» Poradna » Ostatní

Jak zrychlit ukládání velkého souboru Word?

Mám v MS Wordu 2013 velký dokument 1200 stran včetně 600 obrázků. Velikost souboru je už 300 MB. Jeho ukládání trvá déle, než 5 minut. Je pro zvýšení rychlosti ukládání nejdůležitější rychlost procesoru, nebo velikost RAM, anebo vlastnosti disku SSD?

Odpovědi na otázku

Tak v prvom rade by som asi komprimoval obrazky. Pocas ukladania by som spustil Task manager a sledoval zataz CPU + popri tom otvoril Resource monitor a sledoval vytazenie HDD.Cisto teoreticky vsak 300MB nie je z pohladu disku ziadna velka polozka. Klasicky 7200 otackovy disk to zapise za par sekund, SSD v okamihu.Takze najskor to tipujem na CPU. Este by som aj pozrel, ake je vytazenie RAM.Podla toho uvidis, co je tam bottleneck.

A daj sem presne zostavu PC alebo presny model Notebooku....

Vypni v nastaveni ukládání na pozadí. U velkých souborů to bude podstatně rychlejší.

Děkuji mínusákovi, že se opět projevil jako správný dement, aniž by o tom cokoliv věděl

Mě už mínuska nezajímají vůbec.Tady je tak debilní, nekompetentní osazenstvo, že to není nijak vypovídající.A to se ani nejedná o státní "organizaci".

S těmi minusy souhlas. Ale k věci. Kdysi (Word už dlouho neužívám) se dala vytvářet historie změn. Zkontrolovat, zda není zapnutá.

Problém je opravdu to ukládání na pozadí. Word pak ukládá sice na pozadí, ale pomalu a dlouho. Podobné je to i s Excelem. Pokud ti nevadí počkat pár sekund, kdy nemůžeš ve Wordu pracovat, pak je lepší to vypnout. Pár sekund je určitě lepší než řádově minuty.

Zkus ten dokument rozdělit na několik částí (třeba podle kapitol)

Na rychlost ukládání má samozřejmě vliv SSD, nejrychlejší je Samsung M.2 NVMe 960 PRO, pak rychlost procesoru. Paměť alespoň 8 GB na to asi nemá zásadní vliv. Sám pracuji na svém notebooku v Excelu s externí textovou tabulkou 5,77 GB, které má 50 milionů řádků a bez jakýchkoliv problémů. Mám vylepšený NB Asus ZenBook UX510UV s Kaby Lake 7500U, disk výše (sekvenční čtení a zápis 1800/1700 MB/s) a RAM 8->24 GB.

Samozrejme, ale tazatel ma 300MB subor, tam by som povedal, ze disk bottleneck nebude, ved pri rychlosti 50MB/s co je asi aj tak malo na 5400ot. disk sucasnosti by to ukladalo teoreticky 6 sekund.Chcelo by to poznat komplet zostavu, tam by sa videlo.Pripadne to vysledovat, ako pisem vyssie.Inak budeme vsetci iba hadat.

Disk faktorem bude, tech 300 MB bude zabirat mnohem min mista v pameti, takze pravdepodobne vetsinu casu pri ukladani zabira presypani swap pameti v pagefile.sys. Problemem jsou hlavne obrazky, ktere jsou pri ulozeni "male", ale pro jejich zobrazeni je nutne je dekoprimovat.

Ako piše JirkaV - hlavný problém robia asi tie obrázky, najmä ak sú to nejaké originály fotiek z digitalu. Podobne rastie ja PPT, ak sa do nej nezmyselne vkladajú nekomprimované fotky.