» Poradna » Programy

Jak umýt LP desky?

Dobrý den, na půdě jsem našel zaprášené staré vinylové desky (rok 1972-1990) a chtěl bych se zeptat jak a čím je můžu umýt? Děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Do vlažné vody s trochou Jaru. Pak opatrně otřít mikrohadrem, co nepouští chlupy a hotovo.

Ano voda je bohužel základ ,ale bacha na potisk (papírový štítek) , potom se doporučuje použítspeciální kartáček na čištění gramofonových desek např:http://www.fajnelektro.cz/gramo-kartac-pro-cisteni-...

Tento karbonový kartáček je na čištění desek před samotnou produkcí a to pouze pro zbavební jemného prachu z povrchu, špinavou desku ( kde je tedy špína "zalepena" v drážkách ) tímto kartáčkem pochopitelně čistit nelze ...

Dolphi, neblbni Vprvé řadě, když už čistit doma v lavoru, tak rozhodně voda destilovaná ... jinak samozřejmě za 50 korun si lze dneska LP vyprat v kdejakém solidnějším studiu, to bych doporučil já, pač tohle "domácí žvýkání" je taková partyzánština ...

Vlažná voda s Jarem a flanelový hadřík by měly stačit. A pokud chceš potlačit šum a šetřit drážky, zkus přehrávat za mokra, Lenco kdysi mělo gramofon s dvěma raménky. Na jednom byla přenoska, na tom druhém, delším kartáček, napájený z nádobky s jakousi spešl kapalinou. Nevýhoda byla v tom, že pokud jsi tímto způsobem desku jednou přehrál, bylo nutno, pokud jsi chtěl, aby to bylo poslouchatelné, používat to napořád.

No ... ono dnes věci fungují trošku jinak než tomu bylo před třiceti lety a říct mezi sběrately že přehrávám vinyly tímto způsobem, tak pravděpodobně utečou Kromě toho při kvalitě dnešních gramofonů, přenosek, ale hlavně vinylů, nemůže být o praskání ( nebavím se o vinylu který se mi točí doma 10x za den ) ani řeči ... Nicméně ani u vinylů staršího data, bych se do podbné "domácí očisty" vůbec nepouštěl a pokud mám hudbu a vůbec vinyly alespoň trošku rád, svěřil bych to někomu, kdo tomu skutečně rozumí ...

Umýt gramofonovou desku je pro tebe věda? Jo sorry, já zapoměl, že pro tebe je věda úplně všechno! Ten Jar a vlažná voda na desky, které se válely X let na půdě bohatě stačí. Sice to není ,,vědecké" a ,,podle předpisu", ale funguje to. A mokré přehrávání se používalo i v profi studiích.

Jo, jasně ... Ty řešíš naprosto všechno amaterský a na koleně ... na výsledku nesejde, hlavně že je to "zadarmo" , takže tenhle blábol mě vůbec neudivuje, Ty profi studio Píše se rok 2012 "odborníku" .... To že se něco válelo X let na půdě ještě neznamená, že to nemá žádnou cenu a že se to tedy musí mermomocí zprasit .... ale to ty vživotě nepochopíš, Ty bereš všechno jako spotřebák ...

A ty zase jen koukáš, jak se na všem napakovat! A při tom ještě blábolíš nesmysly. Desku Jarem a vodou umýt jde a výsledek, pokud nepoužiješ hrubé násilí, je víc než dobrý. Mnohem horší je, namočit ji do nějaké chemie a pak jen smutně koukat, jak materiál bobtná, měkne a deformuje se. Samozřejmě, že s běžnou vodou, pokud ji opatrně a vhodným hadrem nesetřeš, může dojít k tomu, že ve drážkách zůstanou po odpaření stopy minerálů, ale ty se dají utřením odstranit, v krajním případě bys mohl místo vody použít např. lihobenzin, ale to už je poněkud dražší a v uzavřeném prostoru i nebezpečná, protože hořlavá až výbušná záležitost. A je všeobecně známo, že vlhký povrch je klouzavý, čili menší tření a tím i menší mechanický šum! Divím se, že ti tento elementární fakt při tvém třeskutém vzdělání uniká.

