» Poradna » Programy

Jak zkopírovat kontakty v Thunderbird?

Ahoj! Mohl by mi někdo prosím poradit, jak zkopírovat kontakty (adresy) z adresáře poštovního klienta Thunderbird? Když rozkliknu položku "kontakty" a pak "nástroje", tak mi to nabídne jen "export", "import". Když rozkliknu položku "úpravy" tak se mi sice nabídne i položka "kopírovat", ale je jen matně zobrazená, jako že nedostupná. Když na ni kliknu, tak se logicky nic neděje. Prostě kopírovat kontakdy nelze. Má verze TB je 60.9.1. Jen bych chtěl zdůzaznit, že ty kontakty chci skutečně zkopírovat v nějaké čitelné (textové) formě, třeba do Wordu nebo poznámkového bloku, nikoli exportovat do jiného klienta. Díky za reakce. Miloslav

Odpovědi na otázku

si tam dobre. Daj export, potom si vyberies ci chces csv alebo aj txt napriklad a mas kontakty.

csv ti otvori napr. excel...

Jo, roobe, máš pravdu, ale to zobrazení pak není pěkné. Já jsem dříve používal: Úpravy - Kopírovat, ty adresy pak byly přehledně zobrazené. Teď mi to ale z nějakého důvodu nejde. Možná to tahle má verze TB neumí.

co myslíš tím, že není pěkné? však máš jednotlivé položky oddělené čárkou a první řádek máš záhlaví

Otevírat databázi kontaktů např. ve Wordu logicky pěkné být nemůže. Použij např. Excel, kde můžeš snadno odstranit nebo skrýt nepotřebné sloupce (přezdívka, telefony, fax, web, PSČ atd.), libovolně seřadit apod.

Takhle starou verzi asi už moc lidí nepoužívá, ale funguje to jak píšeš - Kontakty, Nástroje, Exportovat. O žádné nabídce Úpravy tam nevím. Je tam jen výběr skupin kontaktů a typ exportu.

Karle, já když kliknu na kontakty, tak se mi ty kontakty zobrazí a nad nimi i lišta s nabídkou: Soubor Úpravy Zobrazení Nástroje Nápověda. A právě v té položce "Úpravy" je řádek "Kopírovat", který mi nefunguje.

A co tam chceš upravovat? To bys musel jeden kontakt vybrat. Klikni na Nástroje, Exportovat.

Karle, tak jak píšeš. Vyberu v seznamu kontaktů jeden kontakt - označí se mi modře, pak kliknu na plíčko "úpravy" v horní liště a nabídne mi to: Zpět Znovu Vyjmout Kopírovat Vložit Smazat složku kontaktů Vybrat vše Hledat v kontaktech Vlastnosti kontaktů. Těch prvních 6 položek včetně "Kopírovat" nebo "Vyjmout" je šedých, čili nejdou použít. A má otázka tedy zní: Proč? Tyto funkce by přece fungovat měly, když bych třeba chtěl nějaký kontakt překopírovat nebo přesunout do jiného adresáře v rámci kontaktů TB. Je někde chyba, nebo to tak má být?Ale export ve formátu .txt mi funguje. To jo.

"když bych třeba chtěl nějaký kontakt překopírovat nebo přesunout do jiného adresáře v rámci kontaktů TB"Jakýho adresáře? Adresář je jen jeden, v něm máš případně skupiny a složky - myslíš ty?

Jo, myslel jsem přesun do jiné složky v rámci adresáře. To mi nejde udělat.

přesun uděláš přetažením myší.

Jo, Alberte, myší to přetáhnout jde. Díky. M.

Myslím, že hlavně je chyba v tom, že ses ještě nenaučil s programem pracovat. I když vybereš jeden kontakt, nabídka Úpravy v horní liště se týká celé sekce Kontakty. Nabídka Upravit ve druhé liště se týká vybrané skupiny kontaktů, nebo vybraného kontaktu, podle toho, který panel je právě aktivní.

Karle, ať vybírám, či otvírám cokoli a jakkoli, řádek "Kopírovat" je jak v horní liště pložky "Upravit" tak ve druhé liště položky "Upravit" vždy šedý. Čili ho nelze použít. Prostě po kliknutí na něj se nic neděje.

Tak co tady vlastně řešíš - úpravy v Kontaktech, nebo jejich export do souboru, kde pak budou "pěkné"? Nabídku Upravit máš vždy i v kontextové nabídce (pravé tlačítko) jako Upravit seznam v adresářích, nebo Upravit kontakt. V úpravě seznamu vidíš v novém okně jednotlivé adresy v seznamu, kde můžeš každou vybranou Vyjmout, Kopírovat, Vložit, Smazat, popř. přidat novou (zase pravým tl.). Nabídky Upravit v horních lištách jsou logicky v tuto chvíli nedostupné.

Karle, teď řeším Úpravu seznamu v adresářích. Jo, v okně vidím jednotlivé adresy seznamu, ale když nějakou vyberu a kliknu na ni pravým tlačítkem myši, tak mi to nabídne Upravit kontakt, Napsat zprávu, Tisk, Smazat. Nikoli Vyjmout, Kopírovat, Vložit, Smazat jak píšeš. A já bych právě potřeboval tu položku "Kopírovat".

Proč vyjmout a vložit?Jestli si chceš seřadit kontakty do skupin, vytvoř si skupiny a kontakty si do nich přetahej. Nemusíš je vyjímat, kopírovat ani mazat.

Já ty kontakty nechci vyjímat a vkládat. Já je nechci ani přetahovat ani mazat. Já bych je chtěl kopírovat. To je přece něco jiného. Ne?

ale kopírovat kam? Do skupiny se dají přetáhnout.

Psal jsem to už nahoře. Ty práci s TB (přesněji s jeho adresářem) vůbec nezvládáš. Psal ti to už nahoře AI - adresu z pravého panelu označeného seznamu zkopíruješ přetažením myší do požadovaného seznamu v levém sloupci.

Když tu adresu z pravého panelu myší přetáhnu jinam, tak se mi nezkopíruje, ale přemístí. Prostě v tom pravém panelu zmizí a objeví se tam, kam jsem ji přetáhl. Pokud ve tvém TB můžeš adresy kopírovat, mohl bys mi prosím říct, jakou verzi TB používáš?

ty bys hlavně měl ten Thunderbird aktualizovat, protože za aktualizace neplatíš a u internetového prohlížeče i email klienta je sakra vhodné mít aktuální stabilní verzi, především kvůli bezpečnosti, ale taky kvůli zavádění různých nových funkcí poskytovatele emailu, s čímž pak stará nemusí správně fungovat.https://download.mozilla.org/

78.8.1, ale s verzí to nesouvisí. Stejný postup fungoval i u verzí už před 13 lety.

Díky, jsem tedy smířený s tím, že adresy kopúírovat nejdou, že jdou jen přesouvat.

Čti, co je zde psáno - adresy se zkopírují přetažením. Pokud to ve tvojí staré verzi TB funguje jinak a nechceš ji aktualizovat, drž při tažení vybraných adres stisknutý Ctrl. U kurzoru myši se objeví čtvereček se symbolem +.

Jo, Karle, se stisknutým Ctrl se mi adresy skutečně kopírují. Díky moc. Měj se pěkně! MIloslav

To se netýká kontaktů ale jen "vybraného textu" v rámci kontaktů. Použij export třeba do txt.

Děkuju všem za účast, informace a pomoc. Kdybych náhodou někdy taky něco věděl, tak oplatím. Viru zmar! Miloslav