» Poradna » Ostatní

Jak vyrobit prepinac pre VGA + PS2 ? a mala otazka cez PS2...

Jak vyrobit prepinac pre VGA + PS2 ? a mala otazka cez PS2...Poradte prosim vas niekto kompletne riesenie pre prepinac. Niekde na internete nepoznate nejake schemi ? Ja akosi nic nemozem najst . Neradte mi prosim vas to, ze si to mam ist kupit do obchodu normalny prepinac. Chcem si vyrobit sam jednoduchy prepinac, za par korun, s tranzistormi, opto-clenmi, pripadne inym riesenim (mechanicky ? hm, nic moc mechanicky switch). Mam pre upresnenie 1 monitor (VGA konektor) a 1 klavesnicu+mys (PS/2 konektor) ktory chcem pouzivat na PC1 (moj PC) a PC2 (ten na ktorom robim servis). Mechanicky niekolko-kontaktny prepinac by tam asi byt nemohol. Mozno by to zvladol len VGA ale nie PS2, hm ? CO vy na to ? Poradte prosiiim... Chcem este opytat malu otazocku, aj ked pochybujem ze s tym niekto bude mat skusenost. Jedna sa o PS2 konektor. Ak za chodu PC zapnem alebo odpojim konektor klavesnice (niekto tvrdi ze by sa to nemal, ze sa moze odpalit MB a podobne hmmm, no nefim co je na tom pravdy) tak niekedy BIOS pipne ale PC bezi dalej. Niekedy musim konektor klavesnice znovu vybrat+zasunut do PS2 konektoru PC aby sa akoby resetla nanovo klavesnica ak nefunguje na prve zapnutie za chodu PC. A ta mala otazka teda znie - musi sa najprv (pri prepinani jednej klavesnice na dvoch PC) zapojit +5V a GNS kabel alebo signalove kable, t.j. CLOCK a DATA. Aby nedochadzalo k takymto "zatuhnutiam" po prepojeni jednej klavesnice z jedneho PC na druhy PC (obe PC neustale pod prudom).Dik za pripadne rady. Toto je otazka asi skor do nejakeho Elektro-fora, takze sorry ak tu nieste vsetci az tak zbehly v elektrike... dik este raz...

Odpovědi na otázku

Nevím, zda ještě existuje ale takové věci se řešily na WWW.HW.cz

Prodavaji se mechanicke i elekricke prepinace VGA + klavesnice + mys. Zkus www.krup.cz

Jo... ja vim, ze se prodavaji, jak elektricky tak mechanicky udelane switches... enemze jaaaa chci vlastni, za par kacek treba s tranzistory... enem musim vedet to s tim PS/2 a to jestli se pak podle onoho konkretniho PS/2 vyreseni, neodpali deska.

Nejlepe kup uz hotovy reseni. Mechanicky reseni ma svoje mouchy a na elektronicky reseni nesezenes jen tak snadno a levne soucastky - potrebujes analogovej multiplexer na cca 100MHz a to nebude sranda.

Umis tranzistory ??? Multiplexer... hmm...

přesně, pokud se tazatel domnívá že vga půjde snadno a jen s ps2 bude problém (přitom zjevně nic netuší o šířce pásma videosignálu, ani o stínění když vůbec vyslovil pojem mechanický přepínač), pak zůstává jen doporučení jít to koupit.aby to fungovalo bude to měsíc zkoušet - a kolik dělá tazatelův měsíční plat v porovnání s dobře fungujícím přepínačem od edimaxu?

