» Poradna » Ostatní

Jak vytáhnout z 3fáze (400V) rozvod pro zásuvky 230V

Potřebuji poradit. Děláme rekonstrukci garáže a řeším problém s rozvody elektriky. Ve stávajícím stavu je do garáže přiveden 3fáz (hliník 4 dráty) a pak taky 230V (hliník 2 dráty) ale vedeno přes celé patro a je na tom navěšeno už dost jiných zásuvek. Samozřejmě nejlepší řešení je natáhnout od skříně (na nový jistič) samostatný okruh, ale je to přes celý barák a tak není moc kudy. Pak se nabízí řešení využít stávající (jen občas používaný) rozvod 400V a v garáži z něj "vytáhnout" 230V. Jak na to? A dělají se třeba nějaké jističe "do krabičky" kterým by se jistil takto oddělený 230V okruh?

Odpovědi na otázku

ZAVOLAJ ODBORNÍKA ELEKTRIKÁRApohrebná služba ti to nezvládne

Elektrikar cena cca 400 at to udela nebo http://www.campi-shop.cz/katalog/katalog/elektrina... pokud tu 400V zasuvku mas jistenou 3x 16A.Jestli chces sam do toho trabat, uzavri radeji dobrou pojistku

Pojistné nebude vyplaceno, pokud rozvod nebyl podle normy a neměl výchozí revizi. To bude platnější dát svíčku do kostela.Pokud se v tom bude hrabat elektrikář, tak stejně začne natažením nového kabelu do rozvaděče. Nelajsne si použít starý hliníkový dvojdrát nebo čtyřdrát.

Pokud provede mereni izolacniho stavu a vyhovy pak muze pouzit stavajici kabel. Elektrikar muze udelat vse, jen pak musi byt revize a to je jine kafe.... To ze ze 3f udela 1f sam jeste neznamena ze to neudelal podle normy, to ze na to nema vyhlasku 50, je jina vec. Dnes neni norma zavazna, tak to muze byt i provedeno lepe nez rika norma

A nebo může starou 3f zásuvku vyměnit za novou, kombinovanou s 1f:http://www.elektrohadrava.cz/index.php

pouze skoda ze ta je pro sit TN-S a on ma doma TN-C. Je to jako pouzit procesor AM3+ do patice AM2

supertip - přesně takovou sem měla představu ..http://www.elektrohadrava.cz/index.php... z toho si pak vytáhnu 230V do celé garáže.díky

teda například Zásuvková rozvodnice ROS 4/I-52

http://www.elektrohadrava.cz/index.phpA nemusíš nic roztahovat. Ale i to by ti měl udělat elektrikář, protože pochybuji, že ty dovedeš z TN-C udělat TN-S.

jasný máš pravdu - nechám to odborníkovi - to je jiná věc než si roztahat dráty ve stěnách na zásuvky. díky za komentáře

Já Ti udělám z TN-C i TN-Z

Nech to radši odborníkovi, než se zabiješ (nebo někoho jiného, díky špatnému zapojení).Jinak z 3f zásuvky jednoduše vytáhneš 1f + N + PE a přes 16A jistič + proudový chránič (pokud není už na té 3f) to zapojíš do zásuvky. Ale ty to nedělej.

Vzhledem k tomu, že má 4žilák, na 3f chránič nebude (a když bude, tak přemostěný).

To je fakt, tím spíš by se v tom neměl hrabat. Taková fáze na kostře dokáže pěkně polechtat.

Takový twist před garáží po dešti na mokré zemi je lepší nezažít.

Vůči nuláku (zemi) je vždy u nn 230 V.Proč jsou u elektrárny 4 komíny? 3 fáze a jeden na nulák.

Takže JE Rancho Seco bude jen jednofázová http://img.ihned.cz/attachment.php/890/274088...

> Profík, jinak to požár či smrt jistí!

A v tomhle je problém, že profík bude chtít zaplatit a tazatel platit nechce, a proto si to udělá raději sám.A teď jak vymyslet nějaký kompromis, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Dostane pecku a pohřeb za něj zaplatí někdo jiný. Jednoduché.