Jak se nemáme rádi, tak táta, který je do LPček zblázněný a vždycky byl, NC440ky má dvě(druhou záložní, co kdyby), bedny za 20k, zesilovač Denon za 8k, když te´d dělal pořádek v deskách, tak některé normálně myl ve vodě (vlažné), popř. jarem. Mokré přehrávání neprovozuje,neměl ho nikdy rád. K mytídesek mi řekl, že mu je šedesát a ty desky ho při tomhle zacházení bez ztráty kytičky přežijou...tak co :). A musím říct, že kvalitní (myslím, že nějaké tuzexové ze západu) hrají moc hezky. Lupání minimální, u některých snad žádné (moje oblíbená Tom Jones - Delilah)... Takže jak běžně s Krakonošem nesouhlasím, tady bych se klonil na jeho stranu

Ve smyslu že když se někdo spokojí s tvrzením, že " mě ta deska přežije, takže je jedno v čem to pucuju " má pravdu, taky souhlasím ... ale je to prostě nouzovka a takhle to rozhodně není správně ...

Podívej - jak myješ auto? Šamponem podle druhu laku, na správnou teplotu, pak necháš uschnout (ale musíš používat stěrku proti kapkám), pak vezmeš vosk dle laku a teploty, v ideální teplotě navoskuješ (pečlivě), necháš zaschnout, pak doleštíš. Na kola použiješ speciální vosk, jak jinak. Následovně použiješ speciální přípravky na umělé hmoty a gumové části (těsnění), na okna rovněž užiješ speciální kosmetiku. Tohle je zhruba slušně umyté auto. Tak, aby lak byl chráněný odpovídajícím způsobem, další části netrpěly... A děláš to tak? ASI NÉE, že...A jsme u toho....Určitě jsi pochopil, kam tím mířím.Mimochodem, já tak auto myju, půl den poctivé práce... :D

proti kapkam se nepouziva sterka ale jelenice a na kola ten vosk to nevim, to jsem nikdy nevidel, mozna se budu mylit ale kola maji na sobe specialni lak kterej vydrzi i kyselinu a akorat by se ti to tam asi zapeklo ten vosk na kolech(kola cistim cisticem na litaky a asfalt z toho sundavam benzinem). a asfaltovy tecky (kapky) co mas za kolama na karoserii neodstranujes?a jeste pekne musis umyt zadveri, wapkou zespodu blatniky, klidne si muzes dat i auto na hever a osplichat podvozek)jo a autokosmetika (hlavne vosky) jsou nejlepsi od firmy riwax, potom mas specialni pripravek na hmyz jeste, cisticem laku se daji ocistit drobny oderky treba u klik dveri apod a dobry je mit jeste k dispozici stlacenej vzduch na vyfoukani nekterych mist kde je voda protoze potom kdyz to voskujes a nekde ti jeste vytece voda tak to dela neplechu

Stěrka nebo jelenice, "na hrubo" beru stěrku...Vosk je, někdo to bere normálním, lepší než nic - na kolech tak nedrží bordel...Samozřejmě, že to není konec, o vystříkání dutin jsem se třeba nezmínil... Oděrky u dveří mě s....zatracené ženské a jejich dlouhé nehty :DChtěl jsem jen prostě naznačit, kolik je přístupů... :)

Tos přesně popsal jak se to dělat má a jak je to správně. Lepší příměr k praní desek jsi najít nemohl .... a protože to tak jak se to dělat má děláš, určitě víš proč a určitě Ti ten půlden práce nepřijde líto .... Šupáci projedou myčkou s vypelichanyma kartačema a smradlavou vodou a taky to mají "čisté" a taky ví proč to tak dělají ... "bo to tak stači" . Doma, na koleně, vodou ( což je díky tomu co obsahuje naprostý nesmysl ) a "jarem" z Kauflandu, se prostě vinyly nečistí, to Ti řekne každý kdo o tomhle něco ví a má alespoň trošku úctu k HiFi technice a nějakým hodnotám které ten vinyl nese. na druhé straně Ti, co projíždějí autem myčkama, uprostřed ledna, Ti to budou dál šmrdolit jarem a vodou ... "bo to tak stači" ...

Dělám to pro to, že jsem na to lehce cvok :)Normální člověk se s tím zdaleka tak nes... - a jsme u toho :)Ať si tazatel vybere sám, je to na něm už... jen - že jsou dva různé pohledy

No já myslím že člověk, který si něčeho váží a podle toho se k tomu taky chová určitě není cvok Pak jsou Ti druzí, zvyklí na "pane bože daj lehko" a Ti to samozřejmě neřeší, ale jinak máš samozřejmě pravdu, kdo chce kam ....

řeknu to tak, chápu, že člověk, co autem každý den jezdí, nevidí v něm hračku a miláčka, ale jen a pouze dopravní prostředek, co mu obouchá spousta magorů při parkování - s čímž nic neudělá, kde mu drobí děti.... má už jiný přístup. Já jako mladý kluk se v tomhle realizuju, pro mě je auto mazlíček, i ta obyčejná Fabka :D

Ale o tom to jéé ku*vaa LP deska není hrkačka typu zprasené mp3, kterou si hrkneš do krabičky od Mao C tunga za 150 korun a šmatleš s tím po městě, to nemá žádnou hodnotu, to je jasné, LP a obecně poslech hudby je prostě kůň jako kráva A je úplně jedno jestli je to vinyl nový a nebo starý, ten přístup k tomu musí být prostě tomu člověku vlastní, to já Ti naprosto rozumím, proto říkám žes vybral naprosto adekvátní příměr, tak to je prostě

Jasně, beru :DHele...jak jsem říkal tátovi, že je cvok, že v dnešní době se drbe s LP, začínám taky propadat jejich kouzlu. Jasně, co do praktičnosti ve MP3, chodím s ní pořád a neumím si představit, že by mi nezpříjemňovala cesty do školy atd., ale i tam mám vše v 320cce, žádná mizerné sluchátka, ale velmi slušné SoundMagic PL50 a zvukově výborný (byť jinak levný přehrávač). Doma externí zvukovka, zesík + staré dřevěné 3 pásmové bedny...a stejně už si někdy zajdu klasiku poslechnout z gramo :D

Prozřel jsi a jsi na dobré cestě

Pánové upřímná poklona

A tak, sám jsi sběratel a ne ledas čeho, takže přesně víš o čem je řeč ... to akorát Ti co jsou zvyklí všechno šlohnout, najít, zdědit nebo jakkoli k čemukoli přijít bezpracně si neumí ničeho vážit a co jim projde prackama, je tak akorát na vyhození ...

Expert přes všechno zase perlí! Co kdybys napřed trochu myslel, než něco plácneš? Nebo si opravdu myslíš, že výrobci a provozovatelé myček jsou celí žhaví na to, až je někdo kvůli poškozenému laku požene k soudu? Sorry, ty nevíš, co to je myslet, protože umíš jen papouškovat někoho ,,chytřejšího" Takže ještě jednou, protože máš evidentně poněkud delší a tvrdě pupinované vedení: Auto, bílé, v provozu každý den, protože služební, v zimě, v létě, denní proběh od 100 do 800 km, v myčce minimálně jednou týdně, ( reprezentujete firmu, za špinavá auta budou pokuty!) Po pěti letech lak lesklý, nepoškrábaný, nikde ani flek rzi, včetně podběhů a podvozku, vždy bylo mytí s voskem. Už tě vidím, jak tento objem údržby včetně voskování podvozku, provádíš doma, nebo na ulici.

Já projedu občas při tankování myčkou a na pět let starém služebním vozidle, které jezdilo denně a po těch pěti letech mělo za sebou přes 200.000 km nebyla ani tečka rzi a lak se stále leskl. Takže všechno je relativní. Myčka mátu výhodu, že umí umýt a odsolit i spodek, což jde při mytí na zahradě dost těžko. Ale žádná myčka ti nepatlá extra apajůnu na kastli, jinou na okna a jinou na kola. Mají jeden univerzální vosk na všechno a zřejmě povedený.

Ale tak jasnééé, teorie ala krajkonoš, z cizího krev neteče ty už jdi spát prosímtě

A ty si vezmi prášky a ošetřovatele popros o jeden skotský střik navíc.

Tobě bych nesvěřil ani služební KUKA vůz, protože to by se mi zase ztrácela nafta, když už bys ho nezprasil v myčce u Kauflandu

A tysi snad myslíš, že pro takového ... jako ty, bych snad pracoval? Ani za milion čistého měsíčně, blbce za zaměstnavatele zásadně odmítám!

Také jsem před lety kupoval LP desky a mám doma docela slušnou sbírku. Vlastnil jsem kdysi italské stereogramorádio Europhon s krásnými velkými repráky na zeď. V době příchodu CD, kdy vinylové desky mít doma a přehrávat je bylo skoro "fuj", tak jsem ten Europhon prodal. No a kupa desek mi zůstala doma a nedávno se zjistilo, že desky jsou vlastně IN a tak jsem se začal poohlížet po nějakém pěkném a kvalitním gramofonu.Dostal jsem ho od dětí k Ježíšku a začal jsem přemýšlet, jak desky vyčistit, i když jsou v orig.obalu. Některé docela praskají nebo šumí, moje děti s nimi kdysi nezacházely právě nejlépe a tak je chci vyčistit. Také jsem přemýšlel o vlažné jarové vodě, nejlépe destilované a mikroutěrce. Někteří z vás se mnou souhlasí, tak to asi zkusím, a to hned zítra.

