» Poradna » Programy

Jak smazat pagefile.sys? WinXP

Velikost už je 1,5GB, je na C:\  - FAT32 a chtěl bych ho přesunout (vytvořit) na druhý fyzický disk - NTFS. Mám 1GB Ram, tak chci zkusit zmenšit virtuální paměť. Už jsem zkoušel "všechny" nalezené návody (F8 stav nouze DOS, Bootovací CD W98SE + copy c:\boot.ini pagefile.sys a del pagefile.sys) ale nic nepomáhá. Máte někdo "zaručený" postup, jak ten pagefile.sys vykopat? Předem velice děkuji.

Odpovědi na otázku

Control Panel->System->tab Advanced->button Performance options->button Change

Pagefile.sys nesmažeš - a pokud ano (jak jsi to udělal DOSem), tak si ho systém stejně vytvoří. A udělá si ho sám kde chce on, ty ho tak jako tak nevytvoříš. Jediná cesta je přesvědčit systém aby ho chtěl vytvořit tam, kde chceš ty, neboli:Vlastnosti sytému - Možnosti výkonu a tam změnit virtuální paměť (teď jsem na Win2000 a nemám možnost spustit WinXP, v kterých to možná bude maličko odlišně, ale jen nepatrně).

Bohužel nechápu, a také nevím, zda může být pagefile.sys na NTFS disku, když je systém na FAT32.

A proc by nemohl ?

Ono chybou je uz to, ze mas WinXP na fat32...

To Pytlík: soubor (virtuální paměť) jsem nastavil na jiný HDD - H:\ - nejnižší min. paměť -2MB. I když jsem to nastavil  (Systém\Upřesnit\Výkon\Nastavení\Upřesnit\Virtuální paměť\Změnit\Vlastní velikost (příp. Nepoužívat stránkovací soubor)\Nastavit  (původní na C:\ jsem zrušil) + Restart - nic se nestalo a soubor Pag....sys je stále 1,5 GB a na C:\ (FAT32)a na H:\ (NTFS) se žádný nevytvořil.

Skus najprv nastavit aby sa nepouzivala virtualna pamat (neiviem teraz ci vo WinXP je na to zaskrtavatko alebo ci treba nastavit min=max=0), potom zmaz vsetky pagefile.sys ake existuju , preistotu restart, a potom skus prenastavit tak ako chces.

... inac ten disk na ktory chces dat ten pagefile.sys myslim nesmie byt ako vymenitelny disk (niektore fompactflash apod. sa hlasia ako vymenitelne/vyberatelne), ak to je nejaky extra fyzicky disk alebo co to je zac to H: ?

Nestarej se o to a mas to nejjednodussi!

Ako vymazať stránkovací súbor pri vypnutí systému Microsoft Windows XP Systém Windows XP vytvára stránkovací súbor virtuálnej pamäte v koreňovom adresári. Mazanie tohto súboru môžete nastaviť pri vypnutí systému z bezpečnostných dôvodov, pretože v ňom zostávajú citlivé údaje, a tiež kvôli rýchlosti zápisu do neho, pri novom spustení systému. Postupujte nasledovne: Spustite editor databázy Registry (Štart/Spustiť/regedit). Vyhľadajte nasledujúci kľúč databázy Registry: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Sessi on Manager\Memory Management. Hodnotu pre položku ClearPageFileAtShutdown nastavte na 1.

To nie je mazanie (v zmysle odstranenie, ako to chce autor otazky), ale vycistenie odkladacieho priestoru. A mimochodom, premazanie 1-2GB swapu dost spomali shutdown...

Zmena veľkosti stránkovacieho súboru virtuálnej pamäteAby ste mohli ukončiť túto procedúru, musíte byť prihlásení ako správca alebo ako člen skupiny Administrators. Ak je počítač pripojený na sieť, v dokončení tejto procedúry vám tiež môže zabrániť nastavenie sieťovej politiky.V ovládacom paneli kliknite na položku Systém. Na karte Spresnenie v skupinovom rámčeku Výkon kliknite na tlačidlo Nastavenie. Na karte Spresnenie v skupinovom rámčeku Virtuálna pamäť kliknite na tlačidlo Zmeniť. V poli Jednotka [menovka zväzku] kliknite na jednotku obsahujúcu stránkovací súbor, ktorý chcete zmeniť. V skupinovom rámčeku Veľkosť stránkovacieho súboru pre vybratú jednotku kliknite na prepínač Vlastná veľkosť a napíšte novú veľkosť stránkovacieho súboru v MB do políčka Počiatočná veľkosť (v MB) alebo Maximálna veľkosť (v MB). Kliknite na tlačidlo Nastaviť. Ak zmenšíte počiatočnú alebo maximálnu veľkosť stránkovacieho súboru, vykonané zmeny sa prejavia až po reštartovaní počítača. Zvýšenie týchto hodnôt zvyčajne reštartovanie počítača nevyžaduje. PoznámkyAk chcete otvoriť položku Systém, kliknite na tlačidlo Štart, kliknite na položku Ovládací panel a potom dvakrát kliknite na položku Systém. Ak chcete, aby najvhodnejšiu veľkosť stránkovacieho súboru určil systém Windows, kliknite na prepínač Veľkosť určovaná systémom. Ak chcete čo najlepší výkon, nenastavujte počiatočnú veľkosť na menšiu hodnotu ako je minimálna odporúčaná hodnota v skupinovom rámčeku Celková veľkosť stránkovacieho súboru pre všetky jednotky. Odporúčaná veľkosť sa rovná 1,5 násobku veľkosti pamäte RAM v systéme. Stránkovací súbor by mal zvyčajne ostať pri svojej odporúčanej veľkosti, ale ak pravidelne používate programy vyžadujúce veľké množstvo pamäte, je možné túto veľkosť zväčšiť. Ak chcete odstrániť stránkovací súbor, nastavte počiatočnú a maximálnu veľkosť na nulu, alebo kliknite na prepínač Nepoužívať stránkovací súbor. Spoločnosť Microsoft dôrazne odporúča nevypínať Ukázat celý příspěvek

Pro úplné vypnutí swapu zapsat hodnotu min i max na 0 a "použít"!Na nové jednotce zapsat min i max o stejné velikosti a opět "použít".U 1GB RAM je swap (pagefile.sys) zbytečný, pokud si o něj vysloveně neřeknou některé aplikace pro authoring videa, editaci fotek ( AdobePhotoshop),...CAD.I tyto aplikace jsou schopny si vytvořit vlastní swap nezávisle na systémovém.Já mám swap defaultně vypnutý.

Naprosto nezáleží na FS, kde je swap umístěn. Může být na NTFS stejně jako na FAT32 či dokonce nejlépe na FAT ( FAT16 ) a XP si jej obhospodaří stejně dobře, jestli jsou samy na NTFS jako ve FAT32.Ideální je mít swap na vlastní partitions ( u středu HDD ) s FAT16 - 2GB  - málo clusterů pro zápis do tabulky, je to přece jeden soubor ! Nejlépe na druhém fyzickém disku než je systém - první oddíl FAT pro swap a další prostor ( NTFS / FAT32 ) pro data zálohy aj.

Díky všem za příspěvky. Pomohlo nastavit "Nepoužívať stránkovací súbor", potom šel pagefile.sys smazat. Když jsem nastavil min. velikost 2MB (zkoušel jsem i 3MB) na H:\ (druhý HDD, mám ho rozdělen po 40GB), systém si ho stejně vytvořil na c:\ a velikost byla opět 1,5 GB, takže se potvrzují příspěvky výše, že pokud má systém povolenu virtuální paměť (stránkov. soubor) vytvoří ji "kde a jak velkou potřebuje" bez ovlivnění uživatele.

Tak to nie je pravda, aspon teda velkost (min. a max.) respektuje, ak nerespektuje tak mas nieco posahane vo Win, alebo to v niektorom omalovankoservicepacku/patchi zas v MS posrali...

....velikost 2MB (zkoušel jsem i 3MB) ....Jednak - musíš zapsanou velikost potvrdit ne OK ale NASTAVITdruhak - se toto provádí na každé jednotce samostatně a vždy NASTAVIT, teprve poté OK !treťak - k čemu by byl tak malý swap?Něco jsi prostě dělal špatně. Swap windy převádí korektně.