» Poradna » Počítačové sítě

Jak postavím domácí síť?

Dobrý den, mám doma tři počítače s Win 10 a jeden s Win XP. Byl by tu někdo tak hodný a vysvětlil mi, jak zřídím domácí počítačovou síť, přes kterou bych mohl sdílet data mezi těmito počítači a jak ji potom nastavím? Stačilo by všechny počítače zapojit do jednoho switche? Děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

stacilo. Len ten switch je dobre este pripojit na router, aby ti to zacalo fungovat automaticky + aby ti isiel na vsetkych internet. Ten PC s XP zahod, lebo budes mat problemy napojit sa na 10nu a na tych 10nach si nastav rovnakeho uzivatela s rovnakym heslom.

No to je teda security, stejné uživatele se stejným heslem

chces sekuvriti alebo aby to fungovalo?

Tak k tomu nemusí nastavovat na všech počítačích stejného uživatele a heslo

Pokud jsou to jeho stroje, tak je to zcela v pořádku

Ne, to teda není. Nikdy stejný user/heslo na různých službách či počítačích. Nikdy. To je cesta do pekla.

No pokud je to v rámci domácnosti,tak ať tam klidně jedno heslo ( pokud nebude přístup z venku ... a když nebude na stejné síti Wifi tak ještě lépe ) - tam lze upřednostnit uživatelský komfort. Pokud by to mělo být sdílení dostupné z venku ( nebo dostupné přes wifi teoretickým lidem z venku ),tak je to samozřejmě nevhodné. Ale i tak je za mne lepší jedno heslo na 3 počítačích než tři hesla typu 12345, 123456 a vítěz 1234567

Co to je wifi přístupné z venku?To jako, že provozuješ wifi bez zabezpečení?Jaký pak má smysl pro sdílení nastavovat nějaké heslo???Pokud to má na domácí síť pro dva, tři uživatele, tak může klidně sdílení heslem vypnout a používat zabezpečený přístup pouze třeba pro NAS (pokud chce, aby měl každý uživatel přístup k "vlastnímu prostoru") a nemohl lézt.Třeba pokud máš na NAS porno a nechceš, aby se k němu dostali děti.A podobné příklady.

heslo je absolutne nutne, dokonca ked sa na 1. PC volas wiloni s heslom 123 a na 2. PC sa volas wiloni s heslom 456 tak sa na zdielany priecinok ani nedostanes.

Proč je nutné?

preto, ze pri pripojeni sa na iny PC sa preukazujes menom a heslom. Ak v PC je pre toto meno/heslo povoleny pristup, pusti ta dalej. Ak nevie co ma robit (meno je OK, heslo nepasuje) alebo nieje povoleny pristup, nepusti ta dalej.

https://ctrlv.cz/NEV3Nepotřebuješ žádný heslo, ani uživatele.Prostě vezmeš adresář, nastavíš mu sdílení (ano, klidně everyone) a jedeš.Nikam jinam, než do toho adresáře se stejně uživatel nedostane.

ked mas hesla rovnake, tak vsetko ide automaticky ako ma, na nic sa to nepyta.

To je otázka toho, co chceš se sítí dělat.Pokud ti jde pouze o to, propojit ty 4 počítače pro sdílení souborů mezi sebou, tak si vystačíš se switchem, pokud chceš i připojení k WAN, nebo vytvářet více sítí, pak potřebuješ router, nebo budeš muset pro tento účel použít jeden z PC (při nutnosti více LAN portů).

XP náhrad ?Ubuntu neorohloupis. Zapojit do switche. A záleží kde chces mit prinarne data, ja bych je mel na tom linuxu a sdílel pres sambu. Jednoduché to je.

Ahoj, úplne najednoduchším riešením je kúpiť si switch, zapojiť ho do routeru ( Teda ak chceš mať internet v tých PC ) a tie PC potom do neho, vyber si jeden z nich ( Najlepšie taký čo má najväčší disk a je stále v domácnosti ) a vo Windowse nastav zdieľanú zložku :) Stačí ak vytvoríš zložku, napríklad dokumenty, klikneš pravým a vyberieš Give access to -> Specific people -> a tu vyberieš účty, skupiny či prípadne všetkých a potvrdíš :) Na ostatných PC potom stačí otvoriť PC -> Network -> Map share folder a tam zadať cestu k zložke v tvare 192.168.xx.xx\\meno_zložky a zdieľanie je na svete :)Pokročilejšie je si kúpiť nejaký NAS, čo je vlastne úložisko, nastaviť ho cez setup a pripojiť všetky počítače na neho, môžeš si rovnako presmerovať jeho adresu von zo siete, teda ak ju máš verejnú, alebo vytvoriť VPN cez router ku tebe domov a mať tak svoje súbory dostupné všade :)