» Poradna » Notebooky

Jak zjistit příčinu BSOD

Ahoj lidi.Mám takový trablík s notesem. Poslední dobou se mi stává, že mi libovolněkdy naskočí BSOD a musím notes vypnout, protože "průběh" BSODu se zastaví na 100% výpisu a potom to můžu nechat takhle třeba celý den a nic se neděje.Průšvih je, že v událostech systému je napsáno pouze toto:1. Předchozí vypnutí systému bylo neočekávané.2. Soubor s výpisem paměti se nepodařilo vytvořit kvůli chybě při vytváření výpisu paměti (muhehe ).3. Systém se znovu restartoval, aniž by byl předtím řádně vypnut.Jak mám asi tak sakra zjistit, co se stalo, když se mi ten výpis nevytvoří?Testoval jsem paměti, jsou OK, disk OK, víc nevím, jak bych mohl otestovat.Notes je HP Pavilion 15c.Napadne někoho jak zjistit, co a proč se děje? V předchozích verzích Win10 se to stávalo občas, teď stále častěji, už skoro tak 1x denně. Díky za tipy...

Odpovědi na otázku

Tak to vemte z druhe strany = proverte RAM, proverte disk. Bud pricinu najdete, nebo aspon omezite mnozinu moznych pricin. (Windowsi test pameti je k nicemu.)

To jsem psal.RAM jsem testoval MemTestem, disk se podívám třeba přes Crystal DiskInfo.Nikde žádný problém.

Jakým MemTestem? Je jich spousta, správný je tento: https://www.memtest.org/Zkus BLueScreenView: https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.htmlZajíma Tě sloupec Caused by driver = možný pachatel.Pokud se opravdu žádný výpis nevytvořil, jde s největší pravděpodobností o HW problém a tam bývá - kromě RAMek - nejvíc podezřelý zdroj.

Anoprosím, MemTest je ten onen, jiný ani neznám Díky za tip na ten Nirsoft, zkusím obratem.A zdroj mám náhradní, tak to můžu zkusit vyměnit, ale je to nějakej čupr dupr asi 180W, originál HP.Což samozřejmě nemusí nic znamenat.

Nirsoft říká: ntoskrnl.exe.A u všech pádů je jiná příčina... hm.Takže zkusím ten zdroj a uvidíme, jestli to pomůže.

HW závadu potvrdíš/vyloučíš nejjednodušej nabootováním jiného OS (ubuntu) z flešky.Pokud to normálně poběží (zkontroluj ještě disk), tak viníkem jsou Win/drivery.

No jo.Ale je to pracovní stroj, takže na tom nemůžu nechat běžet linux celý den nebo dva nebo tři.Protože třeba dneska se mi to stalo asi v 9:00 ráno a potom celý den ne.Jindy se to stane v 15:00, někdy to vydrží třeba dva dny bez problémů a potom to padne 2x za sebou.Takže linux mi asi moc nepomůže Já z toho viním (možná neprávem) VirtualBox, který mi tam běží. Ale kvůli nemožnosti zjištění chyby to je jenom teorie. Ta teorie je podložená tím, že když mám notes doma, tak jsem BSOD neměl ani jednou. A VirtualBox taky doma nepouštím.Ale je to jenom teorie...Zkusím ten zdroj, zítra ho beru do práce.

"Ale je to pracovní stroj" pak to má asi svého správce, který by se o to měl postarat, ne?

memory dump se zapisuje na disk. Pokud se BSOD zasekne při zápisu (na disk) a na Windows při příštím spuštění na disku žádný dump nenajde, tak bych tipnul odcházející disk, SATA řadič, apod. Zkontrolujte S.M.A.R.T u disku.

Disk je v pohodě, už jsem to psal a kontroloval.Prověření řadiče je asi mimo moje možnosti nějakým testem...Asi jediná možnost je ten zdroj a jinak nevím. Poradí si s tím servis? Ale tipuju, že těžko, protože fungovat na tom asi den dva v kuse nikdo nebude...

Mně to dělal Avast. Jak jsem spustil VMware a Win98, tak to padlo do modré smrtky.

Mám Eset a ve virtuálu Windows XP.Ale pevně doufám, že by to mohl být ten zdroj, protože si fakt uvědomuju, že doma se mi to nestalo ani jednou...

No, tak jsem vyměnil zdroje domácí / pracovní.Doma se mi notes nerestartoval ani jednou a v práci jsem se chvíli radoval, že už také ne, tak dneska 2x Pořád je jako chybující modul ntoskrnl.exe.Ještě nějaký nápad by prosím nebyl?

Nainstalovat aktualni ovladace grafiky ze stranek vyrobce.Nejsi doma pripojenej pres wifi a v praci kabelem? Tj. Ovladace sitovych karet.Odinstalovat antivir, jak ti radi.A ten Linux taky neni spatny napad.

Problém je tedy někdě na low level, když padá kernel windows. Vyzkoušel bych nějakou čerstvou instalaci Win, třeba z externího disku a tím bych eliminoval/potvrdil SW problém, tam bych viděl jako problem drivery, vše odinstalovat, nahradit generickými nebo nechat bez driveru a pak nainstalovat všechny znova. V případě problému s HW, pokud to nedělá disk ani paměti (vyzkoušel bych jiné) tak už zbývá deska.

Windows log, ale ten poví v podstatě to samé co ten BSOD. To že zůstane BSOD na obrazovce je dobře, člověk si to může přečíst.Bude tam nějaký kód a popis, podle toho pohledat s čím souvisí. Může to být problém HW, může to být problém SW, může to být problém konfigurace...