Jak poznám zda umí základní deska bootovat z disku který je v PCIe slotu

Zdravím, chlapy jak poznám zda umí základní deska bootovat z disku který je v PCIe slotu. Windows disk vidí, bios ne a instalace mi píše, že System Windows nelze nainstalovat na tento disk. Je možné, že hardware tohoto počítače nepodporuje spuštění na tomto disku. Zkontrolujte , zda je v nabídce systému BIOS povolen řadič disku. Díky za každou radu

Odpovědi na otázku

Pokud BIOS disk na radiči nevidí a nenabízí z něho bootování, za předpokladu, že máš povolené potřebné "boot storage & external & add devices" apod. a ani onen PCIe řadič nemá vlastní BIOS pro bootování, pak z něj asi nenabootuješ.

Velmi děkuji za informaci, a poznal by jsi, zda to tahle deska umí ?https://www.czc.cz/asus-maximus-iv-gene-z-in...

O jaký disk konkrétně se jedná? A jakou verzi Windows instaluješ?

Systém Windows 10 64bit, SSD disk Patriot Hellfire 480GB + Delock PCI Express Karta > 1 x interní M.2 NGFF. Díky

OS systém je OK.Mně se kdysi nepodařilo rozchodit darovaný Intel 750 na desce s chipsetem Z77. Sice se mu nechal nainstalovat Intelový driver a pak byl vidět i ve Správě disků a šel naformátovat, ale nešlo na něj nic kopírovat, pořád to psalo, že disk je "busy". Takže jsem na něj ani nezkoušela instalovat systém. Já si myslím, že šanci bys měl s AHCI provedením výkonného M.2 SSD disku: https://www.mironet.cz/samsung-sm951-ahci-128gb-... Značení je MZH...atd. atd. Zatímco NVMe varianta je značená MZV ...atd. atd. Výkonově to rozdíl nebývá. Já používám i NVMe i AHCI M.2 SSD a pro informaci, je to asi takhle: https:// uloz.to/!WlrgM8Daxvdm/m-2-ssd-1-jpg https:// uloz.to/!SPB5CeVwvA0u/m-2-sm961-samsung-driver-jpg Samozřejmě je SM961 výkonnější než SM951. Myslela jsem jen, že u SM951 je výkonově AHCi verze zhruba totéž co NVMe verze.

No nekecej, že se ti to nepovedlo http://forum.zive.cz/viewtopic.php

Když na to médium dáš SW, který jinde - to je podmínka - funguje a tím je prokazatelné, že šlape, tak snad už nic dalšího nepotřebuješ.Pokud ano, nejsi na dobrém místě.

Předpokládám, že máš aktuální verzi BIOSu a že je to UEFI BIOS. Nastavení složité není.Jen nastavit v kapitole Boot Launch CSM jako Disabled a ostatní na UEFI OPROM nebo UEFI and Legacy OPROM

BIOS je z roku 2012, na stránkách výrobce novější není, lze ho stáhnout i někde jinde ? UEFI BIOS mám. Položku v BIOSu "Boot Launch CSM" nemám. Děkuji

Já koukám na Z97 ASUSový BIOS, kde když přepneš ho do Advanced Mode, má BIOS různé kapitoly. Jedna z nich se jmenuje Boot. A v té kapitole je položka Boot/CSM, která se dá rozkliknout a buď CSM povolit nebo zakázat. Ty to máš jinak?

Kapitolu BOOT tam mám, ale položku uvnitř BOOH/CSM tam opravdu nemám

Tak si myslím, že to UEFI BIOS nebude, že mu tedy chybí ta nástavba nad BIOSem, která umožňuje instalátoru vytvořit systémový oddíl na tvém disku.

hm, na krabici je napsáno UEFI BIOS, tak nevím...

UEFI Bios to sice má, ale takový dost prehistorický, spousta voleb tam vůbec není, alespoň, co jsem koukal do manuálu.http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1155/Maxim...

A jde sehnat novější, když na stránkách výrobce není ?