Kompromis? Koza se ožrala a vlk taky a nic se nestalo, nebo vlk se ožral a kozu po té neviděl, nebo Vlk se ožral a na kozu už neměl chuť, nebo koza se ožrala a vlk zakašlal a raději utekl. Có?

Ach jo. Na serveru elektrika.cz kdysi byla rubrika věnovaná speciálně kutilům domácím a všelijakým kompromisům v elektroinstalacích a jejich následkům. Bůhvíproč se ta rubrika jmenovala HROBAŘ VARUJE. Aby náhodou vlk nezůstal o hladu a koza nebyla trošku zuhelnatělá...

http://diskuse.elektrika.cz/index.php: "...Brum způsobuje stejnosměrná složka elektrického proudu, který teče PEN vodičem..." Kolesu tam také měli...Teď si představte, kolik Kolesů s neoprávněně získaným výučním listem dnes pobíhá po státě.

Kdyby jenom pobíhali. Oni občas i montují, (zkrat v instalaci způsobil požár, dům lehl popelem, škoda přes dva miliony), nebo lezou do politiky, (zákon o církevních restitucích prošel). Jinak: ten čtyřžilový kabel bych zaústil do nástěnného rozváděče, s patřičnými přístroji, (chránič, jističe) a teprve potom bych vyváděl další kabely, už měděné, do zásuvek. Ale tohle opravdu není práce pro amatéra.

JJ tak to taky vidím, ještě mě napadlo doplnit chybějící zem napojením na hromosvod a tím udělat z TN-C TN-S - jsou moje úvahy správné? Teorii si ještě trochu pamatuju kdysi i ta 50 byla, ale chybí praxe... měděné rozvody na zásuvky mám už nachystané, jen je připojit k něčemu rozumnějšímu než jsou ty dva hliníkové dráty přes celé patro. A nesmějte se mi - sem jenom blondýna.

je samozřejmě blábol primitiva, zvuk není jak svádět do země, přeci jen už není středověk, a Prokop Diviš sestrojil bleskosvod. A fórum pro burany a puberťáky NENÍ rozhodně zde. Šadab Satane!

" Teorii si ještě trochu pamatuju kdysi i ta 50 byla" a napadá tě použít jako PE hromosvod? TO SNAD NE! Tak opravdu ne, to byla cesta do pekel. TN-S se z TN-C dělá tak, že se sdružený vodič PEN (ochranný PE a pracovní nulák N společně v jednom vodiči) rozdělí na dva vodiče, na PE a na N samostatně. A dál už se NESMÍ SPOJIT. Ze sítě TN-S se dál už síť TN-C nesmí udělat!A to si sám děláš elektriku, rozvody pro zásovky máš nachystané...no potěš co tam můžeš mít za hrůzy...a proudové chrániče? Co počet zásuvkových vývodů na jeden jistič? Jaké jističe a jaký průřez vodičů jsi použil? Světla máš v původním rozvodu? ->PE a N už se dál nesmí spojit! Pokud děláš nové rovzody, musíš nově natáhnout i světla, a to ke každému svítidlu třívodičově! Nemáš praxi, neznáš normy (použít hromosvod jako improvizovaný PE je fakt síla. Tím už do toho pleteš dokonce sítě TT...).Najdi si někoho, kdo to umí, ať ti to zkontroluje a dodělá.

Dobrá, ten hromosvod asi nebyl super nápad... ale pokud je zásuvka na 3 fáz koncová čtyřkolíková (přívodní drát čtyřžilový TN-C od rozvaděče) a rozvody na zásuvky mám správně natahány v 3 žilovém drátu naprosto mimo světelný okruh (nově rozvedený taky třívodičově napojený na třížilové dráty od rozvaděče) !!! takže o těch světlech se snad snad bavit nemusíme!!! je pak tedy "košer" připojit výše zmíněnou rozvodnici? Jinak jističe mám 16A zásuvkové a 10A světelné - to snad je ok, ne? Co se týče rozvodů 230V to sem přesvědčená že mám vcajku. Plavu v tom 3fázu ... Neříkám že si to chci dělat sama, jen chci do toho trochu proniknout. Je to trestné být zvídavý a zajímat se?

