» Poradna » Programy

Jak přinutit Excel 2016 použít více RAM?

V Excel 2016 - 64bit pracuji s textovou tabulkou (5,77 GB 50 milionů řádků) pomocí Power Query. Na NB mám 24 GB RAM. Jak přinutit Excel 2016, aby použil co nejvíce paměti a ne jen 9 GB z 14,9 ještě dostupných ?

Odpovědi na otázku

Nemá to nějaké omezení počtu řádků, sloupců a počtu znaků na buňku? Nemusí to souviset s velikostí RAM. Omezení může být umělé a neomezené může být jen několik málo vkládaných položek. Záleží na výrobci produktu.

není tohle spíš na databázi?

Tazatel možná netušil, jak se to rozroste a zpočátku mu Excell stačil.

tak teď mi to přijde jako dost dobrý důvod to celé přemigrovat do DB. Konkrétní doporučení by záleželo na tom, jaký typ dat v tom Excelu to je.

Žádný problém s pamětí mi to nehlásí, Excel to spočítá úplně v pohodě Pomocí Power Query se z textového souboru načte do vlastní Excel tabulky max. cca 4 096 řádků a 6 sloupců.

Toto je extrémní příklad. Hledej informace na Microsoftu, nebo přímo oslov podporu.Zde je obecne info:https://support.office.com/cs-cz/article/technick%c3...

Kancelářské aplikace jako Excel apod jsou navrhovány kupodivu jako kancelářské aplikace. Mají své limity - excel např. zdehttp://www.decisionmodels.com/memlimitsc.htmhttps://www.excelguru.ca/blog/2016/05/10/32-bit-ex... oficiálně zdehttps://support.office.com/en-us/article/excel-speci... Jak je vidět, limitů je daleko víc, než jen paměť. Váš úkol je na databázi, takže si to tam převeďte a budete mít větší výkon apod.

Jde o občasný výpočet. Excel 16 s tím nemá absolutně žádný problém, výběr podle zadaných kritérií samozřejmě chvilku trvá, jen nechápu, proč nepoužije více dostupné paměti. V textovém souboru jsou údaje o pohybu mořských bójí, včetně jejich GPS souřadnic. Jde o 21 960 bójí a 49 609 736 řádků dat.

a co z toho děláš za výpočty? Pokud jsou to geografická data, tak je to spíš na nějaký GIS, kde to právě jde nasypat např. do SpatiaLite a pak s tím celkem pohodlně pracovat na mapě.Navíc pokud někdo potřebuje z GPS souřadnic např. počítat vzdálenosti, tak na to se Excel taky totálně nehodí.

Zjišťuji, jaké bóje se nachází v dané oblasti, případně jaké bóje se pohybovaly z jedné do druhé oblasti. Trasa pak vynesu v Google Earth. Excel s tím nemá vůbec žádný problém. Jen mě připadá, že by se výběr mohl o něco urychlit, pokud by Excel použil celou dostupnou RAM. Výběr z jedné oblasti trvá 2:37 na upgradovaném NB Asus UX510UW, 7500U, SSD Samsung 960 PRO (1800MB/s čtení/zápis), 24 GB RAM z toho 4 GB RAM Disk (8600MB/s čtení/zápis) jako SWAP, W10 64bit.

Pri 24GB RAM bych uz swap uplne vypnul a ty 4GB nechal radeji jako RAM, nez ji zbytecne vyhrazovat jako RAMdisk...

Proboha, proč v Excelu a GE? Tohle je úloha pro GIS jak vyšitá!Výběry na základě oblasti nebo i třeba definovaného okruhu kolem bodu jsou standardní záležitost.ukázka:http://training.gismentors.eu/qgis-zacatecnik/Atributové a prostorové dotazováníhttp://training.gismentors.eu/qgis-zacatecnik/vektorova... atd.Pokud právě data nenačítáš z nějakého debilního texťáku a navíc Excelem, ale načteš je do GISu a uložíš ve formě geodatabáze - stačí jedním kliknutím uložit do GeoPackage, tak při práci ti program automaticky načítá jen data pro danou oblast a nikoliv celý soubor jako ten Excel.Data po celou dobu vidíš na mapě (přidáš si tam např. vrstvu Google Satelite nebo Hybrid) a můžeš si snadno vyrobit mapy k tisku. Celý ten SW je česky a zdarma, takže stačí jen vyvinout nějakou snahu se s ním trochu naučit.Aneb další příklad jak se lidi snaží ohnout kancelářský program na něco, k čemu není určený.

jo a jestli to navazuje na dotaz:Čím zobrazit satelitní snímek HDF ? https://www.zive.cz/poradna/cim-zobrazit-sate... tak ve zmíněném QGISu si to zobrazíš hezky všechno dohromady.

Excel mám, na rozdíl od GeoPackage, dokonale zmáklý. Otázkou také je generování trasy bójí v KML (používám na to převod Excel na KML na https://www.earthpoint.us/ExcelToKml.aspx), který pak načtu do Google Earth. Netuším, zda by v tom nějak pomohl GeoPackage. Jedině, že někdo GeoPackage zná a při krátkém posezení by mi s reálnými daty poradil, co a jak.

QGIS si načte data z textového formátu - např. z CSV a vrstvu následně uložíš jako Geopackage formát, podobně jako když z Excelu uložíš XLS nebo XLSX.Proč pořád bazíruješ na GE? Ne že by QGIS neuměl stejně dobře uložit i KML, ale k čemu ti GE krom vizualizace je? Na mapě ti to zobrazí QGIS a všechny ty výběry apod. si uděláš v QGISu. V čem je problém?GeoPackage je jen formát, stejně jako XLS, DOC, SHP apod. Jen je to něco jako SQL databáze pro geografická data, s výhodami, co jsem psal - když soubor obsahuje data pro celou Evropu a QGIS pracuje v okně s oblastí v rámci ČR, tak se z GeoPackage načtou jen data pro ČR = je to rychlejší.Excel ti tupě načítá do paměti celý ten soubor, protože s tímto typem dat pracuje tupě jako s textem / tabulkou.

Import dat s oddělenými hodnotami a GPS dathttp://training.gismentors.eu/qgis-zacatecnik/vektorova... tím naimportuješ ten textový formát (GPS souřadnice jsou souřadnicový systém WGS84 EPSG:4326)Přidání a export dathttp://training.gismentors.eu/qgis-zacatecnik/vektorova... "Export vektorových datPravým kliknutím na vrstvu vyvoláme kontextové menu, vybereme možnost Uložit jako…"- zvolíš formát GeoPackage

Díky, podívá se na to a dám vědět.

On už je problém QGIS nainstalovat. Vůbec netuším, co mám zvolit OSGeo4W Network Installer (64 bit) nebo QGIS Standalone Installer Version 2.18 (64 bit) ? Pak to navíc nabízí 3 možnosti instalace: Express Desktop Install, Express Web-GIS Install a Advanced Install... Zlatej Excel

co je na tom sakra za problém? Vem standalone installer, osobně doporučuju LTR verzi 2.18. Ty Network installery jsou pro pokročilé.

Instalováno. Teď, jak tam dostat těch 5,77 GB textových dat s pevnou délkou bez oddělovače. Viz Power Query příkaz pro otevření a práci se souborem:= Csv.Document(File.Contents("C:\Users\Jirka\NOAA\BDA_170922.dat"),7,{0, 9, 14, 20, 25, 35, 45},null,1250)Ukázka prvního řádku dat: 72615 9 30,750 2010 35,167 129,550 22,475 999,999 999,999 999,999 0,50850E-05 0,98110E-05 0,21694E-02{CR}Sloupce: č. bóje, měsíc, den v měsíci + čas (za des. čárkou *24, t.j. 0,750*24=18h) , rok, LAT, LON a další nepotřebná data.

vizhttp://training.gismentors.eu/qgis-zacatecnik/vektorova... použiješ nástroj "Přidat vrstvu s odděleným textem". Při importu nastavíš Vlastní oddělovač, mezeru, odškrtneš že první řádek jsou názvy polí, zaškrtneš že Desetinný oddělovač je čárka a vybereš, které pole je X (longitude) a které Y (latitude) souřadnice. Pak naimportuješ. Až se zeptá na souřadnicový systém, tak je to WGS84 EPSG:4326 - měl by být v okně hned k dispozici. Tohle je potřeba udělat jen při prvním importu dat.Ten tvůj první bod mi to hodilo do moře mezi Koreou a Japonskem.Pak už si vrstvu uložíš do toho geopackage.Kdyby měl tvůj soubor hlavičku s tebou uvedenými údaji, tak si QGIS latitude a longitude nadetekuje sám.