Asi je to UEFI BIOS, když to píšou. Ale pak bys někde - třeba ne v Boot, ale jiné kapitole měl mít na vybranou co píšu.

Prošel jsem to všechno, ale na to co píšeš jsem vážně nenarazil..

...Široká výbava desky umožňuje snadné přetaktování a vysoký uživatelský komfort, nechybí grafický UEFI BIOS, podpora PCI-Express sběrnice ve verzi 3.0 či skvělý zvuk SupremeFX X-Fi 2...

a co takhle si nainstalovat EasyBCD a uvidíš co tam je ... pokud tam bude co tam má být, tak tam bude bootování i z CD/DVD i z USB a další nabídky.

Budeš muset upravit UEFI firmware základní desky podle tohoto návodu:http://www.win-raid.com/t871f16-Guide-How-to-get-... Máš nějaký logický důvod, proč kupovat Patriot Helfire s řadičem Phison? Tato značka má důvěryhodnost na bodu mrazu. To už raději Samsung Pro. Nebo třeba Plextor M8Pe s Marvellem.PS: krucipísek, proč nikdo nechápe, že UEFI nerovná se BIOS. Základní desky už dávno nemají BIOS.

To vypadá rozumně. A dokonce vidím, že pořídil i někdo s deskou s chipsetem Z77 a tady máme jen o kus starší Z68. Ale bude to asi docela boj.

Deska s chipsetem Z68 je tam taky. Tak se do toho může tazatel v pohodě pustit...

UEFI nerovná se BIOS - to je pravda, ale UEFI je stále Basic Input/Output Systém, akorát mnohonásobně upravený a vylepšený, i samotní výrobci ho tak označují.

Kde najdu jaké číslo mám ?"Intel 6-/7-/8-/9-Series Chipsets"

Máš Intel 6-

Díky, tady jsem našel jednodušší návod ale i tak nevím co mám stáhnouthttp://www.overclock.net/t/1571271/tutorial-how-to...

To je totéž. Když nevíš ani co si stáhnout, budeš to mít těžké.Nechceš to svěřit někomu, kdo to bude vědět? V zásadě jen MMTool 4, svůj BIOS a Z97 BIOS.

MMTool 4 jsem stáhnul, svůj BIOS poslední taky ale Z97 BIOS snad neexistuje . To ostatní tak nějak chápu...

Nejprve si zazálohuj celý obsah SPI ROM od někoho, kdo má programátor. Stejně tak si zazálohuj sériová čísla základní desky, licenci DTS a adresy MAC - jsou sice na samolepkách na desce, ale opravdu chceš všechno rozebírat?Tady je seznam desek od Asusu s Intelem Z97, které mají podporu NVMe:https://rog.asus.com/articles/gallery/asus-ann... Ale klidně bych použil modul ze Z170 nebo Z270 - je větší pravděpodobnost, že budou aktuální - ale i tak bych raději použil něco od Dietra z Win-raid.com - ti lidi tam vědí, co jak a proč.Jo a je možné, že standardní flashovací nástroj EZ Flash ti nedovolí aktualizaci (upravený firmware nemá podpis), takže budeš muset provádět update přes AMI AFUEFI Flasher.

HOTOVO! Výsledek je opravdu šílený, instalace W10 do prvního restartu pod 4 minuty, spuštění systému pod 15 sekund. Read/Write nejlepší naměření něco pod 2000MB/s. Díky všem za velkou pomoc a trpělivost....

Gratuluji. Jsi šikovný. Můžeš si stáhnout CrystaDiskMark a postnout výsledek? http://crystalmark.info/software/CrystalDiskMark/...

Díky, ani ne... Spustil jsem CrystalDiskMark tak jako včera a teď jsou hodnoty zcela jiné, READ spadl na cca 1500MB/s a WRITE dokonce na 1300MB/s, přitom včera byl zápis o něco rychlejší než čtení, což mě překvapilo. Je pravda, že jsem naměřil vysoké hodnoty, když jsem měl disk nesystémový, teď to měřím jako disk C a ještě je šifrovaný ale i tak se mi to zdá docela hodně Jak se tady dá vložit obrázek ?