Takže pokud máš natahané správně rozvody 1f jak zásuvkové, tak světelné, včetně max. zásovkových vývodů na jeden jistič atd., vše dle aktuální normy, tak Ok. Pak tedy musíš natáhnout i tu 3f zásuvku ZNOVA a to Cu 5ti žilovým kabelem, kde bude PE zelenožlutý a N modrý ZLÁŠŤ! Pokud máš nové rozvody košer, jsou TN-S, tak do těchto rozvodů nesmíš zapojit zásuvku podle TN-S, nesmí se totiž spojit PE a N dohromady!

To mi hlava nebere ... "Pokud máš nové rozvody košer, jsou TN-S, tak do těchto rozvodů nesmíš zapojit zásuvku podle TN-S, nesmí se totiž spojit PE a N dohromady!" ???Nově sem si natahala dráty na zásuvky (jen 230V) a na světla při rekonstrukci garáže (světla byly nově třívodičově přivedeny od rozvaděče, takže tam sem se jednoduše napojila), zásuvky stávající byly napojeny dvěma hliníkovými dráty z okruhu kde je už hodně zásuvkových vývodů a proto hledám možnost jak je připojit lépe. Nápad byl "využít" starého 3f přívodu, který jde přímo od rozvaděče a který je využíván jen velmi zřídka..... Stejně asi dojde na mé prvotní řešení a to natáhnout nově pěkně v mědi po fasádě 1f od rozvaděče kde je i volný jistič a starý občas používaný 3f nechat tak jak je.

Viz.níže, už jsem ti psal. Pokud dojde k rekontrukci objektu (garáž), nesmí tak být něco jen tak...vše nové, do garáže JEDEN hlavní přívod atd. Viz. starší příspěvek.

nech na odborníka s vyhláškou 50 a na revizi, není to sranda a při problémech pojišťovna nic neplatí, a tady to už na dálku smrdí problémem.

Taky mám obavy, že to smrdí problémem, mám obavy, že ty nové 1f rozvody jsou nějak divně dobastlené na staré.

Ani netuší, že musí mít 3fázový rozvod do domu/bytu, elektroměr a jiné, 5žilový rozvod /odborný/ se zásuvkami a revizi licencovaným revizorem, který doopravdy žádný bastl nepodepíše.

Počkej, já asi nechápu jak to vlastně máš natahané. Ty máš jedno ptaro baráku komplet v novém rozvodu TN-S? Jak je dělaný hlavní přívod do tohoto rozvodu? Kde máš nulový a ochranný můstek, kde máš rozdělený PEN na PE a N? 3f kabel do garáže vede přesně odkud? Na tom závisí, jestli musíš ten 3f kabel natáhnout znova, nebo jestli stačí prostě jen z té staré 3f zásuvky vytáhnout PEN a L.

No některé věci prostě nevím jak jsou ... tj vím že přívod do baráku je 4 žilou 400V - to jde do rozvaděče ... je tam i uzemnění (směrem do země jde zelený kabel) co je přesně v rozvaděči nevím - nerozebírám tu krabici páč se na to necítím. Půl patra je v nových rozvodech (světla i zásuvky) teda aspoň myslím že je všechno v novým, protože některé zásuvky jsou špatně přístupné na podívání. Na jeden z těchto "nových" zásuvkových okruhů byl připojen i ten dvoužilový hliníkový dvojdrát (nevím kdo to dělal jen vycházím z toho že po vypnutí jističe v něm nic není) kterým doteď byly napojeny zásuvky v garáži. Pak jde ještě od rozvaděče zmíněný 3f kabel (4 žíly hliník). Při rekonstrukci garáže sem si nachystala zásuvkový okruh a dovedla ho až k tomuto "hliníkovému" přívodu a teď řeším jak dál ...

Viz. starší příspěvěk, na ten kdyžtak odpovídej. Ale mám blbý pocit, že to někdo před tebou pořádně dobastlil...pak se těžko radí tak, aby to bylo opravdu košer a podle norem. Ale nějak to fungovat bude, jak tu bylo popsané.

se pro nové rozvody nepoužívá, a ani ne dvojdrát, je to nezákonné, a neprojde to revizí. Je to na ohlášení rozvodné společnosti s tím, že jde o všeobecné ohrožení domu a okolí, máte prostě smůlu. Budou mít radost a další příjem z mastné pokuty, ČEZ se už chystá a čte to tu.

