» Poradna » Programy

Jak uložit stav systému

Zdravím, mám takový dotaz, předem se omlouvám, pokud se budu vyjadřovat nepřesně, nejsem žádný expert. Už mě nebaví každou chvíli přeinstalovávat systém kvůli tomu, že jsem si vyzkoušel nějaký zaručeně supr prográmek, který mi pak udělal v PC chaos. Existuje nějaká možnost, abych přeinstalovávat systém nemusel? Dal by se ten stav systému třeba nějak uložit a pak vrátit? Pomohl by mi v tom třeba bod obnovy ve windows?

Odpovědi na otázku

Vygoogli si Acronis True Image. Uděláš si zálohu a tu pak obnovíš kdykoli bude potřeba, klidně i na zbořený comp a všechno je zase OK.

Taky doporučuji Acronis. Sice není free, ale kdybys chtěl ušetřit, tady je slevový kód: A562KL26. Ale ode mě to nemáš

Vidím, že kolega taky dostal mail se slevou. Tak upřesním, že samotný kód je k ničemu. Abyste dostal slevu, je potřeba jít na tuto adresu http://www.acronis.cz/download/mail/mailZoner/n... ...

Díky, už stahuji trialku, tak vyzkouším a uvidím. Ta sleva opravdu funguje? Můžu ji použít?

Sleva funguje. Ten kód totiž není unikátní, takže každý, kdo ten kód zadá tu slevu dostane …

Takže vyzkoušeno, objednáno Přišlo mi potvrzení o objednávce, kde ta sleva fakt je. Díky za tip.

"Edane" poslouchej, ber s nadhledem rady, které jsi právě dostal. Dám ti poněkud jinou, i když související. Sežeň si libovolnej SW na klonování (ADDS, GHOST, partition Magic, Paragon Manager, Hiren´sBootCD atd) a nauč se s ním dělat. Ale NE drive, na kterém máš nainstalovaný OS. prostě zkoušky dělej na JINÉM drive. Zlom vaz.

Zdravím.
Zjisti si zda nemáš v PC HDD zn. Seagate či Matrox.Pokud ano, je pro tyto dvě značky HDD možno použít free program který se jmenuje Seagate disc wizard. Je to vlastně trochu upravený již zmíněný Acronis a je na netu volně ke stažení. Používám k plné spokojenosti asi rok. Je k mání i v české mutaci, je rychlý jednoduchý a spolehlivý.

Matrox jsou grafiky, disky jsou Maxtor (v poho, překlep)
Jinak pro tazatele: Co proboha zkoušíš za prográmky? Taky občas něco zkusím, ale že by mi udělal vyloženě chaos, kvůli kterému bych musel přeinstalovávat OS...to by musel být opravdu zhovadilý program. I takové jsou, ale do tak podezřelých nejdu.
A hlavně se řídím pravidlem-zbytečně nezkoušet každou kravinu, vytipovat si věci potřebné pro práci a tím to končí. Sem tam něco třeba zkusit, ale oparavdu, abych kvůli tomu musel neustále přeinstalovávat nebo obnovovat systém...

Skúste najprv program Erunt, ktorý by Vám mal poriešiť vyššie uvedené problémy.
www.snapfiles.com ...

Image disku je až ďalšia možnosť, image musí mať ale na inom disku ako je systémový. Pokiaľ ide o free, tak live distribúcia linuxu s partimage by s tým nemala mať problém. Len je treba naučiť sa označenie diskov v linuxe. Môžte vyskúšať partedmagic.com, ten je na podobné účely. Funguje aj z USB kľúča.

S Acronis True Image Home 2009 CZ nemusíš mít jiný disk na systémovou partition. Musíš mít rozdělaný disk a dostatečné místo v jiném oddíle (partition). S nižšími verzemi a to nešlo.

