Jak velký je paket? Jak se šíří pakety?

Dneska jsem měl takový sen, že se mi zdálo, že někomu vysvětluju co to je paket, a jak jsem se ráno probudil, tak jsem zjistil, že mám v této oblasti mezery, tak bych si to chtěl ujasnit, jak to je.
Jak velký je jeden paket? Má pevně danou velikost, nebo se může jeho velikost různá?
Když se stahuje z Internetu nějaký soubor, tak se ten soubor přenáší po jednotlivých paketech o určité velikosti. Každý paket obsahuje v hlavičce IP adresu, kam se má tento paket doručit.
Je toto tvrzení pravdivé? Ano/Ne
Když se stahuje z Internetu soubor, tak se ty data doručují po jednotlivých paketech (aspoň myslím), tak je možné aby se přenášeli po různých linkách? Dejme tomu stahuju soubor z USA-je možné aby třeba jeden paket měl trasu třeba přes rumunsko a ten druhý třeba přes holandsko? Kdyby ta rumunská linka byla třeba dočasně na chvilku přetížená?

Odpovědi na otázku

1) nemaji danou presnou velikost, tj. muzou bejt ruzne velky2) obsahuje adresu kam se ma dorucit3) je mozny prenaset vsechny po stejny trase (TCP), stejne jako po ruznejch trasach (UDP)

Dovolim si doplnit2) krome cilove adresy obsahuje paket i dalsi informace, napr. poradi, aby se v cili daly pakety zase poskladat, cas odeslani, aby se "zbloudile" pakety daly zahodit apod.3) kudy paket pujde v internetu neovlivnis. Od toho jsou na ceste ruzne routery, ktere se snazi nejak rovnomerne rozlozit zatez linek. Takze v podstate kazdy paket muze putovat uplne jinou cestou a v cili se poskladaji. Pokud nedorazi v nejakem casovem limitu, cilovy pocitac si vyzada jeho opakovane poslani.

a jeste jedna vec:2) obsahuje aj kontrolni CRC soucet, coz je cislo, ktere rika, kolik je v celem paketu "1", pokud toto cislo nesedi, je paket vyzadan znovu3) je obvykle, ze z jednoho zdoje se do jednoho cile routuji pakety pres jednu cestu, jeste jsem nevidel, aby se routovlo jinudy...zkuste si prikaz TRACERT na nejaky cesky nebo zahranicni/zaoceansky...a jeste dodam pakety UDP nemaji potvrzeni, tudiz se odesilani stale dalsi a dalsi. pokud dojde ke ztrate nejakeho, tak se NENAHRAZUJE. uzivaji se totiz pri hrani po netu a v momente, kdy se na ztratu prijde, byl stejnak stary paket neaktualni.nick

Jenom doplnění: typická velikost paketu je 1500 bajtů, což je maximum klasického (10/100 Mbit) Ethernetu. Takovýhle paket by snad měl dojít všude bez fragmentace (snad jenom na modemu se občas používá velikost 576 bajtů).

Aha díky za odpovědi. Můžou být třeba odchozí pakety menší než ty odchozí? Protože třeba stahuju z Internetu dejme tomu 300 MB soubor. Paketů přijmu 267044 a odešlu 215325. Takže to by mělo znamenat, že odchozí pakety mají velikost třeba jen 32 bytů a příchozí třeba 1500 bytů?

eee. Paket ma variabilni velikost podle potreby. Ale neni pravda, ze to zavisi na smeru. to je blbost.

Kdyz stahujes, jdou k tobe velke datove packety a od tebe jen male potvrzovaci. proto ten rozdil...

dík

Zpatky se v tom pripade posilaji prakticky jenom ACKy, takze proto.