"...Neříkám že si to chci dělat sama, jen chci do toho trochu proniknout. Je to trestné být zvídavý a zajímat se?..." Do doby než způsobíte škodu, či újmu na zdraví!Za tu dobu už to mohlo být hotové, kdyby byla poslechnuta prvá rada z 13. 8. 2013 15:36 a následující...Nevěřím, že máte příslušné eltech vzdělání a patřičtnou kvalifikaci, tohle můžete nažvanit tak Zondovi, Kolesovi a jim podobným...

TN-C a TN-S síť a forma uzemnění jsou rozdílné věciTN-C od TN-S se liší tím, že v TN-S máš o vodič navíc.Do baráku jde 4 žilový kabel od ČETu, EoNu, PRE v TN-C soustavě a v hlavním rozvaděči se žlutozelený nulák (tento pojem už neexistuje v TN-S sítích) se rozdělí na modrý a žlutozelený a přizemní seUzemnění se volí dle místních podmínek, někde stačí zemnící tyče, když jsi na vodní ornici a někde je potřeba měděný plechový podklad celého pozemku, když jsi někde na skále.

Tys tu chyběl Michale...např. "plechový podklad celého pozemku" Pokud děláš rekontrukci rozvodů jen jednoho bytu nebo patra baráku (záleží jak je ten přívod do patra udělaný, jestli má jeden přívod a samostatnou pojistnici, jinak by to byl problém takto rozdělit na samostatné sítě a musela by se udělat rekonstrukce celého baráku), tak si to rozdělení můžeš udělat i na hlavním přívodu do toho bytu, příp. dle situace i patra baráku, tvůj byt bude v TN-S. No problem. Neraď když nevíš.

Tak on na nejmenovaném webu píše i o vodě...

Miso sup k vode. skoda ze to uzemneni o kterem mluvis je z čsn 62305 1-3 a ta uz dnes neplati. Ja vim stale je pro tebe dobra Ale byt tebou vyrazim k vode od pondeli maji byt bourky a holky uz tam nenajdes

by byla asi zajímavá, vyvoláme řízení? Jde o ohrožování životů účastníků debat!

Nulový vodič by měl být pospojován se všemi neživými armaturami, (voda, plyn a t. d.) jen v jednom místě, nejlépe co nejblíž u vstupu instalací do objektu. A pospojení s bleskosvodem bych se raději vyhnul; v případě zásahu bleskem by se nulový vodič naopak stal zdrojem vraždícího a ničícího přepětí, protože při proudu, jaký bleskosvodem v případě zásahu prochází, vznikne na armatuře a hlavně na přechodovém odporu zemnicích armatur nebezpečné napětí. Pokud je ten Al přívod alespoň 10 mm2, lze vytvořit PE a N sběrnice prostě odbočením před chráničem. Pokud je přívod slabší, bude vhodné ochranný vodič o průřezu alespoň 6 mm2 Cu natáhnout od zemnicího bodu na vstupu instalace do objektu až do nového garážového rozváděče, nebo na chránič rezignovat a použít pouze ochranu nulováním, stejně, jako ve zbytku objektu. Ale k tomu by se měl, podle prohlídky instalace přímo na místě, vyjádřit revizní technik, takto na dálku a bez znalosti konkrétní situace je to střelba na slepo.

Jo tak, jestli tě dobře chápu, tak máš v GARÁŽI nachystané nové rozvody pro zásuvky a světlo. Barák je postaru v TN-C. Takže jediná možnost, do garáže jediný Cu kabel patřičného průřezu jakožto hlavní přívod, garáž bude samostatný objekt se sítí TN-S. Tento hlavní přívod může být čtyřžilový, tedy s PEN vodičem. V garáži v její hlavní rozvodnici musí být nulový (N) a zemnící (PE) můstek, na PE můstek se přípojít ten PEN z hlavního přívodu, oba můstky se propojí zelenožlutým. Dál na PE můstek se budou zapojovat PE vodiče z nového rozvodu, na N můstek modré N vodiče z nového rozvodu. Tím máš vytvořenou 3f TN-S síť v objektu garáž. A dál, máš v garáži i nějaké umyvadlo a u něj zásuvku? Pak je to složitější, musí být ve správné zóně (vzdálenosti od umyvadla), musí být na proudovém chraniči...máš tam venkovní zásuvky? Opět musí být na proudovém chrániči. I když mám dojem, že podle nejnovější normy musí být na chrániči všechny zásuvky, pouze některé výjmečně nemusí, podle toho, na co jsou použity. Ale to už je detail. Prostě to není jen tak, natahat si káble.

