image/svg+xml

» Poradna » Programy

Jak se programují a testují velké databázové aplikace

avatar
 | Microsoft Windows 7 IE 10.0

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/223739-novy-s... Pro ilustraci co myslím, uvedu systém na Úřadě práce z dnešní reportáže na ČT24, ale stejně se tak jako příklad dá použít registr vozidel kde je ten samý problém.Jak to můžou programátoři tak "podělat", že to nefunguje ? Proč nevydají hotfix jako MS ?Vždyť každý sebejednodušší freeware má v Nápověd "Check Update", tak proč by to nemohl mít nějaký větší program ?Logicky v takových velkých firmách berou programátoři nejméně 50 litrů a podle zákona jde strhávat škodu 4 násobek platu a to je 200 tisíc a určitě na tom nedělá jeden programátor, ale třeba 10 a to už jsou 2 melouny.Kdo dělá za minimálku tak tomu jde strhnout pouze 32 tisíc.

Odpovědi na otázku

 |   |  Microsoft Windows 7 Chrome 26.0.1410.64

"Podělat" se to dá velmi snadno, stačí když zadavatel projektu napíše na projekt požadavky, které neodpovídají tomu, co vlastně chce. Zní to jako nesmysl, ale tenhle problém se týká prakticky všech větších projektů.Hotfix nemůžou vydat, protože se často jedná o rozsáhlý problém, vyžadující úpravy na všech částech projektu.Na tom určitě nedělá 10 programátorů, ale mnohem víc. Ale těžko se jim může něco strhnout, když chybu neudělali - zadání splnili.Hlavní chyba je, že si to vůbec zadavatel v takovémhle stavu převzal.

Souhlasím  |  Nesouhlasím
 | Microsoft Windows XP Firefox 20.0

Společnost která provozovala svůj systém na úřadech práce dřív, stavěla tento systém postupně a měla jej za ta léta propracovaný. No a firma která to dostala po nich měla nový a samozřejmě lepší systém napsat za pár měsíců. Tato nová společnost pokud je mi známo nikdy tak velký projekt nedělala a krom zkušeností jí samozřejmě chybělo prostředí kde by si v reálném provozu mohla systém odladit. Prostředí tak velkého úřadu je prostě do jisté míry unikátní. Kdybychom počkali dostatečně dlouho, určitě by i nová společnost časem všechny neduhy vyřešila, ale přechod takovým způsobem jaký se uskutečnil, nebyl podělaný programátorsky, ale manažersky a to ze strany jak dodavatele, tak objednatele. Samozřejmě že programátoři se moc nevycajchnovali, ale ono to za těch podmínek snad ani úplně dobře dopadnout nemohlo. Navíc databáze je dodávaná jako služba, takže vlastníkem toho výkoného železa je dodavatelská firma. Ta do toho samozřejmě neinvestuje prachy na rezervu výkonu, ale spíš se bude snažit to provozovat za co nejmenší náklady. Takže HW se koupí jen tak výkonný aby stačil. Ups a on asi nestačil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím
 |   |  Microsoft Windows XP Chrome 26.0.1410.64

Zamknout a nekrmit. Nejen téma, ale i Kolesu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím
 |   |  Linux Firefox 20.0

Ty DAREBÁKU, co si vůbec dovoluješ kritizovat něčí práci. Ty, který si za celý svůj život nic neudělal. Ne kvůli tomu, že by jsi byl nemocný, ale protože se ti dělat nechce. Všichni už tu mají dost tvých smyšlených žvástů o tom jak nemůžeš najít práci a jak chceš pracovat. Ty nekritizuj práci nikoho jiného ty vychytralý pobírači dávek.... Tak jsem vyjádřil názor.

Souhlasím  |  Nesouhlasím
 |   |  Microsoft Windows 8 Firefox 20.0

Ono velká databázová aplikace má taktéž velké množství uživatelů - a na jejich názory se při tvorbě nové aplikace nepřihlíží v dostatečné míře. A velké množství uživatelů provádějících (z hlediska nové aplikace) chybnou manipulaci dokáže shodit každou databázi.

Souhlasím  |  Nesouhlasím
 | Microsoft Windows 7 Opera 9.80

Velke aplikace nepodelaji programatori, ale ten, kdo jim praci zadava - analytik, vedouci programator, ktery ma prubezne na jejich praci dohlizet...Na to, abys udelal velkou aplikaci se spoustou soucasne pracujicich uzivatelu nestaci umet programovat. Musis mit zkusenosti, abys vedel, jak navrhnout architekturu, jak navrhnout vlastni program, aby se uzivatele vzajemne nezdrzovali atd.Takova alikace se nepise za 6 mesicu. Vyvoj trva dele a musi prubezne probihat zatezkavaci zkousky.Nejcastejsi chybou je, ze si to vyvojari pisou a odladuji na lokale s par zaznamy v databazi. Az pak dojde k realnemu provozu, najednou se zjisti, ze DB server nestiha, kvuli neoptimalizovanym dotazum a navrhu DB, uzivatele si vzajemne zamykaji zaznamy, padaji pripojeni, protoze server nestiha atd.

Souhlasím  |  Nesouhlasím
 | Microsoft Windows 8 Opera 9.80

Ale pane Fialoo Pan Kolesa nechtěl skutečně vědět jak věci fungují. Pan Kolesa vpodstatě ani Váš přesný a sáhodlouhý výklad nikdy nemůže pochopit, tak daleko jeho IT intelekt nesahá. Pan Kolesa se jen pokoušel opět zviditelnit, asi tak za týden sesmolil intelektuálně se tvářící dotaz a tím to pro něj haslo. Odpověď na jeho "dotaz", je už pro něj už jen bonusem, jako že si jeho veledílo vůbec někdo přečetl.

Souhlasím  |  Nesouhlasím

Související témata: Reportáže, Programátor
Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku