» Poradna » Mobily

Jak potlačit šum u mikrofonu

Ahoj snažím se pochopit svůj mikrofon Rode NT1-A a narážím na problém, můj mikrofon pořád bere šum mého pokoje,ale když dám noisegate abych se ho zbavil tak tam pořád je slyšet jen se to celé zeslabí, když tomu pak přidám hlasitost tak to zní prakticky stejně jako bez noise gatu a ať už jsem to noisegatoval 5x po sobě tu stejnou zvukovou stopu tak tam pořád je ten šum po zesílení, znamená to že prostě pokud nebudu mít odzvučněný pokoj (což nebudu nejsou prachy) tak se toho šumu nezbavím? Nebo je ještě nějaká lepší metoda jak se zbavit šumu než je noisegate?

Odpovědi na otázku

Jdeš na to od základů blbě. Ne, tohle se žádnou elektronickou vychytávkou ani softwarově odstranit nedá. Buď musíš mít v pokoji ticho a nebo druhá varianta, výrazně snížit citlivost mikrofonu a mluvit do něj zblízka. Není žádným způsobem možné používat citlivý mikrofon z dálky v neodhlučněné místnosti.

A v neodhlučněné vrátnici už vůbec ne...

Kdyžtak mě opravte,ale citlivost mikrofonu se nastavuje na zvukovce čudlíky input a output že? Protože jestli jo tak jsem je snížil tak že to bere jen když mluvím pár cm od mikrofonu a ani můj dech to nebere,ale stejně je tam slyšet v pozadí slabý šum který nemůžu zlikvidovat,

Tak ten zbytek sumu ti nejspíš produkuje sama zvukovka v počítači, pokud to nejde potlačit snížením citlivosti vstupu.

A co s tím můžu udělat? :D Prosím neříkej že musím koupit novou zvukovku abych se toho šumu zbavil. Jak říkám teďka jsem trochu low s budgetem (nedávno jsem se stěhoval takže prachy šly do výbavy bytu)

Ještě se podívej ve směšovači zvuků ve Windows, jestli tam nemáš náhodou zapnutý nějaký další vstup zvuku, do kterého není nic připojeno. Jinak ale zvukovka nemusí být likvidační položka, mohla by stačit za cca 300 externí do USB. Je to takový celkem malý "čudlík", jako USB flash.

To máš tak pri dnešných digitálnych super vecičkách kde odstup šumu -110 dB písaný v technickej špecifikácii zvukovej karty môže znamenať aj to, že to šumí.

Děláš stejnou chybu, jako většina ostatních, kteří se naivně domnívají, že čím dražší mikrofon, tím lepší bude výsledek. Přesný opak je pravdou! Pořiď si za cca 40 Kč elektretovou mikrofonní vložku s kusem stíněného kabelu a patřičným jackem, připoj ji přímo do vstupu běžné zvukovky a bude po šumu, jenom ji musíš upevnit tak, aby jsi ji měl stále stejně daleko od žádoucího zdroje zvuku.

Byla by tu moznost. Vis jak funguji sluchatka u vrtulniku? Tak ze snimaji rotor v kokpitu otoci vlnu a poslou do sluchatek, tim se vyrusi rev rotoru a jde slyset komunikace. Vyzkousrl nshrat sum pokoje, otoc vlnu a pridej do sve nahravky. Sum se muze vyrusit. Ber to ale s rezervou

To je předpokládám vtip Ano, takové potlačování hluku funguje a je hodně účinné, ovšem musí to snímání a otáčení fáze probíhat on-line při používání mikrofonu. Opravdu nejde použít dřívější nahrávku

vsak pisi ber to s rezervou. jj byl to spise ne rada, ale jen take zamysleni. Ono lepsi mikrak by bylo reseni.

Nebylo. Tady má chlapec problém s cestou po mikrofonu, patrně s nedostatečně odstíněnou zvukovkou nebo konektory.

Tohle, bohužel funguje jen pro velmi úzké pásmo frekvencí, zatímco šum je multifrekvenční. Ale šumové pozadí se dá velmi dobře dodatečně z nahrávky odstranit použitím noise filtru v Adobe Audition, nebo Audacity.

Ve 3/4 na 4 svůj mikrofon nepochopíš. Zkus to až se na to (nebo z toho) vyspíš.