a platí už dlouho, nechápu, o co jí jde.

"Kami 78.80.204.xxx | 18. 8. 2013 16:09", to si nemlžeš dělat jak tě napadne. By mě taky zajimalo, jak jsi se "jednoduše napojila do rozvaděče" s těmi novými rozvody? To jedno. Prostě platí...rekonstrouvaný objekt (tvá garáž)->jeden hlavní přívod do objektu klidně TN-C. Pak v tom objektu nulový a zemnící můstek, z toho vytvořená síť TN-S a dál už se to nesmí nikde spojit v TN-S. Žádné "jak mě napadlo"!!!

Zase překlep..."z toho vytvořená síť TN-S a dál už se to nesmí nikde spojit v TN-C".

Já to prostě vidím jako jeden velký prů*er! Takhle vypadají Zondové, Kolesové, atd. v akci.Je obvyklé do hlavního rozvaděče přivést v soustavě TN-C a tam rozdělit na TN-S (TN-C-S), pochopitelně za rozdělením se NIKDY NESMÍ spojit N a PE! Tohle bylo naprosto obvyklé už v 70. letech v telekomunikacích, není to žádná novinka.

na věnec a na škody poradenstvím negramotného a asi i nesvéprávného jí nedám, a nevidím to dobře. Raději kontrola z ČEZ. Aby to přežili i sousedé.

Když jsem si na sebe přepisoval elektroměr, tak jsem trnul, aby nechtěly revizi. To by asi byl problém (každá zásuvka a krabička za těžkým nábytkem a od toho vytažena 20 let stará prodlužovačka)

Jak elektrikář bys měl chápat, že revize není k tomu, abys měl strach, že se najde něco špatně. Ale k tomu, aby ses cítil bezpečně, že je vše v pořádku. Pokud se bojíš, koleduješ si o požár.

Rizika samozřejmě znám, ale ono by to potřebovalo udělat v celém baráku.

Dej si plechový měděný obklad kolem hlavy, nebo alespoň plechový měděný podklad pod postel. Když nemůžeš pod celý dům. A kdybych i připsal co si na obklad/podklad máš připojit...nechci ani pomyslet.

Přídavný zemnič, když nestačí tyče nebo páskový zemnič v základech

A když už není v tvých silách zajistit rekonstrukci rozvodů, proč alespoň nevyhodíš ty 20 let staré prodlužky?

Protože je vyučený elektrikář, Všude rozdává RADY za všechny peníze, nebo se ptá na hlouposti. Nemá čas ani schopnost..., je to pako.

tedy dle mého názoru

vysekat vyměnit dráty bych zvládl, ale platit za projekt, stavební dozor + další byrokracie na to nemám žaludekJak mám vyměnit prodlužovačku, když vede 2 metry za nábytkovou stěnou ? To mám prorazit "záda skříně", abych se dostal k zásuvce ?Za to může "nemyslící" projektant že umístil zásuvky tak nešťastně, že nemyslel na situaci, že lidé budou mít nábytkovou stěnu přes celou místnost od zdi ke zdi a navíc 2 zásuvky na cimru a ještě 2 cimry na jednom obvodě ?Kdo to viděl ? My jsme se učili, že každá cimra má mít extra obvod a zásuvek může být 10 na obvoděNavíc zásuvky pro AV techniku by měli být taky na extra obvodě.O barvách vodičů nemluvím. Fázi vede žlutozelený do lustru.

Koleso nemůžeš srovnávat desítky let staré rozvody s dnešními. Kdysi bylo v paneláku běžné, že v bytě byly jen dva jističe, jeden pro zásuvky a jeden pro světla. Jiná doba, jiné spotřebiče...

