» Poradna » Ostatní

Jak se dostat k svému PC z už neexistujícho servisu?

Dobrý den,na konci března jsem si dala svůj počítač do opravny. Když oprava trvala dlouho, šla jsem se do prodejny zeptat, jak to vypadá. Tam mi řekli, že museli objednat novou součástku a že díky tomu se oprava prodlouží. Za další měsíc byla prodejna zavřená bez jakékoliv komunikace. Vyhledala jsem tedy majitele v insolvenčních rejstříku a zjistila, že ukončil živnost. Nevíte prosím někdo, jak dále postupovat, abych svůj notebook dostala zpět? Děkuji Vám za jakoukoliv radu.//Titulek upraven.//

Odpovědi na otázku

Najít doklady o koupi a reklamaci a obrátit se na Policii ČR.

A co s tim bude policie delat? Nebyloby lepsi kontaktovat insolvencniho spravce? Ten ma prece na starosti reseni insolvencnich a dalsich sporu. Doklad o koupi nebude treba, lepsi bude smlouva na opravu.

Chapu, ze v cele te problematice se vyskytuji pojmy jako pocitac, notebook, servis, oprava atd., ale tyto pojmy nejsou problemem v tvem dotazu. Problem v tvem dotazu je pravniho charakteru a s technickou strankou jiz zminenych pojmu nema nic spolecneho. Tudiz je to mimo ramec teto poradny. Doporucuju nejakou pravni poradnu.Otazky typu co mas za nemoc sem taky nebudes psat jen proto, ze sis pomoci pocitace vygooglila pravdepodobne priznaky.

Pokud to nezměnili, platí/la pro podnikatele povinnost oznámit živnostenskému úřadu nejpozději ke dni zrušení provozovny adresu k vypořádání závazků. Takže jak píše kolega, obrať se na ŽÚ, ne na policii.

Jenže věc, kterou tam měla na opravu rozhodně nespadá do majetku podnikatelského subjektu, tudíž je nesmysl kontaktovat insolvenčního správce, neboť daný počítač rozhodně nespadá do konkurzní podstaty. Pokud nebude PC vydán svému majiteli, což je tazatel, tak se jedná o odcizení věci a je nutné se obrátit na policii.

Insolvenční správce bude mít tendenci zahrnout do soupisu konkurzní podstaty všechno, co lze jakkoli zpeněžit a u čeho nepůjde prokázat, že vlastníkem je někdo jiný. A u ntb v opravě stačí, aby pan zkrachovalý podnikatel nevedl řádnou evidenci přijatých zakázek a problém je na světě. https://www.epravo.cz/top/clanky/soupis-konkurs... P.S. Vážně to chce řešit přes advokáta, a to tak, že rychle!

Pokud má doklady o vlastnictví a předávací protokol o převzetí k opravě, tak celkem ta evidence u podnikatele není tak důležitá, musí to stačit jako doklad, že ta věc není majetkem podnikatele a nepatří do insolvence. Já bych s tím v klidu šel na policii.

Zajdi za bývalým majitelem a vyřiď to přímo s ním. Jedná se stále o tvůj majetek, který nebude v žádném případě předmětem insolvenčního vypořádání. ☺

Tak to určitě bude. Jinak by mohl vždy každý v insolvenci tvrdit, že žádný majetek není jeho. Provozovatel pochybil, když zákazníky neinformoval o tom, že vstupuje do insolvence. To totiž udělat měl, aby zákazníci mohli své pohledávky u insolvenčního správce uplatnit. V tomto případě doložit doklady o předání počítače k servisu, na základě kterého by insolvenční správce věc vyškrtnul vec z majetku společnosti a vydal oprávněnému majiteli. Čím déle se s tímto bude otálet, tím více hrozí, že počítač již bude prodán a bude třeba uplatňovat náhradu škody plynoucí z pochybení majitele servisu. Pokud ale tuto informaci předal a majitel počítače to třeba někde zašantročil či jinak opomenul, mohl prošvihnout lhůtu a jeho pohledávka mohla již zaniknout.

Nic vyškrtávat nemusí. Počítač není a nikdy nebyl majetkem provozovatele živnosti.

A to má insolvenční správce vědět jak, když se o to majitel nepřihlásí a neprokáže své vlastnické právo? Na základě toho že mu to tvrdí ten, komu věc zabavuje? No to by toho asi moc nezabavil, protože by pochopitelně každý tvrdil, že nic jeho není.Věc, která není jeho majetkem, má být navrácena majiteli před zahájením insolvenčního řízení. Jakmile v době jeho zahájení je v prostorách provozovatele, stává se obyčejnou pohledávkou o kterou se musí věřitel přihlásit (a proto by měl být dlužníkem informován, že vstupuje do insolvence)

U nás má živnostník povinný uvádzať svoju adresu bydliska, ale tak určite má nejaký e-mail, či telefón. Stačí zavolať, či napísať. Inak v našom zákone je lehota 6 mesiacov, do kedy si musí spotrebiteľ prevziať opravu, ak si ho v tej lehote neprevezmete, tak ho môže živnostník predať a uhradiť si náklady na opravu.

Servis je v insolvenčním rejstříku, tak bys tam měla ve stanovené lhůtě přihlásit svou pohledávku. Ale jak už tady padlo, tohle není dotaz pro PC poradnu.