Mám rampu, beru i ze spodu, co tři roky dělám vystříkání dutin Lesk - asi by ses divil. já bych tomu říkal hnůjMám poněkud jinou představu o umytém autě, ale jak říkám - žiju tím, mám to rád.ten povedený vosk vydrží oproti ručně nanesenému minimum - pořádný liják, 2h jízdy a je dole (když to přeženu).Vím, až budu mít rodinu a z miláčka se stane primárně dopravní prostředek, bude jinak. Ale zatím si to užívám :)

A třeba si to budeš užívat i když budeš mít rodinu. Proč bys nemohl mít auto, o které se budeš starat stejně jako dnes, a které zároveň bude vozit rodinu? Nebo proč bys nemohl mít dvě auta, jedno "miláčka" a jedno "spotřebák"? Když na to budeš mít finance a prostor, proč ne. Ale mnozí nepochopí a/nebo závidí...a/nebo neví co je opravdovýn koníček, kterému člověk propadne (samozřejmě ne na úkor okolních lidí)...

To je můj sen, ale jsem realista. Kéž by to tak jednou bylo, nějaký sporťáček jako druhé auto ,nebo rodinný sportovní sedan, jako je BMW 3 - stačilo by mi k úplné a dokonalé spokojenosti :)Uvidíme. Ale jako prase se k autu nikdy chovat nebudu.Stejně tak k PC + příslušenství, elektronice, foťáku...vlastně skoro všemu.Jen na boty jsem prase :D

Ta deska pokud byla originál Decca je nesrovnatelně lepší než ta z Gramofonových závodů u nás. Já mám tu naši, kamarádka si ji přivezla z Anglie, je to nebe a dudy. Přesto ji mám rád.

Je to originál z Anglie a je super :)

Víš ... zjisti si něco o tom jak se perou desky, něco o tom jak a z čeho jsou vyráběny vinyly a přenosky a pak camrej ... Ty chemie ... Ty si laskavě uvědom že na to, aby člověk tak nějak odtušil, že to co se dělalo před dvaceti třiceti lety, byla znouze ctnost, protože jiné řešení neexistovalo .... a taky tomu odpovídaly ty výsledky pochopitelně ... Ty vlhký povrchu a mechanický šume ... když ty drážky vyplníš vodou, nasycenou ještě nějakým jarem, tak se Ti v ní usadí to co ta voda obsahuje, plus ještě nějaké svinstva co do toho přileješ Ty hlavo, používej semtam ten prejt co máš v lebce a nemel o věcech o kterých víš hovno ...

Hoši, je mi 58 let a když jsem v mládí dělal tehdy zakázané diskotéky z vinylů zaslaných rodinou z Německa, tak většina z vás možná nebyla na světě, ostatní za sebou tahali na provázku gumového kačera. Bez urážky! Tehdy opravdové HiFi audio skvosty (přes Tuzex) nestály žádné desetisíce, ikdyž to tehdy bylo i několik výplat. Mám doma vinylů v ceně za slušné auto, vždy jsem je umýval vlastní "majitelskou" rukou a hrají perfektně dodnes. Tehdy ani jiná volba nebyla, to pouze dnes se založili firmy na lidskou hloupost, pohodlnost a strach! Vydělávají horentní sumy. Když se kouknete třeba na kulatou vodováhu pro centrování gramofonu, tak je cena za Ortofon 200-300Kč. Zkuste Googlem a zjistíte, že stejná se dá koupit okolo 40-80Kč. Digitální váha na svislý přítlak také okolo 2000Kč. Na Aukru jsou k mání setinkové váhy s přesností 0,01g, což je plně dostačující, za cenu 140-300Kč. A vo tom to je!!! Mám 19 let receiver Pioneer, na vinyly je Technics a na CD je Sony. I přes své stáří se klidně mohou měřit s dnešními přístroji za mnohonásobek ceny. Je třeba si uvědomit, že můžete mít doma to nejlepší na světě, stejně jediným důležitým faktorem je vaše UCHO!!! Pokud není absolutní sluch, a ten má minimum uživatelů, potom to je pouze o penězích, za které si uděláte "radost" ostatním k závisti. A to ucho máme zaplať bůh každý jiné. Jinak by to byla na světě nuda!