Sirka pasma cca 10-120 kHz V i H signal, RGB signaly neumiiiim, hm uricte ne vic jako V a H signal. Vysokofrekvencni tranzistor do 10 korun umi i 60 MHz, tak co ta sirka pasma, kde v ni je problem, vysvetli pliz, ja jsem proste neznaly veci a proto se tedy i ptaaaam. Co se tyce tineni, hm, nevim, uvazoval jsem i nad tim, hm, jsou kabeli pro VGA i netiiiineny (prodlouzovaci) a obraz v CRT je hezkej... 0.7V neni takovej problem nebo jooo ? Hmmm... a jak asi funguje mechanickej switch ? Mechanicko-digitalne pres tranzistory ? to asi neee, takze proto kdyz se pouzije tranzistor, tak to nebude mechanicky kontakt, ted to delam porad jeste manualne, prehazovanim konektoru z jednoho PC do druhyho PC, VGA i PS2 klavesnici, uz je konektor VGA co nevidet v cudu (zalomenej kabel u konce s vga-konektorem).

pleteš si šířku pásma obrazového signálu (kolem 100mhz) s řádkovám opakovacím kmitočtem (obvykle do 100khz)tak o čem se chceš bavit?pokud tvrdíš že jsi někdy připojil nestíněný mechanický switch anebo nestíněný prodlužovací vga kabel, pak leda v dosu kdy ti stačí 35khz. nelze použít na rozlišení nad 800*600 a to ani na lcd kterému stačí nižší refresh. pokud jsi nepozoroval rozdíl, pak si klidně použij jeden svůj tranzistor za 10kč, jen nechápu když je ti to tak jasné na co se teda ptáš. (ne, rušení fak nesouvisí s volitelnou úrovní 0.7/1v)fascinuje tě zakončení ps/2 konektoru, a vůbec tě netrápí impedance cesty videosignálu. co dodat?hotový krám se prodává zhruba za 1.000, k tomu asi 500 za kabely. za jak dlouho to postavíš z šuplíkových součástek abys ušetřil?

Clovece podla toho co pises, fakt si to chod kupit, evidentne nemas sajnu.Co sa tyka PS2, robil by som to tak aby klavesnica bola vzdy napajana, t.j. zeme a +5V prepinat bez zakmitu, potom mas pri zapnutych oboch PC jedno ze co prepnes skor. Ale ako pisem vyssie, zabudni na to.

Pokud máš ty 2PC spojené v síti,tak využij dálkovou správu (třeba Radmin) a můžeš na tom svém PC řídit ten druhý,jakobys seděl u něj. To je nejjednodušší a nejlevnější řešení.

tazko na nom bude ladit BIOS ...

No to je pravda tu sa nejedna totiz o win32 masiny ale o univerzalne vyuzitie PC (systemove programovanie v prostredi DOS-u, rozne app pre automatizaciu a proste vsetlico ine, takze potrebujem HW-pristup klavesnicou a monitorom) ale dik za dobry typ... hehe

si teda taky myslím že vyrábět zrovna tohle je blbost ale to je můj názorElektricky ideální by bylo, kdyby se na ps2 nejdřív připojilo napětí aby se klávesnice "probrala" a potom připojili datové vývody (ustálí se na nich signály hodnoty) . Viz návody jak připojit hdd za provozu -nejdřív elektriku potom datovej kabel, odpojení napřed data pak elektriku.Vše je u klávesnice konstruované na to že se to připojí najednou takže si s tím nelam hlavu. Komunikace je obousměrná. Akorát musíš mít ten přepínač přeplý na počítač při startu PC...jinak Win 2k a XP nenažerou ani klávesnici ani myš a Win98 a spol budou ignorovat myš nenalezena myš restart)Ideální si nachystat myš do USB a pokud možno i klávesnici. Vím často to ještě staré krámy nemají

