» Poradna » Notebooky

Jak poznat, zda jsem smazal hard disk?

Dobrý den,prodávám netbook Packard Bell dot s series a pokusil jsem se z něj vše před prodejem smazat pomocí programu Eraser - v nem jsem vybral ke smazání pevný disk a spustil to. Vzápětí se téměř okamžitě PC vypnul a když jsem ho zapnul, ukazoval hlášku : "no bootable device". Nainstaloval jsem do něj znovu z USB Windows 7 a nyní v něm žádná data nevidím. Jsou smazaná? Myslel jsem si, že program Eraser na smazání a přepisování dat na hard disku bude chvíli pracovat, ale PC se vypnul téměř hned, tak nevím, jestli mohu PC bezpečně prodat...Děkuji.

Odpovědi na otázku

Ty jsi ale "lumen"....Copak tě nenapadlo, že takto mazat můžeš pouze disk/oddíl ze kterého aktuálně neběží systém? Takže ano, na disku data bezpečně smazána (=přepsána) nebyla. To opravdu nějakou dobu trvá.Pokud tedy chceš data smazat, máš vě možnosti:1. Připojit ten disk k jinému PC na kterém běží OS a smazat ho z něho.2. Pokud jiný PC nemáš k dispozici, nabootuj UBCD. Najdeš tam (v sekci "/HDD/Disk Wiping" utility na mazání disků, pomocí některé disk vymazej.https://www.ultimatebootcd.com/Bootflešku s UBCD si nejprve připrav pomocí https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

Napadlo, ale holt jsem to zkusil, no...díky za odpověď, ten disk připojím k jinému PC přes UTP kabel?

Ne, nejsou smazána. Ty jsi tím programem totiž akorát zbořil Windows a proto se počítač restartoval a samozřejmě už nenaběhl. Tohle přece nemůžeš spouštět z běžícího systému. Musíš to spustit z bootovacího média (USB, DVD).

Aha, takže když teď udělám z flash-disku bootovací médium s nějakým tím mazacím programem (např. Eraser) a připojím to k tomu NTB, tak mi to smazat půjde a OS zůstane zachován?

Ne, OS zachován nebude, harddisk bude kompletně smazaný. OS pak musíš nainstalovat znovu.

ok, díky

mno, pokud by vyrobil nový účet, smazal starý a pak Eraserem promázl "Unused disk space" tak by nic zbořit neměl i když to spustí z běžícího OS. Nebo totéž udělal po obnově do továrka, či nyní po čisté instalaci OS.

Teoreticky kdyby byl člověk paranoidní, mohlo by něco zbýt ve swapu nebo hiberfile.sys, takže osobně bych to raději vyčistil znovu komplet a nainstaloval.

tak jestli dělal znova instalaci Windows a nevidí data, tak podle mne naformátoval disk, takže hiberfile.sys bude snad fuč a nevím, kde maj wokna swap, ale formátování to snad přemázne celé a co nepřepsala samotná instalace woken, to bych dopřemázl tim Eraserem v rámci "unused" části disku.

Způsobů bude několik. Vhodným hexa prohlížečem se dá prohlédnout celý disk (a když dáte, že hledáte něco co neni 0 nebo čím to ten program přepsal - ale to určitě není dílem okamžiku, takže o tom pochybuju). Ovšem winhex se nějak stal placeným, takže bych sám potřeboval nějaký poradit.Druhá možnost je nabootovat do live linuxu a udělat bitovou kopii (image) celého disku a tu si prohlížet. Když ji dáte v NTFS atribut komprimovaný, bez ohledu na velikost bude mít pár kilobajtů (vlastně totéž by udělal rar nebo zip), pokud opravdu neobsahuje žádná data (výjimkou by bylo, kdyby to ten program přepsal náhodnými čísly, to by se zkomprimovat tak dobře nedalo i kdyby tam data už nebyla).Třetí možnost je vyzkoušet GDB (Get Data Back), to že testovací verze neobnovuje vás nemusí trápit, vy potřebujete akorát analýzu a tu to udělá (měl by skončit chybou, že nenalezl žádná data k obnovení). Našlo by se určitě víc způsobů.

Laicky řečeno, na to aby ti přestal startovat systém stačí smazat jen malý kousek Windows. To ale neznamená, žes neobnovitelně smazal všechna data.Pro laika je pro takový případ vhodnější ve Windows vyrobit nový účet, starý smazat a pak nechat nějakým programem "smazat" volné místo na disku.Nebo provést obnovu do továrního nastavení.V tomto případě bych asi spustil Eraser na "Unused disk space" čímž bys měl na sichr zabránit někomu obnovit byť jen část tebou smazaných dat.

Zkus třeba DBAN