» Poradna » Programy

Jak se objektivne rozhodnout pro jazyk: C#, Python, Ruby...?

gymnázium |  |

Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit, zda byste mi poradili, jak se objektivně rozhodnout pro nějaký high-level programovací jazyk....
Programuji v Pythonu, ale momentálně mě ještě zajímají Ruby, C#, Smalltalk (, Ada).
Potřebuji jazyk, který by byl brutálně objektový, s nativní podporou Unicode a multiplatformity.
Chci psát spíše průměrné aplikace typu Instant Messenger, multimediální přehrávač a spol. Občas také webové stránky. Čili žádné velké početní úkony a práce v GUI. Zároveň by tyto aplikace měly být open-source.
Podle čeho se rozhodnout? Všude si člověk může přečíst nekonečné flame, který jazyk je lepší, ale nikde se nic nerozhodne. Nechci flame. Chci nezaujaté a jasné rozdíly mezi těmito jazyky.

Odpovědi na otázku

tak pokud trvas na multiplatformosti tak s C# moc nepochodis ... linuxove interprety dosti vaznou - samozrejme diky microsoftu, jinak je C# krasny jazyk a vyvojove prostredi Visual Studia je take na celkem vysoke urovni - pokud chces delat vic nez malicke projekty tak ti nebude stacit express edice a hold uz to pak neni zadarmo .. v porovnani s pythonem se mi csharp libi vice, lec me netrapi ze se na to nepodivaji uzivatele jineho OS nez Win

Na linuxu existuje MONO. Sice neumi uplne to same co .NET, neco mu chybi, ale vetsinu zvlada celkem v pohode.

sice to nemam odzkousene .. naposledy jsem MONO zkousel asi pred 4ma lety .. ale ve skole se o tom nejak bavili ze snad celkem funkcne podporuje pouze framework 1.1 .. pritom 2.0 a 3.5 prinasi dost podstatne zmeny o ktere je skoda prijit resp. kdyz neco pouziji tak to na linuxu nepojede .. to je hodne nestastny .. to snad ani nema cenu resit - jo bohuzel chapu ze to neni vinou vyvojaru MONO

Ano, podporuje kompletni 1.1
Z tech vyssich nepodporuje vsechny tridy :( ale rekl bych ze vetsinu z 2.0 zvlada a asi i neco z 3.5

Co jsem ho zkousel, bude to cca tak pul roku tak moje aplikace pro .net 2.0 jsem v nem spustil. Ale nebyly to zadny super aplikace :) byly to jen takove programky na nejake blbosti. Takove ty typu: Vypsani stromove struktury souboru a adresaru na disku, upload souboru na ftp, atd. Zadna super aplikace na X desitek MB.

gymnázium |  |

Nejde mi ale tak o to, abyste mi poradili, který jazyk Vám vyhovuje, ale spíš kde získat objektivní srovnání těchto jazyků.
A Javu prosim ne... Tou me trapi ve skole a tim pro me taky skonci.

sem te jen upozornoval na fakt ze C# vylucuje tvou podminku multiplatformosti

gymnázium |  |

Jj, jasně, díky...

A jak bys je chtel objektivne srovnavat? Na jazyku nezalezi, zalezi na programatorovi. A co se ti nelibi na Jave?

gymnázium |  |

Na Javě se mi nelíbí syntaxe, ukecanost, neúplná objektovost, Sun a přísná typovost (nebo jak se to nazývá - nutnost deklarace typu proměnných)...
mno, říct, který jazyk má tohle a tenhle to zase nemá.... který má zas tohle navíc... kterému se tohle nepovedlo...

No tak to se ti nebude líbit ani c#, nějak nechápu co hledáš, ale jedno ti řeknu podle této věty "Na Javě se mi nelíbí ... nutnost deklarace typu proměnných" (sorry ale řeknu to natvrdo) vidim že tomu rozumíš jak koza petrželí, protože zrovna tohle je velké + , takže nevymýšlej a vyber si třeba to co je nejvíc rozšířené nauč se programovat a pak si třeba můžeš udělat svůj programovací jazyk, ale stejně zjistíš že to co bylo už vytvořené je lepší, aby to pak nedopadlo jako tady : en.wikipedia.org ...

gymnázium |  |

To, ze je nutnost deklarace typu promennych pro tebe velke plus neznamena, ze to je velke plus pro vsechny... Python je taky dost pouzivanej jazyk a nikomu tam nechybi potreba deklarovat typ promenne.
A ja prave chci najit to "lepsi uz vytvorene".

No já ti jen dobře radím, čím víc toho programovací jazyk pohlídá za tebe tím líp, proč myslíš, že MS když vytvářel c# zavedl nutnost deklarace typu proměnné ?
Zrovna moje máti používá jden modul k účetnímu programu, kde se programátorovi taky nechtělo uvádět řádný datový typ a každou chvíli to padá právě kvůli nesouladu datových typů, musíme mu volat on to složitě hledá a stejně se na ten program nedá spolehnout. Kdyby používal řadnou deklaraci typů tak se tyto chyby to odhalí už při překladu.
Jinak by jsi taky měl při výběru zohlednit jak moc se konkrétní jazyk používá, protože je sice hezké když by jsi používal nějaký hezký ale "exotický" jazyk, když budeš řešit nějaký problém tak drtivou většinu ukázek nalezneš právě v Céčkovských jazycích. Taky je důležitá dokumentace, jak se pracuje s uživatelským rozhraním atd. Já osobně bych volil právě mezi Javou a C#, jsou to profesionální jazyky s dobou základnou a používají desetiletími ověřenou Céčkovskou syntaxi - podle mě není co řešit.

gymnázium |  |

Jo, to je urcite pravda... V zacatcich sem to mel s Pythonem tezky, pac nikde nic nebylo...

Ja byt tebou tak bych zustal u Pythona a radsi se naucil knihovny, frameworky atd.
Ja jsem si dost hral s ruznyma jazykama, frameworkama, knihovnama a nakonec jsem zjistil,
ze to je furt dokolecka dokola. Takze zustan u jazyka co umis!

gymnázium |  |

...asi to tak dopadne, protoze zjistuju, ze tu stejne neni nic tak "velikyho", abych busil hlavou do zdi, proc zustavam u Pythonu....