» Poradna » Programy

Jak zobrazit stav baterie v SuSE na notebooku?

Dneska jsem si nainstaloval SuSE Linux 9.1 na notebook Prestigio Nobile 156. Všechno vypadá pěkně, ale má to dně vady na kráse:1) Když jsem si spustil aplet pro gnome na měření stavu baterie, tak mi to ohlásilo nějaké problémy s ACPI - že mi chybí nějaký modul ACPID nebo něco takového. Docela mě to trápí, protože u notebooku je stav baterie jedna z nejdůležitějších informací.2) Nakonfiguroval jsem si myš jako touchpad, ale mám ještě jednu "Genius USB mini-traveler" a nevím, jak ji tomu Linuxu "vnutit". Zkoušel jsem ji nastavit samostatně, ale fungoval pořád jenom ten touchpad. Myš svítí (je optická), ale nefunguje. Zajímavé je, že v YaSTu v HW informacích je vidět včetně správného názvu. Víte někdo, jak bych mohl tuhle myš zprovoznit, nebo jestli je vůbec možné provozovat dvě myši současně, jako ve Windows?Co se týče Linuxu, tak jsem méně, než začátečník, takže budu vděčný za každou radu.

Odpovědi na otázku

No nejprve zkontroluj jestli nemas zavaceci parametr ACPI=OFF To proto to nefungovalo me. No a pak zkus prikaz "lsmod" jestli tam bude nejaky APM nebo ACPI deamonco se tyce te mysky tak ji pripoj do USB a jako root zadej prikaz "dmesg" Jestli nakonci napise ze ji nenasel nebo nejaky error tak zkus jinou mys nebo napis co napsal ...

Vůbec netuším, kde hledat zaváděcí parametry, ale zajímavé je, že po připojení napájení a restartu ten applet funguje. Nebo že by to bylo tím, že jsem měl prostředí Gnome, místo KDE? Ten příkaz DMESG jsem zkoušel, ale vůbec se v něm nevyznám. Když jsem se potom přepnul do grafického prostředí, tak se mi objevil průvodce na konfiguraci myši - stále nefunguje - asi k tomu není ten správný ovladač, nebo co.

no zavadec muzes konfigurovat v YASTu. Zapni Yast2 a vstup do nastaveni zavadece a tam vlez do polozky Linux a podivej se tam jestli tam neni ACPI=OFF ale jestli to v KDE funguje tak to tam nebude. V KDE se asi ten meric zobrazuje automaticky ale nome neznam - zkus proit ty nabidky jestli tam nekde nebude nejaky program ktery by to meril Co se tyce te mysi tak nejdriv spust dmesg, pak pripoj mys (chvili pockej) a pak spust dmesg znova. V tom nekonecnem vypisu se nakonci objevi nejake nove hlasky - bud napise ze nasel mys nebo zarve nejake errory - podle toho se da vysledovat co mu chybi...

Tak s baterkou je to dobrý, když běží v KDE, tak už to řešit nebudu.DMESG nehlásí žádné problémy o té usb myši, akorát tam je, že používá nějaký HID CORE DRIVER. Zajímavé ale je, že to hlásí chybu u již funkční 1. myši - touchpadu - "Synaptic driver lost sync at byte 1". Pravda je, že jsem nastavoval touchpadu ovladač "Synaptic touchpad", ale píše to stále, i když ten ovladač v yastu změním.

na tvem miste bych si zkusil pujcit jeste jinou mys do USB a zkusil bych jestli to najde tu novou. No a jinak podivne chyby hardware resim proste tak ze zkompiluju nove jadro do ktereho nacpu vsechny alspon trochu smysluplne ovladace. Vzhledem k tomu ze pises ze jsi zacatecnik tak zkus najit nekoho kdo ti z tim jadrem pomuze - jestli do te kompilace pujdes