» Poradna » Programy

Jak zeštíhlit složku Windows?

Ve Win XP jsem vždy po provedení aktualizací smazal všechny složky začínající znakem dolar a rovněž soubory těchto aktualizací stažené a ulože ve složkách Windows. Je to dost tvrdý záktok, ale nikdy jsem tyto aktualizace neplánoval vracet zpět, takže to nikdy neškodilo a v extrému se uvolnilo až 1GB místa, bez jakýchkoli následků pro systém.
Je možno něco podobného provést ve Win7? Tedy smazat jakékoli nepotřebné soubory? Vím, že je to barbarské, ale stejně tak je programátorské zvěrstvo jak jsou Windows nabobtnané.

Odpovědi na otázku

Ano a pro pár GB bych to nedělal, a u aktualizací je vždy lepší mít možnost zpět. Navíc si udělej zálohu OS (třeba TrueImagem to je šumák), taky nikdy nevíš a ta ti místo šetřit rovněž nebude (ale čistý W7 x64 bude do 7GB), ale nechápu proč v dnešní době každý maže pár GB, HDD už nemá 420MB jako ve středověku (pardon v roce 1994).

A ide tiež o zbytočné GB, keď má kolegyňa na kompe zložku WINDOWS s veľkosťou 51GB?! Mne vadí to, že z OS urobil MS záležitosť čiste pre analfabetov. Lebo len tak si viem vysbetlit, že skoro všetky nastavenia sú poriadne komplikované alebo priam nemožné. A amatér ako ona sa spolu so mnou diví kde sa toľko dát berie v kompe. Budem vďačný každému mudrlantovi, čo mi poradí dajaké riešenie na zoštíhlenie jej W7 aspoň na polovicu.

Z příkazové řádky spusť:
dism /online /cleanup-image /spsuperseded

Když už sem - v podstatě pro BFU - dáváš takové příkazy, slušelo by se podotknout, že jde o příkaz, který se používá pro odstraněné balastu po INSTALACI SP1 a že po jeho aplikování NEPŮJDE už SP1 odstranit. Jsou po podstatné informace.

Na to je trošku jiný příkaz (viz můj příspěvek níž). Ale pochybuju, že budeš chtít někdy odinstalovat SP, když za ním máš nainstalovánu tunu dalších záplat.
Ano, jde to, proto je ten adresář tak velký, aby tohle všechno byl systém schopný zvládnout.

stáhni si TuneUp, Ashampoo Win Optimizer a dej odčisti od balastu, co to vyhodí můžeš bezpotíží všechno dát do koše a smazat, napoprvý to může být i několik desítek GB

Tohle ti nezmenší složku Windows. Naopak si těmi balíky můžeš nádherně na jedno kliknutí rozdrbat systém tak, že už jej nedáš dohromady.
Takže minimálně před jejich použitím vytvořit bod obnovení

až 1GB se uvolnilo,no nevim jestli ti mam sem davat navod protože kvuli 1GB to nikdo přičetnej absolvovat nebude ale najdi si wsuspurge.ps1 po spuštěni se ti zaroven přida do planovače s automaticky periodickym spuštěnim jednou za čas.Je na poshcode,ovšm ja věc se kterou script pracuje normalně použivam - jestli ty ne a nehodlaš tak jsem zvědavej na kterým bodě havaruješ.

Windows jsou nabobtnale ani ne tak "diky" programatorskym zverstvum programatoru firmy Microsoft, ale zejmena kvuli programatorum 3. stran. Windows se pak zuby nehty snazi udrzet funkcni aplikaci A po instalaci aplikace B (podivej se na velikost adresare WinSxS").

Co ti nevycisti cleanmgr.exe na to radeji nesahej.

MP

P.S. "TuneUp, Ashampoo Win Optimizer a dej odčisti od balastu" ... kdyz pak zjsitis, ze "balast" nebyl az tak balast a ze jej ke sve funkci potrebovalo "neco" co tyto TUZINGOVE programy neznaji nepis sem prosim s zadosti o pomoc.

Uz jsem psal bambilionkrat, ze laickemu uzivateli tyto nastroje do ruky nepatri a odbornik se jich nedotkne ani hygienickou tyci!

nesmysl tohle používám ve dne v noci a vyjma jedný situace kdy mi CCleaner zrušil windows, se mi s tim nikdy nic nestalo, dokonce to maže hezky i ve Win 8

Tím se ani nechlub ty "Názore odborníka", že to používáš ve dne v noci , a na pana Prágla rozhodně nemáš.
p.s.: Už se ti povedlo nahradit to trafo optočlenem? Nic bych zo to nedal, že jsi byl ten Beda2v1

Béďu znám, s ním se dala vytočit 100% sleva (čti: gratis, zdarma), bohužel ten výřez byl jen jeden. A taky tam dávali k nákupu, takový aušusový (čti: střep, odpad) netbook.

co máš furt s bedarama ? řikám že s těmahle nástrojema pracuju ve dne v noci na všech windows, včetně těch RC a testovacích verzích a je přece jasné, že když něco řikám já, tak že to platí
a řikám že to je v pohodě

Když něco říkáš Ty, tak to je v prvé řadě kravina a smrdí průserem

Když se ti daří zrušit Windows, tak to v pohodě není. A cos vlastně prováděl, že se ti to povedlo - nechal sis vyčistit a 35x přepsat celý disk C:?

Jasně, ty jsi světlo, ty jsi pravda

provozuji doma jednu instalaci operačniho systemu - pořad tu samou na totožnem HW pěkně dlouho,system neoptimalizuji pokud za optimalizaci se nepovažuje par věci ktere jsou linkované jinam.Žadny problem s nabubřelosti OS s tim že by byl zdechlej atd.Asi to ale bude tim že nemam na každou kravinku deset programů a tři čističe jak je zvykem u většiny uživatelů,provozuji pár - opravdu pár programů ktere mam nainstalované,zbytek je portable,na spravu systemu mam samotny system věci+portable věci od sysinternals a nirsoft.někdy opravdu nechapu tu šilenou sbirku kur.itek co si lidi hyčkaji.

WinSxS jsou vetsinou hardlinky do jinych adresaru. Proto se zda tak velky.
Jinak jsou tam vetsinou Windows aktualizace
Koukni se na nazvy adresaru, ktere tam mas a zjistis, zda patri cizim aplikacim nebo autorum operacniho systemu.

Pokud chces trochu zestihlit slozku Windows (asi o 3,5GB), je mozne odstranit nepotrebne soubory pro Service packu.
Spust si command jako admin a zadej nasledujici prikaz:
dism /online /cleanup-image /spsuperseded