O vše je třeba se starat, a odborně. Kontrola dotažení šroubků v zásuvkách, jističích, stav AL drátů... a to alespoň 2 x ročně, ale raději to předělat. Je to sice investice a práce, ale stojí to za výsledek.

Zapoměl jsi na jeden detail a sice na to, že ten čtyřžilový přívod, pokud na něm chceš toto vytvořit, musí mít minimálně 10 mm2.

Nemusí, to se tuším týká Al vodičů. Měď rozhodně nemusí být průřez nejméně 10mm, to je nesmysl.

Nebo vlastně kecám, tohle už si přesně nepamatuju. Měl bych vzít do ruky normy nebo zajít za za revizákem.

Samý kecy, žádná rada... prostě poradna :DJe to trojfázový rozvod, to namená 3x230V to dává efektivní napětí 400V.Jednoduše řečeno, vyber si jeden vodič fáze, ostatní pečlivě zaizoluj a udělej si tam zásuvku. Nezapomeň na nulák a zem ;) Teoreticky (podle komunistické normy :D) můžeš použít nulák i pro zem ale potom se ti na kostře může objevit prolínající napětí 60V. Takže to určitě nedoporučuji.

Radu tam má a líbila se mu. To co ty tu plácáš je nesmysl, který ho leda tak zabije.

"-"!!Raději kecy, než něco tak debilního, co bude závidět i Kolesa!Ještě "línající" napětí a už vůbec nemám slov!Krajně doporučuji raději přístě držet klávesnici a šoupat nožičkama!

Další chytrolín kutil Tim Nnet...

Upravovat 3-fázový rozvod kde je 400 V bych si netroufl sám, i když elektrice trochu rozumím a drobné elektrikářské práce a opravy jsem zatím zvládl. Jednou jsem potřeboval při rekonstrukci koupelny přidělat ještě 1 zásuvku - rozhodně jsem na to přizval elektrikáře, který mi zároveň koupelnový okruh předělal na nový jistič s ochranou. To jsem velký šetřílek a snažím se většinu věcí si udělat sám, jistě vyměnit si zásuvku nebo vypínače nebo vyměnit venkovní světlo za nové, zvládne každý zručný kutil, který ví co je fáze a co nulak, ale měnit a upravovat rozvody může jen certifikovaný profesionální elektrikář, který za to ručí.

Je to podobné, jako by někdo tvrdil, že když postavil úspěšně pergolu a garáž, že by se chtěl poradit jak postavit silniční most, ačkoliv není projektant - architekt. Na revize a rozvody musí mít člověk příslušné vzdělání a řídit se současnými normami, ale znát i ty starší normy. Může to i zapojit dobře, ale zvolí nevhodný průřez, nevhodný vodič, nedodrží nějakou normu a může být vážný průser...

Jedině souhlas, každá práce potřebuje svoje. Já se třeba nepletu pekařům do jejich práce a jejich výrobky kupuji, ale nepožaduji po nich práce na elektrice, které se věnuji několik desetiletí.

Nemůžu než souhlasit, taky se do toho 3f nechcu pouštět. Nový okruh mám celkem jednoduchý (5 zásuvek) žádné umyvadla a jiné komplikace v dosahu. Ale chtěla sem se poradit jak to lze řešit, jestli by byla možnost využít toho stávajícího 3f kabelu, nebo rovnou začít vysekávat drážku ve fasádě. Sama si to přece můžu nachystat - 20 metrů husího krku do fasády (to mě asi elektrikář zasekávat nebude, ne?) Elektrikáře si pak pozvu aby na kocích připojil do rozvodny a na druhým konci do krabičky či malé rozvodničky s patřičnými jističi a chrániči - no ne?

Kami, elektrikáři, kteří dělají takové rozvody, tak si sekajií i ty drážky

To si asi viděl v seriálu "Nejmladší z rodu Hamrů" né? Dneska ani náhodou, na sekáčinu jsou UKáčka nebo slováci.

Tak to možná někde na (větší) stavbě, ale na tohle asi sotva...

No tak na tohle mu už nikdo ani nepříjde, na nějakou dodělávku, leda tak idiot.

