» Poradna » Ostatní

Jak zesílit proud

Ahoj, můžete mi někdo poradit jak zesílit DC proud cca 0-200mA (důležité je měřit desítky až stovky uA) na rozsah 1A-5A? 5A je limitních, může to být i méně, 1A je to z toho důvodu, že chyba měření karty je 70mA.Tak aby by byl zesilovač lineární v celém měřeném rozsahu a ideálně, abych to nemusel bastlit. Předpokládám, že při tak malých proudech je jakákoli chyba při pájení znát, takže ideálně kdyby to byl již hotový modul. Nějak se mi to nepodařilo najít, asi neznám správné zaklínadlo.Díky

Odpovědi na otázku

Co že to chceš? Máš nějakou měřící kartu s rozsahem do 200mA a potřebuješ měřit až 5A s rozlišením desítky až stovky uA? To by ten AD převodník v kartě musel být alespoň 16b, nejméně. A pak zvýšení rozsahu (to fakt není zesílení), jde pomoí bočníku, jen si ho spočítat - Ohmův zákon. Nic jsi nenašel, protože nejspíš používáš špatné pojmy, pokud jsem vůbec pochopil co vlastně chceš.

No, tak je to přesně naopak.Mám kartu, co má 24b převodník a měřící rozsah do 5A rms (takže přes 7A špička), nicméně z nějakého důvodu to má chybu rozsahu 70mA.No a já potřebuju měřit proudy v desítkách či stovkách mikro A. Takže potřebuju zesílit vstupní signál, za tím si stojím.

Ještě to napíšu jednodušejc.Potřebuju měřit menší proudy než na které je karta určena. Jak tyto proudy přizpůsobit na to, abych je mohl měřit mojí kartou?

Co je to za kartu? To meri jenom proud? Stejne to bude ve vysledku merit napeti na bocniku, takze mi prijde divne, ze by to nemerilo i napeti. Pak bys normalne meril napeti na odporu a ten zvolil podle rozsahu prevodniku.

Zrovna jsem se to chystal napsat. Ta karta měří pouze proud = neměřím napětí. Nicméně díky tomu jak se rozjela tato diskuze, tak jsem se koukal, jak se měří proud a co jsem pochopil, tak se proud vždy převádí na napětí a s tím se dál pracuje. Nicméně, to se děje uvnitř karty a do toho nechci zasahovat.

Přesně tak, jedno z možných měření proudu je ten bočník, což je rezistor o malé hodnotě, průchodem proudu na něm vzniká úbytek napětí, to se měří. Měřák pak zná hodnotu toho bočníku a pomoc Ohmova zákona vypočítá proud. Takto jde měřit AC i DC proud. Druhá možnost je Hallova sonda, malý integrák, který měří intenzitu elmag. pole kolem vodiče, kterým protéká proud, nebo pro měření AC proudu se používá i proudové trafo, ale obě tyhle metody jsou méně přesné než s tím bočníkem.

Tak nějak jsem předpokládal, že Hallova sonda je přesnější, zní totiž lépe jak bočník. Každopádně jsem to přepočítával. A s malým rezistorem mě pro změnu limituje přesnost měření napětí. A pokud dám větší rezistor, je tam zase moc velký úbytek napětí a musel bych použít jiný zdroj napětí (ted to je baterie). Vypadá to na jinou měřicí kartu ať proudovou nebo napěťovou.

Dost dobře nechápu, co tím chtěl básník říci Máš třeba DC motor co potřebuje proud 1-5A aby se točil a chceš ho řídit signálem 0+200mA nebo chceš měřit signál 0-200mA a máš jen měřák 1-5A?Pokud B je správně, spíš bych se poohlédl po nějakém jiném, vhodnějším měřidle.

B je správně. Nákupu jiného měřidla jsem se chtěl vyhnout. Měl jsem za to, že zesílit proud nebude problém.

Zesílit proud není problém, ale pro tento účel je to naprostý nesmysl, přesnost by byla nepoužitelná, zesilovač by zesiloval i všechny chyby.

Toho jsem se bál.

No, abys co nejvíc eliminoval další nepřesnosti měření, tak nějaký přesný OZ, přesné odpory...dalo by se to i vyrobit. Ale asi bych taky spíš šel do jiné měřící karty.

Bál bych se chyby při výrobě a tedy nepřesnosti. Každopádně děkuji.

Tohle je spíš elektronický problém, Možná by ti někdo poradil spíš tady:http://www.ebastlirna.cz/nebo tady:https://list.hw.cz/pipermail/hw-list/Napadlo mne ještě něco: V automatizaci se používá analogový proudový signál 0/4-20mA. Nešlo by jít třeba touhle cestou (proud naopak nějakým děličem zmenšit)? Tenhle signál výrobci dost podporovali.https://automatizace.hw.cz/search/hw/Proudov%C3%A1%2...