Noise gate funguje tak, ze pokud vstupni signal je nizsi nez nastavena minimalni uroven, pak se vstup odpoji. Ma to smysl pouzit tam kde je odstup signal/sum dostatecne velky. Pokud snimas mikrofonem pomerne slaby signal (rekneme dal nez 1m od mikrofonu), pak odstup signal/sum neni dost vyrazny na to aby melo smysl pouzit noise gate. Snad nejaky jiny algoritmus (noise canceler) ktery dokaze rozlisit uzitecny signal a sum, to rozhodne noise gate nedela.Nevim teda co snimas, ale Rode NT1-A je dobry nizkosumovy mikrofon a hlas nebo akusticke nastroje z rozumne vzdalenosti (< 30cm) zaznamena se slusnym odstupem od sumu. Mozna mas spis nedostatecne kvalitni mikrofonni predzesilovac; mam dobre zkusenosti s radou Steinberg UR44 apod. Sumu se snadno a dobre nezbavis, lepsi venovat energii na zvukovou izolaci mistnosti a spravne umisteni mikrofonu.

Jako vím že ideální by bylo oblebit celý pokoj akustickou pěnou ale říkám zatím na to nejsou penize, do budoucna pokoj odhlučnim. Napadlo mě třeba provizorně dat přímo za sebe matracku od postele jelikož to mám nastavený tak že to snímá můj hlas jen když jsem skoro nalepenej na mikraku tak by to mohlo ještě trochu snížit ten šum ne?

Zkus nějaký channel strip. Já používám Symetrix 528e (ale existuje jich celá řada, Amek, Presonus...) a pro nahrávání někde, kde není ideální prostředí (např. obyčejná kancelář) hodně využívám, jeho expanderu. Tresholdem nastavím úroveň hluku pozadí, ale je pak potřeba mluvit nahlas a poměrně blízko mikrofonu.

Je potrebné rozlišovať medzi hlukom a šumom. Každé z toho sa odstraňuje inak.Máš k tomu mikrofónový predzosilovač, alebo si kúpil len ten mikrofón?Ak nemáš predzosilovač, tak si pozri akú máš impedanciu vstupu pre mikrofón tam kde pripájaš ten mikrofón. Mala by byť minimálne 1000 Ohm. Ak máš menšiu, tak to bude dôsledok toho šumu, pretože musíš dať vyššie zosílenie na rovnakú hlasitosť.

Ok podívám se

Pěna by nepomohla, problém máte v cestě od mikrofonu.Ten šum nemusí vznikat jen v mikrofonu, ale také ve zvukovce, v kabelu, v konektorech...A pokud máte integrovanou zvukovku, můžete se klidně přestěhovat na oběžnou dráhu do vakua, kde se zvuk nešíří, a stejně bude šumět.

Já sem boj s hlukem/šumem vzdal, ale hraju jen na elektrické piano a ukládám do midi :))

Velmi pravděpodobně je to jeden z těchto problémů:1. špatné umístění mikrofonu vzhledem ke snímanému zdroji zvuku. U slušných výrobců mikrofonů (což Rode je) tomu bývá věnována kapitola v manuálu. 2. špatné zapojení - tento mikrofon vyžaduje fantomové napájení (na zvukové kartě označeno jako Phantom nebo jako 48V). Dále vstup na zvukové kartě musí být přepnutý na MIC (ne Line nebo Inst) - pozor, zvukovky, co mají kombinovaný konektor TRS a XLR často mají zapojený předzesilovač jen na XLR konektor.

Tak jsem narazil na další problém, když píchnu mikrofon do modré dírky (vnější vstup) tak sice šum zmizí,ale nahrává jen z levého sluchátka (nahraný zvuk jde jen z levého sluchátka). Nevíte někdo jak to zapojit aby se nahraný zvuk přehrával z levého i pravého sluchátka?Rozdvojka to asi nevyřeší protože když budou píchlé dvě rozdvojky do dvou vnějších vstupů, tak stejně bude brát PC jen jednu tudíž to pořád půjde jen z levého sluchátka ne?

Z jednoho mikrofonu dostaneš pouze monofonní signál. Když má vše ostatní přepnuté na stereo, je naprosto logické, že signál bude jen v jednom kanálu. Takže buď si přepneš všechno na monofonní provoz, nebo si musíš zjistit, jak je ta samice zapojena a použít vhodného samce, ve kterém spojíš oba vstupy dohromady.

Proboha on netuší co je to XLR konektor .Natož co je modrá dirka.A co takhle mic boost +30 dB.Pokud tedy tuší co je decibel.

Radši mi poradit jak se zbavit nahrávání zvuku jen z jedné strany sluchátka než nadávat by nešlo? Já jsem tu jasné psal že se v tom nevyznám, proto taky píšu sem o radu. Tohle remcání mi nijak v řešení problému nepomůže