Ale přijde, kamarád, známý...úplně naprosto běžná věc...

Pak se budu divit proč ten známý či kámoš (buzna?) už s tím nezačal... A nebo se nezeptal přímo jeho a plal se tady.

No to je pravda.

Já vím, že je blbost, montovat se do 7 let staré diskuze, ale nedá mi to a musím zareagovat. Kamarád buzna, jo? A nevšiml sis náhodou, že Kami je podle všech jejích příspěvků holka? Jako taková by snad mohla mít i heterosexuálního kamaráda, ne? Ale neboj, nejsi jediný, většina diskutérů se s ní baví jako s chlapem, koncovky sloves nikdo neřeší.

No tak to já se zrovna pekařům do práce pletu a jejich výrobky si kupuji jen málo protože ty rohlíky a housky do ceny 3,-Kč/ks nežerou ani vrabčáci, je z toho cejtit všechno co zametou z podlahy, většinou sladká dortovina, fuj.

Načmáral jsem něco na rychlo v malování.. tak mě neukamenujte. Zapojení obsahuje chránič a jistič. Umístil bych je do instalační krabice, prodávají se malé jen s několika moduly.http://ulozto.cz/x1dQEhTk/1f-zasuvka-jpgzapojení by měl provádět elektrikář s platným osvědčením, pokud si to uděláte sám, je to na vlastní riziko a pojištovna v případě průseru neuzná plnění pojistné události.

Jistič má být PŘED chráničem.Chránič samotný nemá "ochranu před nadproudy". Ale existují už kombinace jistič/chránič

není náhodou jedno jestli je jistič před nebo za? Proud teče obvodem všude stejný, je jedno kde se rozpojí. A pokud by byl požadavek přidat další jistič, jaký smysl by měl chránič za jističem? V obvodu je vždy hlavní jistič - chránič - jističe okruhů. Srovnej si to ty...

Proudový chránič, "kontroluje" zda proud někde neuniká - neteče jinudy a když je rozdíl cca kolem 15 mA tak 30 mA chránič vypíná obvod.

Proudový chráníč klidně může být před. Na jeden chránič můžeš dát i více samostatných jističů (kdybys měl mít chránič za jističem, nevejdou se ti do rozvaděče).Např:http://www.prudel.eu/eshop/files/chranic_UNISH...

Chránič zaznamená únik proudu =< 30mA (nebo jiný dle modelu), který se nevrací zpět na nulovací vodič, ale někde se ztrácí (přes tělo do země..) není tedy jedno kde je jistič? Jistič hlídá maximální proud ve vedení. Jistí tedy kabeláž. Pokud budu chtít jistit světelný okruh s 1,5mm kabelem, musím zvolit jiný jistič než na zásuvky, ale chránič mi stačí přece jeden. Tudíž jističe musí být ZA NÍM..

Koleso, to píšeš docela nesprávně protože proudový chránič funguje na ROZDÍLU proudů přicházejících a odcházejících, tudíš může být fáze posunuta např. rozběhem motoru a ROZDÍL vybaví spoušť chrániče. Jinak chrániče mají max.pracovní proud, např. 25A a jistič musí být před chráničem jistěn >25A.

Asi jsi otočil znaménko

Znaménka jsem si nevšiml, díky za upozornění.

To je ale nedbalost si nevšimnout znaménka

Máte je blbě oba Charlie u =<30mA a ty u >25A.Chránič vybaví nad 30mA a jistič před ním by měl být pod jeho max. hodnotu (tedy <25A)...Stane se

Já jsem někde četl, že 30 mA je mez kdy se musí vybavit za každou cenu.ale prý chrániče vybavují už dříve kolem 15 mA, co jsem četl diskuse mezi revizními techniky.

Když zapojíš hlavu, tak ti musí být jasné, že tam bude nějaká tolerance, ale že to přes 30mA jít nemůže. Takže to bude dřív. Ale to na papírových hodnotách nic nemění a rozhodně to není důvod říkat, že 30mA chránič je na 17,1284mA a podobné blbosti. Jističe nebo pojistky ti také mohou vyletět i při menším proudu než je na nich napsaný. Viděl jsi někdy jejich charakteristiky?

