» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jak vynutit instalaci ovladače graf. karty ve Win10?

Po Creators update mám na graf. kartu ATI Mobility Radeon HD 3650 ovladače od MS, které ale neumí ani nativní rozlišení mého notebooku, ani monitoru přes dockinu. Tak, jako kdysi po instalaci Win10 jsem si našel ovladače pro Win7 a Win8 a snažil se je Windowsům vnutit. Tehdy to fungovalo, ale nyní po Creators update ne. Jdu-li přes Správce zařízení a najdu ručně ovladače na disku, tak mi Windows řeknou, že už jsou nainstalované novější. Spustím-li utilitu od ATI (Catalyst), selže taky . Nebyla by nějaká rada? Bez nativního rozlišení je to na vyhození. Jinak se jedná o HP EliteBook 8400 nebo tak nějak (z r. 2009). Staré, ale s SSD ještě funkční.

Odpovědi na otázku

Zapomněl jsi zakázat nejhorší zhůvěřilosti W10, především automatickou aktualizaci ovladačů.Pak odinstaluj stávající MS generické ovladače, restartuj OS a instaluj originální od výrobce NB.Po každé větší aktualizaci to musíš udělat znovu.Btw:profi přenostná WKS.Dobrý postřeh:"Staré, ale s SSD ještě funkční."SSD dodá i velmi staré sestavě svižnost.

Díky. K tomu profi přenosná WKS: váží to asi 3 kg a nabíječka je taky pěkně těžká. Baterie je v tom už třetí a už zase docela klesá kapacita. Tipuji ještě rok a bude opět zcela mrtvá. Výkonnostně ok, ale hw trochu odchází - klávesnice už horší reakce některých kláves, displej, jak je těžký, tak má vůli v kloubu, tzn. práce např. ve vlaku už velmi nepohodlná. Z rámečku okolo kloubů upadávají kousky plastů . Naštěstí na cesty už mám náhradu (13.3"), tohle je ok do dockiny nebo po bytě na gauči a tak .

A bez toho SSD by to už bylo na vyhození, HDD to strašně brzdil.

Microsoft má jediný generický ovladač na grafiku a to display.inf, který je určený především k tomu, aby mohlo dojít k instalaci systému s grafickým rozhranním a nemusely být v instalačce všechny grafické ovladače výrobců v instalačce.Tento ovladač se instaluje přes CC a to PCI\CC_0300 a datum ovladače i ve Windows 10 je 21. 6. 2006 a obojí z důvodu, aby šel přeinstalovat jakýmkoliv ovladačem na grafiku. A ovladače výrobců grafik jsou windows update. Ovladače se instalují přes inf a id hardware, pokud je nějaký problém, tak například ten, že výrobce (grafiky, notebooku) vyprodukuje takový modifikovaný hardware, který neodpovídá id hardware ovladače, což je ale problém výrobce hardware.Takže nechápu takové IDIOTY jako ty, kteří do toho tahají generické ovladače MS, když v tom nehrají žádnou roli, protože něco jako display.inf se dá přeinstalovat jakýmkoliv ovladačem výrobce grafiky a to, co se instaluje z windows update NENÍ generický ovladač MS, ale ovladač výrobce grafiky.

Chce to tři věci:1. Windowsácký ovladač odinstalovat.2. Nainstalovat ten "tvůj"3. Zakázat automatickou aktualizaci ovladačů - jinak by ti tam M$ zase nacpal ten svůj šmejd, který je dle jeho idiotského názoru lepší, protože je novější. Ale ovladače nejsou rohlíky....-----------Toto vše musíš udělat OFFLINE (=PC odpojený od internetu!)

Ok, dík za rady. Našel jsem ale, že zakázat aktualizaci ovladačů lze jen u PnP zařízení a ne třeba právě u grafárny. Už nemůžu najít, kde to psali (myslím anglicky).

Omyl.Standardní postup:sysdm.cplHardware -> Nastavení ... -> ... nevyhledávat ...

Pro tebe platí to co jsem psal výše, nechápu co do toho taháš generický ovladač Microsoftu.

1. Dej výpis s Aida64: Software, pravý klik na myši, Rychlá zpráva, Prostý text, uložit do souboru, soubor ulož a někam jej uploadni.2. Nevíš jaké ovladače ti fungovaly?