Nakoupeno, ubastleno, a ted i naprosto fukcni... Neda mi ale este toto... dakujem typkom ktory mali aku taku snahu poradit... nedakujem tym, ktory len odraduju cloveka od dobrych napadov hmm 500-1000 korun, za to by sa dalo kupit zradla to je teda rada chod a kup ! heh dakujem neprosil som v uvode o tuto radu ! a ja si za to aj kupim zradlo hehe, vy si kludne kupte co ste mi radili kupit ten switch az ho budete potrebovat, ale su to zbytocne peniaze. Nech sa vratia na vysoku skolu alebo kde im davaju take rozumy, mudrosti, teorie relativity :))) ja som skor clovek ktory nieco robi rukami, prakticky, pohybom fyzicky a nie rozumom... tym sa vlatne ani robit neda, ked clovek napr. navrhne povedzme pani elektrikari... nejaky plosak, nejaky projekt, a projekt aj zrealizujete, tak na koniec vzdy najdete este vela chyb, ktore treba stale vylepsovat v novych verziach. Tak sa aspon clovek nauci nieco. Urcite narazim na problemi aj ja, ale nie takeho razu ze vybouuuchne PC a podobne takze klikdek lidicky... Aj tak si myslim ze by vlastne stacilo prepinat isostatom VGA kabel (je to ako prepinat VGA z monitora vydlu do ineho PC samozrejme pri zapnutom monitore). A to PS/2 toho sa nebojte... na buduuuce hlavne ludom neradte take zbytocnosti ako radil kolega:"robil by som to tak aby klavesnica bola vzdy napajana, t.j. zeme a +5V prepinat bez zakmitu,"Hm to cloveka nastve ked tu kazdy pride rozdavat rozumy a realne riesenie ziadne. Casto sa i mne stavalo ze som niekoho nepustil k PC pri rieseni nejakeho problemu, a aj ked nebol v danej oblasti zbehly, nakoniec som ho tam pustil, a sam nevedel ako, ale problem vyriesil. Ja som zbytocne len spekuloval nad problemom. Naco filozofie kua :) treba do ruky lopatu kua a krumpaaaaac kua :)Na to by som casom urcite prisiel i sam... chcel som len nejake navrhy roznych rieseni... vlastne som mal len na zaciatku zapojenie tranzistorov a nic viac... ze GND u oboch PC moze byt vlastne nonstop prepojene uz v konektory alebo aj +5V je pekne Ukázat celý příspěvek

"mozno si to odomna raz budete kupovat a nebudete ani tusit, ze je to moj produkt" - mam pocit, ze uz jeden takovej KVM switch mam, lezi mi ve sklepe.Cim prepinas ten videosignal?

Clovece tebe nerozumie ani vlastna mater. Ked si taky mudry tak co sa potom pytas. To co som pisal o PS2 pochopis az budes aspon trochu vidiet do problematiky (napr. ze keboard, mouse sa inicializuje posielanim prikazov a ked mu oddrbes 5V pri prepinani tak zabudne nastavenia - skus si po odpojeni a pripojeni PS2 +5V podrzat klavesu ze aky rychly budes mat key repeat. Asi stale nechapes ze nie je prepinac ako prepinac, existuju urcite kvalitativne poziadavky a vedlajsie efekty, ak si chcel hocaky crep a nevadia ti duchovia na monitore, rusenie, a problemy s KBD/mouse po prepnuti, tak zober hockay prepinac z nejakej ruskej lokomotivy nadrb si ho na stenu a prepinaj si to tym .BTW. spojit 5V dvoch PC by mohlo napadnut len total blazna. Inteligentne (aby sa bralo 5V odtial kde prave je) prepinanie 5V bez zakmitu ide urobit 2 tranzistormi (ked sa tak chvalis ze si mudrc do tranzistorov)..

Což takhle "přepínat" napětí pro klávesnici (myš) pomocí Shotkyho diod? Ten úbytek na nich není tak velký aby to vadilo... (mimochodem - pokud budeš mít námitky, že by to nechodilo, tak ono to chodí, mám na svědomí také nějaký ten přepínač, ale je to již drahně let).

Da sa (su aj diody s ubytkom len par desatin voltu) ale kedze tolerancia 5V je dost mala radsej by som tam drbol tranzistory (aj ked aj tie maju saturacny ubytok, no ale co uz, perfektne nie je nic (joj keby ma pocul bill gates tak by mi dal zapravdu :))).

