. Děkuji za jakoukoliv radu.

Z praxe:- RAM není nikdy dost velká, velký vliv- V diskusi níže je řeč o grafikách. Na HP kompech (šlo o profi řešení v práci) jsem zažádal o ovladače (grafika, síťové ...) pro virtuál a rychlost se obrovsky navýšila.

Přechod grafiky na Radeon Pro nebo Quadro. Ovladače desktopových karet s virtualizací nepočítají.

To snad ne... To jako 1050Ti nezvládne virtualizaci Win 7 a musím kupovat grafiku za 25 tisíc, aby to jelo nějak rozumně?

Quadro nemusí být za 25000,- a pokud máš dost slotů, můžeš ji přidat (a přidělit VM).

to je nesmysl a bludy.. Pro virtualizaci Profi grafika bejt nemusí.... Používám VmWare Workstation od roku 2000 a vždycky jsem měl herní karty Nvidia.. Mám tam spoustu virtuálek od všech verzí Windows přes MacOs až po Linux a všude grafika funguje skvěle i ve 3D - hraju tam dokonce i hry když jsem potřeboval aby to běželo odděleně od OS (a např. EVE online neni málo náročná hra na 3D).Takže rady že tam musí bejt druhá karta si laskavě nechte.. Blbosti.

Otázka zní:Jak zvýšit výkon virtuálního systému?

tak tazatelova sestava by jeden virtuál rozumě nastavenej měla lehce zvládvout.To co popisuje dělá obvykle nepřítomnost VmWare tools.. přesně tak se to chová, ale po instalaci VMWtools rázem grafika naskočí a je akcelerovaná.. takže těžko říct.. VMW player jsem použil párkrát a už nevím jestli i tam je akcelerovaná grafika ?

Nainstaloval sis VMware Tools do virtualu?

VMware má nějaký easy install setup, kde pokud detekuje známý OS, tak ho nainstaluje nějakou zrychlenou metodou a sám. V nastavení se píše, že po instalaci systému nainstaluje automativky VMware Tools, tak snad tam jsou. Jak se to dá ověřit? Rozlišení se přizpůsobuje velikosti okna.

Podivej se v tom virtualizovanem systemu do Pridat/ubrat programy. Tam uvidis, jestli jsou nainstalovane...

Ano, jsou tam.

" 4 procesorové jednotky" ! nastav si 2

Čemu pomůže snížení výkonu pro virtuální systém? Vyzkoušel jsem, samozřejmě, že to nepomohlo. Nechápu, jak by tahle rada mohla fungovat.

Ja pouzivam VMware Workstation a konfiguraciu pre VM nastavujem 1 CPU a 4 jadra. Pouzivam Intel platformu a v UEFI mam povolene vsetky virtualizacne rozsirenia. Skontroluj si EFI (BIOS) ci to mas nastavene https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/13/html/Virt...

Davam pouze 1 jadro a levou zadni...

Ja davam radsej 4, lebo uz ma par krat nejake programy poslali do riti, ze HW nesplna minimalnu konfiguraciu. A ked ze sa mi nechce studovat minimalne konfiguracie pre kazdy testovany SW, tak to mam predimenzovane.

Ale tak to je snad jedno ne? Pokud ten výkon mám k dispozici a nepotřebuji ho v primárním systému, tak ho rád přesměruji do toho virtuálního.

Mohol by som napísať lebo medveď, ale aspoň som ti skopíroval z manuálu VmWare doporučený počet procesorov a zdvôvodnenie.Nemôžeš nastavovať rovnaký počet procesorov ako máš fyzických jadier, lebo to nič neprinesie.Application Recommended number of processorsDesktop applications 1 processorServer operating systems 2 processorsVideo encoding, modeling, and scientific 4 processorsIn some circumstances, adding additional processors can decrease the overall perfomance of the virtualmachine and your computer. This can occur if the operating system or application is not using theprocessors efficiently. In this case, reducing the number of processors is recommended.Assigning all processors on your computer to the virtual machine results in extremely poor performance.The host operating system must continue to perform background tasks even if no applications arerunning. If you assign all processors to a virtual machine, this prevents important tasks from beingcompleted.

Nenastavuju stejný počet. Nastavuju 4 vlákna z 12ti. Navíc to je "recommended", což chápu jako nějaké rozumné minimum, víc by tomu určitě vadit nemělo.

Ako pomalé to je? Meral si to niečím?Je to pomalosťou správy RAM, disku, vyťaženosťou na zberniciach, prepinania taskov, alebo niečím iným?

Jak to mám změřit? Na jedné straně ta virtuální stanice výkon má, přehrává klidně full HD video an youtube bez sekání. Na druhou stranu když rychleji scrolluju ve wordu, tak se to zasekává. Když posunuju okno po ploše, tak taky mikrozáseky. Jde spíš o chod toho systému, který není plynulý.

Mas v nastaveni VM zapnutou HW akceleraci? jaky mas ovladac graficke karty v tom virtualnim prostredi?Ja pracuju ve VMWare na notebooku non-stop uz pres deset let a tenhle problem jsem nikdy nemel, ani na stroji ktery mel jednojadrove CPU.Ciste jako experiment (kdyz nic jineho nepomuze) bych zkusil nastavit hlavni OS tak, aby pouzival jen integrovanou grafiku. Jestli se neco nezmeni. Take bych (predtim) zkontroloval nastaveni nVidia control panelu - ma tam nekolik voleb, ktere by tohle teoreticky mohly ovlivnit.Posledni vec je podivat se do logu virtualni stanice (vmware.log ve stejnem adresari jako VM), jestli tam neni neco podezreleho.Podle toho co popisujes, nepotrebujes zvysit vykon VM, ale vyresit problem s grafikou ve VM.

Ano, 3D akcelerace je v nastavení zapnutá. Ve správci zařízení je grafika VMware SVGA 3D. Bohužel tenhle procesor integrovanou grafiku nemá. Na ten nvidia panel a logy z VMware mrknu, díky za tip.

nastav pro ten virtuál míň jader CPU.. nemá smysl tomu přidělovat 4 když máš šestijádeovej CPU. VMW player je ořezanej na funkcích a mám pocit že nepřiděluje vlákna ale rovnou jádra a nemá smysl tomu dávat víc než ti zbyde ve fyzickym PC