Voda rozhodně ne. Nechává v drážkách desky minerály. Čili "ztvrdlé kamení". Destilovaná s ysoprophylalcoholem. A smáčedlo. Pár kapek. Aby nezůstaly na desce fleky. Smáčedlo, které se používá na forky. Ale nikdy obyčejnou vodu z kohoutku. Existují i levné pračky. A po koupeli staré desky zcela změní zvuk. K dobrému.

Rozhodne souhlasím, pokud jsi na té půdě našel 100 desek po dědovi a za každou dáš těch 50 korun, no nekup to za ty prachy, za které máš již slušný gramofon!

Nevím, jestli je, nebo není vhodné omýt desky jarovou vodou, ale v každém případě je nutné čištění zakončit proudem čisté vody (samozřejmě, přiměřeným - na na to stříkat zahradní hadicí!). Pokud se použije Jar, či něco jiného (možná nějaká aviváž), tak se rozhodně musí co nejlépe opláchnout čistou vodou (taková reprodukce jehlou lepící se na zbytky zaschlého, tedy velmi dobře lepivého, Jaru - to musí být pošušňáníčko!)Svého času bylo módní "mokré přehrávání" - to se na jehlu při přehrávání pouštěl tenounký pramínek speciální kapaliny, která uvolňovala prachové nečistoty (a pravděpodobně poněkud mazala). Nevýhodou bylo, že potom se už vždy musel použít mokrý proces - kapalina i s prachem zaschla. V reálu jsem to nikdy neviděl, ale dost se o tom diskutovalo.

Pytlíku, zdigitalizoval jsem už spousty desek, některé dost značně dodrbané, ještě z dob dvouhrotých krystalových přenosek, některé volně ložené, takže pro prach nebylo drážky vidět, ale ještě se mi nestalo, že by umytí zašuměné desce nepomohlo, nebo že by se šum po umytí a usušení vrátil. Takže, na rozdíl od jistých blafátů, píšu o tom, co mám vyzkoušené. Je fakt, že mytí je krajní možnost, když už nic jiného, např. stěrky, nebo antistatické utěrky, nepomohou, ale úspěšnost je, pokud pak desku opláchneš a hned utřeš, velmi vysoká. Nechat ji jen tak uschnout můžeš, ale pouze tehdy, když ji řádně opláchneš destilkou a máš k dispozici bezprašnou sušárnu.

Mno, tobě i Pytlíkovi plus, i když ty asi Pytlíkovi mínus.

Když gramofony byly posledním výkřikem hifi techniky, tak se obecně tvrdilo, že je lepší na desce prach nechat než se jej pokoušet nějakým kartáčkem odstranit. Tak co takhle vysát prach z desek nějakým silným vysavačem (pokud to je jen prach co se na půdě běžně vyskytuje a ne nějaký holubí trus a cákance vápennou vodou jak tam přizdívali podkroví)?

Dosáhneš toho, že proudem vzduchu se deska nabije statickou elektřinou a pak chytá prach jako magnet. Takže bys musel mít k dispozici nějakou komoru s vysokou vzdušnou vlhkostí a trubky k vysavači, včetně hubice, kovové a uzeměné.

chrysalisak: Rady už padly, jen aby bylo jasno: Ptáš se čím umýt a uložit, nebo čím umýt a poslouchat? Jestli je budeš přehrávat nějakým pluhem, asi bych je ani nemyl.

Mám NZC 030. I když moc nehraju, tak desky jsou pořád v bezvadném stavu.

LP desky nebo Singly jsme čistili tak, že se smíchal jeden díl lékařského lihu a destilované vody. Tímto roztokem se namočila vata a tou se deska čistila ve směru drážek. Po vyčištění přestali některé desky šumět a byly jako nové.

Svého času jsem tak čistil desky taky, zejména před nahráváním na mgf. jen jsem vynechal tu vodu. Jen čistý lékárenský líh na vatu a přidržet na točící se desce (bez nasazené přenosky). Líh se za okamžik vypařil a deska byla jako nová - bez lupání a praskání.

Tak z rady,jak čistit LP je tu celkem pěkná debata.....Ale jinak těm,co se sem nepřišli hádat děkuji za radu. Dostala jsem k vánocům spousty starých LP,které potřebuji očistit,jelikož je opravdu třeba. Děkuji těm,co napsali opravdu přínosné příspěvky.