Tak jsem tomu moc nepomohl.1. šel jsem offline2. přes sysdm.cpl Hardware - Nastavení instalace zařízení jsem dal "nestahovat automaticky..."3. ve správci zařízení jsem chtěl odinstalovat ovladač, což pro graf. kartu nenabízelo, tak jsem dal Odinstalovat zařízení, čímž graf.karta zmizela ze seznamu. 4. proto jsem restartoval5. graf. karta se ukázala ne s gen. ovladači MS (datované 21. 6. 2006), ale s ovladačem údajně od AMD z 15.07.2015, verze ovladače 15.200.1062.1002.6. bohužel i nadále nemám k dispozici nativní rozlišení LCD displeje.Dříve mi fungovaly ovladače z AMD_Catalyst_13.4_Legacy_Beta_Vista_Win7_Win8, zkusil jsem tam nacpat i verzi 13-1-legacy_vista_win7_win8_64_dd_ccc a stahuju něco ze stránek HP. Ale pochybuju, že se mi to podaří, i v tomto stavu mi to při pokusu použít tyto ovladače hlásí "Už jsou nainstalované nejlepšíovladače pro Vaše zařízení". OMG!!!Jinak jsem předtím netrefil přesně verzi notebooku, je to HP 8530w.

Ovladač od HP pro Win7 nezafungoval (verze 341.44 Rev.B ze 3. 3. 2015). Prý nemůže najít kompatibilní zařízení...

To opravdu nemůže najít: cpeš tam ovladač pro VGA nVidia. Aktuální stav:tato WKS není kompatibilní s W10: výrobce už W10 nepodporuje.Co s tím?Instaluj původní verzi OS do čistého SSD podle DS:http://forum.zive.cz/viewtopic.php

Do creators update mi to fungovalo, CU zmrsil ovladace a nedari se mi vnutit ty puvodni. Ani jsem si nevsiml, ze mi HP nabidlo ovladace pro nVidiu...

https://community.amd.com/thread/185041Skus toto, typek ma sice HD 4650 ale fungovat by to mohlo aj tebe.

Týpek instaloval přesně to co já tak jako já a fungovalo mu to jako mně. Ale tohle fungovalo do Creators update, po něm už ne .

Můžeš mi laskavě napsat, proč jsi nedodal ten výpis z aidy? Člověk by aspoň na sto pro věděl, co tam máš.Snad jsi se koooooonečně trefil do toho notebooku, co opravdu máš. Takže budeme dál tipovat. Podle specifikace bys měl mít grafiku:ATI Mobility FireGL V5700id hardware:PCI\VEN_1002&DEV_949ETato grafika je podporovaná i na Windows 10.Na windows update aspoň podle výpisu pro tvou gpu jsou tam tyto ovladače výrobce amd/ati:http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspxje divné, že máš starší ovladač, než je tam uveden.Mimoto tvou grafiku podporují i nejnovější amd ovladače.Takže můžeš zkusit instalaci 15.300.1025.0 z windows update (přes správce zařízení a aktualizaci ovladače z inf), nebo můžeš zkusit nejnovější ovladače 15.301.2601.1002 z řady 15 z webu amd a instalovat je přes exe nebo inf:http://support.amd.com/en-us/download/workstatio... nebo klidně i úplně nějnovější 17.Q2.1:http://support.amd.com/en-us/download/workstation

Jo a jestli chceš ode mě ještě nějaký komentář, tak dodej ten výpis z aidy, nerad bych abys za chvílu přišel s tím, že máš zas úplně jiný notebook.

Grafika je celkem jistě ATI Mobility Radeon HD 3650, win ji tak identifikují. Notebook už mám taky správně, i když to nehraje roli. Napoprvé jsem to zpaměti netrefil, měl jsem ho zavřený v dockině. Doufal jsem, že to rychle vyřeším a vyhnu se instalování nějakého shareware, ale jestli to nevyřeším při příštím spuštění toho ntb, teď jsem na jiném, tak to nainstalím a výpis pošlu. I když stále věřím, že nejde o konkrétní ovladač, ale o princip.