Rozumny reseni je tam placnout nejakej jednocip, kterej se pro pripojeny PC bude tvarit jako kbd+mys a pro pripojeny periferie jako pc. Pak odpadaj problemy s resetovanim nastaveni, chybejici klavesnici pri rebootu a tak. Kolega to kdysi resil a veslo se mu to do nejakyho hloupyho PICu.Ovsem napajeni se tak jako tak musi odnekud brat, takze ty schottky by sly

"ked mu oddrbes 5V pri prepinani tak zabudne nastavenia - skus si po odpojeni a pripojeni PS2 +5V podrzat klavesu ze aky rychly budes mat key repeat"klidek... joooo ?!nepisem ze sa to neda !!! alebo ze to tak nemam urobene ! len ze by som na to casom prisiel istotne sam a to ze sa vymaze nastavenie klavesnice po odpojeni a znovupripojeni je mi jasne (ta tebou spominana rychlost klavesnice)... ak mam odhadovat pocet pripojeni a odpojeni klavesnice za chodu, pri mojej praci este za mlada a prehadzovania klavesnice na moj PC a na "pracovny" PC z dosom, tak to moze byt 1000 a viac krat ! Bol by som fakt vazne svihnuty, keby som si to uz aspon raz nevsimol !!! Ale vobec nejde o nejaky REPEAT. Switch je uz hotovy tak na co sa k tomu este takymto nasilnickym sposobom dalej vyjadrovat ?! Casom si ho samozrejme vylepsim, mozno mi i odide nejaky ten monitor budiz... a naucim sa na vlastnej chybe nieco, hehe... zatial vsak ok. No stejne... ked tak radi odpisujete chudakom ako som ja heheh... toz otazka - nemaju tie niektore kupne switche vlastne napajanie ? teda tie co su urcene na prepinanie PS2 a VGA... to by ponukalo dalsie mozne riesenia zapojeni switch-u...

pytal si sa v otazke ci prepnut PS2 najprv napajanie potom data alebo naopak, odpovedal som ti ako sa to robi slusne, ty si ma citoval aby sme please neradili take zbytocnosti (takze nemame ti odpovedat na tvoju otazku?), ja vazne nechapem ze co si potom chcel tou otazkou dosiahnut. Ak chces blbu odpoved na blbu otazku - najlepsie je napajanie a data PS2 prepnut naraz, poradie nie je kriticke (data su open colector), lepsie je ak napajanie je skor, potom to pri prepnuti nepipne (nechyti to nezmselny kod z keyboardu).

Jo, moja chyba, chyba uz v otazke, nemal som sa taku hlupost pytat moja vina, potom sa tu do mna len ludia obuvaju a v odpovedi maju (poniektori) :"Clovece podla toho co pises, fakt si to chod kupit, evidentne nemas sajnu.............Ale ako pisem vyssie, zabudni na to.""Clovece tebe nerozumie ani vlastna mater. Ked si taky mudry tak co sa potom pytas. To co som pisal o PS2 pochopis az budes aspon trochu vidiet do problematiky.........""pytal si sa v otazke ci prepnut PS2 najprv napajanie potom data alebo naopak, odpovedal som ti ako sa to robi slusne, ty si ma citoval aby sme please neradili take zbytocnosti (takze nemame ti odpovedat na tvoju otazku?)"- toto vazeny MM nebolo mierene proti tebe... sam si napisal dost divnu vetu: "si ma citoval aby sme", jednotne a zaroven mnozne cislo, ktore to malo byt napis lebo neviem... a ked si to tak pochopil tak sorry na svoju osobu, ale aj tak si myslim ze by si si mal celucke forum precitat este raz to nebolo mierene konkretne na teba ale na tych co sem pridu a napisu hocico len nie nejake mozne riesenie, mate tu radit ludom a nie ich zhadzovat a odhanat od snahy nieco si vyrobit kua vy si doma urcite tiez sami bastlite hocico tak ako ja, no ja sem nepisem nikomu take ako vy, ak napr. chce niekto vediet nejaku blbost co ja viem, a on nevie, tak ho urcite neposlem do hazjla ale poradim mu ako najlepsie viem... vy ste nejaky komercny abo co dako si strazite svoje "mudre" myslienky abo co chcete snad za radu nejake prachy (poniektory z ludi na zive.cz asi chcu) ? MM prajem taktiez vela takychto odpovedi od ludi na zive.cz takeho stylu ako si radil ty... cosi v zmysle: ser radsej na to ked nevies ! ved od toho je predsa poradna snad nie ? mozno som tu otazku polozil len preto, aby som vedel ci to uz niekto robil, a ked ano, tak ako, ci pripadne nema hotove riesenie - schemy,plosak,zapojenia,atd. a niesme vsetci dokonali, mozno ano ale kazdy v inej tech.oblasti, nefim preco sa furt hajis v niecom co je pravda, na kritiku teba, Ukázat celý příspěvek