Zapomínáš na jednu věc a tou je v jakém čase, tady se to bude rapidně lišit.

Koleso, ty mezi revizními techniky? A už jsi se doučil ten Ohmův zákon, aby jsi pochopil princip měření proudu? Tak teď si nastuduj vypací charakteristky pojistek, jističů, produvých chráničů..

překlep jak svi-ně: ...vypínací charakteristky...

To by nebylo ani možné.Posledně se vymlouval, že prý se vlastně teorii neučili. Hlavně poučuje jiné, jak se mají učit(sic!)Charakterisitiky snad ne, to by přehřál ten svůj řídící systém a potřeboval by více než devět šňůr k počítači. Že vybavovací proud je pouze jedna veličina, mimo času vybavení, to by bylo opravdu moc. A o existenci proudových chráničů s vybavovacím proudem třeba 150mA (mobilní záskokové zdroje) je třeba pomlčet.Chránič může být předřazen jističi (stačí klidně před ním jistič před elektroměrem), zde by stačil klidně kombinovaný s jističem - ušetří se místo.Kolesa, co je vypínací schopnost třeba pojistky? A proč se hůře jistí stejnosměrné rozvody?

Hele a což kombi jistič + chránič jako hlavní, tedy pro celý rozváděč a pak už jen jistit jednotlivé větve? Ony totiž existují i chrániče s nadproudovou spouští.

Už si to někde viděl? Jestli jó tak to nevymyslela kvalifikovaná osoba... A dále k tomu co si napsal výše: Nulový vodič raději nespojuj s ničím, je to vodič pracovní, PEN vodič musí mít průřez 10mm z mědi (16mm hliník), hlavní ochranné pospojování se provádí v HOP přívodem o průměrů min. přívodu do objektu, nemusí být větší než 25mm pokuď je z mědi. ČSN 33 2000 - 5 - 54.

TO SE TU ZASE SESLO MORALISTU A CHYTRAKU. PROSTE VYTAHNI JEDNU FAZI A NAPOJ, ELEKTRIKAR BUDE Z TEBE JEN TAHAT PENIZE. PAMATUJ ZE CO JE UDELANE PROVIZORNE, VYDRZI NAPORAD.

Zalez ZONDe.

A nemluv do nečeho, o čem nemáš páru, ty moralisto.

Já dneska jsem nechtěně otevřel jeden rozvaděč (místo čtyřranem či nějakým klíčem se otevíral úchytem na skříně, o kterou jsem zavadil rukou) a co jsem neviděl, digitální elektroměr, to je ještě normální, ale část elektroinstalace byla přikrytá oříznutou PET flaškou, místo krytem s nějakým IP (nemyslím teď IP adresy)To jsem teda čuměl !

To jsi toho viděl málo

A věřil bys tomu že někdo má 20 let starou prodlužovačku taženou ze zásuvky ke které se nedostane protože je za skříní? To bych teda čuměl!

A že za těch 20 let, co je to schované za hořlavou, dřevěnou skříní, ho ani jednou nenapadlo dotáhnout šroubky v zásuvce, kde jsou určitě ještě hliníkové vodiče? Tam to musí jiskřit! To bude jednou čumět, až to hytne...

A jak se za tu skříň dostat, když je součástí nábytkové stěny a muselo by se demontovat dalších 10 skříněk. Každá skříňka zároveň fixuje druhou skříňku a dohromady to tvoří jeden celek.

Kdo chce, hledá způsob, kdo ne, hledá důvod...

se běžně upraví vyříznutím otvoru v prostoru zásuvky, a je k ní volný přístup. A otvor se dá vytvořit jednoduše.

Ano, vrtací nástroj Kolesa zná, ale asi neví co všechno se s ním dá vytvořit

Já jsem například řešil umístění zvukové aparatury do skříně tak, že jsem ve zdi za skříni vysekal otvor pro krabicia a drážku pro kábel ve zdi /Cu/, a ve skříni vyříznul oproti dvouzásuvce otvor na rozvod pro aparaturu.

Moc dobrý dotaz do Poradny. To se zase odborníci "vyřádí", když jen zatím je přes 120 odpovědí.