Ach jo. Když nedodáš výpis z aidy, tak fakt nebudeme vědět, co řešíme za gpu.Píšeš, že máš: HP 8530wKdyž hledáš info na netu, všude je ta, co jsem uvedl já: ATI Mobitilty FireGL V5700Třeba to máš uvedeno tu:http://www.hp.com/hpinfo/newsroom/press_kit... tu:http://www.hpmarket.cz/productArchiv.asptu:http://notebook.cz/clanky/predstaveni-notebo... atd...A když nechceš dodat výpis z aidy tak zkopni všechno, co je uvedeno: správce zařízení, poklikáš na tvou gpu, záložka podrobnosti, id hardware, zkopíruj vše a vlož sem.

Nainstalil jsem AIDU a ta opravdu identifikuje grafiku jako FireGL V5700. Windows a utility od AMD ji ale identifikují jako HD 3650!!! Zkusil jsem nainstalit vše, co jsi navrhnul (díky). Stáhl jsem .cab z Windows Update, ale netušil jsem, které .inf z těch desítek, co tam byly, vybrat. Automaticky si to nebylo schopno vybrat nic (přes aktualizaci ovladače ze správce zařízení). Zkusil jsem 17.Q2.1 ze stránek AMD, instalace proběhla v pořádku, ale nativní rozlišení nedosáhnu. Zkusil jsem tedy i 15.301.2601.1002, ale taky nic. Nahrál jsem sem:https://uloz.to/!WMQI6FJ6uVVN/grafika-zipVýpisy z AIDyScreenshot ze správce zařízení před dnešní snahouReport z instalace 15.301.2601.1002 (Report2) Report z jednoho z pokusů instalovat Catalyst Centre AMD_Catalyst_13.4_Legacy_Beta_Vista_Win7_Win8, které dříve fungovalo (Report) Tak nevím, jestli není základní problém v tom, že si Windows (i utilita od AMD) myslí, že je tam HD3650 a ve skutečnosti je tam FireGL V5700, kterému ale tím pádem Windows ani utilita nevyberou správný ovladač. Jestli je tam skutečně FireGL V5700, tak se omlouvám, že jsem AIDu nenainstaloval dřív. Říkám si, jestli nezkusit vrátit stav před Creators Update...

Ještě drobný detail, ten zip soubor má heslo "amd".

Je velká pravděpodobnost, že ten stav vznikl (částečně nepovedeným) updatem na Creators.Proto bych doporučil:Záloha stáv. systémuČistá instalace Creators update a pokud to opět nepomůže, tak Instalace předchozího buildu.

Takže opravdu je to podle id hardware:ATI Mobility Radeon HD 3650PCI\VEN_1002&DEV_9591&SUBSYS_3604103C&REV_00Pro ni ale platí to, co jsem uvedl i pro FireGL V5700, lze použít ty samé ovladače co jsem uvedl pro ni.Pokud jsi nainstaloval 17.Q2.1 a bylo to OK, tak tam nech ten ovladač, je nejnovější.Jestli to stále nejde tak je možné, že v tom mají prsty ty neznámé zařízení.Zkus u všech provést ve správci zařízení automatickou aktualizaci z netu.Když tak se kouknu jestli ti na ně neseženu ovladače.Jinak mě nenapadá čím by to tak mohlo být.

Takže v prvé řadě stáhni toto:http://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp45001-45500... a zkus to nainstalovat, pokud nepude, tak rozbal (7z) a zaktualizuj z té složky (zahrnoud podsložky) zařízení:Řadič jednoduché komunikace pro sběrnici PCIaSériový port sběrnice PCI

Tady u těch odkazů jsem nevěděl, co přesně bych měl vlastně řešit. Díky za rady, bohužel k cíli nevedly.

K ničemu z toho, co nebylo správně nainstalované, se nehodil žádný ovladač tady z toho .exe (rozbaleno a zkoušeno přes aktualizaci ovladače - vybrat adresář, zvolit i podadresáře). Vzhledem k tomu, že ve Správci zařízení jsem neměl nic, co by se jmenovalo Řadič jednoduché komunikace pro sběrnici PCI nebo Sériový port sběrnice PCI, tak jsem nevěděl, čemu bych to měl nabízet.

Tak k cíli nevedlo nic, nechal jsem odinstalovat Creators Update a grafika je opět v pořádku. Funguje s ovladači ze 13. 1. 2015, verze č. 8.970.100.9001. Tedy verze, kterou mi to po Creators Update použít nedovolilo.