Už jsem to do QGIS načetl. Jak to zobrazit na mapě světa ?

nainbstaluješ si OpenLayers plugin a přidáš si vrstvu Google Hybrid. Nebo si tam přidáš třeba offline satelitní snímek.Návod na instalaci v češtině jsem kupodivu našel tady https://suro.cz/aplikace/ramesis-wiki/ind...

QGIS je absolutně na ... Dnes jsem ho otevřel a po 35 minutách čekání, kdy jen načítal data jsem to vzdal. A to jsem ještě nedělal žádný výběr. Zlatej Excel, za 2:30 je hotovo .

To akorát znamená že nemáš vůbec snahu se s tím naučit. Když budeš chtít setříhat video, tak to taky uděláš v Excelu jen proto, že s ním umíš? Nebo si vyšetříš čas a naučíš se s nástrojem ke stříhání videa?

mimochodem, tos ta data zas načítal z toho debilního texťáku, nebos to konečně uložil do toho GeoPackage a načítal z GeoPackage souboru?

Jasně, že z toho texťáku, v Excelu je dost rychlej . Hlavní problém vidím v tom, že QGIS načítá všech 50 mil. bodů. Chtělo by to data nějak vyfiltrovat podle oblasti a č. bóje a pak je teprve zobrazit.

znovu - ten texťák si načti jednou, ulož jako Geopackage soubor a dál pracuj s ním!Tím dosáhneš toho, že QGIS bude načítat jen body pro oblast, kterou máš zobrazenou a ne pro celý svět! To je hlavní výhoda tzv. geodatabáze - pracuje se s geografickou polohou!Pokud pořád načítáš z toho texťáku, tak se s tím pořád pracuje jako s tupým textem, přitom k tomu není důvod!To jsem se ti snažil vysvětlit už v předchozích postech.Samozřejmě že pokud si následně chceš vyrobit vyfiltrovaný další soubor jen pro určitou oblast, tak výběry dle oblasti jsou jedna ze standardních úloh GIS programů a ani QGIS s tím nemá žádný problém a můžeš vybírat minimálně třemi způsoby. Není problém vybrat body ležící na území některého státu, v okruhu určitého bodu, vybrat body obdélníkem / polygonem / či ručně kresleným obrysem.

Díky, vyzkouším to .

stáhni a nainstaluj:http://qgis.org/downloads/QGIS-OSGeo4W-2.... pak máš na ploše ikonu QGIS Desktop

Execel 2016 má omezení na 1 048 576 řádků a 16 384 sloupců, to nijak nezvýšíš, musel bys to přeprogramovat , na databázi takového rozsahu není MS Excel vhodný.

Nepotřebuji nic přeprogramovat. Z textové tabulky s 50 mil. řádky se do vlastní tabulky Excel načte pomocí Power Query (funkce Excelu) max. 20 000 řádků.

To s tím přeprogramováním byla ironie, to by ani nešlo udělat..., myslím že se to dalo pochopit jak je to myšlené. A prostě MS Excel 2016 má to OMEZENÍ počtu řádků a sloupců (viz. odkaz), to se snad taky dá pochopit. Možná je další omezení v tom Power Query, to nebude pamětí (máš 64b nebo 32b systém a MS Offfice?)

V pohodě . Office 2016 a W10 jsou 64 bit.

Tak hlavní problém je prostě to, že používá kancelářskou spreadsheet aplikaci na něco, k čemu není ani náhodou stavěna.Ono jahodový koktejl si taky umixuješ v kýblu pomocí mixovacího nástavce nabastleného na vrtačku, ale nebude to zrovna ono... a většina lidí si prostě koupí mixér.Stejně jako Excel jde sice různými doplňky nějak krkolomně naučit kdeco, ale je to ve finále podobné jako s tou vrtačkou místo mixéru... Navíc specializovaný nástroj v případě software nemusí být nutně placený, aby byl na danou úlohu 100x lépe uzpůsobený.