» Poradna » Web a internet

Jak zprovozním internet na windows xp?

Ahoj, mám velmi starý počítač a rozjedu na něm maximálně windows xp. Nefunguje mi ale připojení k internetu. Respektive funguje, ale mohu se připojit pouze na nezabezpečené weby. U webů s https mi to hází chybu. Nevíte někdo jak to spravit? Děkuji všem kdo mi pomohou.

Odpovědi na otázku

Zkus si stáhnout prohlížeč Mypal, ale bude to pravděpodobně i tak nepoužitelné.

Ale podle tvého příspěvku vidím Windows 10 v kombinaci s Chromem, proč nelezeš na internet odsud?

Nejspíš sběratel šrotu, který myslí, že když někde vyhrabal 20 let starý počítač, že ho může dnes používat na internet

Nebo si proste zase jednou zatrollil. Nebylo by to poprve.

Mypal jsem zkoušel a i tak nefunguje. Ale děkuji za radu.

Pokud vím, Pentium 3 nepodporuje SSE2. Mypal je odvozený od jádra Firefoxu 52, který je ovšem vyžaduje. Dostal bys tam Firefox 45 ESR nebo FF 49, což jsou poslední verze pro procesory bez SSE2. S obojím by ses na internet dostat měl, ale nebude to žádná hitparáda a potřebuješ na to XP s nainstalovaným SP3 a pozdějšími aktualizacemi. Pak ti bude (ve Firefoxu) fungovat i TLS 1.2, ale s tvojí konfigurací to pořád bude dobré jen k získání pocitu „Hele, já to dokázal!“ a ani pak ti některé hodně moderní stránky nebudou fungovat správně - nebo taky vůbec. Někdo už ti tu radil nějakou starší verzi Lubuntu.

pokud ten počítač nemá dost výkonu a RAM na víc než Win XP, tak nemá výkon a RAM ani na internetový obsah.A bez uvedení HW konfigurace to téma zavání trollingem.

Mám 1 GB ram a Intel pentium 3. Divil bych se kdyby se na 900 MB ram nevešla ani jedna stránka.

Hlavně tam nedostaneš žádný moderní prohlížeč, který by správně zobrazil webový obsah.

Mám tam internet explorer který nezabezpečené stránky zobrazuje naprosto v pořádku. Pouze mě zajímá jak se dostanu na weby zabezpečené SSL certifikátem. Byl bych vám vděčný kdyby jste mi poradili.

Byl na to update. Kdysi. KB cislo si pochopitelne nepamatuju a uz vubec netusim, zda staci i na soucasnou situaci.Ale cele je to nesmysl. Smim se zeptat, kterou ze to mate verzi IE, ktera korektne zobrazuje soudobe weby? ;o)

Evidentně jsi těch stránek zkusil jen pár a hodně zastaralých, proto ti ukazovaly weby víceméně správně. Jenže právě ty zabezpečené weby jsou moderní a Explorer z Windows XP je správné zobrazovat nebude. Takže tě to opravdu nemusí mrzet, stejně by to bylo nepoužitelné

Ono jde predevsim o to, ze i na tech webech, ktere se mu zobrazi jakztak korektne, stejne vetsina veci nebude spravne fungovat.

s nějakým 32bit Lubuntu staršího vydání budeš mít víc štěstí. Nebo se na to vykašli a ty XP si nech na retro hraní apod.

S 1GB RAM, to raději Linux Lite.

tak proč ne. Já 32bit lubuntu provozoval na starém netbooku s jednojádrovým Atomem a 1GB RAM. Samozřejmě, bylo to líné, ale s velkou trpělivostí s tím na net lézt šlo. Youtube akorát fungovalo v čemsi jako 144p Ale ten Linux Lite vypadá dobře - pokud je to založené na Ubuntu, mělo by to mít jeho výhody a prostředí Xfce je rozumně přívětivé a klikací.https://www.linuxexpres.cz/aktuality/linux-lite-5-4-...

Ale problém může být chybějící SSE2 a možná i nepodpora NX bit ... ?

to je možné, nejstarší CPU, na kterém jsem zprovozňoval surfovadlo s Lubuntu, byl nějaký Pentium 4 před mnoha lety... ale ten už to snad uměl.

Občas používam Mypal na Win XP na Pentiu 4 (evidentne výkonnejší ako Tvoj P III) s 2 GB RAM, ale stačí 1 náročnejší web a CPU končí. Min. z minimálneho minima je dnes nejaký lepší C2D s 3 GB RAM a dajme tomu W7 Home basic, alebo skôr Lubuntu. Ako už písal niekto iný, Tvoj CPU nemá ani postmoderné inštrukcie, nieto moderné. RAM ledva stačí na Puppy, CPU max na Notepad. Vyhoď to, alebo to používaj ako písací stroj.

odnes to do elektroodpadu a cestou domov si kup pocitac hodny roku 2021

Jestli je to nějaký zajímavý HW, možná by šel dobře prodat a koupit PC co zvládne i W10 Nastav správný datum a čas (vyměň CR2032 na desce, jestli je vybitá, jinak budeš nastavovat datum po každém spuštění).Na jiném PC stáhni certifikáty kořenových certifikačních autorit a naimportuj je do XP stroje (zase jako kořenové CA). Stáhni si portable ffox/chrome/operu 32bit, co nejvyšší verzi která jede na XP, se starým IE weby příliš nejedou.

Nazdar, "DVservise", nový nick?

Dostan tam starou verzi Firefoxu nebo udělej dualboot s Puppy Linux přes Lick bootloader (není třeba USB disku)

Dej tam třeba AntiX linux https://antixlinux.com/about/ , i v aktuální verzi jsou stále k dispozici 32-bitové instalačky. Je to založené na Debianu a dělané pro slabé počítače. Jako prohlížeč můžeš použít třeba Palemoon.

Já mám na svém počítači nepřekonatelný linux Q4OShttps://www.root.cz/clanky/q4os-debian-a-trin...

Myslím na svém druhém starším počítači.

Zkus tento modifikovaný Palemoon: https://o.rthost.win/palemoon/palemoon-27.9.7....

Ako chce prehliadať náročné weby na Pentiu III (max 1,3 GHz)? Keby mal aspoň E4400, nie je problém, ale toto je ideálne max na Win ME, príp. Win98 (po úprave zvládne až 1159 MB RAM) a aj to skôr na staré hry z 90. rokov.