» Poradna » Počítačové sítě

Jak vytvorit ftp server...

Ahoj mam dotaz. Chtel bych vytvorit zalozni server pro svoje video soubory. Mam dve pc, jeden bych mel doma a druhej bych mel na chate. Na pc na chate mam program ktery podporuje ukladani na ftp server. Proto bych chtel vytvorit na druhym pc ftp server na ktery by se ukladali soubory z pc na chate. Zkousel jsem skombinovat hamachi a filezillu ale funguje mi to jen v lokalni siti. Predem Dekuji.

Odpovědi na otázku

Nainstaluješ program Fillezilla FTP server

Není problém v neveřejné IP adrese, že Filleziola funguje jen v lokální PC síti ?

Vy mi asi nerozumite v lokalni siti mi to jede ale pres internet uz ne.

Tak si porno ukladej sifrovane na nejaky externi USB, eSATA, NAS disk a ten si ukloz nekde do supliku.

Proč hned porno ? Třeba pán pracuje jako "novinář", filmař a pracuje z domova - homeoffice a chce makat i když je s rodinou na chatě. Děti "uštve" a sám má klid na práci.

Mas na to dostatocne dimenzovany upload ?Stahovat videosubor cez 1Mbps upload nieje bohvie co.

prave ze se mi ani nenavaze spojeni se serverem

Pokud tazatel nenapíše, jak jsou oba PC připojeny, předpoklá se, že tuhle oblast zná a opravdu se jen pal na název programu?Chata a doma jsou v lokální síti?

Právě že chata a doma NEJSOU v lokální síti.

Hlavne si upresni čo sa pýtaš. Najprv som si myslel že chceš vedieť ako sa konfiguruje ftp server (teda ako služba), ale po prečítaní threadu sa mi skôr zdá že sa pýtaš ako sa pripojiš na PC s neverejnou IP adresou....

Dá se to řešit různě, více či méně sofistikovaně a bezpečně. Výhoda je mít pevnou veřejnou adresu, na straně serveru. V tom případě je třeba nastavit v routeru na straně serveru přesměrování vnějších portů na vnitřní adresy serveru. Standardně jde u FTP o porty 20 a 21, pokud ten server není nastavený jinak. Takže když přijde požadavek na vnější adresu routeru (x.x.x.x), router jí přepošle do vnitřní sítě na adresu např. 192.168.0.x. To je jednoduché a mělo by to fungovat. Není to ale moc bezpečné, protože router tam přepošle všechno a protože FTP není moc bezpečný protokol, mohl by se ti na ten server někdo dostat, nebo přinejmenším ti to celé zahltit. Spíš bych šel cestou VPN tunelu, našel si nějaký router, co podporuje VPN klienty a v případě, že někde z chaty nebo odkudkoliv budeš chtít domů na svoji síť, nejdřív vytvoříš bezpečný VPN tunel a pak už jsi vlastně ve své síti, jako bys byl doma a můžeš na všechno, na FTP, ale třeba i na SMB a vzdálenou plochu atd. Osobně k tomu používám Cisco http://www.alza.cz/cisco-rv110w-e-g5-k9-d258... , ale určitě by se našlo i jiné řešení.

Tak už jsem to vyřešil, udělal jsem to stejně jako před tím akorát jsem pozměnil v filezille ip adresu která bude propojená s hamachi a hamachi bude komunikovat se sítí internet jakoby to byla veřejná ip adresa. Ale děkuji za rady.