Ta prva citacia bola reakcia na to, ze nevies ze H-synchro frekvencia nie je max. frekvencia ktora sa prenasa po RGB linkach (ta je asi tak 1000krat vyssia). Z toho sa da usudzovat ze nebudes schopny navrhnut slusne elektronicke prepinanie R,G,B. Mechanicke prepinanie zvladne snad kazdy ale tam su zas ine problemy.Ostatne narazky su narazky na tvoje narazky , nasere ked sem nieco napisem a dotazovatel si mysli ze je strasny macher a zacne sa do mna navazat.

O tej frekvencii to bola tvoja rec ? To som citoval teba ? Hm, tak som to asi prehliadol, sorry ako som uz sa ospravedlnil raz, sorry lebo som si nevsimol ze to boli tvoje slova ze je ta f RGB signalov vyssia ako f synchronizacnych signalov H a V.Narazky niesu od teba na moje narazky na teba ale tak ako som napisal... skor nez sa snazis nieco vysvetlit, cloveka zhodis, odpises a nevies ani ci ma na to aby to bol schopny trebars sa naucit do tyzdna alebo do 20 rokov. Snaz sa pomoct ako vies a ne take pisat... ehm... Ja niesom ten co je macher a zacne sa navazat do niekoho, ale ty si ten... co napise take veci... ktore som ti tam pastoval... hm...Uz sme sa raz hadali, dokonca totalne mimo temu ako i teraz. Tusim o tom, ze dodnes je zachovana podstata vetsiny hardware PC-systemov vseobecne, aj ked preslo peknych par 10 a viac rokov od vzniku prvej 286-tky. Stale su tu nejake SEC-tory HDD ktore maju 512 bytes, stale su tu nejake LBA adresovania HDD (aj tak ti novy HDD v starsich MB nepojde ani BIOS nezohnas, tak naco takato "trapna" kompatiblita) stale je tu nejake CLUSTER... Monitori mohli uz davno prenasat svoj obraz digitalne v nejakom komprimovanom formate (staci pridat jeden chipik do video-karty a jeden do monitoru). Ved ten VGA standard je hroza. A nebolo by tu ani rusenie ktore mi vytykal jeden kolega vyssie. Stale sa pouzivaju nejake IRQ (ktore sa sice daju vo windows zmenit ale je to zbytocne menit, vetsinou ako napr. serial.paralel.port zostava furt na starom nastaveni irq hodnot)... tento standard bol vymsleny pred milion rokmi lebo stacilo 15 IRQ preruseni ale dnes je to malo, ACPI moze ist do ritky... davno mohli vynajst nieco uplne nove a nie dajake to A,B,C :))) preco napr. neni uz davno vymysleny HDD ktory ma nejaky ten mensi FLASH v ktorom by mal MBR zavadzac ? Preco nema HDD zabudovanu nejaku tu FLASH 64-128MB pre rychlejsi pristup kde by boli FAT tabulky a adresare HDD ? Bezpecnejsie by to bolo urcite ak je bezpecna mechanika HDD. Flash je elektronika, Ukázat celý příspěvek