» Poradna » Programy

Jak zacit, doporucene knihy?

Zdravim, jsem dlouholety klikac, WfW 3.11 => ted, rad bych poznal linux nejen uzivatelsky ale i administratorsky (chtel bych na nem provozovat sambu, shaping atd) - tj. neco co na W2k a pomoci jinych komercnich produktu zvladnu v pohode) a proto bych se vas rad zeptal jak s linuxem zacit, z jakeho konce. Zatim jsem zvladnul Gentoo od stage1 tak ze mi to bootne z HDD a nabehnou KDE + SSH. (cca 30 hodin). Jel jsem podle handbooku na fuzzy.cz a stejne nemohu rict ze linux nejak chapu. Bez manualu bych to podruhy nesvedl. Neni gentoo spatny zacatek pro me? Myslim ze nema moc smysl zacit s lehkyma distrama (teda jak aspon nekdo tvrdi) jako mandriva. Jsem toho nazoru, ze kdyz se zabehnu v nejakem ne moc easy distru tak ostatni pro me uz bude hracka.. Nebo se mylim? BTW: nikde sem nenasel zadnou knihu ktera se gentoo aspon trochu dotyka. Vse jen online na inetu .. Nebo mate nejaky tip?

Odpovědi na otázku

ne je to velmi dobry zacatek. pokud si zvladl instalaci tak to neni nejak komplikovany distro. ja bych doporucil knizky: Linux v Kostce(popis prikazu), kapesni pruvodce adminsitratora(par navodu), a pak bezpecnost v linuxu(no comment), vsechny se daji koupit bv tom knihkupectvi dole na vaclavaku

Používáme Linux (Running Linux)

A k tomu ještě notoricky opakovaně doporučovaný LDP (Linux Dokumentační projekt) http://www.cpress.cz/knihy/linux/

Slackbook. Je tam spousta navodu na konfiguraci. PrasatkoPee

Tak v tom pripade doporucuju i www.gentoo.org

Jak uz tady nekdo napsal, Linux dokumentacni projekt (odkaz je vys, je to 17 Mb pdf).Jinak, v linuxu nefunguje postup "nic o tom nevim, neva, neco poklikam a rozjede se". Nejaky uvodni pokec by Ti mel nekdo dat osobne - nekdo, kdo tomu rozumi. Bude se Ti lip plavat. Gentoo je pohodova distribuce pokud mas ten stroj neustale na siti (ja to treba mam na servru a spokojenost). Balickovaci system paradni (http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/55262).

Aha, zapomnel jsem Ti napsat to podstatne:man emerge(Manualove stranky balickovaciho nastroje emerge, tim budes "instalovat" software). To je vlastne ted jedine, co potrebujes pochopit k gentoo. Ostatni zalezitosti uz budou jen veci konkretniho softwaru - kdyz budes zprovoznovat sambu, hledaj dokumentaci k sambe, ne ke gentoo.