» Poradna » Programy

Jak poznat jestli je program bezpečný

Dobrý večer, našla jsem program který splňuje po velmi dlouhém a usilovném hledání a testování mé požadavky. Problém je v tom, že program nemá ani svou vlastní doménu a dá se stáhnou pouze zde. Můžete mi prosím poradit jestli je to vůbec bezpečné takový program instalovat do Windows? Nechci přijít si nechat zašifrovat data :(Program je zde : http://synkron.sourceforge.net/Děkuji za informace.

Odpovědi na otázku

Nikdy nemáš 100% jistotu. Klíčové jsou dva faktory: důvěryhodnost autora a důvěryhodnost serveru, odkud stahuješ. Musíš tedy uvážit sama riziko a rozhodnout se, jestli ho podstoupíš.Vývoj každého programu něco stojí (úsilí, čas, peníze). Když za něj autor chce peníze, je jasné, jak to financuje. Pokud ho autor nabízí zdarma, je třeba se zamyslet proč. Je to skutečně altruistický autor dávající lidem své úsilí zdarma, nebo za tím něco je (reklama, malwave, apod.)? To patří do úvahy o důvěryhodnosti autora.

Radeji bych ho stahl tady https://synkron.en.softonic.com/ } ten odkaz co si tu dala mě vyhodil tohle https://ibb.co/hgcV6hN

Jak poznat jestli je program bezpečný.... ....zkontrolujete si zdrojový kód a z něj si program sáma zkompilujete. Pokud pokládáte tak "hloupou otázku" pravděpodobně jste v rámci IT největším nebezpečí Vy sama a Vaše neznalost. Nikoliv program program na sourceforge.net.Většina lidí kteří byly oběť ransomware 1 to chytla jako přílohu v mailu nebo klikla na "ono to" vyskočilo "se to"udělalo "Sa mo"2 měli špatně nastavené zabezpečení systému3 měli neaktuální a špatný antivir4 neměli zálohy ( viz bod 3)

Sourceforge přibalovali k programům balast. Nevím, jestli se situace změnila. Data si zálohuj a nemáš se čeho bát. Záloha se hodí třeba i v případě poruchy disku.

Ano přibalovali adware nikoliv ransomware. Adware je dle nejen mého názoru i litička od Seznamu.....

Jakýkoliv nežádoucí software je nepřijatelný. Zálohování důležitých dat doporučuji bez ohledu na ransomware.

Mimo mísu.Je velký rozdíl jestli Vám někdo napíš že kromě X Vám nainstaluje nebo si můžete nenainstalovat Y. často je to tvz "opt out".Nebo si nenainstalujete vědomě ani X ani Y a najednou máte zašifrovaná nějaká data.

Co bylo nevyhovující na včerejších odpovědích na jiné poradně?