Já jsem umyl staré LP i SP desky denaturovaným lihem pomocí houbičky, nechal chvíli působit, pak jsem je umyl stejným způsobem ale ve vlažné vodě s trochou jaru a pak vše opláchnul pod studenou tekoucí vodou. Ani v jednom případě se deskám vůbec nic nestalo, za to ručím. Někdy jsem použil i obyčejné ředidlo co je do syntetických barev, aniž bych jim nějak ublížil. Proto používal destilovanou vodu je zbytečnost. Po všech těchto procedůrách desky hrají bezvadně.

Ředidlo? Ty jsi sebevrah, ředidlo není jen jedno, je jich několi druhů. Měl jsi štěstí, že jsi narazil na takové, které vinyl neleptá. No a jinak na těch možných nečistotách v obyč vodě něco bude, logicky. Buď jsi měl štěstí, nebo jsi těm deskám ublížil a (zatíjm) o tom nevíš.

Víš co to je syntetický ředidlo? Něco podobnýho sem napsal tady jako třetí příspěvek, kdyby modi nebyli uplný idioti a zeptali se na to někoho kdo to zná tak by nemuseli stekle mazat co se jim nelíbí protože to neznají. Na Wiki to nenajdou, žejo ...

Právě že vím co je syntetické ředidlo ty jáství egoisto. Nevím jak vinyl, ale vím, že je jich několik druhů. Každé na něco trochu jiného, jeden druh ředidla jeden druh plastu naleptá, jiný druh ředidla ne. A tak dál...a co mastnota? Ne všechny ředidla jsou bez nich...asi tak

A smazali ti to, protoře je to prostě 3,14čovina.

No... plisy super, ale milé dětičky, že jsou mezi těma systetickýma ředidlama celkem propastné rozdíly jsem zjistil kdysi dávno, když mi bylo asi 12 let Tal a hupky dupky spát

Ja desky omyji vlažnou vodou setřu vodu a pak nastříkám ještě Vinylovym čističem(a znova otřu hadrem antistatickym.)Je to třeba zdlouhavější ale desky na party maj pořad skvěly zvuk.

Nejepší je jít někam, kde to dělaj na vakuový mašině, já chodim do phono.cz - dostaneš i obal (pač je blbost dávat umytou desku do zaprášenýho obalu)

Tak přidávám svou zkušenost, taky jsem hledal, jak vyčistit vynilové desky, které jsem našel v popelnici na plasty. Nejšikovnější se mi zdála zde popsaná metoda vytření lihem a vatou (ta pouštěla vlákna, použil jsem vatový tampon) přímo na gramo a kvalita mě opravdu velmi překvapila, i když to není žádné profi čištění. Počet prasknutí by se dal počítat na prstech obou rukou za 1 stranu desky. Podotýkám, že nemám žádný profi gramofon a tudíž jsem se nebál nějakých škod.

Na málo špinavé gramodesky doporučuji čistič, který snadno doma vyrobíte.Stačí smíchat technický líh v poměru 1 polovina a čistič na okna (nejlépe clin) v poměru 1 polovina. Tento čistič je vhodný i na displeje u mobilu.Na více zaprášené desky doporučuji nejdříve opláchnout destilovanou vodou a potom teprv aplikovat čistič. Gramodesky vám budou hrát jako nové

Opravuji se. 2/3 lihu a 1/3 čističe na okna, nebo izopropylalkoholem.

Pokud jsou desky opravhu hodně špinavé, tak je nejlepší je desky vyčistit lepidlem, protože líh udělá z prachu v drážce "kaši", která se lepí na hrot přenosky a způsobuje přebuzení. Mám zkušenost, že když vyčistím hodně zaprášenou desku lihem, tak hraje hůř, než před vyčištěním.

Pánové já používám k čištění lékařský lích nejdřív desku vyčistím kartáčkem na gramofonu a pak rosprašovačem v malé lahvičce postříkám desku a hadříkem na brýle to kolem do kola vypucuju až je deska úplně čistá a hraje to bez chyby kromě mechanického poškození.Uvažuji o čitičce automatické je spousta čističek ať ručních nebo automatických.Já mám velké množství desek malejch i velkejch tak mě se čistička vyplatí.Je sice drahá ale než abych to už čistil v ruce to množství tak to svěřím automatu.Dát to vyčistit firmě tak to bych se nedoplatil asi tak.