» Poradna » Počítačové sítě

Jak vytvořím k IP adrese x port

jsem začátečník a snažím se pomalu zdokonalovat.

chci se zeptat na jednu věc, jak vytvořím nebo spíš kde vytvořím k dané IP adrese port..

uvedu příklad:
u nás ve firmě například používají antivir, který je aktualizován ze serveru, tzn. je tam pro aktualizaci zadáno IP adresa např. 192.168.2.1 : 8081 (port).

Mně jde o to, jak tam dostanu ten port nebo jak to k dané adrese IP přiřadím a řeknu aby byl funkční.

Druhý příklad:
přes vzdálenou plochu se připojuji k jinému počítači, místo názvu počítače zadám IP adresu s portem.
Otázka zní, jak tam ten port dostanu ? Kde ho vytvořím ? Co k tomu potřebuji ? A proč tam ten port musím mít?

Možná to jsou blbé otázky, ale mě to docela zajímá..
Děkuji Vám za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Port si otevře příslušná aplikace nebo služba. Port tam musíš mít proto, že na jednom stroji s jednou adresou může běžet více služeb a je nutné je rozlišit.

a jak k tomu teda ten port přiřadím nebo vnutím

Záleží čemu.. pokud programuejš danou aplikaci, tak si prostě vezmeš číslo a začneš na něm naslouchat.
Pokud je to již nějaká hotová aplikace, tak v nastavení (např. vzdálená plocha - RDP - jde port změnit v registru).
Pokud to aplikace neumožňuje, tak je možnost (sice prasácká) přesměrovat na routeru
A pokud nemáš router a aplikace neumožňuje změnit port, tak máš smůlu.

Musis se podivat do nastaveni te aplikace, nekde tam je vetsinou volba jak se ma pripojit i internetu.
Byva tam policko IP adresa a port. No a tam to napises.

Co se tyce te vzdalene plochy - pokud mas na mysli klasicke pripojeni ke vzdalena plose (co je soucasti windows - podle verze), tak ta jede defaultne na portu 3389.
Takze pri pripojovani zadavas jenom tu IP adresu toho PC, ke kteremu se chces pripojit. Aplikace uz vi, ze ma jit po portu 3389. To same treba VNC - ta jede po portu 5800 (http pripojeni) nebo 5900 (pripojeni tim klientem). Zase zadavas pouze tu IP adresu, aplikace uz vi, pod kterym portem ma fungovat.
Jina vec je, jestli ty to prirazeni tech portu zmenis - to pak uz tem aplikacim musis rict, ze maji pouzit jiny.
Vetsinou se to pak zadava pri prihlasovani ve tvaru IP adresa:port.
napr. 192.168.1.1:1234