» Poradna » Programy

Jak zaheslovat soubor ?

Lze nějak ve win 10 zaheslovat soubor aniž bych jej musel dát třeba do raru ?Myslím složku s dokumenty ?Když kliknu myší nevidím žádnou možnost...

Odpovědi na otázku

Žádná ochrana "zaheslováním" neexistuje. Jediná ochrana dat spočívá v šifrování. Buď ten daný formát souboru přímo podporuje šifrování dat a nebo pokud ne, tak právě jedině externě např. tím RARem.

Zaheslovat ne, zašifrovat.

Uložit text do wordu a ten zaheslovat nestačí?

Když pomezíme, že tohle se týká jenom textu, tak ten wordem zaheslovaný soubor otevřou pro editaci bez hesla jakékoli jiné office

Coze? To platilo pred lety, dnes je zaheslovany Office soubor prakticky neprolomitelny (pri rozumnem hesle).

Firemni a "EDU" verze Windows podporuji EFS. To je sifrovani primo na disku, transparentni pro uzivatele a vazane na uzivateluv osobni certifikat. Home verze Windows nic takoveho nemaji. Pak je nejlepsim resenim asi ten zaheslovany archiv, pripadne nejaky VeraCrypt apod. kontejner.

Zahesluj si účet ...

Já bych použil konterner Veracrypt - je to šifrovaný soubor, co se chová jako virtuální disk - když ho připojíš, můžeš s obsahem na disku pracovat dle libosti, přidávat, odebírat soubory, editovat atd.Odpojíš a máš tam zas soubor, do kterého se bez patřičných hesel normální člověk nedostane.Soubor kontejneru jde bez problému kopírovat, zálohovat, přenést kamkoliv a stále zůstává šifrovaný.

Taky hlasuju pro VeraCrypt. Umí to česky, neni to složitý, navody na netu jsou i s obrazkama a bude to i spolehlivý.

vera crypt to zní výborně. Jdu se pokusit. Díky

Jaký soubor? Mediální, textový, spustitelný ... Jaký má být účel této operace?Altap Salamander má plugin Encrypt/Decrypt a Total Commander má určitě něco podobného.Textový dokument umí zašifrovat i Notepad ++.Na klik myší máte ve "Vlastnostech souboru" - "Upřesnit" možnost "Šifrovat obsah a zabezpečit tak data" - jak píše [Jirka Vejrazka 19. 04. 2021 11:19]

jedna z možností je že ho zabalíš archivátorem a přidáš heslo pro rozbaleníhttps://uloz.to/file/9X9yxaUug/winrar-zip

To on právě nechce ...Phantom | 19. 4. 2021 10:31 |" ... aniž bych jej musel dát třeba do raru ?"

Když to nechce, pak mu zbývá jen, pořídit si vyšší verzi Windows anebo se na to zaheslování vykašlat. Aneb nejde o to, co člověk chce, ale jaké má možnosti.

to není pravda. Zmíněný Veracrypt kontejner ti udělá alternativu zaheslovaného flash disku - virtuálně připojíš, zadáš heslo, vidíš "disk" se složkami a soubory v Tento Počítač, pracuješ jako obvykle. Virtuálně "disk" odpojíš, zmizí z Tento Počítač, vše je šifrované.To je dost rozdíl proti RAR (nebo 7z) kde to musíš rozbalovat a zabalovat, protože "live" práce se soubory v archivu není zrovna ono a někde ani nefunguje.A Veracrypt není závislý na variantě Windows a dokonce ani na Windows jako takových. Sám ho taky používám, navíc je zdarma.

A myslite si, ze on dokaze trafit naspat do tohto vlakna?