» Poradna » Notebooky

Jak zrychlit zasekaný notebook?

Ahoj,mám 5 let starý Lenovo Y500. Má to vedle HDD i SSD disk, kde je nahraný systém.Notebook má fukci One Key Recovery.Za těch 5 let se systém hrozně zpomalil, Outlook se nahrává snad minutu, ostatní SW je taky líný, počítač navíc dost topí. Co s tím? Projela jsem to různými freewary na vyčištění, ale nějak se to nezrychlilo. Nevíte, jak funguje to One Key Recovery? Když dám Obovení, znamená to, že se na SSD obnoví systém a zároveň se mi z HDD odinstalují všechny instalované SW? Nebo SW na HDD zůstane, akorát nebude fungovat, protože bude obnovený systém?Co byste mi doporučili?Díky moc za rady.Petra

Odpovědi na otázku

Ahoj reinstal Windows jiná cesta není ,,,btw docela se divím že :''Projela jsem to různými freewary na vyčištění''nechápu že to nezabralo :)))

Mělo to zabrat, anebo čistá ironie?

B je správně. Ono to často vede k přesně opačnému výsledku.

Typicky ten system při aplikaci všech těch "čističů" a "zrychlovačů" okamžitě upaží, takže je třeba ho prostě přeinstalovat, což je taky jediný způsob jak dát Tvůj stroj opět dopořádku. Docela se divím že system tuhle "očistnou" kůru přežil, nicméně o smysluplnosti a účincích těchhle udělátek ses přesvědčila sama --- jsou prostě úplně k ničemu ----

Jestli počítač dost topí - může to znamenat, že je uvnitř plno prachu, vlasů, srsti ... a je ucpané chlazení. Pak se CPU začne přehřívat a počítač se zpomalí. Chce to notebook rozebrat a vyčistit od prachu a nečistot tam usazených.

Zvládne lehce nadprůměrně inteligentní bruneta počítač rozebrat a vyčistit? Anebo ho má odnést do průměrně kvalitního servisu?

Ono rozebrat, není problém, ale zase ho správně složit, to už může být oříšek.

Hlavně to co po složení zbude nevyhazovat, může se to v budoucnu hodit

Velká pravda.

Posuď sama, podívej se na návod jak rozmontovat a vyčistit Tvůj NB:http://www.how-fixit.com/laptop-repair-guides/leno... Pokud stále Windows jedou a neskáčou do modré smrti nebo se nechovají divně, nemusí být ještě obnova přes recovery nutná (i když vzhledem k použitým čistidlům by to bylo rozumné). Je ovšem nutné provést následující kroky:1. Odstranit případné breberky - programy AdwCleaner a MBAM, spuštěné v nouzáku, smazat vše, co najdou.2. Prozkoumat věci automaticky spouštěné po startu Windows - lze i ve Správci úloh (záložka Po spuštění), lépe je použít MS Autoruns a podívat se i na naplánované procesy a spouštěné služby (jen ty ne-MS). U každé položky by sis měla zdůvodnit, co to je, proč je v seznamu a jestli ji potřebuješ. Většinou jde zrušit spouštění téměř všeho; navíc je to vratná operace, takže pokud zjistíš, že jsi zakázala něco, bez čeho se neobejdeš, klidně si to můžeš zase vrátit.3. Zvážit používání antiviru. Ony jsou dnes klasické viry na ústupu (tvoří tak 10 - 20 % hrozeb), většina hrozeb je typu spyware/adware, vyžadující při šíření spoluúčast uživatele, které většina antivirů blahosklonně přehlíží. Naprosto dostatečný je antivir od MS (Defender), vestavěný ve Win 10. Na rozdíl od běžných antivirů je Defender zaměřen i proti nejběžnějšímu spywaru. A pokud používáš balík typu Internet Security, tak ho odstřel okamžitě, to bývá největší brzda a také zpravidla největší znefunkčňovač, protože se se*e naprosto do všeho. Nejdůležitější je ovšem při práci používat i ten prosto mezi ušima a neklikat zběsile na vše, co uvidíš a co TI někdo pošle.

Děkuju za konstruktivní radu :)

Na youtube se dá najít určitě video jak se daný notebook otevírá. Pokud budete mít dostatečné nářadí - zejména správné šroubováky - a nebudete mít strach se do toho pustit ... Jen nezapomenout než jej začnete rozebírat na vytažení napájení, odpojení baterie a dělat to na nějaké antistatické podložce nebo aspoň na něčem podobném.Na druhou stranu, když jej odnesete do servisu, tak alespoň mírně zdatný servisák by Vám to mohl udělat na počkání.

V servisu bez papíru do šesti stovek. Sama to nedělej, zbydou ti šroubky na další NTB.

obávám se že může být problém v odcházejícím ssd kdy už je spousta buněk opotřebovaná a brzy bude na odpis. Ale určitě by byl dobrý krok nechat si vyčistit chlazení ntb. Na vyčištění systému netřeba žádné čističe, postačí integrované "vyčištění disku" a zadat volbu vyčistit systémové aktualizace, to může uvolnit hodně gigabajtů zbytečně zabraného místa a může aj odcházející ssd urychlit protože bude mít víc prostoru samoopravný mechanismus.

Děkuju, vyzkouším.