» Poradna » Ostatní

Jak připojit druhý počítač jako externí disk

Dobrý den, mám dva počítače a na obou je OS Linux Mint. Prosím o radu, jak ty dva počítače propojit, aby jeden z nich sloužil pro zálohu (v podstatě jako externí disk). Možná je to triviální dotaz, ale já jsem starý děda, pro kterého to triviální není. Děkuji za radu.

Odpovědi na otázku

Je potřeba zprovoznit síťové sdílení souborů např protokolem SAMBAhttps://techviewleo.com/install-and-configure-sam...

Pokud je máš připojené ke stejné síti (ideálně přes GLAN), stačí si v jednom z nich nasdílet nějaký adresář.

Tohle vypadá na docela špatný trolling. Pokud si spravuješ Linux, tak se mi nechce zdát, že neumíš hledat na Google. Pokud ti to někdo spravuje, tak volej jemu. Ale aby se neřeklo, tak tady k tomu něco je. https://wiki.ubuntu.cz/samba

Dobrý den, děkuji za Vaši radu a zároveň bych rád uvedl na pravou míru ten údajný trolling. Nejsem troll. Jsem děda ve věku 75 let a v oblasti počítačů naprostý samouk, který se za dlouhá léta přeci jenom něco naučil (kdysi dávno programování v dBase4, práci s příkazovým řádkem, v posledních letech naprosté základy práce v Linuxu), ale... Ale v mém věku už není myšlení tak pružné jako u mladých lidí a tak se mi v tomto případě stalo, že mi nejdříve sepnulo požádat o radu v poradně a teprve mnohem později pokusit se vyhledat radu na netu. Teď už snad řešení budu mít - pro přenos dat by mělo pomoci propojení počítačů UTP kabelem. Bude-li to fungovat, budu rád; nebude-li to fungovat, rád využiji postup, který jste mi doporučil. Závěrem Vám přeji, aby Vám i do kmetského věku vydrželo bystré myšlení.

to ako teraz tie pocitace niesu pripojene na internet, ze ich chces prepajat kablom? Aky zmysel ma pocitac nepripojeny na internet v roku 2021? <-recnicka otazka, neodpovedat prosim.

Omlouvám se, je zde docela dost exotů, kteří si rádi dělají srandu především s Linuxem a spol. Většina lidí co potřebuje radu s Linuxem chodí spíše přímo na Linux poradny, např na stránkách abclinuxu a podobně. Pokud tohle řešení zálohování chcete provozovat dlouhodobě, není od věcí se naučit něco o NFS - Network file system. Např zde https://wiki.ubuntu.cz/nfs. Pozor vyžaduje již opravdu práci s příkazovým řádkem, grafický nástroj jsem neviděl.

Aký Linux Mint máte nainštalovaný? Ono je ich dosť veľa verzií. V novších verziách je možné zapnúť zdielanie zložky z kontextového menu zložky. Nie vždy to ale funguje bez úpravy konfiguráku pre Sambu. V logu sa takmer vždy dá objaviť nejaké vodítko, prečo to nefunguje. Vo Windowse by ste takúto triválnu vec ako zapnutie zdielania nemusel riešiť. Tam to funguje hneď po nainštalovaní OS.

Ty počítače nejsou nikam připojené ??? Jak se tam dostal Linux?

Pokud ten druhý PC k ničemu nevyužíváš, tak proč nezkusit udělat z něj Naskohttps://www.youtube.com/watch