Lidi neblbněte, a ještě jednou si přečtěte původní dotaz.
Pro tazatele - než začneš něco stahovat, tak vlítni do Start - Nápověda a odborná pomoc, - Vrátit změny v počítači pomocí nástroje Obnovení systému, a udělej si nový bod obnovení - nazvi ho jak chceš, a když se ti to co jsi nainstaloval nebude líbit, tak tam vlítni znovu, a k tomu svému bodu dej - Obnovit počítač do původního nastavení.

Díky za tip, bod obnovy jsem už párkrát zkoušel a ne vždy se to povedlo. Ale možná je chyba mezi klávesnicí a židlí Testuju ten true image, zatím se zdá, že je to co potřebuju.

Nezapomen dodat že pokud nenabootuje do win a v nouzaku se nezadaří,v rec consoli taky ne tak s funkcí obnovení systemu moc spokojen nebude.
Je fakt na druhe straně že na tvorbu image systemaku a obnovy z něj bez požadavku nejakých hodně specifických funkcí stačí napsat napsat jeden příkaz v shellu který si dohledá na netu.Nebo bootovací utilitka o velikosti ani ne mega - zadara a legalně.

True image je dobry.ja som to spravil tak,ze som s nim zalohoval na druhy disk cistu instalaciu win s nutnymi a bezne pouzivanymi programami(zaloha 120GB C: ma v takomto stave necelych 4GB) a ked sa to dodr... buchnem tam vytvorene bootcd tak to len restornem a co chcem doinstalujem
nejaka ta hodinka a nervy sa tym usetria

Ale jo ovšem kdyby dotyčný uměl použit hledat nalezl by acronis a příbuzný programy asi tak 1000krat diskutovaný jen na TOMTO webu.Poněvadž neumí použít hledání bude mít s použitím programu problem.jinak kdybych ho vzal za slovo tak dle dotazu dotyčný potřebuje virtualní prostředí - nikoli nutně klasické typu WMVARE atd kde by se mohl vyřadit s instalováním hlava nehlava.Takže v ATI - Try a Decide,full sandboxie atd.Potom jde instalovat a dělat hokusy pokusy do ůplného zblbnutí bez vlivu na system atd.

Už dlouho používám CD s programem PE BUILDER.
Mám povolen v bios-u start z CD. Když je systém OK, vložím CD PE BUILDER, natahnu si systém z tohoto CD a pomocí File Manager-u udělám si kopii OK stavu adresáře Windows a adresáře Documents and Settings. Pro jistotu ještě i root, tedy soubory na C: mimo adresáře (někdy se kazí soubor ntldr).
Obnova systému je jednoduchá - pod PE BUILDER-em vymažu stávající adresáře Windows a adresáře Documents and Settings a nahraji kópie. Trvá to pár minut. Obnoví se tím stav při poslední záloze pomocí PE BUILDER.
Jiná možnost je vymazat uvedené adresáře napríklad pod USB Slack6, anebo pod Linux Live CD - někdy Windows nechávají tzv. nesmazatelné soubory. Ale obnovení (tedy zpětné kopírování) mám vyzkoušeno jen pod PE BUILDER.
Je zajímavé, že CD s PE BUILDER vytvořené v roce 2006 mi posloužilo na celé řadě notebooků i PC - i když jejich HW nebyl stejný.
Nedávno měl podobné CD i CHIP - nevím ale proč kopírování pomocí něj je podstatně pomalejší.

Jinými slovy používáš nějaký klon Barta jako WUBCD to bylo například na Chipu.Jinak kouzelné bylo Slax6 nebo Linuxlive cd......Slaxe můžeš bud hodit na flashku a potom je to linux live usb nebo na cd - dvd a potom je linux live cd - dvd.
Tvůj postup je možný - ovšem daleko elegantnější je použít live cd programků určených k tvorbě image particii a disků.Zadný dlouhý mazání a nahrávání - boot - klik - a mame image systemoveho disku sakumprask obnoven,mimo blbin po kterých nikdo netouží jako jsou různý tempy atd.Co se týče rychlosti všechny věci založený na Bartovia podobně nemůžou soutěžit s třeba - squashfs a aufs - fsystemy který používá slax třeba.
Z toho je odvozeno že některé budou pomalé a jiné pomalejší...

Musím ještě doplnit - je vhodné si ještě na fungujících Windows upravit systém tak, aby My Documents a internetové soubory (např. Temporary Internet Files) a také soubory e-mailu (např. v Documents a Settings adresář Thunderbird) byly ukládány mimo disku, na kterém je Windows. Pokud nejsou, pak je nutno tyto části před zrušením zvlášť nakopírovat někam stranou a potom vrátit.
Někdy doporučovaná metoda klonování disků úplně samozřejmě předpokládá, že jste osobní soubory z Windows přenesli mimo disk s Windowsy - v opačném případě nenávratně přijdete o své osobní soubory.
Mne se osvědčilo nenechávat na systémovém disku nic osobního.

Klonováním disku nic nerušíš - od slova klonovat,takže nepřijdeš o nic.O věcech jako bitová kopie se raděj ani nebudu šířit asi by sis myslel že je to nadávka.Proboha zažil jsem tu různé šílené rady ohledně zálohování ale tato patří k těm co je řadím do top 10 ohledně nesmyslnosti a vymýšlení kola.
Fakt když klonuješ disk nic nikam nedáváš bokem - jedině když tvoříš image particie což není totež a to ti není jaksi jasné tak naopak zvažuješ že některé sragory o ně na cílovým místě nestojíš tak se podle toho zařídíš,většina programků pro to má přímo volby pro vyloučení at už podle masky nebo adresářů.

SKus Returnil Virtual System

Mluvíš mi z duše, Pišto. Právě tento "systém" prověřuju, a nevycházím z nadšení (a to já jsem v "nadšení" sakra vopatrnej). Returnil je naprosto výjimečný SW, který za předpokladu, že uživatel potřebuje testovat na svém OS takový SW, který k jeho nainstalovanému OS náleží - a tedy NEPOTŘEBUJE na svém OS simulovat OS jiného typu - a který nejen že ušetří spoustu starostí, práci i čas, ale je i perfektně bezpečný. Opravdu drobný příklad za všechny. Dnes jsem zjistil, že vyšla nová verze "mi"-Torrentu. Normálně bych "uklidil" OS, pak perfektně prověřil nový SW, a podle toho, jak by to dopadlo, bych provedl zpětný návrat OS nebo nikoliv. Naprostá klasika, kterou používám roky k zamezení jakýchkoliv problémů. A co jsem udělal dnes? Klepl na systray a uvedl Returnil do stavu ON. Pak perfektně prověřil nový "mi"-Torrent. Zkoušky dopadly dobře, ale přesto nový SW nechci, protože jsem v tomto případě ctil zásadu "nehrab do toho, co jede". Pak jsem provedl Restart a pokračoval v běžné práci. V případě, že bych nový SW akceptoval, provedl bych Restart stejně tak a nový SW nainstaloval "naostro". Než budete kritizovat, tak bych nejprve požádal, abyste si laskavě prověřili alespoň pár informací o SW Returnil a pak si teprve sedli pevně na zadek. Je to skutečný skvost.

Toto umí sandboxie - ovšem předpokladá se plna verze a někdo kdo počítačové hotentotštině rozumí - a sandboxie ma ještě hromadu vychytávek co returnil nemá.K returnilu je nejblíž try a decide v Acronisu - spustim - nainsataluju otestuju - a rozhodnu se.Pokud odprasknu konec bez ulozeni system se vraci do stavu pred spustenim try a decide.Pokud zachovat zmeny jedeme s novym softem naostro.Nijak nova vec bych řekl.Sandboxie ma k tomu jeste ůžasný vychytavky ohledně boxů v nichž věci běží a ohledně možnosti nejroztodivnějších pravidel který můžu každýmu boxu a klidně i každýmu jednotlivýmu programu co v něm spustím,nainstaluji atd definovat.Skvělá věc pro testery.Ale jedině ostra verze a ta volně přístupna ukazuje jednu jedinou věěc - možnost tvorby boxů a nožnost běhu browseru a programů ve virtualu.