Šifrovaný přes TPM nebo jinak? Každopádně - výsledky v Crystal Disk Marku se hodně liší podle velikosti testovacího souboru a typu dat. Disky většinou poznají, když jim dáš zapisovat prázdnou hodnotu (00h), takže výsledky jsou odlišné než u náhodných dat. Stejně tak velikost - je rozdíl testovat 1 GB a 20 GB - na tom je poznat, jak disk kešuje.

Ano, přes TPM..Ještě jsem zjistil jednu věc, ty návody nejsou stejný, v jednom se vkládá pouze jeden modul NVMeExpressDxE.ffs, v druhém návodu se vkládají moduly tři. V tom prvním návodu (podle toho jsem to dělal i já) jsem před chvílí narazil na to, že nefunguje RAID na desce. Vytvořil jsem si tedy bios podle druhého návodu a RAID funguje, jenže autor má malou nesrovnalost v názvech. Píše, že :Find the various Modules named Nvme, NvmeSmm, NvmeInt13.jenže ten poslední je v biosu s názvem NVMEINT13 (velká písmena). Jak mám pojmenovat tedy ten modul ? Díky

Funguje to šifrování podobně jako u Samsungu? http://mywindows.cz/item/jak-na-rychle-hardwa... Předpokládám, že úpravy děláš v AMI Aptio MMTool v4.50.0.23GUID u NvmeExpressDxE jsi nechal na 9A4713C2? Použil jsi rozbalený nebo komprimovaný?V návodu, co psal rootmoto je postup, jak si jej vyexezporotovat a teprve potom vložit, na win-raid už je modul připravený.Možná bych dopředu *.CAP modul aktualizoval přes UBU - OROM/EFI ROM týkající se řadiče disku - na zavaděč pro start po síti se vykašli, ten zabírá místo. Možná i aktualizací mikrokódu pro procesor získáš místo na víc (Asus tam cpe vždycky snad 10 modulů snad pro všechny možné nevydané revize).http://www.win-raid.com/t154f16-Tool-Guide-News-q... Velká a malá písmena by vadit neměla - není to keysensitive, vyhledává to hlavně podle GUID.Přiznám se, že NVMe jsem ještě nikomu nepřidával.

//Funguje to šifrování podobně jako u Samsungu?Nezkoušel jsem, jelikož využívám fakeRAID od Intelu//Předpokládám, že úpravy děláš v AMI Aptio MMTool v4.50.0.23Ano//GUID u NvmeExpressDxE jsi nechal na 9A4713C2? GUID jsem nenastavoval, jen Volume, má to být jinak ?//Použil jsi rozbalený nebo komprimovaný?Použil jsem Insert Compressed//V návodu, co psal rootmoto je postup, jak si jej vyexezporotovat a teprve//potom vložit, na win-raid už je modul připravený.Tak jsem to udělal, ale win-raid jsem tam nevkládal//Možná bych dopředu *.CAP modul aktualizoval přes UBU - OROM/EFI //ROM týkající se řadiče disku - na zavaděč pro start po síti se vykašli, ten //zabírá místo. Možná i aktualizací mikrokódu pro procesor získáš místo na //víc (Asus tam cpe vždycky snad 10 modulů snad pro všechny možné //nevydané revize).Já to flashnul přímo z desky, je na to utilita...//Velká a malá písmena by vadit neměla - není to keysensitive, vyhledává to //hlavně podle GUID.Ale kam ho zadat nevím..

Jinak samozřejmě jestli vkládat jeden modul nebo tři je napsáno tady:Fernando's feedback to lordkag: RE: NVMe-Support: Only drivers or EFI-modules necessary? - 8Another person's feedback: RE: [Discussion] NVMe BIOS Modules and NVMe Support - 12Pokud jsi dospěl k jinému závěru, nic ti nebrání tam popsat svoje zkušenosti.

Jedině česky...

Ještě upravím tu dobu spuštění, není to pod 15 sekund ale pod 8 sekund, do prvního testu se nějak zamotalo kousíček a aktualizace

Nejedná se o NVMe disk?