Nejjednodusii asi bude upravit bocnik na te karte. Otazka je co presne to tam meri, dneska tam ani bocnik byt nemusi, jen taky maly 8 pin IO

Jaký 8pin IO? Jednak to chce opačně, takže bočník nepomůže. A pokud by měl tedy měřící rozsah 5A a chtěl měřit do 200mA, tak by bočník použít musel.

Tak v te "karte" asi nejaky bocnik bude, staci ho vymenit a tim zmenit merici rozsah. A nebo se proud na napeti prevadi pomoci Halove sondy treba ACS712

Teď jsem si díky této diskuzi prošel jak se měří proud a všude jsem našel, že se proud převádí na napětí to se dál zpracovává. Je to tak správně, nebo jsem něco opomenul?Každopádně to se děje uvnitř karty, ta karta se opravdu chová jako ampérmetr, takže pokud je tam ten bočnik, tak je to uvnitř karty a do té zasahovat nechci.Účel je ten, že mám elektroniku, která by měla ve sleep modu brát uA (desitky ci stovky - ted to nevim presne) ale bere to vic. Pri beznem provozu by to nemelo brát víc jak 200mA. Takze teoreticky pokud to bude merit proud ve sleep modu vetsi nez 1mA, tak je to chyba, ale rikal jsem si, ze by bylo dobre vedet kolik presne to zere (takze i ty uA).Jinak pokud bych mel napetovou merici kartu a chtel bych merit proud pomoci bocniku, jak moc je to presne mereni pro tyto rozsahy (0-200mA) ? Bocnik je normalni trochu presnejsi rezistor, nebo je to nejake cejchovane zarizeni? Jde o to, ze staci, abych ho spatne napajel a pri techto proudech je cela presnost je pryc. Nepouživá se na tyto proudy jiny princip - indukce a pod.?

Jako bočník můžeš použít prostě odpor, jeho hodnotu zvolit tak, aby na něm nebyl zas moc velký úbytek napětí, tak aby tomu zařízení "zbylo" dost napětí. Tak do 1V, a pak taky brát ohled na ztrátový výkon toho odporu.I=U/R, takže U=RIA ztrátový výkon P=UI, P=R * (I^2)Dají se sehnat i odpory s tolerancí do 1%:http://cz.farnell.com/c/pasivni-komponenty/rezi... Pro větší proudy, ale tobě bude stačit malý odpůrek:http://cz.farnell.com/c/pasivni-komponenty/rezi...

Moc to prožíváš - bočník je jen odpor, jak přesný je, tak přesné je měření. Podle toho, co píšeš, vlastně žádné extra přesné měření nepotřebuješ. Špatné pájení by se naopak projevilo při měření silných proudů ...Ten odběr ve sleep můžeš změřit tak, že to budeš napájet přes vhodný (dost velký) odpor a změříš úbytek napětí (potřebuješ voltmetr s velkým vstupním odporem, což se snadno realizuje OZ).

A potrebujes to cpat do PC? Rezistor ani presny byt nemusi. Proste zmeris jeho hodnotu a podle toho to pak prepocitas. V microvoltech uz budou hrat nejakou roli prechodove odpory, takze mozna bude lepsi za zdroj pripojit misto klasickeho 1 ohm rezistoru treba 10 ohm a pak dostanes desetkrat vetsi hondotu napeti a budes mit mensi nejistotu mereni kvuli tvemu zapojeni. Otazka je jak je citlivy tvuj obvod na pokles napeti. Ja si na takovy mereni koupil tohle: https://www.aliexpress.com/item/2Pcs-1-Ohm-1R-25W-Wa... Asi jsem mel kliku, ale nepresnost obou odporu byla pod 1 %.

To mereni pres PC je prave potreba. Nevim, zda se ten obvod nekdy sam probobuzi, nebo jestli je chyba v zapojeni. Takze to chci nechat treba den lezet a merit, co se tam deje.Jinak jsem si to propocitaval a problem je v tom, ze obvod je napajeny z 3,6V a ma mit napajeni 3,6V. Takze v tom rezistoru jsem pomerne omezeny. A kdyz jsem to pocitam pro maly rezistor, tak byl zase problem napeti v radech desitek az stovek uV. U napetove karty mam presnost cca 30mV.A nešlo by tedy převést I na U pomocí bočníku, toto napětí zesílit a použít pro měření? Proud je to DC a pokud tam něco bude, tak to budou skokové změny, takže šum by se dal odstranit z naměřených dat.

Na tu merici kartu bych se vyprd, ta na takove mereni evidentne neni delana. Byt tebou bych koupil nejakej cinskej multimetr co se da pripojit pres USB nebo BT. Investice do tisicovky. https://www.aliexpress.com/item/New-Bluetooth-LCD-Di...

Na meranie s 24bit prevodnikom potrebujes hooooodne solidny (odruseny/filtrovany) napajaci zdroj, inak degradujes rozlisenie prevodnika. Najmenej vyznamne bity poskakuju nahodne, preto tam mas tak velku chybu merania. Vypocitaj si rozlisenie urovne napätia na 1 bit a zmeraj si ci mas zvlnenie zdroja pod tymto rozlisenim.